آکاایران:  

فرامرز خودنگار متولد سال 1345 در جوادیه تهران است. او دیپلم ادبیات دارد و متاهل بوده و پدر 2 دختر است. پدر او قهرمان وزنه برداری بوده و در کنار ورزش در زمینه ساخت و ساز هم فعال بوده است.

پرورش اندام

آکاایران: مصاحبه با فرامرز خودنگار داور مسابقات قوی ترین مردان ایران

مادرش خانه دار است. برادری ندارد، اما دارای 4 خواهر است.


مسابقات مردان آهنین چطور شروع شد؟
پایه گذار این برنامه صداوسیما بود. این مسابقات در ابتدا در سطح یک نمایش یا مسابقه ای معمولی بود، اما ما به آن سر و شکل جدیدی دادیم، به این صورت که برنامه ریزی کردیم تا به سطح مسابقات جهانی برسد و حرفه ای دنبال شود.
حالا طوری شده که بچه های ما در سطح جهان حرف هایی برای گفتن در این رشته دارند، اما این اتفاق حاصل 10 سال زحمت است؛ واقعا زندگی ام را گذاشته ام که یک ورزش بعد از 10 سال در سطح جهانی در کشور ما پیشرفت کند. هیچ توقعی هم ندارم و فقط دوست داریم ورزشکاران ما یک مقدار قدردان باشند.
مگر روح این ورزش پهلوانی نیست؟
چرا هست، نظر شخصی من این است که پهلوانی بهتر از قهرمانی است چون عمر قهرمانی کوتاه است، اما عمر پهلوانی دراز.
انگار دلخور هستید؟
بله، همین طور است، اما مردم بهترین قاضی و قضاوت کننده در کل مسابقات ما بوده اند.
این که واقعیت ها را به صورت شفاف نمی گویید، ناشی از ترس است یا دلیل دیگری دارد؟
نه، اگر می ترسیدم 10 سال داور این مسابقات نبودم. فقط نمی خواهم لطمه ای به این ورزش بخورد. من و فدراسیون پرورش اندام این رشته را به جایی رسانده ایم و نمی خواهیم لطمه بخورد. دوست ندارم تر و خشک با هم بسوزند. جوانان خوبی داریم که در این رشته فعالیت می کنند و دوست دارند پیشرفت کنند و افتخار برای کشورمان بیاورند.
در شروع کار مردان آهنین چه مشکلاتی داشتید؟
مشکلات ما در ابتدا خیلی زیاد بود. یک سری آدم های سودجو بودند که دنبال منافع شخصی خودشان بودند. یکسری انجمن های خاصی هم بودند که می خواستند از این راه سود شخصی ببرند، اما مقابل آنها ایستادیم و مبارزه کردیم و این ورزش را به فدراسیون آوردیم و دست های آنها را کوتاه کردیم وگرنه خیلی وقت پیش این ورزش در ایران نابود شده و کارش تمام شده بود.
ابتدای کار به لحاظ فنی چه مشکلاتی داشتید؟
تا قبل از این که به مسابقات جهانی برویم، خیلی از مسائل را نمی دانستیم. آیتم های ما سبک و ابتدایی بود و باور نمی کردیم در مسابقات جهانی گوی 180 کیلویی باشد، اما در مسابقات جهانی 2003 که در فنلاند بود، رفتیم و آنجا بود که تمام آیتم ها را درک کردیم و کم کم آیتم های خودمان را به سطح استاندارد رساندیم و الان در حد جهانی هستیم.
در مدت زمان یک مسابقه و با وجود این همه ورزشکار سنگین وزن، چطور برای همه آنها غذا آماده می کنید؟
بعضی از ورزشکارانی که در مردان آهنین شرکت می کنند زیاد غذا می خورند، اما همه آنها زیاد غذا نمی خورند و وعده های غذایی آنها زیاد است و روزی 6 تا 7 وعده غذا می خورند، اما از لحاظ حجمی زیاد نمی خورند.
به هر حال روزی 6 تا 7 وعده هم حجم غذا را بالا می برد. این طور نیست؟
وقتی یک غذا را در 6 یا 7 وعده می خوری، هضم آن راحت تر می شود. وقتی فاصله بین وعده های غذایی کوتاه می شود، حجم آن هم کم می شود.
دوپینگ چقدر در این رشته وجود دارد؟
در مسابقات ما دوپینگ آزاد است و مثل مسابقات بوکس حرفه ای است. در مسابقات جهانی قوی ترین مردان هم دوپینگ آزاد است.
وقتی یک ورزشکار در این سطح دوپینگ می کند، بدنش آسیب نمی بیند؟
بله، امکانش زیاد است اما خودشان می گویند که حرفه ای هستند.
شما با استفاده این داروها در مسابقات موافق هستید؟
نه، اصلا موافق نیستم و تاکید می کنم به پدر و مادرها که مراقب فرزندان خودشان باشند که زیر نظر کدام مربی تمرین می کنند. حتما در مورد مربی فرزندان خود تحقیقات کاملی دارا باشند.
شما که سال هاست داور این مسابقات هستید، کارنامه ورزشی خودتان چیست؟
من قهرمان پاور لیفتینگ و وزنه برداری هستم. سرمربی تیم ملی پاورلیفتینگ به مدت 2 سال و سرمربی تیم ملی جانبازان و معلولان در رشته وزنه برداری به مدت یک سال و نیم بودم که تیم ایران هم در آن زمان نایب قهرمان المپیک سیدنی شد. داور بین المللی وزنه برداری و پرورش اندام هستم و داور بین المللی مسابقات قوی ترین مردان.
