آکاایران: بیوگرافی صادق چوبک – Sadeq Chubak

صادق چوبک

آکاایران: بیوگرافی صادق چوبک

صادق چوبک (زاده تیر ۱۲۹۵ بوشهر – درگذشته تیر ۱۳۷۷ برکلی) نویسنده ایرانی بود. وی به همراه صادق هدایت از پیشگامان داستان نویسی مدرن ایران است. از آثار مشهور وی می توان از مجموعه داستان انتری که لوطی اش مرده بود و رمانهای سنگ صبور و تنگسیر نام برد. از روی رمان تنگسیر فیلمی به همین نام با بازی بهروز وثوقی ساخته شده است.

نام اصلی : محمد صادق چوبک

زادروز : ۱۴ تیر ۱۲۹۵ – ۵ اوت ۱۹۱۶ – بوشهر، ایران

مرگ : ۱۳ تیر ۱۳۷۷ – ۳ ژوئیه ۱۹۹۸ (۸۱ سال) – برکلی، کالیفرنیا، ایالات متحده

ملیت : ایران

محل زندگی : بوشهر، انگلیس، برکلی

جایگاه خاکسپاری : جسدش طبق وصیتش سوزانده شد و خاکستر آن به اقیانوس سپرده شد

پیشه : داستان نویس و نمایشنامه نویس

کتاب ها  : تنگسیر – پینوکیو

همسر(ها) : قدسی خانم از سال ۱۳۳۶

فرزندان : روزبه، بابک

زندگی

صادق چوبک، در سال ۱۲۹۵ شمسی در بوشهر بدنیا آمد. در بوشهر و شیراز درس خواند و دوره کالج آمریکایی تهران را هم گذراند. در سال ۱۳۱۶ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و همان سال نیز ازدواج کرد.

اولین مجموعه داستانش را با نام ” خیمه شب بازی ” در سال ۱۳۲۴ منتشر کرد. در این اثر و ” چرا دریا طوفانی شد ” بیشتر به توصیف مناظر می پردازد، ضمن اینکه شخصیت های داستان و روابط آنها و روحیات آنها نیز به تصویر کشیده می شود. چوبک در دوره نخست داستان نویسی خود چند داستان کوتاه و نمایشنامه نوشت و پس از چند سال سکوت ، کار خود را با داستان بلند “تنگسیر” در سال ۱۳۴۲ آغاز کرد. وی که کارمند شرکت ملی نفت بود به آمریکا، انگلیس و شوروی سفر کرده ولی از این سفر ره آوردی و سفرنامه ای ارمغان خوانندگان آثارش نکرده است . از جمله آثاری که سبب شهرت چوبک شدند، رمان های ” تنگسیر” و “سنگ صبور” بودند که تنگسیر را به همسرش قدسی خانم و سنگ صبور را به زادگاهش بوشهر تقدیم کرد. سنگ صبور انسجام و یکپارچگی رمان را نداشت و مباحث بسیاری را در محافل ادبی به راه انداخت.

چوبک به زبان انگلیسی مسلط بود و دستی نیز در ترجمه داشت. وی قصه معروف ” پینوکیو ” را با نام ” آدمک چوبی” به فارسی برگرداند. شعر ” غراب ” اثر ” ادگار آلن پو ” نیز به همت وی ترجمه شد. آخرین اثر منتشره اش هم ترجمه حکایت هندی عاشقانه ای به نام ” مهپاره ” بود که در زمستان ۱۳۷۰ منتشر گردید. صادق چوبک در قصه هایش ذهن و روان قهرمانهایش را مورد توجه قرار داد و سعی کرد به شخصیت هایش عمق ببخشد. همین تلاش برای عمق بخشیدن به شخصیت ها، بر نحوه بیان وی تاثیر گذاشت. وی در توصیف واقعیتهای زندگی نیز وسواس زیادی داشت و این نیز از ویژگی های آثار وی است.

چوبک به سبب همین دقت نظر در جزئی نگری ها و درون بینی ها، رئالیست افراطی وگاهی حتا ناتورالیست خوانده اند. آثار چوبک از سالها پیش مورد نقد و بررسی جدی قرار گرفته و در کتابهای مختلفی از جمله ” قصه نویسی ” (رضا براهنی)، ” نویسندگان پیشرو ایران ” (محمد علی سپانلو) و “نویسندگان پیشگام در قصه نویسی امروز ایران”(علی اکبر کسمایی)، نوشته هایش تحلیل شده اند.

چوبک در سال ۱۳۵۳ پس از بازنشستگی، به انگلستان و آمریکا رفت، وی در اواخر عمر بینایی اش را از دست داد و در اوایل تابستان ۱۳۷۷، در آمریکا درگذشت . آخرین اثر چوبک با نام ” مهپاره ” در سال ۱۳۷۰ منتشر شد که ترجمه ای شیوا از داستان عاشقانه هندی است.

خانواده

نام پدرش “آقا محمد اسماعیل”  بود و مادرش “رقیه سلطان” نام داشت. پدر وی تاجر بود، اما او به دنبال تجارت نرفت و به نویسندگی تمایل پیدا کرد.
چوبک در سال ۱۳۱۶ و پس از گرفتن دیپلم ادبی خود با همسرش به نام “قدسی خانم” ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نامهای روزبه و بابک بود. او زمانی که در کالج آمریکایی تهران درس می خواند با همسرش آشنا شده بود.

