.
.
.
.


زندگینامه پروفسور مجید سمیعی

1392/06/24

بیوگرافی - زندگینامه دانشمندان - زندگینامه پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در یک خانواده معروف گیلانی به سال 1316هـ.ش در تهران متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانید و سپس عازم آلمان گردید...

زندگینامه مجید سمیعی ,پروفسور,جراح مغز

زندگینامه مجید سمیعی ,پروفسور,جراح مغز, شرح حال یکی از دانشمندان ایرانی را بنویس,بیوگرافی منصور خواننده, نیما فلاح, الکساندر گراهام بل,بیوگرافی منصور, زندگینامه جابر ابن حیان, زندگی نامه دانشمندان ایرانی, زندگینامه جابرابن حیان بهمن دان,زندگینامه پروفسور مجید سمیعی - بیوگرافی آکا

پروفسور مجید سمیعی در یک خانواده معروف گیلانی به سال 1316هـ.ش در تهران متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانید و سپس عازم آلمان گردید.

رشته های بیولوژیکی و پزشکی را در دانشگاه ماینتس به پایان رسانید و سپس دوره ی تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد و در سال 1349 در 33 سالگی به اخذ درجه تخصص در این رشته نایل آمد.

وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال 1351 به اخذ درجه ی پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه ماینتس نایل گردید.

ضمن کارهای پزشکی و تدریس، لحظه ای از تحقیق و تتبع غافل نبود و در زمینه ی تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی اعصاب محیطی مطالعات ارزنده ای انجام داد. در سال 1350 اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال 1356 نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود.

تجربیات پیوند اعصاب محیطی و بازسازی اعصاب مغز توجه پروفسور سمیعی را به مشکلات جراحی در قاعده ی جمجمه جلب کرد و در این زمینه اولین گامهای پیشرفت را برداشت که مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفت.

در سال 1356، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانور به عهده گرفت در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به ویاعطا شد و در سال 1366 دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحیمغز و اعصاب را به ویپیشنهاد کرد.

در سال 1367 با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانور به کار پرداخت. از سال 1367 تا 1371 ریاست انجمن بین المللی قاعده ی جمجمه را به عهده داشت و در سال 1371 به ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای قاعده ی جمجمه انتخاب شد.

بخشیاز تجربیات علمی او در 13 کتاب و بیش از 200 مقاله ی علمی منعکس شده است. برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده ویو همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته است، رییس جمهوری آلمان غربی در سال1367 نشان خدمت درجه  1 دولت آلمان را به او اهدا کرد.

در همین سال جایزه علمی استان نیدرزاکس آلمان، به پاس فعالیتهای پرارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد. پروفسور سمیعی، طی25 سال اخیر، در بیش از 200 کنگره ی علمی شرکت و تجربیات پزشکی خود را ضمن سخنرانی های متعدد ارایه نموده است.

ویاز سویم جامع علمی پزشکی جهان تقدیرنامه ها و جوایز گوناگونی دریافت کرده و در حال حاضر در جهان پزشکی به عنوان جراح پیشتاز در رشته مغز و اعصاب شناخته شده است.

آثار پروفسور سمیعی

مقالات : بیش از 200 مقاله ی علمی در خصوص دستگاه عصبی مرکزی و محیطی.

کتابها : برش نگاری پنوموآنسفال، جنبه های نوین اعصاب محیطی، اعصاب جمجمه ای، ضربه های وارد بر قاعده ی جمجمه، جراحی در ساقه ی مغز و بطن سوم و اطراف آن دو، جراحی قاعده مغز، ضایعات اعصاب محیطی، جراحی منطقه یزین ترکی و سینوسهای پیرامون بینی جراحی مننژیم قاعده ی مغز، جراحی کلیوس، روشهای نوین بازسازی استخوان، دوخت عروق و اعصاب و نیز پیوند در جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی، جراحی قاعده ی مغز، اطلس جراحی قاعده ی جمجمه.

پروفسور سمیعی در آبان ‌ماه 1385 در ششمین همایش چهره‌های ماندگار جزو 24 شخصیت علمی و فرهنگی بود که مورد تجلیل قرار گرفت.

عالی‌ترین نشان افتخاریدولت چین نیز به پاس ‪ ۴۰سال خدمات و تلاش‌هایپروفسور مجید سمیعیبه جامعه پزشکیبه ویژه تلاش‌های وی در اعتلای دانش جراحی مغز و اعصاب چین در هفتم مهر 1386 توسط «زنگ پییان» معاون نخست‌وزیر چین به ‌وی اعطا شد.
ویرایش و تلخیص:آکاایران


.
نظرات
شهريار
|
1394/06/15
3-
9+
خواهشا زادگاه پروفسور سميعي را اصلاح كنيد. ايشان در شهر رشت چشم به جهان گشودن . ودوران ابتدايي وراهنمايي را در همين شهر گذراندن. اسناد موجود است
iran
|
1394/06/21
3-
7+
سلام. سمیعی در رشت بدنیا اومده دلیل نمیشه دشتی باشه.خاندان سمیعی رو میتونی سرچ کنید تو اینترنت که خاندان ترک هستن که از تبریز به رشت نقل مکان کردن .حالا سمیعی خودش گفته آلمان ها منو به این درجه رسوندن و ایران هیچ نقشی نداشته تو پیشرفته ایشون و اینکه این آقا درس خوندنش تو ابتدایی و دبیرستان رشت و معلماش هیچ نقشی نداشتن. حالا این سمیعی کی رفته آلمان درس خونده حالا چه سالی رفته فکر میکنم سال 1336 رفته اونجا درس خونده یعنی اون موقع ثروتش رو هم داشته و راحت رفته اروپا درس خونده اون وقتی که مردم مداد و کاغذ پیدا نمیکردن ردس بخونن.
فرشته
|
1394/07/04
2-
6+
سلام. پروفسور افتخار ایران عزیزمون هستند. مهم نیست اصالت شون مال کدوم شهر هست همینکه نام ایران رو سربلند کردند یک دنیا ارزش داره. زنده باد پروفسور سمیعی. پاینده باد ایران
پاسخ ها
نازنین
|
1394/07/06 - 13:17
ایشون نام آلمان رو سربلند کردند و یک غرب زده هستند.اگر غرب زده نبود همین ایران درس میخوند .حالا چرا ایران درس نخونده من نمیدونم
مریم
|
1394/07/16 - 15:55
درسته کاملا موافقم
رضا
|
1394/07/19 - 00:14
نازنین خانم ایشون غرب زده شما وطن پرست...فقط امیدوارم با این بهایی که تو ایران به جوونا داده میشه یهو از پروفسور سمیعی جلو نزنی!
Vahid
|
1394/07/14
1-
1+
مهم نیست کجاست کجا زندگی میکنه همون که نام ایران رو سربلند کرده واسمون یه دنیا ارزش داره زنده باد پرفسور مجید سمیعی
پاسخ ها
نازنین
|
1394/07/15 - 08:59
من نمیدونم نام ایران رو کجا سربلند کرده سمینار هاش که معرفی میکنن اسمی از دانشگاه آزاد ایران یا دانشگاه تهران و صنعتی شریف برده نمیشه .میگن از دانشگاه هانور آلمان اصلا اسمی از ایران برده نمیشه .بعد نمیدونم چطوری نام ایران رو سربلند کرده .مردم تو توهمن .ولکس واگن خرج میکنه که اسم ایران سربلند بشه؟آلمان خرجش میکنه که اسم ایران سربلند بشه ؟
رضا
|
1394/07/18
1-
0+
سلام.عزیز دل برادر مهم اصالت پروفسور هست که ایرانی میباشد.فرقی نداره تو کدوم کشور درس میخونه.تمام جهان ایشون رو به اسم یک پروفسور ایرانی میشناسن.مثل اینه که بگیم چون رونالدو داره تو لیگ اسپانیا بازی میکنه پس اسم تیم اسپانیا رو سربلند کرده مهم اینه که مردم اون رو به اسم یک پرتغالی میشناسن
مختار
|
1394/07/20
0-
0+
نازنین خیلی منگلی....با نظر اقا رضا موافقم
نازنین
|
1394/07/20
0-
0+
دنیا به هیچ وجه ایشون رو به اسم ایرانی نمیشناسه .ایشون رو به همون آلمانی میشناسن خیالتون راحت. فقط ایرانی ها ایشون رو ایرانی میشناسن.بعد من میگم چرا از آلمان نمیان ایران درس بخونن یه وقت شاید بهتر باشه . خوب دقت کنین هموطنان من اگر از آلمان اومدن ایران درس خوندن به جایی رسیدن اونوقت این میشه افتخار ایران این میشه سربلندی ایران.رفتن آلمان درس خوندن به اسم آلمان کار تموم شده دقت کنین ظاهر بین نباشین
نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتیمطالب مرتبط

.
.
.
.
.