آکاایران: آکا ایران: وین دیزل با نام اصلی مارک سینکلر وینسنت متولد ۱۸ ژوئیه ۱۹۶۷؛ بازیگر، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی است. از معروف ترین فیلم های او می توان به سری فیلم های سریع و خشمگین، ریدیک و تریپل اکس اشاره کرد.

زندگینامه

دیزل که سر تراشیده اش وجه مشخصه سینمایی اش است، علاقه به کار هنری را از پدرش آموخت که در رشته تئاتر کار می کرد.
مادرش روان شناس بود و دوست داشت فرزندش مهندس شود. کسی چیز زیادی از دوران کودکی، نوجوانی و حتی جوانی وین دیزل نمی داند، زیرا وی در گفتگوهایش خیلی کم درباره این دوران صحبت کرده است. بنا به دلایلی که برای رسانه های گروهی مشخص نیست، او ترجیح می دهد درباره گذشته غیرهنری اش سکوت کند. با این حال، همه می دانند که وی سال ۱۹۹۴ از کالج اخراج شد، زیرا اصرار داشت که فیلم «چند چهره ای» را بسازد. این فیلم یک کار کوتاه درباره بازیگر پرتلاشی بود که می خواست موفقیت را تجربه کند.
این فیلم ساخته شد و سال ۱۹۹۵ در جشنواره بین المللی فیلم کن به نمایش درآمد. استیون اسپیلبرگ که آن سال مهمان کن بود، این فیلم را دید و پسندید. توجه این کارگردان سرشناس به فیلم دیزل باعث شد تا وی این جوان پرانرژی را برای ایفای یکی از نقش های درام جنگی اش «نجات سرباز رایان» (۱۹۹۸) انتخاب کند. از همین جا فعالیت رسمی و حرفه ای وین دیزل شروع شد. این فیلم تعداد زیادی بازیگر جوان داشت و دیزل در آن نقش اول را نداشت. به این ترتیب چهره او خیلی خوب در فیلم دیده نشد، ولی او توانست در کارهای بعدی اش موفقیت بیشتری را تجربه کند. با آن که پدرش یک کمپانی کوچک تئاتری در برادوی داشت، ولی دیزل هیچ وقت با پدرش کارهای تئاتری نکرد. از همان سن ۱۷ سالگی بدن ورزیده ای داشت و در کنار فوتبال، در رشته بدن سازی هم فعال بود. نمی خواست سربار خانواده باشد و همین باعث شد در همان دوران به دنبال کار بگردد و حرفه های معمولی مختلفی را تجربه و کار کرد که همه آنها برای کسب درآمد و گذران زندگی بود. در هالیوود به دنبال حرفه بازیگری رفت و در چند نمایش مستقل هم بازی کرد.
سال ۱۹۹۷ با سرمایه شخصی اش اولین فیلم بلند حرفه ای خود «استری ها» را کارگردانی کرد. این فیلم در جشنواره ساندنس پذیرفته شد و علی رغم استقبال منتقدین، در نمایش عمومی (برخلاف تصور دیزل) با موفقیت مالی روبرو نشد. اولین فیلم موفق دیزل در مقام بازیگر، اکشن «سه ایکس» (۲۰۰۲) است. پس از آن او در فیلم هایی مثل «مرا مقصر پیدا کن»، «پاسی فیر»، «جدا افتاده»، «پیچ بلک» و «سریع و آتشی» ظاهر شده که برخی از آنها کمدی و نوجوانانه بوده اند. برادر دوقلویش پل دیزل تدوینگر سینماست. این بازیگر عضلانی اکنون قسمت نوین فیلم «سریع و آتشی» را آماده نمایش دارد. او در انیمیشن نوین «راک فیش» هم به جای یکی از کاراکترهای اصلی صحبت می کند.

فیلم شناسی

به گزارش آکاایران: بیداری ها در سال ۱۹۹۰
نجات سرباز رایان در سال ۱۹۹۸
غول آهنی در سال ۱۹۹۹
اتاق بخار در سال ۲۰۰۰
پیچ بلک در سال ۲۰۰۰
سریع و خشمگین در سال ۲۰۰۱
تریپل اکس در سال ۲۰۰۲
سرگذشت ریدیک در سال ۲۰۰۴
مرا گناهکار بدان در سال ۲۰۰۶
سریع و خشمگین در سال ۲۰۰۶
تند و بی امان ۵ در سال ۲۰۱۱
سریع و خشمگین ۶ در سال ۲۰۱۳
ریدیک در سال ۲۰۱۳ در سال
نگهبانان کهکشان در سال ۲۰۱۴
سریع و خشمگین ۷ در سال ۲۰۱۵
آخرین شکارچی جادوگر در سال ۲۰۱۵ در نقش کولدر
سریع و خشمگین  ۸ در سال ۲۰۱۷ در نقش دومینیک تورتو

وین دیزل

وین دیزل

آکاایران: وین دیزل (هنرپیشه)

نام اصلی: مارک سینکلر وینسنت
زمینه فعالیت: بازیگر، فیلمنامه نویس و تهیه کننده
تولد: ۱۸ ژوئیه ۱۹۶۷
محل تولد: نیویورک سیتی، ایالت نیویورک
والدین: پالوما خیمنز
ملیت: آمریکایی
سایت : vindiesel.com
.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

سخنان دومنیک اوبراین , سریع خشن دومنیک , دومنیک اوبراین

تبلیغات