تحصیلات

صادق چوبک تا کلاس سوم ابتدایی در مدرسه “سعادت” بوشهر درس خواند. او در سال ۱۳۰۳ به بیماری مالاریا مبتلا شد و برای معالجه به شیراز رفت و پس از درمان بیماری، در مدرسه های “شفاییه”، “باقریه”، “سلطانیه” و “حیات” تحصیل نمود و در سال ۱۳۱۳ توانست گواهی نامه سیکل خود را بگیرد. وی در سال ۱۳۱۴ در تهران به ادامه تحصیل پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۱۶ دیپلم ادبی خود را از کالج آمریکایی تهران دریافت کرد.

ورود به عرصه نویسندگی

چوبک بعد از گرفتن دیپلم، مدت کوتاهی در مدرسه “شرافت” خرمشهر به تدریس پرداخت و پس از آن به خدمت سربازی فرا خوانده شد. در سال اول سربازی معمولی بود ولی در سال دوم به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان مترجم، خدمتش را در ستاد ارتش در سال ۱۳۱۷ به پایان رساند.

نخستین کتاب او با نام “خیمه شب بازی” در سال ۱۳۲۴ و با هزینه شخصی وی منتشر شد که “بزرگ علوی” پس از خواندن داستان هایش او را تشویق به چاپ آن ها در مطبوعات نمود. چوبک در این کتاب، داستان “اسائه ادب” را به صادق هدایت و داستان “بعدازظهر پاییزی” را به “مسعود فرزاد” هدیه کرد که علیرغم محبوبیت بسیار، این کتاب به خاطر داستان “اسائه ادب”  تا ۱۰ سال بعد اجازه تجدید چاپ پیدا نکرد. در سال ۱۳۲۶ به پیشنهاد “الول ساتن” (شرق شناس) در روابط عمومی سفارت انگلیس به عنوان مترجم استخدام شد.
در سال ۱۳۲۸ دومین مجموعه داستان او با نام “انتری که لوطی اش مرده بود” منتشر شد که داستان های دو کتاب “خیمه شب بازی” و “انتری که لوطی اش مرده بود” از لحاظ فضاسازی، نمایش روحیه و روابط شخصیت ها در گفتگوهای زنده و طبیعی، از بهترین های ادبیات داستانی ایران محسوب می شدند.

چوبک در سال ۱۳۲۹ در شرکت نفت ایران و انگلیس به عنوان مترجم استخدام شد و نیز همکاری با مجله های ادبی را آغاز کرد. او نخستین ترجمه ها و داستان هایش را در مجله “سخن” که تحت نفوذ صادق هدایت بود و نیز ماهنامه “مردم” به چاپ رساند. مجله سخن و نویسندگانش در آغاز کار زیر نفوذ معنوی هدایت بودند و از اندیشه های پیشرو او الهام می گرفتند. چوبک نیز از این تأثیر پذیری آزاد نبود و داستان های خود را به نظر صادق هدایت می رسانید و رهنمودهای او را می پذیرفت .

اما در سال ۱۳۳۴ چاپ دوم کتاب “خیمه شب بازی” او، با حذف داستان “اسائه ادب” و جایگزینی “آه انسان” صورت گرفت. او همچنین برای شرکت در سمینار دانشگاه هاروارد به امریکا سفر کرد و سپس با دعوت کانون نویسندگان شوروی، به مسکو، سمرقند و بخارا رفت.

چوبک در سال ۱۳۴۹ به تدریس در دانشگاه یوتا پرداخت و در سال ۱۳۵۱ در کنفرانس نویسندگان آسیایی و آفریقایی در قزاقستان شرکت کرد و گزیده ای از آثارش به زبان روسی در مسکو منتشر شد.

سبک چوبک در داستان نویسی

صادق چوبک در قصه هایش ذهن و روان قهرمانهایش را مورد توجه قرار می دهد و سعی می کند به شخصیت هایش عمق ببخشد. همین تلاش برای عمق بخشیدن به شخصیت ها، بر نحوه بیان وی تاثیر می گذارد.

در سنگ صبور قصه را از زبان شخصیت های مختلف می خوانیم، نحوه بیانی که در قصه نویسی نوپای ایران کاملا تازگی داشت. وی برای بیان افکار ذهنی هر یک از شخصیت ها ناگزیر بود به زبان هر یک از آنها بنویسد و این خود به تغییر نثر در طول داستان منتهی شد که باز نسبت به دیگران پیشرفتی جدی محسوب می شد. در آثار چوبک هر شخصیت داستان به زبان خودش، زبان متناسب با فرهنگ و خانواده و سن و سالش سخن می گوید، کودک، کودکانه می اندیشد و کودکانه هم حرف می زند، زن زنانه فکر میکند و زنانه هم حرف میزند و بدین ترتیب هر یک از شخصیت ها به بهترین وجه شکل می گیرند و شخصیت پردازی موفقی ایجاد می شود که در بستر حوادث داستان، زیبایی و عمق خوشایندی به داستان میدهد.

وی در توصیف واقعیتهای زندگی نیز وسواس زیادی داشت و این نیز از ویژگی های آثار وی است. چوبک به سبب همین دقت نظر در جزئی نگری ها و درون بینی ها، رئالیست افراطی وگاهی حتی ناتورالیست خوانده اند.

چوبک در نوشته های خود تجربه های زندگانی پرفراز و نشیبی را به دست نمی دهد، بی تردید چوبک دیدگاه ویژه ای دارد، ولی این دیدگاه گستردگی چندانی ندارد در داستان های نخستین او مایه هایی از زندگانی امروز دیده می شود ولی در داستان های بعدی این مایه ها کم و کمتر می گردد، تا به جایی می رسد که نویسنده برای بیان اندیشه های خود به گذشته پناه می برد. رویدادهای تنگسیر و سنگ صبور در پنجاه سال پیش می گذرد، درست است که تصویر این رویدادها نیز ارزشمند است ولی چوبک همچون جلال آل احمد که در «میان معرکه » یکه تازی می کند و می جوشد و می خروشد نیست .

برخی از منتقدین معتقدند که آثار چوبک ازکارهای صادق هدایت و جلال آل احمد و بزرگ علوی ، برتر بوده و براین باورند که چوبک «در سنگ صبور» زندگی شبانه ملت ایران را در دهه های نخستین قرن چهاردهم هجری ارائه داده است .

درحالی که خود چوبک نیز با این افراد موافق نیست و می گوید: «.. من خودم را نمی توانم تا این حد فریب بدهم که خیال کنم نویسنده و متفکری چنین و چنان باشم که بیا و مپرس !»  چوبک نویسنده ای است که در آثار خود می کوشد زندگانی مردم را ترسیم کند و گهگاه در این روش موفق است . طنزی گزنده دارد که آکنده از مایه های هنری است .

پیروی چوبک از مکتب ناتورالیسم

مکتب ناتورالیسم

ناتورالیسم مکتبی است که بر اثر یک نظریه فلسفی به همین نام در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم نخست در فرانسه و سپس در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی و امریکا به وجود آمد. بر اساس فلسفه ناتورالیسم هر چیزی که وجود دارد بخشی از طبیعت است؛ بنابراین در حوزه فعالیت علم قرار می گیرد و بوسیله علتهای مادی و طبیعی قابل توصیف و توجیه است. نویسندگان مکتب ناتورالیسم بر اساس همین فلسفه حوادث و رویدادهای زندگی را تشریح می کنند و اعتقادی به علت ماوراء طبیعی و ماوراء پدیده های علمی برای توجیه حوادث و رویدادهای زندگی ندارند.

ساده ترین توصیفی که از این مکتب می توان کرد به کاربردن جبرگرایی در ادبیات و به خصوص داستان نویسی است. نویسنده ناتورالیسم اعتقاد به جبر بیولوژیکی را از “چارلز داروین” که انسان را نتیجه تکامل راسته ای از حیوانات پستاندار می دانست، اعتقاد به اسارت بشر در تنگنای غرایز جنسی را از “زیگموند فروید” روانشناس اتریشی و بکارگیری شیوه های علوم را در نقد ادبی از “ایپولیت آدولف تن”، فیلسوف و ادیب جبرگرای فرانسوی آموخت.

سه مکتب رمانتیسم، رئالیسم و ناتورالیسم که به دنبال یکدیگربه وجود آمده اند، ویژگیهایی دارند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند:

رئالیسم یا واقع گرایی، معیار ارزشهای خود را از واقعیت می گیرد، رمانتیسم که به دنبال مطلق و ایده آل است از جهان واقعی و واقعیت موجود فراتر می رود و ناتورالیسم واقعیت را به صورت نتایج و قوانین علمی عرضه می کند. به همین جهت است که نویسنده ناتورالیسم بیشتر به ماجراهای واقعی یا استثنایی که اتفاق افتاده اند، استناد می جوید.

ویژگی نویسندگان ناتورال

ناتورالیست‏ها به واقعیت‏ها توجه می‏ کنند اما واقعیات تلخ و خشن و تنها به جنبه های منفی طبقات اجتماعی پایین و ضعیف جامعه می‏پردازند. برای مثال اگر یک بیل از نگاه رئال “بیل” است؛ همان بیل برای یک ناتورالیست “کج بیل فرسوده لعنتی” است.

تفاوت آثار ناتورالیسم با آثار رئالیسم در نحوه نگاه به واقعیات است. در حالی که هر دو مدعی‏ اند که تنها مشاهده‏ گر و گزارش‏گر جهان واقع هستند.  ادبیات ناتورالیستی، حاشیه‏ نشینی و بیان بی ‏پروای ارتباطات جنسی است که در اکثر مواقع رنگ ضد دینی هم به خود می‏گیرد.

از خصوصیات دیگر کار این نویسندگان توجه بیش از حد به توصیف جزئیات صحنه ها و حوادث است؛ زیرا حقیقتی که آنها در نظر دارند تنها از طریق معاینه و بررسی دقیق اشیاء و مکانها می تواند به دست آید. از نظر این نویسندگان تنها وقایع مستند یعنی آنچه دیده می شوند، مهم هستند و می توانند کتابهای خوبی به وجود آورند. به خاطر همین نظریه افراطی است که بعضی از منتقدان معتقدند که زیبا شناسی ناتورالیستی به خاطر حذف تخیل از کار آفرینش، سطح هنر و ادبیات را تنزل داده است و از ارزش هنری این قبیل آثار کاسته است.

ناتورالیسم در برخی آثار ایرانی

در ایران علم گرایی چندانی در آثار ناتورال وجود ندارد و شرایط اجتماعی و فکری پیدایش آن با اروپا متفاوت است. گرچه نگاه ضد مذهبی و نگاه پلیدی نسبت به ذات انسان در آثار ایرانی هم وجود دارد. شاید تنها برخی آثارصادق چوبک را بتوانیم آثار ناتورال ایرانی بنامیم اما نخستین نشانه های این کار را در داستان “علویه خانم” صادق هدایت، سپس در “سمنوپزان” جلال آل احمد و “عزاداران بیل” از غلامحسین ساعدی می بینیم.

چوبک و ناتورالیسم

درزمان صادق چوبک اتفاق ادبی مهمی به وقوع پیوست و آن ظهورناتورالیسم درجهان بود. تا این زمان درادبیات ایران و جهان چیزی به نام داستان کوتاه وجود نداشته و ازسال ۱۸۲۰ این نوع داستان ایجاد شده است.

در ادبیات فارسی معاصر، صادق چوبک، نویسنده ناتورالیست شناخته شده و بسیاری از داستانهای کوتاه او در مجموعه “خیمه شب بازی “و “انتری که لوطیش مرده بود ” و بعضی از رمانهایش از جمله “سنگ صبور” نشان دهنده حضور ناتورالیسم در آثار اوست.

چوبک نویسندگی را با مجله سخن آغاز کرد، مجله ای که تحت تاثیر افکار صادق هدایت بود و طبیعی است که حضور وی در آن جمع موجب تاثیرپذیری چوبک از هدایت شده باشد.
فکر هدایت در جای جای آثار چوبک خود را نشان می دهد. انسانهایی که او در داستانهایش ترسیم می کند، همه اسیر و گرفتارند و حتی اگر قصد رهایی هم داشته باشند، به حکم سرنوشت محتوم، کاری از دستشان برنمی آید. چوبک گاهی حتی پا را از هدایت فراتر می گذارد و به نفی ارزشهای فرهنگی و ملی می پردازد و نیز در نمایشنامه ای که در پایان کتاب “سنگ صبور” چاپ شده خالق هستی را به دست آفریننده اهریمن از هستی ساقط می کند:”خدا مرده است!”

او در کتاب “چراغ آخر” با اشاره به مولوی و این مصرع معروف او: از جمادی مردم و نامی شدم درباره تکامل معنوی مورد نظر مولانا این چنین می اندیشد:” خواسته خودش را گول بزند و خودش می دانسته دروغ می گوید. اگر رویش می شد می گفت آخرش از چاه {…} سر بیرون خواهد کرد…”(چراغ آخرصفحه ۲۱۶) از این اظهارات جز نومیدی و شک کاهلانه چیزی فهم نمی شود.

حجم زیادی از آثار صادق چوبک را داستانهای کوتاه به سبک ناتورالیستی دربرمی گیرند. جزئی نگری و وسواس زیاد در طراحی قضا و موقعیتها ویژگی بارز این کتابها است.
این داستانها به خاطر نگاه طبیعت گرای او وصفی از رابطه های برزخی در دوزخ گندآلود و هراس آور و تحمل ناپذیری است که گریز و رهایی از آن جز در آرزو نمی گنجد. در داستانهای کوتاه او همه آرزوی رهایی دارند اما به اجبار و عادت و ترس بر جای خود میخکوب شده اند.ترس و بدبینی و بی اعتقادی چنان در خویشتن آنها خانه کرده است که از سایه خود نیز می هراسند.

گاه چوبک بر اساس همان دیدگاه شیوه زشت نگاری را در پیش می گیرد و بر اهمیت انگیزه های غریزی و جنسی در زندگی و کار انسان به شکل افراطی تاکید می ورزد. به عنوان مثال در داستان “چرا دریا توفانی شده بود” احساسات و اندیشه های آدمهای داستان نتیجه مستقیم تاثیرها و دگرگونی جنسی و بدنی آنهاست.

چوبک بخاطر دیدگاه ناتورالیستی، انسان را در حد یک حیوان، پست و زبون نشان می دهد و حیات آدمی را بیهوده می داند. او در داستان “مردی در قفس” می نویسد” این آدم واخورده هم مثل تمام مردم در مقابل احتیاجات طبیعی خودش زبون و بیچاره بود. او هم ناچار بود که به تلافی و کفاره چند لقمه غذایی که می خورد، مدتها توی مستراح بدبو و دخمه مانند خانه خود بنشیند و بوی گند بالا بکشد……”( خیمه شب بازی – مردی در قفس- ص ۱۱۲)

گاه چوبک بر اساس همان دیدگاه شیوه زشت نگاری را در پیش می گیرد و بر اهمیت انگیزه های غریزی و جنسی در زندگی و کار انسان به شکل افراطی تاکید می ورزد. به عنوان مثال در داستان “چرا دریا توفانی شده بود” احساسات و اندیشه های آدمهای داستان نتیجه مستقیم تاثیرها و دگرگونی جنسی و بدنی آنهاست.

