در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زندگینامه علی محمد حیدریان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیوگرافی نقاشان از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

زندگینامه علی محمد حیدریان     
 
علی محمد حیدریان به سال 1275 در شهر اصفهان به دنیا آمد .
او تحصیلات خود را در مدرسه‏هاى خرد و آلیانس (فرانسه) ادامه داد و در همان طفولیت پدر خود را از دست داد و تحت تکفل برادرش قرار گرفت...

زندگینامه علی محمد حیدریان
زندگینامه علی

از ابتداى تشکیل هنرستان نقاشى کمال الملک از نخستین هنرجویانى بود که نقاشى را از کمال‏الملک آموخت.
وى بعدها در کنار استاد کمال‏الملک به تربیت شاگردان نقاشى پرداخت.
وى همچنین از استادان مؤسس هنرکده‏ نقاشى بود که پس از آن تبدیل به دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران شد.
در آن زمان به وى بورسیه‏اى براى سفر به خارج و تکمیل مطالعات و هنر خود اعطاء شد. در این سفر سه ماه در بروکسل (بلژیک) و سه ماه در پاریس (فرانسه) به سر برد و با آثار نقاشان بزرگ آشنا شد و به کپى ازآنها پرداخت.
بعد از شش ماه بورسیه را ناتمام گذاشت و از پاریس به ایران گشت و مجددا به کار در دانشکده و تعلیم مشغول شد.
استاد در سال 1343 به سمت استاد تمام قوت در دانشکده هنرهاى زیبا منصوب شد و در تاریخ 29 ماه 1346 با توجه به خدماتش به هنر ایران به عنوان استاد ممتاز دانشکده هنرهاى زیبا انتخاب شد.
على‏محمد حیدریان در تمام زندگى خود هرگز در هیچ نمایشگاه خصوصى شرکت نکرد و اگر هم در نمایشگاه‏هاى دسته جمعى شرکت مى‏کرد با اصرار دوستانش بود.
آثار باقیمانده از حیدریان را مى‏توان در پنج دسته طبقه‏بندى کرد: تابلوهایى از صورت اشخاص (پرتره) تابلوهایى از مناظر طبیعى یا فضاهاى سربسته مانند اتاق، تابلوهایى با عنوان طبیعت بى‏جان، تابلوهایى که از آثار نقاشان جهان کپى شده است مانند کارهاى رامبراند، ولاسکوئر، رنوار، شیشکین و تى‏سین و تابلوهاى تخیلى استاد مانند تابلوى حضرت موسى (ع) یا تابلوى غدیر خم یا تابلوى حضرت مسیح.
از جمله آثار وى مى‏توان به دو مورد اشاره کرد: کپى تابلوى چوپان "میله" که در مجموعه‏ خانوادگى محفوظ است و چهره‏اى از پروفسور پاستور که در موزه‏ مؤسسه‏ پاستور پاریس نگهداری می شود.
سبک کار حیدریان کلاسیک، ناتورالیسم و گاهى با رگه‏هایى از تأثیرات قلم امپرسیونیست ها است.
على‏محمد حیدریان تا سال 1367 در کارگاه نقاشى خود مشغول به کار بود و به تربیت نقاشان می پرداخت.
کسانى چون جواد حمیدى، محمود جوادى‏پور، مرتضى ممیز، کیخسرو خروش، پرویز کلانترى و منیر فرمانفرمائیان و بسیارى دیگر از شاگردان وى بوده‏اند.
این استاد نقاشی در اسفند 1368 در خانه خود زمین خورد و پس از آن از صندلى چرخ دار استفاده می ‏کرد تا بالاخره در روز 24 شهریور ماه 1369 دار فانى را وداع گفت.
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات