در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گفتگو با قوی ترین بابای دنیا «بهداد سلیمی» ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیوگرافی بازیگران از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بهداد سلیمی

آکاایران: گفتگو با قوی ترین بابای دنیا «بهداد سلیمی»

آکاایران: گفتگو با قوی ترین بابای جهان «بهداد سلیمی»

بهداد سلیمی کردآسیابی «زادهٔ ۱۷ آذر ۱۳۶۸ در قائم شهر» وزنه بردار ایرانی دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ رکورد یک ضرب جهان و المپیک در این وزن با ۲۱۶ کیلوگرم و دارندهٔ مدال طلای المپیک لندن در مجموع با ۴۵۵ کیلوگرم هست.

به گزارش آکاایران: کمتر از یک دهه پیش بود که وزنه برداری ایران، چهره شاخصی به این رشته در جهان معرفی کرد؛ جوانی از خطه سبز مازندران که توانست رکورد یک ضرب 213کیلوگرمی حسین رضازاده را در مسابقات جهانی فرانسه در 2011شکسته و یک کیلوگرم افزایش دهد. نام این جوان که همۀ وی را می شناسید، بهداد سلیمی هست؛ بزرگ شده قائمشهر.فارغ از دنیای ورزش و قهرمانی، بهداد سلیمی، صمیمی و صادق هست و دیدارش دلنشین.

به گزارش تالاب: کمتر از یک دهه پیش بود که وزنه برداری ایران، چهره شاخصی به این رشته در جهان معرفی کرد؛ جوانی از خطه سبز مازندران که توانست رکورد یک ضرب 213کیلوگرمی حسین رضازاده را در مسابقات جهانی فرانسه در 2011شکسته و یک کیلوگرم افزایش دهد.

اودر مسابقات جهانی آنتالیای ترکیه قهرمان دسته فوق سنگین وزنه برداری جهان شد و گرچه برای رسیدن به این عنوان در سطح بزرگسالان پیش تر کسب مقام سومی جهان در سال2008در کلمبیا و قهرمانی جهان در سال2009در بخارست رومانی را در رده جوانان تجربه کرده بود.

او با پیمودن مدارج ترقی توانست در رقابتی نزدیک با دارندگان عناوین قهرمانی جهان و المپیک، عنوان قوی ترین مرد جهان را دوباره در آنتالیا به ایران بازگرداند و در المپیک تابستانی 2012لندن با بالای سر بردن وزنه 455کیلوگرمی مدال طلای المپیک را از آن خود کرد. نام این جوان که همۀ وی را می شناسید، بهداد سلیمی هست؛ بزرگ شده قائمشهر.فارغ از دنیای ورزش و قهرمانی، بهداد سلیمی، صمیمی و صادق هست و دیدارش دلنشین.

عشق بابا

اگر نویسنده بودید، سرگذشت خودتان را چگونه می نوشتید؟

فردی که سختی کشیده و برای رسیدن به اهدافش از دوران کودکی تا وقتی که به اردوی تیم ملی رفته، تلاش کرده و همۀ وقت سعی داشته در هر کاری برترین باشد.

با توجه به تمرینات سخت وزنه برداری و آسیب های فعلی زانوی تان چه انگیزه ای سبب می شود که هر روزه به تمرین بپردازید؟

عکس العملی که مردم نسبت به ما ورزشکاران دارند ؛ چه بعد از مسابقات و چه کلا در طول زندگی روزمره همۀ وقت به ما انگیزه دوچندان داده هست.به همین خاطر با تمام مشقات راه خود ما را ادامه می دهیم و خستگی را فراموش می کنیم.ورزش وزنه برداری از نظر مالی خیلی شرایط ایده آلی ندارد که بگوییم، انگیزه وزنه برداران برای ادامه این رشته به شرایط مالی مفید آن بر میگردد.

بنابراین فقط برخوردهای خوبی که مردم با ما دارند، عشق و علاقه و جایی که در قلب شان بازکرده ایم و در نهایت رسیدن به قهرمانی المپیک و جهان، موجب تلاش مضاعف ورزشکاران این رشته می شود.

روزتان را چطور می گذرانید؟

زمانی که در اردو به سر میبرم روزی 9-8 ساعت تمرین می کنم و در باقی روزها اکثر به استراحت و تمرکز روی تمریناتی که باید انجام بدهم می پردازم و بقیه وقتم را در کنار خانواده می گذرانم.

بهداد سلیمی

فکر می کنید چه کسانی در موفقیت شما تأثیرگذار بوده اند؟

اکثر کسانی که با من همراه بودند ؛ خانواده ام، مربیانم و کسانی که در کنارم بودند. این افراد کمک کردند تا بتوانم به این سطح از رشد فکری برسم. همواره گفته ام، کسانی که در اطرافم بودند خیلی در این راه حمایتم کردند و مرا به جلو هُل دادند. جدا از همۀ این ها همۀ وقت فعل «می خواهم» را برای خودم صرف کرده ام!

خب! با این وصف حتما از دیگران تأثیر هم گرفته اید….

نه! همۀ وقت سعی کردم از نظر شخصیتی خیلی از دیگران الگوبرداری نکنم و خودم را از نظر شخصی، مالی و ورزشی به جایگاهی که دوست دارم، برسانم. هیچ وقت دوست نداشتم جای کسی باشم؛ چون به نظرم این امر از حسادت می آید و حسادت هم خیلی نمیتواند باعث پیشرفت شود.

برای آرزوهای تان سقفی هم قائل می شوید؟

به نظرم آدم برای آرزوها و هدف هایش نباید سقفی تعیین کند، اگر سقفی تعیین کند به همان محدود میشود. اگر آرزوهای مان حد و سقفی نداشته باشد، به جاهایی خواهیم رسید که هیچ وقت تصورش را نمی کردیم.

چه چیزی در زندگی روزمره هیجان زده تان می کند؟

قطعا مشاهده دخترم. بعد از چند ساعت تمرین در روز و خستگی چندان وقتی به منزل میروم و از مشاهده لبخندی که دخترم به من میزند و علاقه ای که در چشمانش پیداست، واقعا هیجان زده میشوم و خستگی از تنم در میرود.

از دخترتان برای ما تعریف کنید.

دخترم عشق باباشه، فقط همین.

آیا تا به حال در مسابقه ای دچار چالش و کشمکش با خودتان شده اید؟

بله! درهمین مسابقات المپیک ریو، با دقت به مصدومیتی که داشتم و نیز حضور رقبای کاملا آماده، نسبت به سایر مسابقاتی که در انها حضور داشتم، چالش و کشمکش درونی ام اکثر بود.

از علاقه تان به موسیقی و از دوستی تان با گروه سون بگویید.

علاقه ام به موسیقی پاپ نسبت به سایر موسیقی ها اکثر هست. خب ! با بعضی از فعالان و هنرمندان حوزه موسیقی کمابیش ارتباط دارم از گروه سون با آقای قنادی رابطه خوبی دارم. گرچه با محمد علیزاده رابطه ام صمیمی تر هست.

اهل مطالعه هم هستید آقای سلیمی؛ آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

اکثر در حوزه تاریخ مطالعه می کنم. کتابی درمورد تاریخ ایران، آخرین کتابی هست که خوانده ام.زیباترین کتابی هم که تا به حال مطالعه کردم نهج البلاغه بوده هست. نهج البلاغه حس بسیار خوبی به من میدهد.

حتما مثل خیلی از ورزشکاران در فضای مجازی هم حضور دارید.نظرتان درمورد این فضا چیست؟

فضای مجازی هم فرصت هست و هم تهدید. باید از فرصت هایش اکثر بهرهگیری کرد، اما اگر خیلی آلوده آن بشویم، به تهدیدی برای ما تبدیل می شود. اینکه از طریق فضای مجازی بتوانیم ارتباط های خود را با هواداران مان حفظ کنیم و

بتوانیم الگو سازی های درست کنیم و راه و روش درست زندگی یک ورزشکار را به ورزشکاران جوان و نوپا نشان دهیم، خودش یک فرصت هست. مسلما اگر وقت زیادی برای فضاهای مجازی بگذاریم و به ویژه به کامنت های منفی اهمیت بدهیم، دیدنی نیست و می تواند تهدید تلقی شود.