در مسابقات جهانی هم قضاوت کرده اید؟
بله، در مسابقات جهانی تهران که قهرمان نامی دنیا آقای ماریوس از لهستان در آن شرکت کردند، قضاوت کردم. ماریوس 6 دوره قهرمان اول جهان بود. خیلی ها می گویند من داور بین المللی نیستم، اما اگر نباشم، چطور اجازه می دهند چنین مسابقاتی را داوری کنم که قهرمانان نامی دنیا در آن حضور دارند.
زمان یک دوره مسابقات مردان آهنین چند روز است و در هر روز چقدر کار می کنید؟
از لحظه ای که سوت شروع مسابقه را می زنیم تا سوت پایان 10 روز طول می کشد. از ساعت 8 صبح تا 6 عصر مسابقات برگزار می شود، اما من شب ها تا یک نیمه شب هستم و آیتم های فردا را درست می کنم.
وزنه ها برای همه ورزشکاران یکی است یا وزن آن برای بعضی ها کم و زیاد می شود؟
برای همه یکی است. بعضی ها می گویند یکسری از ورزشکاران از یک ماه قبل این آیتم ها را تمرین می کنند در صورتی که تعداد 7 تا از 10 آیتم ما همیشه در مسابقات قوی ترین مردان بوده، با همان وزنه ها و همه قهرمانان ما این آیتم ها را در منزل و باشگاه خود دارند. آیتم های اضافه هم در طول مسابقات درست می شود و هیچ ورزشکاری از یک ماه قبل نمی تواند آنها را تمرین کند و این وسایل جدید هم با همکاری طراح صحنه صدا و سیما ساخته می شود.
پس جای هیچ گونه پارتی بازی نیست؟
نه، به هیچ عنوان نیست.
چند سال قبل در یکی دو دوره مهدی فاطمی همراه با شما داور مسابقات بود و همان زمان 3 برادر او در مسابقات حاضر بودند. به نظر شما این کار حرفه ای بود؟
به نظر من کار خوبی نبود که کسی داور باشد و برادرش هم در مسابقات حاضر باشد. اگر بحث حرفه ای بخواهیم داشته باشیم باید بگویم حتی کسانی که به عنوان مربی کار حرفه ای می کنند و شاگردان خاصی دارند که باعث درآمدزایی آنها می شود، نباید در مسابقات داوری کنند.
می گویند در این دوره شما با روح الله داداشی لابی کردید تا او قهرمان شود. در این رابطه چه صحبتی دارید؟
اگر من امسال با داداشی لابی کرده ام، حتما در گذشته با سایر ورزشکاران لابی کرده ام و آنها هم با لابی من قهرمان شده اند. وجدانم اجازه نمی دهد چنین کاری بکنم.
قضیه دعواهایی که در این چند ساله شده، چه بود؟
دعوایی نبوده، یکسری جر و بحث ها بود که منجر به درگیری نشد. این جر و بحث ها هم در تمام ورزش ها هست.
وقتی جر و بحث یا درگیری می شود، کنترل این آدم های غول پیکر و سنگین وزن سخت نیست؟
خدا را شکر بچه های ما باادب و خوب هستند و همین جا از آنها تشکر می کنم که با ما همیشه همکاری می کنند. در این مدت هیچ مشکلی با بچه ها نداشته ام.
قضیه چاقوکشی چه بود که خبر آن به روزنامه ها کشیده شد؟
نه، چنین چیزی وجود نداشته است و یک مقدار به موضوع هیجان می دهند. در مسابقات ما تا حالا هیچ وقت بچه های باهم چاقوکشی نکرده اند.
اما در مسابقات کیش این اتفاق افتاد و سر و صدای زیادی ایجاد کرد؟
آن مشکل توسط تعدادی آدم از بیرون ایجاد شد که با یکی از قهرمانان ما درگیر شدند.
به نظر شما قوی ترین مرد ایران چه کسی است؟
قوی ترین مردان ایران کسانی هستند که 8 سال در جبهه ها جنگیدند و جانشان را گذاشتند. اگر آنها نبودند، ما الان راحت زندگی نمی کردیم. اگر آدم بتواند سر جانش معامله کند، قوی ترین است. آنها از جانشان گذشتند.
به غیر از داوری، فعالیت دیگری در زمینه مسابقات مردان آهنین داری؟
من نه باشگاه دارم، نه شاگرد خصوصی می گیرم و نه دارو می فروشم. درآمد زندگی من از جای دیگری تامین می شود.
بزرگ ترین آرزویی که داری؟
سلامت باشیم و با آبرو زندگی کنیم و همیشه باوجدان بمانیم.
بزرگ ترین حسرت؟
این که قهرمان المپیک نشدم. برای المپیک بارسلون انتخاب شده بودم، اما آپاندیس من در اردوی تیم ملی ترکید و نتوانستم وزنه برداری را ادامه بدهم.
در دورانی که ورزش می کردی، هیچ گاه سراغ دوپینگ نرفتی؟
زمانی که ما در مسابقات قهرمانی شرکت می کردیم، تیم وزنه برداری ایران زیرنظر کمیته ضددوپینگ بود و حتی از خوردن ویتامین E و فارماتون هم محروم بودیم.

