بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

آکاایران: بیوگرافی ناصر ملک مطیعی درگذشت ناصر ملک مطیعی

آکاایران: بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

هنرمند و بازیگر مشهور سینمای ایران ناصر ملک مطیعی هم درگذشت او اولین سوپر استار سینمای ایران بود. روحش شاد

ناصر ملک مطیعی

زمینه فعالیت: بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون

تولد: ۱۳۰۹ تهران

مرگ: ۵ خرداد ۱۳۹۷ «۸۸ سال»

ملیت : ایرانی

سال های فعالیت: ۱۳۲۸–۱۳۹۲

فرزندان : شیرین، امیرعلی

مدرک تحصیلی: دیپلم

ناصر ملک مطیعی« Naser Malek Motiee» در 22 فروردین 1309 در تهران متولد شد.

ناصر ملک مطیعی فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی دانش سرای عالی تهران است و قبل از آنکه به سینما بیاید معلم ورزش دبیرستان های تهران بود، و وقتی به سینما آمد و محبوبیت کسب کرد به فعالیت در تئاتر «1335» و دوبله فیلم «1338» پرداخت.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی در جمع بازیگران ایرانی

فعالیتش در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم «واریته بهار» «پرویز خطیبی، 1328» آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش ««شکارخانگی»؛ «علی دریابیگی»؛ 1330» فقط در این حد بود که در صحنه یک میهمانی به ادای این جمله کوتاه اکتفا کند. اما بازی ملک مطیعی در «ولگرد» «مهدی رییس فیروز، 1331» او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در ان نخستین دستمزد فعالیت حرفه ای خود را گرفت.

با موفقیت «ولگرد» بلافاصله در فیلم های «گرداب» «حسن خردمند، 1332»؛ که نخستین فیلم رنگی سینمای ایران بود، و سپس غفلت «علی کسمایی، 1332» بازی کرد. ملک مطیعی، که پس از غفلت از «پارس فیلم» به «دیانا فیلم» رفته بود تا در ازای بازی در سال دو فیلم ماهانه هزار تومان دستمزد دریافت کند، پس از ایفای نقش در «چهارراه حوادث» «ساموئل خاچیکیان، 1333»؛ که متفاوت از سایر نقش های او بود، به خدمت نظام احضار شد، و پس از بازگشت در فیلم «اتهام» «شاپور یاسم، 1335» بازی کرد.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

جشن تولد هشتاد و هفت سالگی ناصر ملک مطیعی

ملک مطیعی در فاصله سال های «40-1336» در فیلم های «بازگشت به زندگی» «عطا الله زاهد، 1336»؛ «عروس فراری» «اسماعیل کوشان، 1337»؛ «طلسم شکسته» «سیامک یاسمی، 1337»؛ «دشمن زن» «پرویز خطیبی، 1337»؛ «دو قلوها» «سیامک یاسمی، 1338»؛ «اول هیکل» «سیامک یاسمی، 1339»؛ عمو نوروز «سیامک یاسمی، 1340»؛ آرامش قبل از طوفان «خسرو پرویزی، 1340»؛ عسل تلخ «حسین مدنی، 1340»؛ سایه سرنوشت «اسماعیل کوشان، 1340» و آس و پاس «سیامک یاسمی، 1340» بازی کرد، و با حضور فردین به عنوان «جوان اول» فیلم ها، به تدریج از محبوبیت او کاسته شد.

ملک مطیعی از سال 1341 با پوشیدن لباس جاهل ها و کلاه مخملی ها، که پیش از او عباس مصدق و مجید محسنی به تن کرده بودند، در نقش هایی ظاهر شد که فردین جز دو بار در فیلم های زن ها فرشته اند «اسماعیل پورسعید، 1342» و ایوب «فریدون ژورک، 1350» حاضر به پوشیدن ان لباس ها و ایفای نقش شان نشد.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بهروز وثوقی و محمدعلی فردین و ناصر ملک مطیعی

ملک مطیعی در فیلم های کلاه مخملی «اسماعیل کوشان، 1341»؛ با معرفت ها «حسین مدنی، 1342»؛ مردها و جاده ها ناصر ملک مطیعی، 1342» ابرام در پاریس «اسماعیل کوشان، 1343»؛ سالار مردان «نظام فاطمی، 1347» و مردان روزگار «مازیار پرتو، 1348» با کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید و کفش چرمی نوک تیز، کلاه مخملی و دستمال ابریشم یزدی عامه بیندگان را مجذوب خود کرد.

اگر ملک مطیعی تا قبل از «قیصر» «مسعود کیمیایی، 1348» و ایفای نقش «دانش فرمان» همراه با پوشیدن لباس کلاه مخملی در نقش های مرد روستایی «عروس دهکده»؛ «ترکمن» «آراس خان» افسر نیروی دریایی «پاسداران دریا»؛ شاه عباس کبیر «حسین کرد»؛ رییس دزدها «هاشم خان» ؛ پزشک «فرار از حقیقت» و مانند این ها ظاهر می شد، پس از موفقیت «قیصر»؛ که نقش کوتاهی هم در ان داشت یک سر به ایفای نقش های کلاه مخملی دعوت می شد .

«علی بی غم» «عباس کسایی، 1349»؛ رقاصه شهر «شاپور قریب، 1349»؛ «طوقی» «علی حاتمی، 1349»؛ «مرید حق» «نظام فاطمی، 1349»؛ «سه قاب» «ذکریا هاشمی، 1350» و «کاکو» «شاپور قریب، 1350» شماری از این فیلم ها است. ملک مطیعی در فیلم های بعدی اش کوشید از سنخ جاهل فاصله بگیرد، اما تلاش او همواره توام با توفیق نبود. او در فیلم «بت» «ایرج قادری، 1355» به نقش یک گروهبان ژاندارمری ظاهر شد.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بعد از انقلاب

ملک مطیعی، دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده است. زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید برزخی ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی میکند. با این وجود، نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط وی شد.

وی شرح ان روزگار خود را ان گونه توصیف میکند: «کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد؛ ولی من از کسی تقاضای کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.» ناصر ملک مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای کشور جمهوری اسلامی ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد. ملک مطیعی پس از انقلاب در مشاغلی هم چون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشته است.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی و پسرش امیر علی ملک مطیعی

ازدواج و همسر

ناصر ملک مطیعی سالها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی میباشد، همسر وی مدت ها پیش از دنیا رفته است وی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرده است.

جوایز ناصر ملک مطیعی:

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ.

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر.

برآیند کارنامه ناصر ملک مطیعی همان فیلم هایی است که به عنوان فیلمفارسی شناخته شده اند. با این حال نقش های قابل دفاع و تحسین شده ای هم دارد که اتفاقا برگ برنده کارنامه او همین ها است. البته نباید فراموش کرد بخشی از این موفقیت را مرهون دوبله نقش ها است که ان زمان مرسوم بوده. در این بخش، پنج نقش موفق این بازیگر مرور شده است، می شد نقشش در «کاکو» و «بت» را هم به این جمع اضافه کرد. نکته جالب ان که بهترین نقش های ناصر ملک مطیعی در فیلم های علی حاتمی رقم خوردند.

قیصر

* کارگردان: مسعود کیمیایی
* سال ساخت: 1348
* نام نقش: فرمون

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی در فیلم «قیصر» حضوری پررنگ و طولانی ندارد؛ قهرمان فیلم نیست اما بازی اش تحسین شد و به چشم آمد. دلیل عمده اما به موفقیت خود فیلم برمی گردد که مورد تحسین خیلی ها قرار گرفت. عنوان موج نو به این فیلم مسعود کیمیایی در سرنوشت بازیگرش هم بی تاثیر نبود و باعث شد نگاه ها به ملک مطیعی تغییر کند. نقش فرمون برادر قیصر، به عنوان نماد ناموس پرستی تا مدت ها سر زبان بود.

طوقی

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1349
* نام نقش: آسید مصطفی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

هنوز بر سر فیلم «طوقی» علی حاتمی دو دیدگاه متضاد وجود دارد؛ نظر منفی می گوید حاتمی به سبک فیلم های فارسی «طوقی» را ساخته و از بازیگران همین طیف فیلم ها استفاده کرده. از همین معبر این همکاری برای ناصر ملک مطیعی فضیلت محسوب نمی شود. ظاهرا حضور ملک مطیعی در نقش یک دایی خیانتکار، تفاوت چندانی با نقش های قبلی ندارد اما واقعیت این است که حاتمی او را کنترل کرد و بازی معقول تری از ملک مطیعی گرفت.

پهلوان مفرد

* کارگردان: امان منطقی
* سال ساخت: 1350
* نام نقش: مرشد

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

امان منطقی کلا فیلمساز خوبی نیست و ساخته هایش رنگ و بوی فیلمفارسی داشتند. «پهلوان مفرد» از بقیه ساخته هایش بهتر است اما نمی توان آن را فیلمی تراز به حساب آورد. داستان این فیلم هم بر اساس الگوی فیلمفارسی گرفته شده؛ پهلوان دختری که شاگردش عاشق اوست را به عقد خود درمی آورد. شاگرد به گمان نامردی، علیه استاد می شود اما بعدا می فهمد ان دختر مورد تعرض بود و استاد در حقش لطف کرده! ملک مطیعی به خاطر بازی خویشتندارانه اش تا حدودی موفق شد.

قلندر

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1351
* نام نقش: قلندر

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ملک مطیعی در نقش قلندر تصویری تازه از منش این تیپ آدم ها نشان داد. او در موقعیت دوگانه ای قرار می گیرد؛ از یک سو مشهور است و پایبند مرام پهلوانی و از آن سو دل در گرو عشقی دارد که دیگران فکر می کنند خواهرش است. او باید از این خواهش بگذرد تا نامش لکه دار نشود اما حقیقت ماجرا در دلش او را ملتهب کرده. ملک مطیعی باید این احساس دوگانه را در بازی و چهره اش به تصویر بکشد.

سلطان صاحب قران

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1354
* نام نقش: امیرکبیر

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

«سلطان صاحب قران» به زعم بسیاری از منتقدان یکی از بهترین آثار حاتمی است. ملک مطیعی نیز حضوری موفق در ان داشت و می توان گفت یکی از بهترین امیرکبیرها را بازی کرده.

حاتمی موفق شده در این سریال تصویری که از امیرکبیر مد نظرش بوده «آدمی بزدل و ساده» را به خوبی خلق کند. از همین معبر بازی ملک مطیعی قابل قبول و تحسین برانگیز است به ویژه ان که سریال با فلش بک هایش فرصتی برای عرض اندام بیشتر بازیگرش فراهم میکند.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی و مهران مدیری

حضور در دورهمی

ناصر ملک مطیعی که بعد از انقلاب 57 دیگر در تلویزیون و برنامه زنده حضور نداشت، در فصل نوین دورهمی مهمان این برنامه بود ولی به دلیل عدم صلاحدید مسئولان این برنامه پخش نشد او یکبار دیگر به برنامه من و شما آرش ظلی پور هم دعوت شده بود اما ان برنامه هم اجازه پخش نگرفت.

فوت ناصر ملک مطیعی

ناصرخان ملک مطیعی، ۸۸ ساله، که چند روز به علت مشکلات تنفسی و کلیوی در بیمارستان بستری شده بود، در شامگاه روز جمعه 4 خرداد ماه سال 1397 جان به جان آفرین تسلیم نمود . روحشان شاد و یادشان گرامی به شادباش تولد ناصر ملک مطیعی رضا صادقی قطعه ای به اسم «فرمون» را به این هنرمند تقدیم کرد

فیلم های ناصر ملک مطیعی

عنوان سال انتشار کارگردان سِمَت
واریته بهاری ۱۳۲۸ پرویز خطیبی بازیگر
شکار خانگی ۱۳۳۰ علی دریابیگی بازیگر
ولگرد ۱۳۳۱ مهدی رئیس فیروز بازیگر
گرداب ۱۳۳۲ حسن خردمند بازیگر
افسونگر ۱۳۳۲ اسماعیل کوشان بازیگر
غفلت ۱۳۳۲ علی کسمایی بازیگر
چهارراه حوادث ۱۳۳۳ ساموئل خاچیکیان بازیگر
اتهام ۱۳۳۵ شاپور یاسمی بازیگر
هفده روز به اعدام ۱۳۳۵ هوشنگ کاووسی بازیگر
بازگشت به زندگی ۱۳۳۶ عطاءالله زاهد بازیگر
عروس فراری ۱۳۳۷ اسماعیل کوشان بازیگر
طلسم شکسته ۱۳۳۷ سیامک یاسمی بازیگر
دشمن زن ۱۳۳۷ پرویز خطیبی بازیگر
دوقلوها ۱۳۳۸ شاپور یاسمی بازیگر
ستارگان می درخشند ۱۳۳۹ محمدعلی زرندی بازیگر
اول هیکل ۱۳۳۹ سیامک یاسمی بازیگر
آرامش قبل از طوفان ۱۳۳۹ خسرو پرویزی بازیگر
عمو نوروز ۱۳۴۰ سیامک یاسمی بازیگر
عسل تلخ ۱۳۴۰ حسین مدنی بازیگر
سایه سرنوشت ۱۳۴۰ اسماعیل کوشان بازیگر
آس و پاس ۱۳۴۰ سیامک یاسمی بازیگر
کلاه مخملی ۱۳۴۱ اسماعیل کوشان بازیگر
عروس دهکده ۱۳۴۱ ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان
سوداگران مرگ ۱۳۴۱ ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان
با معرفت ها ۱۳۴۲ حسین مدنی بازیگر
آراس خان ۱۳۴۲ ناصر ملک مطیعی بازیگر
مردها و جاده ها ۱۳۴۲ ناصر ملک مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
لذت گناه ۱۳۴۳ سیامک یاسمی بازیگر
ابرام در پاریس ۱۳۴۳ اسماعیل کوشان بازیگر
یک پارچه آقا ۱۳۴۴ ناصر ملک مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
پاسداران دریا ۱۳۴۴ رضا صفایی بازیگر
هاشم خان ۱۳۴۵ محمد زرین دست بازیگر
میلیونر فراری ۱۳۴۵ ناصر ملک مطیعی بازیگر، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده
قهرمان دهکده ۱۳۴۵ ابراهیم باقری بازیگر
قفس طلایی ۱۳۴۵ رضا صفایی بازیگر
فرار از حقیقت ۱۳۴۵ ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان
حسین کرد ۱۳۴۵ اسماعیل کوشان بازیگر
گذشت بزرگ ۱۳۴۶ ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان
طوفان نوح ۱۳۴۶ سیامک یاسمی بازیگر
جاده زرین سمرقند ۱۳۴۶ ناصر ملک مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
سالار مردان ۱۳۴۷ نظام فاطمی بازیگر
مردان روزگار ۱۳۴۸ مازیار پرتو بازیگر
گرفتار ۱۳۴۸ محمود کوشان بازیگر
قیصر ۱۳۴۸ مسعود کیمیایی بازیگر
قصه دل ها ۱۳۴۸ حمید مجتهدی بازیگر
قصر زرین ۱۳۴۸ محمدعلی فردین بازیگر
جیب بر خوشگله ۱۳۴۸ توکرانیان اوغلو بازیگر
مرید حق ۱۳۴۹ نظام فاطمی بازیگر
علی بی غم ۱۳۴۹ عباس کسایی بازیگر
طوقی ۱۳۴۹ علی حاتمی بازیگر
سوگولی ۱۳۴۹ فریدون ژورک بازیگر
سکه شانس ۱۳۴۹ ایرج قادری بازیگر
رقاصه شهر ۱۳۴۹ شاپور قریب بازیگر
به خاطر دخترم ۱۳۴۹ حاتم گرجی بازیگر
نقره داغ ۱۳۵۰ ایرج قادری بازیگر
لوطی ۱۳۵۰ خسرو پرویزی بازیگر
کلبه ای آنسوی رودخانه ۱۳۵۰ احمد شیرازی بازیگر
سه قاپ ۱۳۵۰ زکریا هاشمی بازیگر
کاکو ۱۳۵۰ شاپور قریب بازیگر
قصاص ۱۳۵۰ نظام فاطمی بازیگر
غلام ژاندارم ۱۳۵۰ امان منطقی بازیگر
پهلوان مفرد ۱۳۵۰ امان منطقی بازیگر
پل ۱۳۵۰ خسرو پرویزی بازیگر
باباشمل ۱۳۵۰ علی حاتمی بازیگر
مهدی مشکی و شلوارک داغ ۱۳۵۱ نظام فاطمی بازیگر
مرد ۱۳۵۱ فریدون ژورک بازیگر
قلندر ۱۳۵۱ علی حاتمی بازیگر
سر گروهبان ۱۳۵۱ سعید مطلبی بازیگر
خاطرخواه ۱۳۵۱ امیر شروان بازیگر
مردان خلیج ۱۳۵۱ نظام فاطمی بازیگر
عروس استانبول ۱۳۵۱ عثمان سلان بازیگر
ناخدا ۱۳۵۲ امیر شروان بازیگر
شیخ صالح ۱۳۵۲ امان منطقی بازیگر
شورش ۱۳۵۲ رضا میرلوحی بازیگر
سراب ۱۳۵۲ فریدون ژورک بازیگر
دشمن ۱۳۵۲ خسرو پرویزی بازیگر
صلات ظهر ۱۳۵۳ سعید مطلبی بازیگر
ترکمن ۱۳۵۳ امیر شروان بازیگر
اوستا کریم نوکرتیم ۱۳۵۳ محمود کوشان بازیگر
ابرمرد ۱۳۵۳ داوود اسماعیلی بازیگر
آقا مهدی وارد میشود ۱۳۵۳ فریدون ژورک بازیگر
ده بومی کوچک ۱۳۵۳ پیتر کالینسون بازیگر
همت ۱۳۵۴ خسرو پرویزی بازیگر
عبور از مرز زندگی ۱۳۵۴ رضا صفایی بازیگر
پاشنه طلا ۱۳۵۴ نظام فاطمی بازیگر
اخم نکن سرکار ۱۳۵۴ امیر شروان بازیگر
میهمان ۱۳۵۵ کامران قدکچیان بازیگر
کلک نزن خوشگله ۱۳۵۵ سعید مطلبی بازیگر
شادی های زندگی ۱۳۵۵ محمود کوشان بازیگر
سینه چاک ۱۳۵۵ ایرج قادری بازیگر
چلچراغ ۱۳۵۵ خسرو پرویزی بازیگر
بت ۱۳۵۵ ایرج قادری بازیگر
بابا گلی به جمالت ۱۳۵۵ امیر شروان بازیگر
آتش جنوب ۱۳۵۵ آلن برونت بازیگر
سرباز ۱۳۵۶ محمدرضا فاضلی بازیگر
دو مرد خشن ۱۳۵۷ حاتم گرجی بازیگر
تا آخرین نفس ۱۳۵۷ کامران قدکچیان بازیگر
برزخی ها ۱۳۶۱ ایرج قادری بازیگر
نقش نگار ۱۳۹۲ علی عطشانی بازیگر

مجموعه تلویزیونی

عنوان کارگردان سال
سلطان صاحبقران علی حاتمی ۱۳۵۴


حتماً بخوانید: حواشی اخبار ناصر ملک مطیعی قبل و بعد از درگذشت عکس


واکنش هنرمندان به فوت ناصر ملک مطیعی

همزمان با فوت ناصر ملک مطیعی سایر هنرمندان نیز در واکنش به این واقعه دردناک پیام های تسلیت خود را از طریق شبکه های اجتماعی با طرفداران خود به اشتراک گذاشتن.

محمد علیزاده

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

محسن تنابنده

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

هوشنگ ابتهاج

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

گروس عبدالملکیان

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

علی پروین

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

احسان خواجه امیری

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بهرام رادان

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

امیرمهدی ژوله

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

صفحه اینستاگرام بازیگران و هنرمندان و واکنش به فوت ناصر ملک مطیعی

.

منبع : talab.org

تبلیغات