آیا خوراک های خبری و تصویری تان را ازاین فضا می گیرید؟ کلا این فضا چقدر برای تان قابل اعتماد است؟

بله! خوراک های خبری ام را از این فضا می گیرم، اما هیچ گاه به آن ها استناد نمی کنم، فقط بابت اطلاع رسانی هست. بنابراین برایم خیلی قابل اعتماد نیستند.

آیا تا به حال شده سوار مترو و اتوبوس شوید تا با سختی ها و مشکلاتی که مردم با آنها روبه رو هستند، بیشتر آشنا شوید؟

قبلا چندبار سوار مترو و اتوبوس شده ام، اما بعد از قهرمانی هایم نه. این هم توصیه خوبی هست.

به نظر شما چطور یک ورزشکار جاودانه می شود ومردم تا نسل ها به وجودش و مدال هایی که آورده افتخار می کنند؟

مدال های یک ورزشکار تنها بخشی از زندگی او ست، اما مرام، منش و مردم داری اوست که باعث میشود جاودانه شود و همینطور حضور همیشگی اش در بین مردم.

کسی که قهرمان میشود و مدال می آورد بعد از گذشت 10، 20سال و با آمدن ورزشکاران اخیر، خودبه خود فراموش می شود، اما چیزی که همۀ وقت در ذهن دیگران می ماند مرام و منش پهلوانی هست.

عشق بابا

گویا در زمینه محیط زیست هم فعال هستید. با توجه به شکار بی رویه حیواناتی که نسل شان روبه انقراض است، فکر می کنید حضور ورزشکاران و چهره های مطرح چه تأثیری می تواند درجلو گیری از انقراض این گونه های نادر داشته باشد؟

قبل از اینکه سفیر محیط زیست هستم و در این رابطه حکمی هم از خانم ابتکار دریافت کرده ام، سفیر انجمن حمایت از کودکان کار هم هستم.با این حال می خواهم به این نکته اشاره کنم که صرف سفیر بودن اهمیتی ندارد.

باید آن گونه افراد را در دل کار آورد و از آن ها به نفع کودکان و محیط زیست بهرهگیری کرد. این موضوعی هست که باید مسئولان امر برای آن برنامه ریزی دقیق و جامعی انجام دهند.

در اکثر نقاط جهان وقتی چهره های شناخته شده سفیر انجمن خاصی می شوند، از آن ها در پیشبرد اهداف سازمان مورد نظر بهرهگیری می کنند و مسئولیت هایی را برعهده شان می گذراند.

بهداد سلیمی

تصمیم دارید تا چه زمانی به حضورتان در میدان های ورزشی جهان و مسابقات ادامه دهید؟

تا موقعی که بدنم اجازه این کار را بدهد و تا زمانی که احساس کنم می توانم روی سکو بروم و افتخار آفرین باشم.

آیا تا به حال احساس نا امیدی کرده اید؟

روزی که آسیب دیدم همۀ چیز را تمام شده به حساب آوردم و واقعا از اینکه بخواهم دوباره به مسابقات المپیک بروم ناامید بودم، ولی خدا را شکر چون کادر خیلی قوی در کنارم بود، باعث شد این ناامیدی از ذهنم بیرون برود. همین تبدیل به فرصت شد و در نهایت پیروز شدم در بازی های المپیک ریو حضور پیدا کنم.

جذابیت کدام ورزشکار در رشته وزنه برداری از همه برای شما بیشتر است؟

ایلیای قزاق، وزنه زدنش متفاوت هست. در همۀ مسابقات پرقدرت بوده و در هر مسابقه ای حضور داشته مدال طلا کسب کرده هست.

چه ورزش های دیگری غیراز وزنه برداری انجام می دهید؟

خیلی ورزش خاصی انجام نمیدهم، گرچه گاهی شنا می کنم، اما بسکتبال را خیلی دوست دارم و مسابقات NBA را دنبال می کنم. بازی لبران ریمون جیمز حرف ندارد. فوتبال اروپا و بازهای تیم بارسلونا نیز برایم جذابیت زیادی دارد.

چطور بعد از مسابقات به آرامش می رسید. آیا فعالیت ویژه ای انجام می دهید تا به روال عادی زندگی بازگردید؟

متأسفانه در وزنه برداری روال عادی زندگی معنا ندارد. همۀ وقت درگیر ورزش هستیم و میتوان گفت به گونه ای معتاد به ورزش هستیم.

بلافاصله پس از استراحت یک هفته ای بعد از مسابقات ناخودآگاه دوباره تمرینات را شروع می کنم. به این تمرینات عادت کرده ام. وزنه برداری برایم عادت شده و به من آرامش دوباره میدهد.

از قراردادتان با پرسپولیس و ذوب آهن اصفهان بگویید. آیا اسپانسر شخصی دارید؟

با پرسپولیس چهارسال پیش در زمان آقای رویانیان قراردادی مبنی بر تیم وزنه برداری در لیگ بستم که به سرانجام نرسید.امسال هم دومین سالی هست که در تیم ذوب آهن هستم و وزنه برداری می کنم.

گرچه فعلا اسپانسر شخصی ندارم، اما قبلا شرکت کاله به مدت یک سال اسپانسرم بود، آن هم در زمانی که آسیب دیده بودم. انصافا در آن روزهای سخت خیلی کمک و حمایتم کردند.

یک از خاطراتی که از شما در ذهن ها مانده مربوط به بازی های المپیک 2016ریو است که به خاطر ناداوری در آن اشک از چشمان تان جاری شد.آن زمان چه احساسی داشتید؟

هنوز هم وقتی یاد آن رقابت ها می افتم ناراحت می شوم. این مسابقه برایم با همۀ مسابقات فرق داشت. واقعا اگر بگویم سه برابر سایر مسابقات زحمت کشیدم و تمرین کردم اغراق نکردم.

با آسیب دیدگی شدیدی که داشتم به رغم اینکه دکتر های معالجم گفته بودند به این مسابقات نمی عرف، ولی خیلی تلاش کردم تا بتوانم در آن حضور داشته باشم.با این همۀ انتظار نداشتم به این شکل ناداوری شود. هنوز هم که هنوز هست وقتی فیلم بازی های المپیک ریو را می بینم یا اتفاقات را در ذهنم مرور می کنم، قلبم فشرده میشود.

شما طرفدار پرسپولیس هستید، اما بارها از شما شنیده ایم که می گویید طرفدار تیم نساجی مازندران که البته پیراهن اولش قرمز است، هستید.چرا؟

طرفدار تیم همشهری خودم؛یعنی نساجی مازندران هستم. بعد از قراردادی که با پرسپولیس بستم خیلی ها فکرکردند که پرسپولیسی هستم، اما واقعا قرمز و آبی برایم فرقی ندارد.

آیا برای تماشای بازی های مهرداد کفشگری بازیکن فعلی پدیده مشهد و بازیکن سابق پرسپولیس که پسر عمه تان است، به استادیوم می روید؟

زمانی که مهرداد پرسپولیس بود، چندباری به استادیوم رفتم و بازی هایش را از نزدیک دیدم؛ مانند بازی دربی و چند بازی دیگر را…. اما از وقتی که او به پدیده مشهد رفت، دیگر نتوانستم به تماشای بازی هایش بروم.

رابطه تان با هنر هفتم چگونه است؟

اهل فیلم مشاهده هستم، اما صبر می کنم وقتی که CD های فیلم ها آمد، بروم و فیلم مورد علاقه ام را بخرم.بنابراین اکثر اهل سینمای خانگی هستم «خنده». در بین بازیگران مطرح با آقای مصطفی زمانی دوستی نزدیکتری دارم.

بهداد سلیمی

با توجه به اینکه فعالیت حرفه ای شما در حوزه تربیت بدنی است چرا برای ادامه تحصیل به سمت رشته حقوق رفتید ؟

تمام دوران کودکی ، نوجوانی و جوانی ام در میدان های ورزشی سپری شده هست.بنابراین به گونه ای ورزش با زندگی ام عجین شده هست. در حوزه تربیت بدنی خیلی فرصت برای پیشرفت خود نمی بینم.

در واقع؛ تمام درس هایی که در مقطع کارشناسی تربیت بدنی گذرانده ام، غیراز درس های مدیریتی، همۀ را از نزدیک حس و تجربه کرده ام. همین امر موجب شد تا رشته حقوق را در مقطع ارشد برای ادامه تحصیل گزینش کنم.

مهم ترین خواسته ای که همیشه از خداوند دارید، چیست؟

از خدا می خواهم که همۀ وقت کمکم کند تا شرمنده مردم نباشم و پیش چشم دیگران بی آبرو نشوم ؛ یعنی طوری نباشد که بخواهند بهداد سلیمی را به زور از ورزش یا از وزنه برداری بیرون کنند.آرزویم این هست که همۀ وقت عزت و محبوبیت داشته باشم و خاطره خوبی از خودم در اذهان باقی بگذارم.

صمیمی ترین و مورد اعتمادترین دوست تان چه کسی است؟

همسرم.

آیا با همسرتان مشورت می کنید؟ و درصورت مخالفت اش با تصمیم تان چگونه قانع اش می کنید؟

بله! درتمام اساس ها با همسرم مشورت می کنم. اگر کاری را درست بدانم، سعی می کنم نظر خود را غالب کنم، اما اگر همسرم بخواهد متقاعدم نماید که نظر و عقیده اش درست هست، نظر وی را می پذیرم.

آیا در کار خانه به همسرتان کمک می کنید؟

کمابیش. سعی می کنم کارهای شخصی ام را خودم انجام دهم.

خاطره انگیزترین وپرانرژی ترین جمله ای که از همسرتان شنیدید، چه بوده؟

این که همۀ وقت به من گفته، بهداد! تو در کارت از همۀ بهتری.

بهترین اتفاق زندگی تان چه بود و کدام بخش از زندگی خود را بیشتر دوست دارید؟

برترین اتفاق زندگی ام تولد دخترم بود.همین لحظاتی را که هم اکنون در آن به سر میبرم به خاطر وجود دخترم خیلی دوست دارم.

برای آینده فرزندتان چه برنامه هایی دارید؟

برای دخترم برنامه های متفاوتی دارم. قصد دارم از سنی که زمان یادگیری کودکان هست، آیتم های گوناگون تحصیلی، علمی، هنری و ورزشی را برایش فراهم کنم و در رشته های گوناگون آموزش های لازم را به او ارائه کنم.

میخواهم به دخترم کمک کنم تا بتواند در آینده راهی را که دوست دارد گزینش کند. اعتقادی به اینکه به زور بچه را باید درس خوان یا ورزشکار کرد، ندارم. فرد باید خودش به رشته ای علاقه مند باشد. در این صورت در مسیر تلاش خود پیروز خواهد شد. در کاری که تحمیلی باشد و در آن خبری از علاقه نباشد، قطعا پیشرفتی هم حاصل نخواهد شد.

در بعضی از کشورها مانند ژاپن سرگذشت قهرمانان ورزشی را مرتب تبدیل به کتاب، فیلم و سریال می کنند. چرا این اتفاق در کشور ما کمتر افتاده و از آن چندان استقبال نمی شود.آیا فکر نمی کنید تغییر روش بعضی از ورزشکاران بعد از اینکه به نقطه بحبوحه رسیدند موجب بی علاقگی سینماگران به این موضوع باشد؟

واقعا نمی دانم چرا! شاید خیلی علاقه ای از سمت کارگردان ها نبوده یا ورزشکاران بازخورد خوبی نداشتند. بخشی هم شاید مربوط به جامعه ورزشکاران باشد که بعد از رسیدن به نقطه بحبوحه بعضا در اساس های گوناگون دچار افت و افول میشوند.

در اکثر کشورها ابتدا کتابی در مورد زندگی قهرمان ورزشی نوشته میشود و سپس از روی آن، فیلم سینمایی ساخته میشود. خودم به شخصه خیلی دوست دارم چنین اتفاقی بیفتد و سرگذشت خود را به صورت کتاب درآورم.با چند ناشر در این اساس صحبت کرده ام.

.

منبع : talab.org


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله گفتگو با قوی ترین بابای دنیا «بهداد سلیمی» شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بابای فراهانی , بابای فرهاد

تبلیغات