روزنامه هفت صبح:

کارگردانانی که
بازیگر


اصغر فرهادی

نام پروژه: گذشته

محصول: فرهادی «گذشته» را سال 2013 با همکاری تهیه کننده فرانسوی ساخت.

نمره در Imdb:

 7.9 از 10، تعداد کاربران: 24,667

ماحصل همکاری:
اصغر فرهادی با «جدایی نادر از سیمین» و به دست آوردن اسکار به کارگردانی مطرح در سطح جهان تبدیل شد. این راه از جشنواره برلین و پس از موفقیت «درباره الی...» آغاز شده بود و با «جدایی» به اوج رسید.

فرهادی پیش از «جدایی» قرار بود فیلمی با همکاری تهیه کننده فرانسوی بسازد اما به یکباره چمدان بست و به ایران آمد و پس از آن سراغ «گذشته» رفت.

درباره پروژه بعدی فرهادی اخبار متناقضی به رسانه ها راه یافت اما خودش چند روز پیش درباره فیلم بعدی اش اینگونه گفت: «هنوز در مرحله ای نیستم که بگویم پروژه بعدی که کار خواهم کرد در کجا ساخته خواهد شد اما دو فیلمنامه هم دارم که در ایران خواهم ساخت. فیلمنامه ای آماده دارم که برای ساخت آن با یک کمپانی خارجی توافق کرده ام. آنها هم منتظرند تا فیلم ساخته شود اما ممکن است قبل از ساخت آن، فیلم جدیدم را در ایران بسازم.»

لژیونر


بهروز افخمی

نام پروژه:
فراموشخانه (بلک نویز)

محصول: 2013 کشور کانادا

نمره در Imdb:

 7.4 از 10

ماحصل همکاری: دستاورد ساخت «بلک نویز» در کشور کانادا بیشتر جنبه شخصی برای افخمی داشته و به خاطر عدم موفقیت باعث نشد نامش میان کمپانی های بزرگ مطرح شود. او البته چنین قصدی هم نداشته است.

افخمی در گفتگویی عنوان کرده بود: «ساخت فیلم در کانادا شانس زیادی می خواهد چون سختگیری کانادایی ها درباره فیلم هایی که پیرامون آنها ساخته می شود؛ از ما بیشتر است. از جمله شانس هایی که آوردم این بود که در تورنتو ایرانی های زیادی زندگی می کردند به گونه ای که من دو کلاس 35 نفره برای آموزش فیلمسازی در دو نقطه شهر برگزار می کردم و تهیه کننده فیلم خود را نیز از بین همین شاگردان پیدا کردم.»

فیلم موفقیت خاصی برای افخمی به دنبال نداشت: «با «بلک نویز» نیز به خوبی رفتار نشد و در آمریکا نیز به نوعی بایکوت شد زیرا فکر می کردند این فیلم یک برداشت سمبلیک از جامعه کاناداست که دچار فراموشی شده است.» فیلم قرار است در ایران اکران شود اما این اتفاق هنوز رخ نداده.

چهره های سینمایی لژیونر! سینمای ایران


محمود کلاری

نام پروژه:
رقص با رویا

محصول: آرژانتین/ 2011

ماحصل همکاری: حرفه و تبحر محمود کلاری در فیلمبرداری است. صاحب سبک است و جوایز بیشمار داخلی و خارجی کسب کرده. او بعد از کارگردانی «ابر آفتاب» فیلم دومش را با سرمایه گذاری کشور آرژانتین کلید زد اما در نهایت به سرانجام نرسید.

روایت کلاری از این فیلم که چندی پیش در گفتگویی مطرح شده بود را بخوانید: «همه کارهای فنی اش انجام شد؛ منتها به خاطر وسواس های آقای موئینی تدوین آن چهار ماه طول کشید و این چهار ماه مصادف شد با ماجراهایی که بعد از 11 سپتامبر اتفاق افتاد و کشور آرژانتین دچار مشکلاتی شد و تمام بانک ها اعلام ورشکستگی کردند. شرایط کشور به هم ریخت و باعث شد قسط آخر هزینه های فنی فیلم توسط تهیه کننده آرژانتینی پرداخت نشود. سرسختی تهیه کننده ایرانی برای گرفتن قسط آخر هم اسباب درگیری دو تهیه کننده را به وجود آورد. در نهایت آنها تصمیم گرفتند متریال اصلی را در اختیارمان نگذارند و ما صدا و تصویر اصلی نداشتیم.»

بیوگرافی کارگردان های بزرگ


عبدالرضا کاهانی

نام پروژه: وقت داریم حالا

محصول: فرانسه/ 2014

نمره در Imdb: فیلم هنوز اکران نشده

ماحصل همکاری: هنوز فیلم اکران نشده تا کاهانی حاصل تجربه فیلمسازی اش با تهیه کننده فرانسوی را ببیند. او بعد از حاشیه هایی که برای فیلم آخر یعنی «بیخود و بی جهت» پیش آمد، راهی فرانسه شد و «وقت داریم حالا» (NO ALETEMPS) را ساخت.

این فیلم درباره یک پسر جوان ایرانی به نام عماد است که پس از چند سال تحصیل در شهر کوچک بزانسون قصد دارد خود را به یک آژانس مانکن در پاریس معرفی کند. در حالی که به دوست خود که دختری فرانسوی به نام کارولین است، گفته می خواهد به ایران برگردد. در آستانه سفر و جدایی همیشگی، کارولین که - زیر سن قانونی است - او را مطلع می کند از سوی عماد باردار است.

در مدتی که کاهانی در فرانسه به سر می برد شایعاتی درباره مهاجرت دائمی اش به گوش می رسید اما او در بازگشت از ایران و دریافت پروانه ساخت «از هر نظر معمولی» به این شایعه ها پایان داد.

فیلم سینمایی لژیونر


کارگردان


بهرام رادان

نام پروژه: پولاریس

کارگردان هایی که با آنها همکاری کرد: سودابه مرادیان

محصول: آمریکا 2015

ماحصل همکاری: رادان هم مثل مصفا اولین بار برای بازی در فیلم یک کارگردان ایرانی به خارج از کشور رفت. «پولاریس» به کارگردانی سودابه مرادیان به تازگی با مجموعه ای از عوامل آمریکایی و ایرانی در کالیفرنیا در حال فیلمبرداری است.

داستان فیلم درباره یک عکاس جنگ ایرانی - آمریکایی است که به همراه همسرش پس از یافتن بمبی در آپارتمان شان، به خانه همسایه پناه می برند. داستان درباره رازی است که از شب تا صبح آن روز بر آنها می گذرد. این فیلم تازه 15 فوریه 2015 در سینماهای آمریکا اکران می شود و هنوز درباره موفقیت و عدم موفقیت آن نمی شود صحبت کرد. سودابه مرادیان پیش از این به عنوان مستندساز و کارگردان فیلم های کوتاه در ایران فعالیت داشته و حالا اولین فیلم سینمایی بلندش را در کالیفرنیا تولید می کند. اسم این فیلم در سایت آی ام دی بی به عنوان محصولی به زبان انگلیسی و فارسی به ثبت رسیده است.

علی مصفا

نام پروژه: گذشته

کارگردان هایی که با آنها همکاری کرد: اصغر فرهادی

محصول: 2013 فرانسه

نمره در Imdb:

7.9 از 10، تعداد کاربران: 24,667 نفر

ماحصل همکاری:
علی مصفا زمانی در فیلم «گذشته» اصغر فرهادی بازی کرد که سال ها پیش حضورش به عنوان بازیگر


مهناز افشار

نام پروژه:
معلم

کارگردان هایی که با آنها همکاری کرد: نصیر سعیدوف

محصول: 2014 تاجیکستان

ماحصل همکاری: مهناز افشار امسال برای اولین بار در فیلم تاجیکی «معلم» به کارگردانی نصیر سعیدوف بازی کرد. او گفته قبلا از سوی کشورهای دیگر هم برای بازی در چند فیلم دعوت شده بوده اما این اولین بار است که قبول می کند در فیلمی غیر ایرانی بازی می کند چون دلش می خواسته اولین فیلم خارج از ایرانش یک فیلم فارسی زبان باشد.

تنها اطلاعات موجود درباره فیلم، عکس هایی است که خود افشار در اینستاگرامش قرار داده و پوستری که از فیلم در اینترنت منتشر شده. در سایت آی ام دی بی هم به هیچ زبانی اطلاعاتی درباره آن وجود ندارد. نصیر سعیدوف، سال 88 با فیلم «نیمروز راستین» در بخش بین الملل بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و توانست جایزه ویژه هیات داوران را نصیب خود کند.

میترا حجار

نام پروژه: یک اپیزود از سریال اسمیت/ فیلم استلینای آبی

کارگردان هایی که با آنها همکاری کرد: کریستوفر چالاک/ گابریل اسکات

محصول: حجار سال 2006 در یک اپیزود از سریال اسمیت بازی کرد و سال 2009 جلوی دوربین گابریل اسکات در فیلم استلینای آبی رفت. هر دو تولید کشور آمریکا هستند.

نمره در Imdb:

سریال اسمیت:
8 از 10، تعداد کاربران: 1,571 نفر

فیلم استلینای آبی:
6.3 از 10، تعداد کاربران: 131 نفر

ماحصل همکاری: میترا حجار تجربه موفقی از همکاری های خارجی اش نداشت؛ «اسمیت» از مجموعه های پرطرفدار آمریکایی است اما حضور حجار به اندازه ای نبود که بتواند عرض اندام کند. فیلم «استلینای آبی» هم به دلیل کیفیت پایینش دیده نشد و طبعا لژیونر


رضا ناجی

نام پروژه: پاییز

کارگردان هایی که با آنها همکاری کرد: امیر یشیر

محصول: هند/ 2010

نمره در Imdb:

 6.8 از 10، تعداد کاربران: 131 کاربر

ماحصل همکاری: رضا ناجی جزو بازیگرانی است که ستاره اقبالش بلند است. دیر کشف شد اما به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد. بی تکلف بازی می کند و همین سادگی به دل مخاطبان می نشیند. بازی او در «آواز گنجشک ها» خرس نقره ای جشنواره برلین را برایش به همراه داشت و همچنان از جوایز با افتخار سینمای ما محسوب می شود.

ناجی بعد از آن با چند پیشنهاد بین المللی مواجه شد اما در نهایت یک فیلم هندی را انتخاب کرد و سال 88 در سکوت خبری به بالیوود رفت. او در فیلم «پاییز» به کارگردانی امیر بشیر نقش پررنگ یک پلیس راهنمایی رانندگی را برعهده داشت. فیلم اما نه در اکران موفق بود و نه مورد توجه منتقدان قرار گرفت. تلاش تحسین شده ناجی هم برای ارائه یک بازی کم نقص به چشم نیامد. در برخی جاها هم دیالوگ های او به زبان هندو زیر سایه لهجه ترکی اش قرار گرفت.

همچنین بخوانید : رازی که فرهادی را به چهره بین‌المللی بدل کرد!
گردآوری بیوگرافی آکاایران
گردآوری توسط بخش بیوگرافی کارگردان های بزرگ، بیوگرافی کارگردانان ایرانی، زندگینامه ی کارگردانان ایرانی، بیوگرافی کارگردانان خارجی،زندگینا سایت آکاایران
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات