آکاایران: خاطراتی از اسطوره بزرگ پرورش اندام جهان

سرجیو الیوا نخستین کوه عضلانی بود که سایز های فوق العاده ای را به همراه تفکیک قابل قبول به نمایش گذاشت و در زمان خود از معدود بدنسازانی بود که بازوهایی بزرگتر از ۵۳ سانتی متر را به نمایش می گذاشتند. یاد و خاطره سرجیو برای همیشه در خاطر بدنسازان خواهد ماند؛ در ادامه با دستاوردهای این قهرمان فقید بیشتر آشنا خواهید شد.

سرجیو الیوا در چهارم جولای سال ۱۹۴۱ در کشور کوبا متولد شد. او در سال ۱۹۶۲ در مسابقات ملی وزنه برداری کوبا به مقام دوم رسید و همین عنوان راه را برای حضور او در مسابقات قهرمانی آمریکای مرکزی در کشور جامائیکا هموار کرد. جالب است که دولت کوبا در آن زمان برای تیم های اعزامی به مسابقات محافظ می گذاشته و آنها را تحت شرایط امنیتی خاصی روانه مسابقات می کرده است. با این حال، سرجیو در جریان همین مسابقات از اردوی تیم فرار می کند و به سفارت آمریکا در جامائیکا پناهنده می شود. سرجیو باقی عمر خود را در شیکاگو سپری کرد و هرگز به وطنش بر نگشت. پس از مدتی کارگری، سرجیو در نهایت به عضویت نیروی پلیس درآمد و به مدت ۲۵ سال به عنوان افسر اداره پلیس شیکاگو خدمت کرد.
او در شیکاگو مجددا به سراغ تمرین با وزنه و در نهایت بدنسازی رفت و اولین پیروزی خود در مسابقات بدنسازی آمریکا را در سال ۱۹۶۳ در جریان رقابت Mr.Chicagoland به دست آورد. فقط چهار سال پس از این زمان ، سرجیو به اولین پیروزی خود در مستر المپیا دست یافت کرد و نام خود را بعد از لاری اسکات به عنوان دومین قهرمان این رقابت افسانه ای به ثبت رساند. او در واقع اولین کسی بود که سد نژاد پرستی را از سر راه بدنسازان آن دوران برداشت؛ سرجیو اولین بدنساز غیر سفیدپوستی بود که در مسابقات مستر المپیای Ifbb، مستر آمریکا AAU، مستر یونیورس Ifbb و مستر اینترنشنال Ifbb و AAU به قهرمانی دست یافت کرد.
در طی ۲۲ سال حضور باشکوه در صحنه های بدنسازی (۱۹۸۵-۱۹۶۳)، سرجیو همیشه به عنوان یکی از بخت های جدی قهرمانی مطرح بود. او تنها مردی است که آرنولد را روی صحنه مستر المپیا شکست داده است (۱۹۶۹)، اما آرنولد هم او را در المپیای ۱۹۷۲ در آلمان شکست داد ( هرچند که حرف و حدیث های بسیاری در این باره وجود دارد). سرجیو به دنیا نشان داد که شجاعت و پشتکار چطور می تواند یک انسان را به مدارج بالا برساند.
شخصیت شاد و فیزیک استثنایی او برای همیشه در یاد ها خواهد ماند. در انتها، نظرات برخی از بزرگان را در مورد سرجیو خواهیم خواند:

کیسی ویاتور:
سرجیو الیوا نمونه واقعی استعداد ژنتیکی برای بدنسازی بود. او در این ورزش به خیلی ها کمک کرد. اولین بار وقتی ۱۸ سالم بود او را در فلوریدا ملاقات کردم. او مرا به تمرین سخت تشویق کرد و از من خواست تا اهدافم را فراموش نکنم. همچنین، او مرد بسیار مهربانی بود و افراد دور و برش را شاد نگه می داشت. دلمان برایت تنگ خواهد شد، سرجیو.

آرنولد شوارزنگر: سرجیو یکی از بزرگترین بدنسازان تمام دوران، یک دوست واقعی ، یک رقیب سرسخت و یک شخصیت بزرگ بود. مثل او دیگر نیست.
دیو پالومبو: سرجیو الیوا، رونی کلمن دهه های شصت و هفتاد میلادی بود. اگر او تنها نص دانش امروز ما را در مورد تغذیه، مکمل ها و رژیم غذایی را در اختیار داشت، فکر می کنم حداقل ۱۵ بار قهرمان مستر المپیا می شد. او باید به عنوان اولین غول واقعی بدنسازی قلمداد شود. دنیای بدنسازی مسلما فقدان او را احساس خواهد کرد.
دوریان یتس:
دوست دارم در این شرایط سخت به خانواده سرجیو الیوا تسلیت بگویم. لقب سرجیو (اسطوره) بود، که واقعا هم درست بود. در میان تمام بدنسازانی که تاکنون روی صحنه های بدنسازی فیگور گرفته اند، سرجیو احتمالا خوش استعدادترین بوده است. حجم عضلانی او حتی آرنولد بزرگ را هم تحت تاثیر قرار می داد و دچار اضطراب می کرد؛ فاقد نقطه ضعف، شکل عالی بدن و کمر باریک حتی با ۱۰۹ کیلوگرم وزن. واقعا باورش سخت است که این آمار مربوط به چیزی در حدود ۴۰ سال پیش است. یاد سرجیو در اذهان تمام بدنسازان دنیا باقی خواهد ماند و همیشه به عنوان اسطوره از او یاد خواهد شد.
سرجیو المپیا، ملقب به اسطوره
عناوین مهم
مستر ورلد، ۱۹۶۶
مستر یونیورس، ۱۹۶۶
مستر المپیا، ۱۹۶۷، ۱۹۶۸و ۱۹۶۹
اندازه های بدن در مستر المپیا
قد: ۱۷۷٫۵ سانتیمتر
وزن: ۱۰۴ کیلوگرم
دور بازو: ۵۳ سانتیمتر
دور ران: ۷۲٫۵ سانتیمتر
دور کمر: ۶۷٫۵ سانتیمتر

.

منبع : edcoan.irarchives