آکاایران: بیوگرافی سید محمد حسن ابوترابی فرد – M.H Aboutorabi Fard

 تحصیلات محمد حسن ابوترابی فرد

آکاایران: بیوگرافی سید محمد حسن ابوترابی فرد

سید محمد حسن ابوترابی فرد (زاده ۱۳۳۲، قم)، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران در دوره نهم است. وی نماینده مردم قزوین و آبیک در ششمین، هفتمین و هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی بوده و نمایندهٔ مردم تهران، ری و اسلامشهر در نهمین دوره مجلس شواری اسلامی است.

تولد : ۱۳۳۲

قم , ایران

حزب سیاسی : جامعه روحانیت مبارز

محل تحصیل : دانشگاه بین المللی امام خمینی

دین : شیعه

زندگی

حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد، فرزند “آیت الله حاج سید عباس ابوترابی فرد” در سال ۱۳۳۲ در قم متولد شد و از دوران کودکی، تحت سر پرستی برادر بزرگوارش، مرحوم “سید علی اکبر ابوترابی” قرار گرفت.

وی در سال ۱۳۴۴ تحصیلات حوزوی را در نجف آغاز کرده و ضمن آشنایی با چهره های سیاسی حوزه علمیه نجف، به ویژه آشنایی و ارتباط نزدیک با فرزند بزرگوار امام خمینی(ره) “شهید حاج آقا مصطفی خمینی”، در جریان فعالیت های سیاسی قرار گرفت. وی در راستای نهضت اسلامی امام(ره) به فعالیت سیاسی پرداخت و در جریان برگزاری مجلس یاد بود آیت الله مصطفی خمینی، تحت تعقیب قرار گرفت. در آستانه انقلاب اسلامی، از غارت مهمات پادگان زرهی قزوین توسط مردم جلوگیری کرد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همراه با لشکر زرهی قزوین در سرکوبی غائله کردستان نقش داشت و سپس به عنوان نماینده امام در وزارت دفاع منصوب شد.

ابوترابی در سال ۱۳۹۰ با حکم مقام معظم رهبری به عضویت هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب شد. وی عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، عضویت در شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مسئولیت عقیدتی – سیاسی وزارت دفاع در زمان حیات امام خمینی(ره)، نمایندگی مردم قزوین و تهران در مجلس شورای اسلامی را در کارنامه کاری خود دارد.

خانواده

جد پدری سید محمد حسن ابوترابی، “آیت الله حاج سید ابوتراب قزوینی (ابوترابی)” شاگرد برجسته “میرزا نایینی” و عالم و مرجع طراز اول در میان مردم قزوین بوده که با دعوت حضرت “آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری” (مؤسس حوزه علمیه قم) از قزوین به قم عزیمت کرد و یکی از ارکان مهم شکل گیری حوزه علمیه قم محسوب می گردد.

وی بعد از ارتحال “آیت الله شیخ عبدالکریم حائری” در شمار یکی از مراجع اربعه، عهده دار اداره حوزه علمیه شد به طوری که حضرت امام خمینی(ره) ضمن اینکه از محضر درسشان استفاده می کرد ارتباط بسیار نزدیکی نیز با “حجت الاسلام ابوتراب ابوترابی” داشتند.

پدرش، “حاج سید عباس ابوترابی”، یکی از مبارزان و مجاهدان عصر استبداد پهلوی ها بود. وی از ابتدای قدم نهادن در راه علم و مبارزه، در زمان رضا خان که مطیع استعمار بود، حاضر به خموشی نشد و در سال ۱۳۰۴ که سال شروع استبداد مطلق رضاخانی است و فشارهای مضاعفی بر روحانیت عزیز اسلام وارد می آمد، به قم مهاجرت کرد تا ضمن بهره گیری از محضر بزرگان حوزه علمیه قم، در صف اول مبارزه نیز حضور داشته باشد.

برادرش، “سید علی اکبر ابوترابی” که به “سید آزادگان” مشهور است همزمان با آغاز جنگ تحمیلی در کنار “شهید مصطفی چمران” در ستاد جنگ های نامنظم به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت و در ۲۶ آذر ۱۳۵۹ در یکی از مأموریت ها به اسارت درآمد و ۱۰ سال از زندگی خود را در اسارت گذراند. وی سرانجام در ۱۲ خرداد ۱۳۷۹ در مسیر زیارت حرم علی بن موسی الرضا به همراه پدرش آیت اللَّه سیدعباس ابوترابی فرد بر اثر سانحه رانندگی درگذشت و پیکر هر دو در صحن آزادی حرم امام رضا به خاک سپرده شد.

مدارج تحصیلی

سید محمدحسن ابوترابی از دوران کودکی در کنار برادرش، “سید علی اکبر ابوترابی” قرار گرفت و در آغازین سال های تحصیلات ابتدایی همزمان با حضور “سید علی اکبر ابوترابی” در مدرسه “نواب” در ایام تابستان به مشهد مقدس عزیمت کرد و در این رفت و آمدها با اساتید برجسته برادرش از جمله “حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی” و دیگر دوستان مبارز وی آشنا شد.

حضور در حوزه علمیه نجف و همچنین کلاس درس امام(ره)

وی، در سال ۱۳۴۴ به همراه برادر به نجف اشرف رفت و در کنار ادامه تحصیل در مدرسه ایرانی نجف، تحصیلات حوزوی را آغاز کرد. در این برهه ضمن آشنایی با چهره های سیاسی حوزه علمیه نجف به ویژه آشنایی و ارتباط نزدیک با فرزند بزرگوار حضرت امام خمینی(ره) “شهید حاج آقا مصطفی” در جریان فعالیت های سیاسی قرار گرفت و با برگزاری درس “اخلاق” و “حکومت اسلامی” امام خمینی(ره) در نجف به کلاس درس امام(ره) رفت.

ابوترابی در خصوص شرکت در کلاس درس امام خمینی(ره) میگوید: « بنده سال های اول تحصیل را سپری می کردم و تازه درس منطق را می خواستم آغاز کنم که درس حکومت اسلامی حضرت امام در نجف آغاز شد. بنده هم به دلیل شدت علاقه ای که به حضرت امام و همچنین بحث های سیاسی داشتم، در همان سن و شرایط تحصیلی، بحث ولایت فقیه را به طور کامل در جلسات حضرت امام گذراندم و حتی با یکی از رجال سیاسی که اهل فکر بود هم در مورد این بحث، مباحثه می کردم.»

بازگشت به ایران و ادامه تحصیلات در تهران و قم

سید محمد حسن ابوترابی، پس از به قدرت رسیدن حکومت بعث عراق ناچار مدتی به لبنان رفت و سپس برای ادامه تحصیلات به تهران مراجعت کرده و تا سال ۱۳۵۶ در محضر اساتید برجسته حضرات “حاج مجتبی تهرانی”، “تنکابنی”، “فلسفی”، “مجتهدی” تحصیلات خود را تا مرتبه خارج فقه و اصول ادامه داد و پس از آن به قم عزیمت کرده و از درس “خارج فقه” حضرات آیات “حاج شیخ هاشم آملی”، فاضل لنکرانی و به طور خاص “آیت الله بهجت” کسب فیض نمود و سپس همراه با آزمون سطح عالی حوزه وارد موسسه “در راه حق” شد و از محضر درس حضرات آیات “مصباح یزدی” و “مظاهری” استفاده کرد.

مسئولیت ها و سوابق اجرایی

نماینده امام در وزارت دفاع
امام جمعه موقت قزوین
نماینده ولی فقیه در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در سال ۱۳۷۲
عضو هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه در سال ۱۳۹۰
عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران به مدت ۱۰ سال
مسئول عقیدتی و سیاسی وزارت دفاع در زمان امام خمینی (ره)
عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران
مدیر مدرسه علمیه امام حسین(ع)
نماینده مردم قزوین و آبیک در ادوار ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم
نماینده مردم تهران در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی
عضویت در کمیسیون فرهنگ و آموزش مجلس
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سالانه
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره نهم

فعالیت های سیاسی پیش از انقلاب

به دلیل ارتباط نزدیک سید محمد حسن ابوترابی با برادرش، “سید علی اکبر ابوترابی” و فعالیت های مبارزاتی که علیه رژیم انجام می داد وی باروحیهٔ مبارزه آشنا شد. سفر به نجف اشرف به همراه برادر و تحصیل در نجف شرکت در درس اخلاق و حکومت اسلامی حضرت امام(ره) از او مقلدی ارادتمند و انقلابی ساخت از این رو وی به همراه برادر بزرگوارش ضمن شروع فعالیت های ضد رژیم پهلوی، اعلامیه های امام خمینی(ره) را که در ضرورت دفاع از ملت فلسطین و علیه اسراییل بود؛ با طراحی ویژه از مرزهای عراق؛ کویت و عربستان عبور داده و تا در ایام حج به دست حجاج از کشورهای مختلف برساند.

خاطره ای از فعالیت های مبارزاتی در نجف و عراق

سید محمد حسن ابوترابی در خصوص فعالیت های خود و همکاری با برادرش “سید علی اکبر ابوترابی”، در برنامه تلویزیونی “شناسنامه” می گوید: «ما در فضای سیاسی نجف حضور داشتیم. بعد از جنگ خفت بار اعراب و رژیم صهیونیستی امام اعلامیه ای را در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی و آمریکا صادر کردند. ما این اعلامیه ها را در یک چمدان بسیار بزرگ جاسازی کردیم و به همراه اخوی آن را از مرز عراق و کویت عبور دادیم. شب به مرز عربستان رسیدیم و این چمدان هم بالای اتوبوس بود که مأموران برای تفتیش جلو آمدند و تمام وسایل را بازرسی کردند. خیلی وضع نگران کننده ای بود چون همسر اخوی هم همراه ما بودند و ایشان به شدن نگران بودند که هر سه ما به زندان های عربستان منتقل خواهیم شد و از منظر برای بنده و همسر خود نگران بودند.

فرصت کوتاهی به دست آمد که من از این فرصت استفاده کردم و به بالای اتوبوس رفتم. چون جسته بسیار کوچکی داشتم، مأموران احتمالی را برای انجام عملیات توسط من قائل نبودند. کم کم شروع کردم به صحبت کردن و کمک به مأمور سعودی! آن جا به ظرف نانی برخورد کردم که متعلق به یکی از مسافران اتوبوس بود و نیمی از نان های آن مصرف شده بود. به مأمور سعودی گفتم این ظرف نان را چه کار کنیم، گفت نمی خواهد بفرستی پایین… من هم از همین فرصت استفاده کردم و در هر موقعیتی که به دست می آمد یک دسته از اعلامیه ها را از چمدان خارج و به این ظرف منتقل می کردم و بلافاصله روی آن کمی نان می ریختم که مأمور عربستانی مشکوک نشود.

به لطف خدا چیزی شبیه به یک معجزه رخ داد و تمام اعلامیه ها را به این ظرف نان منتقل کردم و در آن را بستم. آن قدر خوشحال بودم که چمدانی که اعلامیه ها در آن جاسازی شده بود را دور سرم چرخاندم و به پایین اتوبوس پرتاب کردم.

هدف ما این بود که این اعلامیه ها را در مکه و مدینه و بین زوار ایرانی توزیع کنیم. به همین دلیل بعد از عبور از این مانع، این اعلامیه ها را به تدریج بین زائران ایرانی پخش کردیم. یکی از این راه ها این بود که اخوی به پست عربستان می رفتند و این اعلامیه ها را به آدرس کاروان های ایرانی ارسال می کردند.»

همراهی با سیل مبارزین علیه رژیم و پیگیری فعالیت‏ ها در تهران و قزوین

با اوج گیری مبارزات ملت ایران فعالیت های سیاسی سید محمد حسن ابوترابی نیز به شکل خاص در شهرهای قزوین و تهران گسترش یافت و به جهت سخنرانی در مجلس یادبود “شهید حاج آقا مصطفی خمینی” در شهر قزوین تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. وی در همین زمان از نزدیک با “شهید آیت الله دکتر بهشتی” آشنا شد که این آشنایی و همکاری در تمامی زمینه ها تا هنگام شهادت دکتر بهشتی ادامه داشت.

حضور موثر در سازماندهی اجتماعات مردمی و راهپیمایی های قزوین از جمله فعالیت های وی در دوره انقلاب است. تلاش ایشان در جلوگیری از توطئه مقابله ارتش و ملت که ضمن تماس با پاریس و اخذ پیام امام در عدم تعرض به خانواده های نظامی و انتظامی همراه بود؛ باعث شد تا در حمله به پادگان لشکر ۱۶ زرهی قزوین ضمن تسلط بر اوضاع، مدیریت پادگان را به نحوه مطلوب در اختیار بگیرند.»

فعالیت های سیاسی پس از انقلاب

حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی که پس از پیروزی انقلاب توانسته بود به همراه پرسنل لشکر ۱۶ زرهی آرامش را به کردستان باز گرداند با فرمان امام(ره) به عنوان مسئول عقیدتی سیاسی وزارت دفاع به فعالیت پرداخت و در فضایی بسیار صمیمی در کنار شهیدان بزرگی چون “شهید فلاحی”، “شهید فکوری”، و “شهید چمران” در سخت ترین صحنه های جبهه های غرب و جنوب کشور شرکت جدی و فعال داشت.

ابوترابی، در همین دوره ضمن عزیمت به آلمان در جهت سازماندهی افسران جوان نظامی در حال تحصیل به منظور بازگشت آنان به کشور برای ارائه خدمات مهم علمی، مدیریتی و توسعه فناوری در تسلیحات نظامی کشور تلاش کرد. ارتباط قوی و موثر ایشان با آن جوانان مستعد که ذهنیت مناسبی از ایران بعد از انقلاب نداشتند موجب شد بسیاری از آنان به کشور بازگردند و به خدمت مشغول شوند.

وی سپس با اجازه حضرت امام(ره) مجدداً برای ادامه تحصیل به قم بازگشت و در مدت اقامت در قم، برای دیدار با اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان به اروپا سفرکرده و با دانشجویان ایرانی جلسات مؤثری برگزار نمود.

پس از بازگشت پیروزمندانه آزادگان سرافراز از بند اسارت رژیم بعثی و تشکیل ستاد آزادگان در کنار برادر بزرگوارش مرحوم “سید علی اکبر ابوترابی” تلاشی شبانه روزی را به عنوان قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری در امور آزادگان انجام داد و این تلاش و پیگیری پس از ارتحال برادر برای خدمتگزاری به آزادگان با جدیت ادامه یافت.

بر عهده گرفتن مسئولیت های سیاسی پس از پیروزی انقلاب

ابوترابی در سال ۱۳۷۲ به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزیده شد و موقعیت دانشگاه را با بکار بردن حداکثر نیروهای متخصص بومی تثبیت کرد، وی پس از آن به خاطر موفقیت در این جایگاه و بعد از رخداد یک سلسله وقایع پیچیده در فضای فرهنگی – سیاسی دانشگاه ها، به نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران آمد و در آنجا ضمن برقراری ارتباط موثر بین اساتید و دانشجویان و تشکل های مختلف دانشجویی که بعضاً گرایشات سیاسی متفاوتی داشتند منشأ خدماتی شد و در همین راستا زمینه ملاقات و دیدار صمیمانه برخی از اساتید دانشجویان فعال و تشکل های دانشگاهی را با رهبری معظم انقلاب مهیا می نمود.

وی از سال ۱۳۸۵ امامت جمعه موقت قزوین را نیز عهده دار شد و در سال ۱۳۸۵ به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد و در سال ۱۳۸۹ نیز به عنوان عضو شورای مدیریت حوزه های علمیه استان تهران منصوب شد.

ابوترابی پس از رحلت پدرش، “حجت الاسلام سید عباس ابوترابی”، با حکم مستقیم مقام معظم رهبری تولیت و مدیریت مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) تهران را عهده دار شد. وی همچنین در سال ۱۳۹۰ با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب شد.

خدمات ابوترابی فرد در مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران

سید محمد حسن ابوترابی در سال ۱۳۷۶ با طرحی ابتکاری به تأسیس ستاد عمره دانشگاهیان همت گمارد و زمینه تشرف سالیانه هزاران استاد و دانشجو را به سرزمین وحی فراهم کرد. سایر طرح های مهم موفق و تأثیرگذار فرهنگی دستاورد حضور وی در این مقطع موارد زیر است:
برگزاری اولین مراسم اعتکاف دانشگاهی
تأسیس هیئت و حوزه علمیه دانشجویی
راه اندازی اردوهای آموزشی و فرهنگی حدود یک هزار نفره کوثر
ایجاد حرکت جهاد علمی برای مناطق محروم در دانشگاه تهران
حجت الاسلام ابوترابی پس از یک دهه حضور در مسئولیت نهاد دانشگاه تهران با حکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه ها منصوب شد.

آشنایی و ارتباط نزدیک با شهید چمران

سید محمد حسن ابوترابی در دوران تحصیل در نجف بعد از حدود ۶ سال و همزمان با تحولات سیاسی کشور عراق پس از به قدرت رسیدن حکومت بعثی و تنگناهایی که برای ایرانیان پیش آمد؛ به جنوب لبنان سفر کرد و با شهید “دکتر مصطفی چمران” ارتباط نزدیک یافت.

سید محمد حسن ابوترابی در وب سایت شخصی خود به بیان خاطره ای از دیدار با شهید چمران پرداخته و این چنین می گوید: «اوایل جنگ بود و بنا به وظیفه ای که احساس می کردیم در یکی از مناطق عملیاتی مشغول خدمت بودیم. اخبار تلخ و شیرین آن روزها زیاد بود اما خبر مجروحیت دکتر چمران خبری نبود که بشنوی و آرام بگیری. به محض اطلاع از حادثه خودم را از منطقه به دفتر فرماندهی جنگ در اهواز رساندم. سابقه آشنایی ما به زمان حضور در جبهه های جنوب لبنان برمی گشت. به اهواز که رسیدم  لباس خاکی منطقه هنوز تنم بود، رویش یک عبا پوشیدم و رفتم برای عیادت.

دکتر چمران مجروح اما با روحیه در اتاقی واقع در دفتر فرماندهی جنگ شهر اهواز در حال استراحت بود. افراد دیگری برای ملاقات آمده بودند. بعد از احوال پرسی های معمول توجهم به عکسی جلب شد که در اتاق شهید چمران درست کنار عکس حضرت امام(ره) نصب شده بود. عکس اخوی شهیدم بود که دکتر چمران علاقه زیادی به ایشان داشت. این عکس از آن روز خوب به یادگار مانده است…»

حمایت از دانشجویان در حوادث کوی دانشگاه سالهای ۷۸ و ۸۸

حجت الاسلام ابوترابی فرد در جریان وقایع تلخ کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ منطقی ترین حمایت را از قشر فرهیخته دانشگاهی به عمل آورد و علی رغم وجود خطرات جدی در شرایط بحرانی درگیری های کوی دانشگاه بی پروا در جمع دانشجویان حاضر و برای استیفای خواسته های مشروع آنها نهایت همت را مصروف کرد و علی رغم همه سختی های موجود توانست از سویی از فتنه انگیزی دست های مرموزی که برای این حرکت دانشجویان خواب هایی دیده بودند جلوگیری کند و از سوی دیگر با پیگیری آزادی دانشجویان دستگیر شده با درخواست کتبی از رهبر معظم انقلاب و نظر موافق ایشان نمونه دیگری از مدیریت بحران با صبغه اسلامی را به منصه ظهور برساند.

وی در این خصوص می گوید: «بنده واقعیت قرار گرفتن جریان های دانشجویی در کنار انقلاب را در همان جریانات کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ با تمام وجودم احساس کردم. بعد از حادثه کوی، با لباس روحانیت به آنجا مراجعه کردم. در حالی که فضای آنجا خیلی ملتهب بود و دوربین های خبرگزاری های خارجی آن جا در حال تهیه گزارش بودند، نگران این بودم که برخورد تندی با من صورت بگیرد؛ اما علی رغم اینکه با لباس رفته بودم تا صبح با دانشجویان مختلف صحبت می کردم. خدا را گواه می گیرم که دانشجویان ضمن این که از این حادثه خیلی ناراحت بودند، به شدت ابراز نگرانی می کردند که این حادثه نباید به انقلاب آسیبی وارد کند…»

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ و بروز ادعای تقلب در انتخابات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در پی بروز برخی اتفاقات ناگوار در برخی از نقاط ازجمله کوی دانشگاه تهران و حمله به کوی دانشگاه رئیس وقت مجلس شورای اسلامی هیئتی را به سرپرستی حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد و با عضویت “حمیدرضا کاتوزیان”، “علیرضا زاکانی”، “الیاس نادران”، “علی عباسپور” و “کاظم جلالی” مأمور رسیدگی به این امر کرد.

حجت الاسلام ابوترابی در این خصوص در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، در خصوص حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ اظهار داشت: «در مورد حوادث پس از انتخابات ۸۸ باید بگویم بعد از حادثه کوی دانشگاه از طرف دفتر مقام معظم رهبری با من صحبت شد که باید همان طور مانند حوادث سال ۷۸ در کنار دانشجویان باشم، این نگاه رهبری نظام است؛ ایشان دانشجویان را در موقعیتی می دیدند که مورد ظلم واقع شدند و باید از آنها دفاع شود، من هم در این زمینه انجام وظیفه کردم و در صحن علنی مجلس گزارش کار را ارائه کردم که متأسفانه برخی دریافت گزارش را برنتافتند.»

اعلام پیام رهبری مبنی بر لغو حکم معاونت اولی مشایی به مردم

پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، “محمود احمدی نژاد”، رئیس جمهور وقت، در حکمی “اسفندیار رحیم مشایی” را به عنوان معاون اول رییس جمهور برای دولت دهم انتخاب کرد. این انتخاب با توجه به حاشیه هایی که در مورد مشایی وجود داشت، انتقادهایی را برانگیخت و موج اعتراض به حدی افزایش یافت که مخالفت مقام معظم رهبری درباره معاونت اولی مشایی در تیرماه ۱۳۸۸ علنی شد. محمد حسن ابوترابی فرد مسئول اعلام پیام رهبر معظم انقلاب به مردم بود.

وی در این خصوص در گفتگو با برنامه تلویزیونی “شناسنامه” اظهار داشت: «بعد از اینکه برای حکم معاونت اولی در دولت دهم اقدام شد، مقام معظم رهبری به دلایلی که در آن نامه هم مرقوم شده بود و بعد هم منتشر شد، فرمودند این حکم باید لغو شود و ایشان در این گونه جایگاه ها قرار نگیرند. این نامه محرمانه بود و کسی از محتوای آن خبر نداشت که رهبری آن را برای شخص اول دستگاه اجرایی فرستادند؛ اما این نامه اجرایی نشد، بعد از این بود که بنده اطلاع پیدا کردم که چنین نامه ای ارسال شده است. به بنده گفته شد مفاد این نامه تاکنون اجرا نشده و شما آن را با مردم در میان بگذارید. بنده هم همان پیام را انجام دادم.

البته در همین فاصله که بنده مأموریت رساندن پیام به مردم را داشتم؛ به من گفتند مدتی درنگ کن شاید گشایشی صورت گیرد اما مجدداً به من گفتند شما مفاد نامه را به اطلاع مردم برسانید. بنده هم بر اساس تکلیف و مأموریتی که داشتم مفاد نامه را به اطلاع مردم رساندم. بعد از مصاحبه من هم سایت مقام معظم رهبری متن مصاحبه بنده را همراه با تصویرم در کنار تصویر مقام معظم رهبری روی خروجی خود قرار داد.»

استقلال سیاسی ایران در جهان از نگاه حجت الاسلام ابوترابی فرد

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در سلسله همایش “بزم اندیشه” که در تاریخ ۸ اسفندماه ۱۳۹۲ برگزار شده بود در خصوص مسائل مربوط به مذاکره با آمریکا و استقلال سیاسی ایران در جهان اظهار داشت: «برخی از این منظر به بحث مذاکره با آمریکا توصیه دارند که آن این بوده که راهبرد برون رفت جمهوری اسلامی از چالش های سیاسی، اقتصادی و تهدیدات را گفت وگو با آمریکا و در نتیجه حل مناقشات فی مابین می دانند.

استراتژی و راهبرد ملت بزرگ ایران در جریان انقلاب اسلامی در شعارهای و اندیشه های امام راحل این بنیان گذار جمهوری اسلامی و تبیین کننده استراتژی آمریکا و همچنین در متن قانون اساسی بر آن تاکید شده و آن تقابل و رویارویی با نظام سلطه است.

نظام سلطه که امروز مدیریت آن دست شخصی است که خود را می خواهد کدخدای دهکده جهانی معرفی کند قرار داشته و این تقابل ریشه در مبانی فکری انقلاب داشته که برآمده از آموزه های دینی است، امام راحل این مبانی را در طول عمر خود تبیین کرده اند، در مقدمه قانون اساسی نیز به این مسئله به طور شفاف پرداخته شده و مقام معظم رهبری نیز در این مسئله تاکید دارند.

یک مسئله ای که مطرح بوده بحث زاویه و شکافی است که امروز بین سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور عربستان برای مثال مشاهده می شود و باید دقت کنیم که علت فاصله معنادار چیست؟ علت این فاصله معنادار این است که فلسطین اشغالی برای ما مهم بوده و ما نسبت به آن موضع جدی داریم، شکل گیری حکومت مستقل در عراق برای ما مهم بوده و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم، مقاومت و اراده یک ملت در بحرین برای دموکراسی مورد حمایت ماست، نمی توانیم نسبت به مقاومت اسلامی و وحدت ملی در لبنان بی تفاوت باشیم، همچنین در مورد مسئله سوریه نیز نمی توان بی تفاوت بود، همچنین در مورد آمریکا نیز از منظر دیگر بی تفاوت نیستیم.

جمهوری اسلامی ایران پرچم دار و نماد تمام عیار استقلال سیاسی در جهان و در مقابله با نظام سلطه عنوان است. باید ببنیم که این ایستادگی و رویارویی در برابر نظام سلطه چه دستاوردهایی را برای ما داشته است، آنچه مسلم است این بوده که برای به دست آوردن هر چیزی نمی شود بدون هزینه کار کرد و این سرمایه بسیار گران بها و تبدیل شدن ما به قدرت سیاسی بدون هزینه نبوده همانطور که ما در دفاع مقدس هزینه کمی ندادیم اما در قبال آن بهترین فرصت را خلق کردیم؛ آن این است که ایران به یک پدیده تهدید ناپذیر در دنیا تبدیل شده است و من امروز اعتقاد دارم هرچه امروز و فردا داریم از دفاع مقدس است..»

 

منبع :

تبلیغات