آکاایران: بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس

بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس

بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس - بیوگرافی شعرا | بیوگرافی نویسندگان | بیوگرافی خواننده ها

آکاایران: بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس

به گزارش آکاایران: مرجانه ساتراپی (متولد ۱ آذر ۱۳۴۸ در رشت) نویسنده، کارگردان، فعال حقوق بشر و انیماتور داستان های مصور است. شهرت او بیشتر به خاطر رشته داستان های مصور پرسپولیس است که جلد اول آن در سال ۲۰۰۰ به زبان فرانسوی چاپ شد. همچنین فیلم انیمیشنی پرسپولیس به کارگردانی ساتراپی و ونسان پارونو در سال ۲۰۰۷، جایزه هیأت داوران را از جشنوارهٔ فیلم کن دریافت کرد.

زادروز : ۱ آذر ۱۳۴۸

رشت، ایران

پیشه : نویسنده و انیماتور

زندگی

مرجانه ساتراپی در سال ۱۳۴۸ در رشت به دنیا آمد. مادر وی از نوادگان ناصرالدین شاه است.

او در سال های انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق در تهران بزرگ شد و در سال ۱۹۸۳ در ۱۴ سالگی توسط خانواده به وین اتریش فرستاده شد و نوجوانی را در تنهایی گذرانید.

وی بعد از پایان دوران دبیرستان، برای تحصیلات دانشگاهی به ایران برگشت و پس از ازدواج و سپس جدایی، به استراسبورگ فرانسه رفت. ساتراپی اکنون ساکن پاریس است.

در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۰۸ از سوی سازمان دهندگان جشنواره فیلم کن اعلام شد که مرجانه ساتراپی، عضوی از هیات داوران جشنواره کن ۲۰۰۸ برای تعیین برنده نخل طلایی، جایزه اصلی جشنواره است.

در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹، مرجانه ساتراپی و محسن مخملباف، در نشست رسمی پارلمان اروپا در بروکسل حضور پیدا کرده و ضمن ابراز ادعاهایی با حمایت از اعتراضات پس از انتخابات نسبت به نتایج اعلام شده در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، از مقام های اروپایی خواستند تا ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را به رسمیت نشناسند و از جنبش اجتماعی مردم ایران حمایت کنند.

آثار

پرسپولیس

رشته کتاب های پرسپولیس شامل چهار کتاب است که تاکنون در فرانسه بیش از دویست هزار نسخه به فروش رسیده است.

این رمان به شیوه زندگی نامه خودنوشته بوده و شخصیت اصلی رمان که راوی داستان است، دختری ایرانی است به نام مرجانه. مرجانه دختری است که در جریان انقلاب ایران و بحران جنگ ایران و عراق به تشویق خانواده از کشور خارج شده و به اتریش می رود. این کتاب ها روایت جنگ و آوارگی، زندگی مهاجری در اروپا، بحران های مذهبی و سنتی جامعه ایران و حوادث انقلاب و جنگ هستند و تاریخ دههٔ بعد از جنگ ایران را از دید وی بیان می کنند.

پرسپولیس ۲٫۰

در پی اعتراض جمعی از مردم ایران نسبت به نتایج اعلام شده در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، داستان مصور و اینتراکتیو «پرسپولیس ۲٫۰»، که برگرفته از سبک کار مرجانه ساتراپی در رشته کتاب های پرسپولیس بود، در شبکه اینترنت منتشر شد.

فیلم پرسپولیس

فیلم پرسپولیس نخستین فیلم سینمایی مرجانه ساتراپی است که در سال ۲۰۰۷ در فرانسه و بر اساس داستان مصور پرسپولیس ساخته شده است.

این فیلم جایزه هیأت داوران جشنواره بین المللی فیلم کن در سال ۲۰۰۷ میلادی را به خود اختصاص داد.

وی هنگام دریافت جایزه در جشنواره فیلم کن، آن را به مردم ایران اهدا کرد.

این فیلم از سوی برخی نهادها و رسانه های دولتی ایران، به عنوان اثری «ضد ایرانی» و «ضد اسلامی» معرفی شده است.

فیلم خورش آلو با مرغ

مرجانه ساتراپی فیلم خورش آلو با مرغ، بر اساس کتابی به همین نام، در ژانر درام و با همکاری ونسان پارونو و بازی گلشیفته فراهانی در سال ۲۰۱۱ کارگردانی کرد.

فهرست کتاب ها

    پرسپولیس ۱، نشر به فرانسه: ۲۰۰۰

    پرسپولیس ۲، نشر به فرانسه: ۲۰۰۱

    پرسپولیس ۳، نشر به فرانسه: ۲۰۰۲

    پرسپولیس ۴، نشر به فرانسه: ۲۰۰۳

    دیوها از ماه می ترسند، نشر به فرانسه: ۲۰۰۱

    قلاب دوزی ها، نشر به فرانسه: ۲۰۰۳

    خورش آلو با مرغ (کتاب)، نشر به فرانسه: ۲۰۰۴

بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس - بیوگرافی شعرا | بیوگرافی نویسندگان | بیوگرافی خواننده ها

بیوگرافی مرجانه ساتراپی + عکس - بیوگرافی شعرا | بیوگرافی نویسندگان | بیوگرافی خواننده ها

 

منبع :

تبلیغات