آکایران :وب سایت شخصیت نگار:
نام: ابوالقاسم حالت
بنا به گزارش آکاایران :
,زندگینامه ابوالقاسم حالت ابوالقاسم حالت,زادروز,اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان

آکاایران: زندگینامه ابوالقاسم حالتابوالقاسم حالت شاعر، مترجم و محقق توانای معاصر در سال 1298 در تهران به دنیا آمد. وی شاعر، مترجم و طنزپرداز ایرانی بود.
زندگینامه
ابوالقاسم حالت شاعر، مترجم و محقق توانای معاصر در سال 1298 در تهران به دنیا آمد. ابوالقاسم حالت، فرزند محمدتقى حالت در خانواده‏اى متمدن و مذهبى متولد شد. وى از کودکى به موسیقى و نقاشى و شعر و نویسندگى علاقه تام داشت و چون امکان پرورش ذوق و استعداد و رشد و ترقى خود را در موسیقى و نقاشى در خانواده مشاهده نکرد به شعر و نویسندگى روى آورد و طولى نکشید که در این هنرها پیشرفت شایانى کرد و از بزرگان آن گردید.
  آثار
    مجموعه اشعار
    فکاهیات حالت
    دیوان ابوالعینک
    دیوان شوخ
    گلزار خنده
    دیوان اشعار (اشعار، رباعیات)
    پروانه و شبنم (قصاید اخلاقی و عرفانی سعدی و تذکره شاهان شاعر)
    تألیف
    زن داری و گرفتاری (نشر درسا)
    ترجمه ها
    فرعون (الویز جارویس مک گرو) نشر درسا
    مینوتوس مشاور نرون (میکا والتاری) نشر درسا
    تاریخ فتوحات مغول (جی. جی. ساندرز)
    تاریخ تجارت (اریک ن. سیمونز)
    ناپلئون در تبعید (خاطرات ژنرال برتران)
    زندگی من (مارک تواین)
    زندگی بر روی می سی سی پی (مارک تواین)
    پیشروان موشک سازی (بریل ویلیامز / ساموئل اشتاین)
    بهار زندگی (کلارمیس هاستی کارول)
    جادوگر شهر زمرد (فرانک باوم)
    بازگشت به شهر زمرد (فرانک باوم)
    پسر ایرانی، سرگذشت واقعی داریوش سوم و اسکندر (ماری رنولت)
    شبح در کوچه میکلانژ
    فروغ بینش
    شکوفه های خرد
    راه رستگاری
    کلمات قصار علی بن ابیطالب علیه السلام
    مجموعه تاریخ کامل ابن اثیر (23جلد)
اولین اثر
درباره اولین شعرى که حالت سرود، خود وى مى‏گوید: «روزى در مدرسه با یکى از دوستان همکلاسم قهر کرده بودم و چون خیلى نسبت به هم صمیمى بودیم بالاخره طاقت نیاودم و با یک قطعه سه بیتى از او معذرت خواستم، این قطعه که اولین شعرم بود و متأسفانه الان هیج به یادم نیست موثر واقع شد و قهر ما را به آشتى تبدیل نمود. اثر این شعر مرا بر آن داشت که شاعرى را دنبال کنم، لذا از کلاس ششم ابتدایى گاهگاهى شعر ساختم، مخصوصا تابستان‏ها که مدرسه تعطیل بود و فراغت بیشترى داشتم و مى‏توانستم هم شعر بسازم و هم دنبال چاپ آن بروم اما روزنامه‏هاى ادبى آن ایام که عبارت بودند از «نسیم شمال» و «کانون شعرا» و «توفیق» همه از چاپ اشعارم خوددارى مى‏کردند، چون بسیار ناپخته بود، ولى این امر به هیچ‏وجه باعث دلسردى من نمى شد. تا دو سه سال بعد که کم‏کم بعضى از اشعارم در روزنامه‏ها چاپ شد.»