چوبک بخاطر دیدگاه ناتورالیستی، انسان را در حد یک حیوان، پست و زبون نشان می دهد و حیات آدمی را بیهوده می داند. او در داستان “مردی در قفس” می نویسد:” این آدم واخورده هم مثل تمام مردم در مقابل احتیاجات طبیعی خودش زبون و بیچاره بود. او هم ناچار بود که به تلافی و کفاره چند لقمه غذایی که می خورد، مدتها توی مستراح بدبو و دخمه مانند خانه خود بنشیند و بوی گند بالا بکشد…”( خیمه شب بازی – مردی در قفس- ص ۱۱۲)

چوبک در حیوانی جلوه دادن انسان تا آن حد پیش می رود که در “سنگ صبور” همه کارهای انسان را در اثر فعالیت غریزه جنسی می داند. گویا چشمان او تنها و تنها بعد حیوانی بشر را دیده است. او آدمهایش را ناقص الخلقه، دیوانه، شهوانی، بی مغز و حیوان صفت تصویر کرده است. زنها و مردهای داستانهای او در تب شهوت می سوزند و عشق آنها برای شور و شهوت است.

بروز ناتورالیسم در آثار چوبک

زبان ناتورالیست ها درداستان زبان محاوره بود و بکارگیری این زبان یک طغیان انقلابی محسوب می شد. درآثارچوبک نیززبان محاوره جایگاه ویژه ای دارد و درداستان هایش آدمها به زبان کوچه و بازارصحبت می کنند. روش توصیف چوبک نیزروشی مبتنی بردیدن جزئیات و کوچکترین گوشه و کناره هاست که درآن دقتی عکس وار لحاظ شده است. چوبک درتعریف فضا و موقعیت داستان بسیارچیره دست است. او فضای بومی جنوب ایران را برای خواننده به دقت تعریف می کند. این فضا درآثارچوبک تلخ و تاریک است ودر داستانهای او به ندرت لحظه های شاد دیده می شود.

با خواندن آثارصادق چوبک یک حس غریب آزردگی ازروزگار به خواننده دست می دهد. این ناتورالیسم ، ناتورالیسم عکس وارعامدانه ای است که تنها لحظات تلخ را شکارکرده و درمقابل چشمان مخاطب قرارمی دهد. بنابراین تمام واقعیت نیست بلکه تنها گزیده ای ازواقعیت است واین گزیده گرایی سبک صادق چوبک محسوب می شود. او معتقد به تکنیک خاصی درقصه نویسی نیست و روش خود را دنبال می کند.

خلق دنیایی سیاه و تاریک از مهمترین ویژگی صادق چوبک است. محیطی آکنده از بدبختی و پلیدی و سیاهی که شخصیت های داستانی را گرفتار کرده و در نهایت به سوی مرگ و نیستی رهنمون می کند.

در این محیط سراسر شر، همگی گرفتار، محکوم، ناتوان و مفلوک اند. خیلی که تلا ش بکنند، در عوالم خود با خویش یا دیگری کلنجار می روند. چنانکه گاه از احساسات سرخورده و فروکوفته، زمانی از غرایز جنسی و امیال غریزی ارضا نشده و مواقعی هم از تمایلا ت و نیازهای بیمارگونه یا از وحشت ها و ترس های خرافی و ناشناخته با خویش یا دیگری صحبت می کنند. اما اینها همه آن چیزی نیست که در آثار چوبک وجود دارد. به عبارتی اگر کمی عمیق تر به آثار او توجه کنیم و آن پوسته ظاهری را بشکافیم، نگاهی که چندان هم بدبین و مایوس نیست، خودش را به رخ می کشد. نگاهی که حاصل ذهنیت فلسفی نویسنده است و من آن را «نگاه انسانی در جهانی به مثابه شر» نامیدم.

شاید چوبک به ظاهر در دنیایی غوطه ور است که سراسر منحط و سیاه است، دنیایی که شر در آن حاکم است و حتی کمتر موردی برای زیبایی ها و خوبی ها پیدا می شود. اما او ـ برخلا ف تصور رایج ـ  گزارشگری صددرصد بی طرف و خنثی نیست، بلکه این نگاه فلسفی او ـ به نسبت کم یا زیاد ـ  در لا ی سطر سطر داستان ها قابل مشاهده است. فقط او نمی خواهد دنیایی آرمانی با قهرمانانی رویایی بیافریند. برای همین با فرو رفتن در سیاهی ها و شرارت ها، آن زندگی ای را جست وجو می کند که در پوسته ای از ابتذال پنهان شده است؛ همان ابتذالی که بحران جهان معاصر است.

چوبک جهان را به مثابه شر می بیند و آدمی را گرفتار شده در جهان شرور. برای همین تلا ش می کند موقعیت انسان را در این محیط گندیده به نمایش بگذارد. بطوری که در بیشتر موارد شخصیت هایش را در زشتی های اجتماع غرق می کند. تا آنجا که در نه تنها سعی نمی کند این زشتی را بزداید که حتی سعی نمی کند اتهام  «زشت پرستی» را از خود دور سازد.

رابطه چوبک و سیاست

در سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ ارزش های یک نویسنده چیزهایی بود که کمتر در آثار صادق چوبک دیده شد. چوبک در نوشته هایش به سیاست، کاری نداشت ولی این به این معنا نبود که او نویسنده ای درباری است اما نمی توان به او لقب یک نویسنده انقلابی نیز داد و به همین دلیل آثار او از استقبال و مخاطب کمتری برخوردار شد.

