آکاایران: بیوگرافی مارشا مهران – Marsha Mehran

بیوگرافی مارشا مهران - Marsha Mehran - بیوگرافی شعرا | بیوگرافی نویسندگان | بیوگرافی خواننده ها

آکاایران: بیوگرافی مارشا مهران

مارشا مهران (زاده ۲۰ آبان ۱۳۵۶ معادل ۱۱ نوامبر ۱۹۷۷) نویسنده ایرانی الاصل ساکن ایرلند بود. مهران با انتشار رمان موفق آش انار در سال ۲۰۰۵ به شهرت رسید. از او تا کنون دو رمان به زبان انگلیسی منتشر شده است.

زمینهٔ کاری : نویسنده رمان

زادروز : ۲۰ آبان ۱۳۵۶ خورشیدی

تهران

مرگ : ٣ اردیبهشت ١٣٩٣

ایرلند

محل زندگی : جمهوری ایرلند و ایالات متحده آمریکا

پیشه : نویسندگی

همسر(ها) : کریستوفر ریموند کالینز

 زندگی

مهران در سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. خانواده او هنگام انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ از ایران خارج شده و به بوئنوس آیرس آرژانتین مهاجرت کردند. خانوادهٔ مهران در آرژانتین یک رستوران خاورمیانه ای را اداره می کردند. او در آنجا به مدرسه ای اسکاتلندی می رفت و به زبان انگلیسی درس میخواند. در سال ۱۹۸۴ به دلیل شرایط کشور آرژانتین در آن زمان خانواده مهران به فلوریدا آمریکا رفتند. مهران ۱۴ ساله بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند و او با مادرش به استرالیا رفت. در سن ۱۹ سالگی مهران به نیویورک آمریکا رفت و در آنجا شغل های کوتاه مدت مختلفی اختیار کرد و در کنار آن نویسندگی را شروع کرد. او در نیویورک با مردی ایرلندی به نام کریستوفر کالینز آشنا شد و پس از ازدواج با او به ایرلند رفت. او و همسرش در استان مایو ایرلند و نیویورک آمریکا زندگی میکردند. جسد مارشا مهران در روز ١٠ اردیبهشت ١٩٩٣ در محل سکونتش در ایرلند کشف شد. به گزارش پلیس، او یک هفته پیش از کشف جسدش از دنیا رفته بود.

روزنامه “نیویورک تایمز” درباره این نویسنده ایرانی نوشته است:”اولین رمان او تحت عنوان “سوپ انار” داستان سه خواهر بود که در جریان انقلاب ایران از آن کشور خارج شده و در نهایت کافی نتی ایرانی را در شهری کوچک در ایرلند افتتاح کردند. این کتاب در کشورهای مختلف جهان تحت عنوان “شکلات ایرانیان” شناخته شد که اشاره ای بود به رمان “خوان هریس” که در سال ۱۹۹۹ میلادی نوشته شده بود و از آن فیلمی نیز ساخته شده بود. آن فیلم روایت مادر جوان مجردی بود که در روستایی در کشور فرانسه زندگی می کرد و فروشگاه شکلاتی را افتتاح کرده بود.”

خانم مهران پیش تر درباره این رمان اظهار داشته بود که هدفش نشان دادن احساس ایرانیان به دیگر ملیت ها بوده است. این کتاب توسط انتشارات “رندوم هاوس” منتشر شد و به بیش از ده زبان زنده دنیا ترجمه شد و در بیش از ۲۰ کشور منتشر شد. این کتاب در سال ۲۰۰۵ میلادی در ردیف پرفروش ترین رمان های جهان قرار گرفت.

“مارشا مهران” نویسنده این رمان پرآوازه، در واقع یک ایرانی الاصل و متولد تهران است که در آرژانتین بزرگ شده است و ظاهرا ایده ایجاد یک رستوران ایرانی در داستان مهران برگرفته از تلاش های خانواده او در دوران اقامت در این کشور است که به کمک هم رستورانی ایرانی در کشور آرژانتین ایجاد کردند. او هم اکنون با همسر ایرلندی اش در غرب ایرلند زندگی می کرد. او پیش تر در مصاحبه ای اظهار داشت که عاشق آشپزی است و از میان غذاهای ایرانی “قیمه” را به هر غذای دیگری ترجیح می دهد.

رمان آش انار

رمان آش انار که به زبان انگلیسی منتشر و در سال ۲۰۰۵ یکی از پرفروش ترین و مشهورترین رمان های سال در بازار بین المللی شد داستان سه خواهر ایرانی است که زمان انقلاب اسلامی ایران از ایران مهاجرت کرده و در شهر کوچکی در ایرلند اقامت میگزینند و بعد از چند سال تصمیم میگیرند یک رستوران ایرانی راه اندازی کنند. مهران زندگی خود و زندگی یک خانواده لبنانی مهاجر ساکن ایرلند را الهام بخش این رمان میداند.

نکته جالب توجه در مورد این رمان این است که مهران دستور غذاهای ایرانی که سه خواهر درست میکنند را به تفصیل شرح میدهد. این رمان همچنین به زبان های آلمانی و اسپانیایی ترجمه شده است.
این کتاب توسط بهزاد کاویانی دستجردی به فارسی ترجمه شده است.

رمان گلاب و نان سودا

این رمان ادامه رمان آش انار است و حدود یک سال و نیم بعد از آن رخ میدهد. داستان همچنان حول ماجراها و چالش های سه خواهر می چرخد و مانند رمان آش انار حاوی دستور غذاهای جدید است.

این رمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی منتشر شده است.

آثار

    ‘”آش انار (۲۰۰۵ میلادی) (رمان)
‘”گلاب و نان سودا (۲۰۰۸ میلادی) (رمان)

مرگ

جسد “مارشا مهران” نویسنده ایرانی که چندین سال پیش به ایرلند مهاجرت کرده بود و یکی از کتاب هایش به پرفروش ترین رمان های جهان در سال ۲۰۰۵ میلادی تبدیل شد در خانه اش در روستایی در شهرستان “کانتی مایو” در شمال غرب ایرلند یافت شده است.
روزنامه “نیویورک تایمز” با انتشار این خبر افزوده است:”این نویسنده ایرانی در زمان مرگ ۳۶ سال داشت. پلیس اظهار داشته که در حال انجام آزمایش های سم شناسی است و هیچ نشانه ای از مشکوک بودن مرگ او یافت نشده است.”

عکسهای مارشا مهران

بیوگرافی مارشا مهران - Marsha Mehran - بیوگرافی شعرا | بیوگرافی نویسندگان | بیوگرافی خواننده ها

 

منبع :

تبلیغات