مسابقات قوی ترین مردان کار بیهوده ای نیست؟ یعنی چه که آدم این همه به خودش فشار بیاورد و این وزنه های سنگین را جابه جا کند؟
این ورزش در خون مردم است و از قدیم در کشور ما بوده است. قهرمانانی مثل خلیل عقاب بوده اند که حتی در خیابان ها برنامه پهلوانی می گذاشتند و مردم هم لذت می بردند، ما این ورزش را کمی مجلل کردیم.
تو پسر دایی حمید استیلی هستی. رابطه ات با سرمربی سابق استیل آذین چطور است؟
رابطه خوبی داریم و سالی یک بار همدیگر را می بینیم البته اگر در خیابان گذری به هم برخورد کنیم. از بچگی با هم بزرگ شدیم و تا چند سال قبل خیلی با هم ارتباط داشتیم، اما از وقتی حمید معروف شده، دیگر ما را تحویل نمی گیرد.
به نظر تو حمید مربی خوبی است؟
قطعا مربی خوبی است، ولی دوران بازیگری اش خیلی بهتر بود و گل قرن را او به آمریکا زد. آن شب در خانه بودیم و با دوستانم بازی را می دیدیم و وقتی حمید گل زد، خیلی عشق کردم. من و حمید خیلی با هم فوتبال بازی می کردیم. وقتی حمید در تیم پاس بود، من وزنه برداری کار می کردم. قرار بود من دروازه بان پاس بشوم، اما آن زمان فوتبال این طوری نبود، اصلا فوتبالی نبود و اینقدر پول تو فوتبال نبود که اگر بود، من هم دنبال فوتبال می رفتم.
پس حمید استیلی از تو زرنگ تر بود که دنبال فوتبال رفت؟
بله، هم زرنگ تر بود و هم زحمت زیادی در آن زمان کشید.
فرامرز خودنگار با این هیکل و هیبت زن ذلیل هم هست؟
آره، مگر می شود مردی در ایران زن ذلیل نباشد.
یعنی همه قهرمانان ما زن ذلیل هستند؟
بله آقا، همه هستند و هر کسی می گوید نیستم، دروغ محض است.
بزرگ ترین افتخار تو چیست؟
این که توانستم تا این لحظه وجدانم را زیر پا نگذارم و قضاوت درستی در مسابقات داشته باشم.
در بین شرکت کنندگان در مسابقات مردان آهنین کسی هم بوده که الان بین ما نباشد؟
بله، مهیار حبیبی، رضا عزیزی و آقای عابدینی کسانی بودند که در مسابقات ما شرکت کردند، ولی به رحمت خدا رفته اند.
خوش تیپ ترین کسی که در این مسابقات شرکت کرده، چه کسی است؟
نمی توانم بگویم. همه کسانی که شرکت کرده اند، خوش تیپ هستند.
و بی ریخت ترین؟
خودم از همه بی ریخت تر هستم.
حرف پایانی؟
بعضی ها می گویند فرامرز خودنگار ورزشکار نبوده و تا حالا ورزش نکرده، اما از نظر من ورزشکار بودن ملاک نیست . آدم باید روحیه ورزشکاری داشته باشد.
تک مضراب ها با خودنگار
علی پروین: سلطان
ناصر حجازی: اسطوره دوست داشتنی
حمید استیلی: کتک خورش ملس بود
مهرداد باجلان: ورزشکار شوخ طبع
حسین فاطمی: ورزشکار باغیرت
مهدی فاطمی: ورزشکار حرفه ای
روح الله داداشی: بی سروصدا
رضا قرائی: ورزشکار خوب، حرفه ای و با ادب
رضا جاودانی: همکار عزیزم

.

منبع : edcoan.irarchives

تبلیغات