او مانند برخی نویسندگان مانند “غلامحسین ساعدی” نه علنی مبارزه کرد و نه به زندان رفت. همین امر سبب شد که از سوی مردم به عنوان نویسنده متعهد شناخته نشود. از طرف دیگر دولت هم با او برخورد مستقیم نکرد و این امر محبوبیت او را کاهش داد. در دوره ای که هر نویسنده باید دست کم یکی از پایه های پشتیبان را دارا باشد، چوبک توسط هیچ قشری حمایت نشد. مردم، او را نویسنده ای «غیر متعهد» و «غیرسیاسی» تلقی نمودند. حکومت، هرچند که با او مستقیماً درگیر نشد اما او را همراه خود نیز ندید. خود چوبک نیز علنی در داستان های خود، خدا و مذهب را زیر سؤال برده و دین ستیزی را نمایان می ساخت.

بی اعتنایی مطبوعات نسبت به آثار چوبک

چوبک در آثار خود بسیار به قشر پایین دست و مشکلات آن می پردازد و به ظن خویش سعی می کند فاصله بین «فقر» و «جهل» را از بین ببرد. حزب توده به دلیل بدبینی ای که در آثار چوبک به چشم می خورد به نوعی آثار او را بایکوت می کند. نکته لازم به ذکر این است که مهم ترین حزبی هم که امر ادبیات را در ایران پی گیری می کرده همان حزب توده بوده است. وقتی که این حزب او را کنار می گذارد و آثار او را در نشریات خود منتشر نمی کند به نوعی قسمت مهمی از پایگاه های ارائه آثار او از بین می رود؛ زیرا بقیه روزنامه ها و نشریات کمتر به کار ادبیات می پرداختند. چوبک نمونه کارهایش را به نشریه “پیام مردم” می دهد. پیام مردم آثار او را تا داستان “قفس” منتشر می کند. اما وقتی داستان قفس به دست این نشریه می رسد، نگاه نویسنده را بر خلاف آرمان های حزب توده می بیند و از این زمان است که او را کنار می گذارد.

آثار و تألیفات

مجموعه داستانهای کوتاه “خیمه شب بازی”:
نفتی
گل های گوشتی
عدل
زیر چراغ قرمز
آخر شب
مردی در قفس
پیراهن زرشکی
مسیو الیاس
اسائه ادب
بعدازظهر آخر پائیز
یحیی

مجموعه داستانهای کوتاه “انتری که لوطیش مرده بود”:
چرا دریا توفانی شد
قفس
انتری که لوطیش مرده بود
توپ لاستیکی (نمایش)

مجموعه داستانهای کوتاه “روز اول قبر”:
گورکن ها
چشم شیشه ای
دسته گل
یک چتر خاکستری
پاچه خیزک
روز اول قبر
همراه (با دو شیوه) عروسک فروشی
یک شب بی خوابی
همراه (یک شیوه دیگر)
هفت خط (نمایش)

مجموعه داستانهای کوتاه “چراغ آخر”:
چراغ آجر
دزد قالپاق
کفتر باز
عمر کشون
بچه گربه ای که چشمانش باز نشده بود
اسب چوبی
آلما، سگ من
ره آورد (شعر)
پریزاد و پریمان
دوست

داستان های بلند
تنگسیر
سنگ صبور

ترجمه ها
“پینوکیو” به نام «آدمک چوبی» اثر “کارلو کولودی”
“غراب” شعر از ادگار آلن پو
“مهپاره” از متن انگیسی با عنوان “حکایت عشق”، در سال ۱۳۷۰

اقتباسات سینمایی
تهیه فیلم دریا بر اساس داستان “چرا دریا توفانی شده بود”، از مجموعه “انتری که لوطیش مرده بود” به وسیله “ابراهیم گلستان” و با شرکت “فروغ فرخزاد” که ناتمام ماند، در سال ۱۳۴۱
اجرای نمایش نامه “هفت خط” از کتاب “روز اول قبر” توسط دانشجویان ژاپنی دانشگاه شیراز، در سال ۱۳۴۴
تهیه فیلم سینمایی بر اساس داستان “تنگسیر” توسط “امیر نادری” (فیلم ساز ایرانی)، در سال ۱۳۵۳

ویژگی نثر چوبک

نثر چوبک، نثری است ساده و طنزآلود، همراه با اصطلاحات تند و خشن و گاه رکیک کوچه و بازار است. نثری نزدیک به زبان گفتار. چوبک با دید خاص خود اغلب به اقشار پایین دست جامعه نظر دارد و زشت ترین و رکیک ترین دشنام ها را از زبان شخصیت های داستان هایش بی پروا و بدون تعارف بیرون می ریزد. او در ضبط و ثبت نثر محاوره ای و شکسته که مردم کوچه و بازار و بیشتر مردم جنوب شهر با آن حرف می زنند، چه از نظر گویش و چه از نظر نوشتار، فراهم آورده است که در نوع خود نه تنها کم نظیر بلکه تا حدودی بی مانند است.

همچنین نثر وی، نثری توصیفی است. او در کارکرد زبان و رسالت واژه ها و فعل ها مهارت دارد و تعبیرها و توصیف های زیبا و به یاد ماندنی می آفریند.
رضا براهنی در کتاب “قصه نویسی” می نویسد: «زیباترین نمونه نثر توصیفی چوبک را باید در تنگسیر جست. حتی نثر سنگ صبور گاهی تا این حد یک دست و قرص و زیبا و درخشان نیست. نثر تنگسیر از آغاز تا پایان مثل رودخانه ای حرکت می کند و پیش می رود. طوری که گویی قصه ای به این بلندی، در یک روز نوشته شده است».

