در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گفته های ایرج قادری راجع به آکواریوم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیوگرافی بازیگران از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران مرجع : خبرگزاری ایسنا آفتاب: ایرج قادری که پس از 23 سال، بازیگری خود را با فیلم «آکواریوم» به کارگردانی خودش از سرگرفته است گفت:تا آخرین لحظات قرار نبود در «آکواریوم» بازی کنم. این فیلمساز و بازیگراظهار داشت: «دایی...

گفته های ایرج قادری راجع به آکواریوم
گفته های ایرج قادری راجع به آکواریوم - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: گفته های ایرج قادری راجع به آکواریوم


مرجع : خبرگزاری ایسنا
آفتاب: ایرج قادری که پس از 23 سال، بازیگری خود را با فیلم «آکواریوم» به کارگردانی خودش از سرگرفته است گفت:تا آخرین لحظات قرار نبود در «آکواریوم» بازی کنم.این فیلمساز و بازیگراظهار داشت: «دایی قراب» نقشی نبود که هنر پیشه زیادی برای آن داشته باشیم و در واقع مردی را می خواست که سرپا باشد و تماشاگر آن را قبول کند. به لحاظ اینکه کارگردان کار بودم و در مملکت غریب و با خرج سنگین در این نقش مانده بودیم علی رغم میل خود ،مجبور شدم جلوی دوربین بروم.

به گزارش آکاایران وی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دادن پروانه نمایش به این فیلم تشکر کرد و گفت: نهایت محبت را به من داشتند و حتی مدیران جدید هم دوباره فیلم را دیدند و مشکلی در اکران آن ایجاد نکردند.

قادری تصریح کرد: دوست نداشتم نقش من در این فیلم زیاد به چشم بیاید و به اصطلاح «گل درشت» شود . حتی سر موسیقی فیلم و هنگام ورود «دایی قراب» به ترکیه دوست نداشتم آمدنم خیلی نمایان باشد می خواستم همه چیز به آرامی صورت پذیرد.

بازیگر «برزخی ها»،«دادا» با اشاره به اینکه «آکواریوم» اولین فیلمی است که با صدای خود صحبت می کند اظهار داشت: سعی کردم اداء درنیاورم و خودم باشم .کسانی هم که فیلم را دیدند حتی آقای جلیلوند و اسماعیلی که در فیلم های سابق جای من صحبت می کردند کار را تایید کردند و گفتند خوب شده است.

قادری «آکواریوم» را در میان فیلم هایش کار خوبی دانست و گفت: اما با فیلم ایده آلم فاصله دارد و من هنوز نتوانسته ام فیلم ایده آلم را بسازم چون شرایط بگونه ای است که نمی شود آن را ساخت. در واقع عواملی مانند زمان و بازیگر در این موضوع دخیل هستند که همه اینها با ایجاد تنش باعث می شوند آدم نتواند کاری که می خواهد به طور شایسته انجام دهد.

وی “می خواهم زنده بمانم” را 50 درصد نزدیک به فیلم ایده آلش می داند و معتقد است: علت آن هم این بود که تمام عوامل کار تا دقیقه 50 بسیج شده بودند تا به حرف من گوش دهند اما بعد از آن، مثل مهمانی که در شب اول طلا است و در شب دوم و سوم نقره و حلبی می شود جریان ما هم اینجوری شد.

قادری از شب اکران «آکواریوم» و اینکه پس از سالها خود را روی پرده سینما در کنار مردم دیده است یاد کرد و گفت: آن شب بغض داشتم اما از خوشحالی نبود بلکه از دربه دری و بدبختی هایی که داشتم و سالهای زیادی که از بین رفت. من باختم و تمام زندگیم سیاه شد گاهی کاری هم کردم و ممنون هستم که به من مجوز دادند اما معتقدم دیر شده است.

وی افزود: ممکن است بگویند آقای قادری بی معرفتی کردید و چطور این حرفها را می زنید .من می گویم تشکر می کنم اما در دلم این است و نمی دانم به چه دلیلی این سال ها را گم کردم، خیلی از آدمهایی که در نظام محترم هستند بعد از دیدن این فیلم از خود پرسیدند چرا من سالها بازی نکردم؟ و خودم هم جواب آن را نمی دانم.

کارگردان «سام و نرگس» و «چشمان سیاه» در ادامه می گوید: از ناملایمات خسته شده ام و به هم ریخته ام دیگر به این شکل قصد کار کردن ندارم. کارگردان باید سرجای خودش باشد و هر کس دیگر جای خودش، من وقتی کارگردانی می کنم خیلی وقت ها که می بینم کار معلق است مجبور به دخالت می شوم و این کار را سنگین می کند و من را که اصلا خستگی ناپذیر هستم به هم می ریزد. من تمرین ها و کارهایم را کرده ام و کارنامه ای دارم که کاملا مشخص است .

قادری در پاسخ به اینکه بازیگری را ادامه خواهد داد گفت: من دوست داشتم با کار خاصی شروع کنم در واقع کسانی که مورد حمایت مردم هستند باید برایشان فیلمنامه نوشته شود. مانند نقش هایی که برای آنتونی کوئین و مارلون براندو نوشته می شد. بنابراین من هم می خواستم با نقش خاصی شروع کنم اما با دائی قراب که شکل بدی هم پیدا نکرده است شروع کردم و معتقدم این نقش خود را به مرور نشان می دهد.

وی افزود: الان هم اگر درباره بازیگری می پرسید، می گویم نه، باید ببینم چه می شود و کجا قرار می گیرم.

این کارگردان درباره فیلم «شهرت» از ساخته های قبلی اش که هنوز به اکران عمومی درنیامده است گفت: این فیلم به لحاظ موضوع آن که به لقاح مصنوعی می پرداخت اجازه اکران پیدا نکرده است، اما بعد از اینکه مجلس این جریان را تصویب کرد پروانه نمایش گرفته و اکران خواهد شد.

وی در پایان صحبت هایش خطاب به روزنامه نگاران اظهار داشت: اگر حرف هایم دلی بوده و درونش معرفت و سوز داشته است با معرفت خودتان جمع بزنید و سعی کنید مطالبی که می نویسید زهر نداشته باشد.

منبع :

تبلیغات