پس از چندى که اولین اثر ابوالقاسم حالت در یکى از جراید چاپ گردید، درصدد برآمد که خود را به کانون و انجمن‏هاى ادبى نزدیک نماید، به همین سبب بعضى شب‏ها به انجمن ادبى ایران که ریاست آن با شاهزاده محمدهاشم افسر بود مى‏رفت و در یکى از همین شب‏ها یکى از اشعار خود را در این انجمن ادبى قرائت مى‏کند که صداى آفرین و احسنت رسا و پر طنطنه شیخ‏الملک اورنگ که در آن زمان نایب رئیس انجمن بود به قدرى وى را تحت تأثیر قرار داد که تا صبح خواب به چشمانش راه نیافت. از این زمان به بعد وى در راه شهرت و ترقى گام‏هاى بلندى یکى پس از دیگرى برداشت.
بارى ابوالقاسم حالت، در کلاس‏هاى چهارم دبیرستان مروى درس مى‏خواند و چون اواخر سال تحصیلى بود و محصلین در حالى که کتاب‏هاى خود را جهت تمرین دروس زیر بغل نهاده و عازم محوطه باغ ملى که درختان زیادى داشت و محلى مصفا بود مى رفتند، حالت هم کتاب خود را برداشت عازم این محل گردید. در خیابان خیام نزدیک باغ ملى با مرحوم حسین توفیق صاحب امتیاز روزنامه توفیق برخورد مى‏کند و از طرف دعوت مى‏شود که با هیئت تحریریه این روزنامه همکارى نماید وى از نخستین شماره روزنامه فکاهى توفیق تا مدت پنج سال متوالى سردبیرى این مجله فکاهى را به عهده داشت.
حالت بعد از وقایع شهریور 1320 با بسیارى از جراید از جمله روزنامه‏هاى: «امید»، «قیام ایران» و مجله «تهران مصور» همکارى می کند.
سفر به هندوستان
ابوالقاسم حالت در سال 1325 بنا به دعوت کمپانى «اورگرین پیکچر» به هندوستان سفر کرد و در بمبئى به کار دوبلاژ فیلم پرداخت و مدتى نتوانست در کار تصنیف‏سازى فعال باشد. تا این‏که مهدى خالدى، جواد بدیع‏زاده، نصراللَّه زرین‏پنجه، على زاهدى، یوسف کاموسى، على‏اکبر پروانه و دلکش جهت ضبط صفحه از ایران به بمبئى رفتند و حالت به عنوان یادگار براى این هیئت ایرانى تصنیف «شیرین» را ساخت، و على زاهدى آن را اجرا کرد. این تصنیف اینطور شروع مى‏شود:
    شیرین، شیرین، سروقد و سیمین برو گل پیکرى تو
    در مذاق از شکر شیرین‏ترى تو
فعالیتهایش پس از بازگشت به وطن
ابوالقاسم حالت، در بهار سال 1327 به وطن بازگشت و در آن زمان، سرپرستى اداره کل انتشارات و رادیو با ابوالقاسم پاینده بود، از وى دعوت به عمل آورد تا براى رادیو تصنیف بسازد و پس از یک ماه که با رادیو همکارى کرد، چون به استخدام شرکت نفت درآمده بود، عازم آبادان شد و این همکارى قطع گردید.وی پس از تحصیلات مقدماتی و متوسطه به استخدام شرکت ملی نفت ایران درآمد و تا زمان بازنشستگی در خدمت این سازمان بود.
ابوالقاسم حالت در جوانی به فراگیری زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه پرداخت و از سال 1314ش، به شعر و شاعری روی آورد و به سرایش شعر در قالب کهن و تذکره نویسی همت گماشت. دیوان حالت که مشتمل بر قطعات ادبی، مثنوی ها، قصاید، غزلیات و رباعیات است، خود نمایانگر عمق دانش ادبی این محقق است. وی از سال 1317 همکاری خود را با مجله معروف فکاهی توفیق آغاز کرد و بحر طویل های خود را با امضای هدهد میرزا و اشعارش را با اسامی مستعار خروس لاری، شوخ، فاضل ماب و ابوالعینک به چاپ می رساند.
حالت به زبانهای انگلیسی و فرانسه  و عربی آشنایی داشت و کتاب هایی از هر سه زبان به فارسی ترجمه کرده است که مهمترین آنها ترجمه قسمتی از تاریخ ابن اثیر از عربی به فارسی می باشد که از طرف شرکت سهامی چاپ و انتشار کتب ایران در تهران چاپ شد.علاقه به مسائل دینی سبب شد از سال 1323 هر هفته چند رباعی جدی که ترجمه ای از کلمات قصار علی بن ابی طالب بود در مجله «آئین اسلام» چاپ کند.
او در ترانه سرایی نیز دستی توانا داشت و عموماً این ترانه‏ها در قالب فکاهی، انتقادی علیه وضعیت سیاسی و اجتماعی آن زمان بود. حالت در آن سال ها با نشریات امید، تهران مصور و پیام ایرانی نیز همکاری داشت و ملک الشعرا بهار او را به کنگره نویسندگان ایران دعوت نمود.  در زمینه موسیقی اصیل ایرانی نیز ابوالقاسم حالت فعالیت داشت و سراینده نخستین سرود جمهوری اسلامی بود. وی پس از انقلاب اسلامی نیز علیرغم کهولت سن مدت زمانی نسبتاً طولانی با مجله گل آقا همکاری کرد. از ابوالقاسم حالت آثار ادبی و فرهنگی فراوانی در زمینه های طنز، شعر، ادبیات و ترجمه باقی مانده است. وی در سوم آبان سال 1371 بر اثر سکته قلبی درگذشت.
    
وصیت نامهٔ استاد
    در قسمتی از وصیت نامهٔ استاد ابوالقاسم حالت، می خوانیم:
    بعدمرگم نه به خود زحمت بسیار دهید                   نه به من برسر گور و کفن آزار دهید
    نه پی گورکن و قاری و غسال روید                     نه پی سنگ لحد پول به حجار دهید
    به که هر عضو مرا از پس مرگم به کسی               که بدان عضو بود حاجت بسیار دهید
    این دو چشمان قوی را به فلان چشم چران              که دگر خوب دو چشمش نکند کار دهید
    وین زبان را که خداوند زبان بازی بود                  به فلان هوچی رند از پی گفتار دهید
    کله ام را که همه عمر پر از گچ بوده است              راست تحویل علی اصغر گچکار دهید
    وین دل سنگ مرا هم که بود سنگ سیاه                 به فلان سنگتراش ته بازار دهید
    کلیه ام را به فلان رند عرق خوار که شد                ازعرق کلیه او پاک لت و پار دهید
    ریه ام را به جوانی که ز دود و دم بنز                   درجوانی ریه او شده بیمار دهید
    جگرم را به فلان بی جگر بی غیرت                    کمرم را به فلان مردک زن باز دهید
    چانه ام را به فلان زن که پی وراجی ست              معده ام را به فلان مرد شکمخوار دهید
    گر سر سفره خورَد فاطمه بی دندان غم                 به که، دندان مرا نیز به آن یار دهید

منبع : زندگینامه ابوالقاسم حالت


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ابولقاسم حالت

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات