روزنامه اعتماد: آلیس مونرو برنده نوبل ادبیات 2013 شد و آکادمی سوئد پس از سالی همراه با انتقادهای بسیار برای اهدای نوبل به نویسنده ناآشنایی چون مو یان چینی، با اهدای این جایزه به یکی از بزرگان داستان کوتاه اعاده حیثیت کرد. آلیس مونرو یکی از بزرگ‌ترین داستان کوتاه‌‌نویسان معاصر است، این بانوی نویسنده 82 ساله با داستان‌های کوتاه درخشانش که تصویری موشکافانه از زندگی روزمره شخصیت‌هایش ارائه می‌کند، شهرت دارد. پیتر انگلوند، دبیر دائمی آکادمی سوئد پس از اعلام نام مونرو به عنوان برنده نوبل ادبیات، او را «استاد داستان کوتاه معاصر» توصیف کرد. آلیس مونرو در حالی برنده جایزه نوبل ادبیات شد که حدود شش ماه پیش با نویسندگی خداحافظی کرد.

«آلیس مونرو» متولد 10 جولای 1931 در شهر «وینگهام» کانادا در خانواده‌یی به دنیا آمد که پدرش کشاورز و مادرش معلم مدرسه بود. او در نوجوانی نویسندگی را آغاز کرد و در سال 1950 نخستین رمان خود را با نام «ابعاد یک سایه» زمانی که مشغول به تحصیل در دانشگاه اونتاریو غربی بود، منتشر کرد. او در سال 1951 دانشگاه را ترک و ازدواج و به همراه همسرش به شهر ویکتوریا مهاجرت کرد. مونرو سپس در سال 1968 با نخستین جلد از مجموعه داستان کوتاه «رقص لاله‌های خوشحال» موفق به کسب جایزه گاورنر جنرال کانادا شد. این روند موفقیت با انتشار کتاب «زندگی‌های دختران و زنان» در سال 1971 و کتاب «فکر می‌کنی چه کسی هستی؟» در سال 1978 ادامه یافت که این کتاب دومین جایزه گاورنر جنرال را برایش به ارمغان آورد. او سپس برای معرفی کتاب‌های خود در قالب تور جهانی سه ساله به کشورهای استرالیا، چین و منطقه اسکاندیناوی سفر کرد و سپس در دهه‌های 80 و میلادی به تدریس در دانشگاه بریتیش کلمبیا مشغول شد. او در این سال‌ها به طور میانگین هر چهار سال یک رمان کوتاه به رشته تحریر درآورد.


بیشتر کتاب‌های وی در نشریات و روزنامه‌های معتبری چون نیویورکر، گرند استریت، آتلانتیک مانسلی و «پاریس ریویو» منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند. او سپس رمان «خرسی که کوه را به تسخیر درآورد» را نوشت که دست‌مایه ساخت فیلمی به کارگردانی «سارا پولی» شد که در جشنواره تورنتو 2006 مورد تشویق قرار گرفت. آلیس مونرو پس از آن در سال 2006 کتاب «دورنمای کاسل راک» را منتشر کرد و در سال‌های بعد نیز رمان‌ «شادی فراوان» را به رشته تحریر درآورد. او در اکتبر 2009 اعلام کرد که از ناراحتی قلبی و سرطان رنج می‌برد. تم اصلی داستان‌های مونرو وقایع تخیلی است هر چند که او به دلیل بزرگ شدن در یک محیط روستایی در بسیاری دیگر از داستان‌هایش نیز از محیط روستا برای بیان احساساتش استفاده کرده است. آخرین داستان بلند وی در سال 2012 تحت عنوان «زندگی عزیز» منتشر شد و آخرین مجموعه داستانی وی نیز در سال 2011 انتشار یافت. «آلیس مونرو» اکنون بیست‌وهفتمین نویسنده انگلیسی‌زبانی است که در تاریخ برگزاری نوبل ادبیات موفق به دریافت این جایزه شده است. از سال 1901 که نخستین دوره جایزه نوبل ادبیات راه‌اندازی شد تاکنون 110 نفر موفق به دریافت این جایزه شده‌اند که در این میان 27 بار این جایزه به نویسندگان انگلیسی‌زبان اعطا شده که از این لحاظ آنها با اختلافی چشمگیر در رتبه اول قرار دارند. نویسندگان فرانسوی‌زبان به همراه همتایان آلمانی خود با کسب 13 جایزه نوبل رتبه دوم را در اختیار دارند. نویسندگان اسپانیولی‌زبان نیز با 11 جایزه نوبل در رتبه چهارم بیشترین برندگان نوبل ادبیات دیده می‌شوند.

رقبای آلیس مونرو

در حالی که چند روز بیشتر تا اعلام برنده نوبل ادبیات 2013 نمانده است، روزنامه «گاردین» در گزارشی به بررسی نامزدهای احتمالی معتبرترین جایزه ادبی دنیا پرداخته است. روزنامه گاردین در گزارش خود از سه نویسنده اسپانیایی، کنیایی و نروژی به عنوان شانس‌های اصلی کسب جایزه نوبل ادبیات نام برده است. گاردین با اشاره به پیش‌بینی سایت شرط‌بندی معروف «لدبروکس» آورده است: «خاویر ماریاس»، «نگوگی واتیونگو» و «جا فوسه» امسال از اقبال بیشتری برای دریافت نوبل ادبیات برخوردار هستند.

کمیته‌ ادبیات آکادمی نوبل 195 کاندیدا را مورد بررسی قرار می‌دهد. از این تعداد 48 نامزد برای نخستین‌بار در این فهرست دیده می‌شوند که در نهایت پنج نفر به عنوان نامزدهای نهایی نوبل ادبیات گزینش خواهند شد. با اینکه کاندیداهای نوبل کاملا مخفیانه مورد بررسی قرار می‌گیرند، اما «مایکل اورتافر»، ویراستار یک سایت ادبی معتقد است «خاویر ماریاس»، رمان‌نویس اسپانیولی و «نگوگی واتیونگو» از کنیا شانس زیادی برای بردن نوبل 2014 ادبیات دارند.

اما نظرسنجی‌های «لدبروکس»، «جان فوسه»، نمایشنامه‌نویس نروژی را در رتبه نهم فهرست 100 نویسنده قرار داده و بیشترین شانس را از آن او دانسته است.

یکی از عجیب‌ترین نام‌هایی که این روزها برای نامزدی جایزه نوبل ادبیات به گوش می‌خورد، «باب دیلن» است که بیشتر چهره‌یی شناخته شده در دنیای موسیقی است. اما به دلیل علاقه دوست‌داران ترانه‌های این خواننده در فهرست نامزدهای احتمالی نوبل ادبیات جایی برای خود پیدا کرده است. مونرو چند ماه پیش پس از دریافت جایزه ادبی تریلیوم برای مجموعه داستان «زندگی عزیز» عنوان کرد از دنیای نویسندگی خداحافظی می‌کند و گفت: «نه اینکه نوشتن را دوست نداشته باشم، اما به نظرم موقعی می‌رسد که حس می‌کنی به جایی رسیدی که دیگر می‌خواهی به زندگی‌ات به شکل دیگری نگاه کنی. و شاید وقتی به سن من برسید، دیگر دلتان نخواهد آنقدر تنها باشید که یک نویسنده تنهاست. انگار حس کنی به پایان درستی در زندگی‌ات نرسیدی و بخواهی بیشتر اجتماعی شوی.»

آلیس مونرو در ایران

کتاب‌های «گریزپا»، «پاییز داغ»، «رویای مادرم»، ‌«دورنمای کاسل‌راک»، «عشق زن خوب»، «فرار» و «خوشبختی در راه است» ترجمه‌هایی هستند که از آثار این نویسنده در ایران منتشر شده‌اند.


مجموعه داستان «گریزپا» با ترجمه شقایق قندهاری در سال 85 از سوی نشر افق منتشر شده است. این کتاب که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قرار گرفته، در سال 2004 برگزیده جایزه گیلر شده است. «فرار» عنوان اثر دیگری از آلیس مونرو است که در ایران با ترجمه مژده دقیقی منتشر شده است. این مجموعه داستان از سوی نشر نیلوفر، یک بار در سال 86 و بار دیگر در سال 89 منتشر شده است. «پاییز داغ» اثر دیگری از برنده نوبل ادبیات 2013 است که در ایران با ترجمه شیرین احدزاده از سوی انتشارات کوله‌پشتی و گسترش فرهنگ در سال 89 به چاپ رسیده است. همچنین «دورنمای کاسل‌راک» اثر دیگر آلیس مونرو، با ترجمه زهرا نی‌چین در سال از سوی نشر افراز منتشر شده است. «عشق زن خوب» هم با ترجمه شقایق قندهاری در سال از سوی نشر قطره منتشر شده است. این کتاب برگزیده جایزه گیلر در سال 1998، برنده‌ جایزه برترین اثر داستانی از سوی انجمن منتقدان ملی کتاب امریکا در سال 1998 و برنده جایزه تریلیوم در سال 1998 شده است. مجموعه داستان «رویای مادرم» نوشته برنده نوبل ادبیات 2013 نیز در سال با ترجمه ترانه علیدوستی از سوی نشر مرکز منتشر شده است.

گردآوری بیوگرافی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آلیس مونرو صداها

تبلیغات