بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس

بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس

 

,بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس,biography saeid kangarani,www.biographyha.com,[categoriy]

آکاایران: بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس

 

به گزارش آکاایران: سعید کنگرانی با نام اصلی سعید کنگرانی فراهانی (۱۳۳۳ -) بازیگر، سینما، تلویزیون، ایرانی. سریال دائی‌جان ناپلئون در تلویزیون و دایره مینا در سینما از کارهای شاخص اوست.

نام اصلی : سعید کنگرانی فراهانی

ملیت : ایرانی

تولد : ۱۳۳۳

تهران

زمینه فعالیت : بازیگر

 

زندگی

سعید کنگرانی با نام اصلی سعید کنگرانی فراهانی (۱۳۳۳ -) بازیگر، سینما، تلویزیون، ایرانی. سریال دائی‌جان ناپلئون در تلویزیون و دایره مینا در سینما از کارهای شاخص اوست. در سال ۱۳۶۷ به خارج از کشور مهاجرت کرد. اما در سال‌های اخیر به کشور بازگشت و در سال ۱۳۸۳ اجازه بازی در ازدواج به سبک ایرانی به او داده شد.

سعید کنگرانی از کودکی در صحنهٔ تئاتر فعالیت می‌کرد. بعدها که بزرگتر شد در تئاتر «شهر قصه» به ایفای نقش پرداخت، ولی اولین حضورش در سینما در فیلم رضا موتوری بود. سپس با موج نو سینمای ایران همساز شد و برای کارگردان مطرحی چون داریوش مهرجویی در فیلم دایره مینا بازیگری کرد. فیلم سه سال توقیف بود و پیش از نمایشش در نقش جدی در فیلم سرایدار حضور یافت که وجهه دیگری به او بخشید و شروع خوب و متفاوتی برایش محسوب می‌شد. بعد از آن ناصر تقوایی برای ایفای نقش «سعید» شخصیت کلیدی سریال دائی‌جان ناپلئون او را به بازی گرفت که به چهره‌ای ماندگار مبدل شد. بازیگری در فیلم جنجالی در امتداد شب برایش شهرت مضاعف و درآمد خوبی به‌همراه داشت. او محل سکونت خود را از خیابان پیروزی به کامرانیه انتقال داد و تبدیل به سوپراستار سینمای ایران شد،ولی این موفقیت دیری نپایید.

پس از انقلاب ایران کنگرانی به بازیگری ادامه داد و در پرواز در قفس (۱۳۵۹) و فصل خون (۱۳۶۰) حبیب کاوش بازی کرد. فیلم گرداب (۱۳۶۱) آخرین فیلم او پیش از وقایع بعد بود که علیرغم تهیه‌کنندگی بنیاد مستضعفان توقیف شد.

پس از آن چند کارگردان برای ایفای نقش به او پیشنهاد کار دادند از جمله علی حاتمی برای فیلم مادر که او را برای ایفای نقش فرزند عارف مسلک خانواده (که بعدها امین تارخ آنرا پذیرفت) در نظر گرفته بود ولی کنگرانی در سال ۱۳۶۴ بدون ذکر دلیل ممنوع جهره اعلام شد و از ادامه فعالیتش جلوگیری به‌عمل آمد. علیرغم تلاش فراوان، او نتوانست حکمش را تعدیل کند و در این مدت دائما مورد بازخواست قرار می‌گرفت. نهایتاً در سال ۱۳۶۷ ایران را ترک کرد. یک سال در دبی اقامت گزید و سپس به کالیفرنیا در امریکا رفت و به مدت ۱۶ سال از ایران و بازیگری حرفه‌ای دور ماند. وی پس از بازگشت به ایران در فیلم سینمایی ازدواج به سبک ایرانی ایفای نقش کرد. پس از آن قرار بود در فیلم فرزند صبح نیز بازی کند که موجباتش هرگز فراهم نشد.

 

آثار

سینمایی

    ۱۳۸۳ – ازدواج به سبک ایرانی (حسن فتحی)

    ۱۳۶۱ – گرداب (حسین دوانی)

    ۱۳۵۹ – فصل خون (حبیب کاوش)

    ۱۳۵۷ – پرواز در قفس (حبیب کاوش)

    ۱۳۵۶ – در امتداد شب (پرویز صیاد)

    ۱۳۵۵ – سرایدار (خسرو هریتاش)

    ۱۳۵۳ – دایره مینا (داریوش مهرجویی)

    ۱۳۴۹ – رضا موتوری (مسعود کیمیایی)

 

تلویزیونی

    ۱۳۵۵ – دائی‌جان ناپلئون

 

,بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس,biography saeid kangarani,www.biographyha.com,[categoriy]

 

,بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس,biography saeid kangarani,www.biographyha.com,[categoriy]

 

منبع :

۲۴ اسفند ۱۳۹۴
بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی بیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکس -آکابیوگرافی کامل سعید کنگرانی + عکسbiography saeid kangaraniwww.biographyha.comآثار سعید کنگرانیآدرس ایمیل سعید کنگرانیآدرس سایت سعید کنگرانیآیا سعید کنگرانی ازدواج کرده است؟اسامی فیلم های سعید کنگرانیاصلیت سعید کنگرانیبروزترین سایت بیوگرافیبهترین سایت بیوگرافیبیوگرافیبیوگرافی بازیگران زیبای مردبیوگرافی ها دات کامتاریخ تولد سعید کنگرانیتحصیلات سعید کنگرانیجدیدترین تصاویر سعید کنگرانیجوایز و افتخارات سعید کنگرانیدهکده بیوگرافیسایت بیوگرافیسایت بیوگرافی هاسریال های سعید کنگرانیسعید کنگرانی اهل کجاست؟سعید کنگرانی اهل کدام شهر است؟سعید کنگرانی متولد چه سالیه؟سعید کنگرانی و همسرشسعید کنگرانی چند سالشه؟سعید کنگرانی کیست؟شهر بیوگرافیعکسهای جدید سعید کنگرانیعکسهای خانوادگی سعید کنگرانیفقط بیوگرافیمجموعه های تلویزیونی سعید کنگرانیمرجع بیوگرافیمرجع بیوگرافی ایرانیانهمسر و فرزندان سعید کنگرانیگالری تصاویر بازیگران مرد
  • اشتراک
  • گزارش تخلف
  • 0 محبوب

اخبار اکاایران