جمال میر صادقی در بررسی زبان چوبک در کتاب ادبیات داستانی می نویسد: «یکی از خدمت هایی که مکتب ناتورالیسم به ادبیات کرد، شکستن حرمت قلابی کلمات و مفاهیم بود. چوبک هم از این قاعده پیروی می کند و کلمه هایی را که نویسندگان پیش از او از آوردن آن ها ابا و کراهت داشتند، در داستان هایش به کار می گیرد و مناظر و صحنه هایی که نویسندگان به اختصار از آن ها می گذشتند، یا به کلی از داستان هایشان حذف می کردند، با جسارت تحسین برانگیزی در آثارش به نمایش می گذارد. گرچه قبل از او صادق هدایت نیز در یکی دو اثرش از جمله “علویه خانم” از این فرهنگ غنی زبان توده مردم استفاده کرده بود و حرمت صحنه ها و مناظر قلابی را شکسته بود اما این خصوصیت در آثارش عمومیت نداشت».

ویژگی های نگارشی آثار چوبک

آوردن صفت و موصوف
استفاده از فعل “خوابیدن”
حذف حروف اضافه
استفاده از جمله های بلند
به کار بردن اصطلاح ها و جملات بومی
به کار بردن اشتباه حروف اضافه
واج آرایی
حذف اشتباه و بی دلیل فعل، جمله بندی اشتباه
جمله بندی آهنگین و شعرگونه
فرم
آوردن «رو» و «تو» و «جلو» و «جز» و… به جای «روی»، «توی»، «جلوی»، «جزو» و…

مروری کوتاه بر آثار صادق چوبک

مجموعه داستان های “خیمه شب بازی ” و “انتری که لوطیش مرده بود” نخستین کارهای صادق چوبک هستند، “خیمه شب بازی ” در بر دارنده ده داستان و یک چکامه و “انتری که لوطیش مرده بود” در بر دارنده سه داستان و یک نمایشنامه است . چهارده داستان این دو مجموعه نوشته هایی هستند موجز و گذرا و سرشار از وصف تازه ، زبان و قلم چوبک می تواند وصف صحنه های زندگی را در چند جمله برساند. همچنین حرکت انسان و پیرامونش در داستان های چوبک قابل توجه است .

چوبک در داستان های خود بسیاری از مسائل اخلاقی را رعایت نکرده است و گر چه قصدِ در مردم بودن را داشته و با نگاه طبیعت زندگی را تصویر می کرده ولی رکن اساسی زندگی که همان اخلاق در نویسندگی و وصف است را کمتر رعایت کرده .

نویسندگانی همچون چوبک و صادق هدایت هم جنبه های فساد اخلاقی و هم جنبه های سیاسی در نوشته هایشان مطرح است ، اما این فساد در نوشته های چوبک از هدایت هم بیشتر است .
صادق چوبک بیش از آنکه به وقایع درونی و دنیای ذهن آدمها و پرورش طرح داستان بپردازد به توصیف وقایع روزمره و حوادث ملموس و بیان جنبه های آلوده و چرک زندگی علاقه نشان می دهد، گرایشی که از آن به رئالیسم سیاه یا نگرش ناتورالیستی غریزی نویسنده نیز می توان تعبیر کرد.

در داستان “انتری که لوطیش مرد” در ابتدا که انتر از مرگ لوطى شادى و پایکوبى مى کنداما به تدریج که انتر پى به بردگى تقدیرى و ابدى خود مى برد ، مى فهمد که حتى بعد از مرگ لوطى نیر نمى تواند از بردگى او رهایى پیدا کند. در این موقعیت است که انتر مى کوشد تا با پناه بردن به گذشته و نقل لحظات هیجانى آن و در معرکه اى که به پا کرده، از واقعیت فرار کند. لوطى همزاد انتر بوده است. در این موقعیت، انتر نمى داند با جهان بى لوطى چه کند؟ نیمى از مغزش فلج مى شود. انتر در میان آدمیان تنها زبان لوطى و اشارات او را در مى یافته و قادر به ارتباط با دیگران نبوده و نیست. در واقع حلقه ارتباط او با آدم هاى دیگر به ناگهان از بین رفته است.

چوبک مثل اغلب ناتورالیستها کم کم به تصویر و تجسم این مظاهر زشت و ناپسند جامعه خوگر و مأنوس می شود و خودش در تله ای می افتد که خوانندگانش را از آن برحذر داشته است، یعنی تله عادت. به بیانی دیگر، چنان در زشتیها و ناپاکیها غرق می شود که از خوبیها و پاکیها غافل می ماند. به تدریج، برحسب عادت توجه عمیق به این زشتیها، کارش به افراط و اغراق کشیده می شود، گویی نویسنده فقط زشتیها و ناپاکیها را می بیند، چشمهایش را بر روی همه پاکیها و لطافتها و زیباییهای زندگی بسته است. مصداق این گفته را می توان در رمان”سنگ صبور”، آخرین اثر چوبک، به خوبی دید. در این کتاب، نویسنده به مبالغه و افراط کاری زیان باری در تشریح و تصویر ناپاکیها و کثافتهای صحنه ها و شخصیتهای رمان افتاده است.

این عدم تعادل معمولاً در آثار همه نویسندگان ناتورالیست دیده می شود و چوبک نیز از این قاعده مستثنا نیست. به خصوص که چوبک چنان به اصول ناتورالیسم مؤمن و وفادار است که می توان جزء جزء ویژگیهای این مکتب را در داستانهایش یافت.

نقد و بررسی آثار صادق چوبک

آثار چوبک از سالها پیش مورد نقد و بررسی جدی قرار گرفته و در کتابهای مختلفی از جمله ” قصه نویسی ” اثر “رضا براهنی”، ” نویسندگان پیشرو ایران “، “اثر “محمد علی سپانلو” و “نویسندگان پیشگام در قصه نویسی امروز ایران” اثر “علی اکبر کسمایی، نوشته هایش تحلیل شده اند. برای شفاف شدن و روشن شدن ذهنیت فلسفی او آثار او را به سه بخش مجزا تقسیم می کنیم:

بخش نخست:

داستان هایی که بار اصلی بر عهده حادثه و کنش شخصیت هاست و در آن از ذهنیت فلسفی خبری نیست یا کمتر دیده می شود. در این داستان ها نویسنده مانند شاهدی بی طرف زندگی را بیان می کند و گاه تجسم می بخشد، بدون اینکه اجازه بدهد آن ـ من “فردی شخصیت”  که می تواند چندان هم بیگانه با من “نویسنده”  نباشد؛ ـ  جولا ن پیدا کند. چوبک چنان با مهارت این انحطاط را خلق می کند که خواننده احساس می کند به راستی زندگی تا همین حد منحط و  “شر” است. او برای این کار از یکسو همه سعی خودش را روی تاثیری واحد متمرکز می کند و از طرفی نشان می دهد در حوادث دخالتی ندارد، بلکه این انحطاط با زندگی عجین است: قطعه کوتاه “عدل”، “نفتی”، “گل های گوشتی”، “کفترباز”، “زیر چراغ قرمز”.

بخش دوم:

در این گروه داستان ها با طرح مستقیم موضوعات فلسفی مانند: “تنهایی؛ بیهودگی و پوچی” مواجه ایم. گفتم در جهانی که همه اراده است، زندگی خلا صه شده در تامین خواسته ها و نیازهایی است که هیچ گاه پایانی ندارد. از طرفی تن دادن به این تمایلا ت؛ بیهودگی می آورد که همچون رنج و درد غیرقابل تحمل است. استمراری که مانند آونگی میان “زندگی”  و “مرگ” در حرکت است تا جایی که مرگ نیز درمانی برای آن نیست:”گورکن ها”، “چشم شیشه ای”، “اسب چوبی”، “چرا دریا توفانی شده بود.”، “دسته گل”، “روز اول قبر”، “پیراهن زرشکی”، “قفس”، “آخر شب”، “همراه”، “انتری که لوطیش مرده بود”.

بخش سوم:

در این بخش با داستان هایی سمبلیک- فلسفی روبروییم که تم روانی ـ اعترافی دارد. به عبارتی اگر بخش نخست در وضعیت اجتماعی انعکاس یافته و در بخش دوم داستان هایی فلسفی با تم تنهایی و بیهودگی زندگی که به مرگ ختم می شود، در بخش سوم چوبک دست به اعتراف روانی از زندگی می زند و مهمتر آنکه پایان داستان چنان تلخ نیست و با بارقه ای از امید همراه است. در این میان “سنگ صبور” بهترین داستان فلسفی نویسنده است که به اعتقاد بسیاری از بهترین آثار ادبیات فارسی به شمار می رود: “سنگ صبور”، “آتما، سگ من”.

زن در داستانهای چوبک

نویسنده ای که تحقیق گسترده ای درباره زن در آثار چوبک انجام داده می نویسد: «این نوزده زنی که در داستانهای کوتاه و بلند چوبک پرسه می زنند، جز دوتایشان همه وقیح{…} هستند. دهن که باز می کنند گویی جز فکرهای جنسی و… فکر دیگری ندارند… به واقع زنهای ساخت چوبک اسیر شهوتند… از عاطفه مادری، از عفت و پاکدامنی چیزی نمی دانند. حتی دختری که برای باز شدن بختش به زیارت رفته، در نگاه به ضریح و قبر آقا نیز یکسره شهوت و تن پرست است».(با استناد به کتاب “زن در آثار چوبک” نوشته “پرویز نقیبی”)
در آثار چوبک، زنان درکی عامیانه از مذهب دارند و از نوع مذهبی های خرافاتی اند و در جایی دیگر، در داستان “زیر چراغ قرمز” مخاطب شاهد چرخه ای از زندگی و سرنوشت زنان فاحشه ای است که با وجود مشکل اخلاقی، دست از خرافات نمی کشند. البته لازم به ذکر است در داستان های او چه زن و چه مرد، آدم های خوب و مثبت هم پیدا می شود. به عنوان مثال می توان از داستان چشم شیشه ای یاد کرد.

درگذشت

صادق چوبک در ۱۳ تیرماه سال ۱۳۷۷ در شهر “برکلی” آمریکا و در سن ۸۲ سالگی درگذشت. یادداشت های منتشر نشده و جسد وی بنا بر وصیت خودش سوزانده شدند.

عکس صادق چوبک

بیوگرافی و عکس صادق چوبک نویسنده ایرانی

 

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دومین چاه طبیعی عمیق یکپارچه دنیا گالری عکس , قفس صادق چوبک

تبلیغات