آکاایران مرجع : خبرگزاری مهر آفتاب: عباس کیارستمی، فیلمساز سرشناس ایرانی، معتقد است فیلم های آسیایی رفته رفته هویت خود را از دست می دهند و باید تا دیر نشده این هشدار را جدی بگیرند. کیارستمی که دهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم پوسان...

عباس کیارستمی

آکاایران: عباس کیارستمی :از آنچه در هالیوود می گذرد بیزارم


مرجع : خبرگزاری مهر
آفتاب: عباس کیارستمی، فیلمساز سرشناس ایرانی، معتقد است فیلم های آسیایی رفته رفته هویت خود را از دست می دهند و باید تا دیر نشده این هشدار را جدی بگیرند.کیارستمی که دهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم پوسان در کره چند روز پیش با ریاست او بر هیأت داوران بخش مسابقه پایان یافت، در کنفرانسی خبری در شهر بوسان خطاب به خبرنگاران و حاضران گفت: "شما می توانید به راحتی یک میل عمومی را در میان فیلم های تمام نقاط جهان برای شبیه هم شدن ببینید.

به گزارش آکاایران من دوست دارم فیلم های مختلفی ببینم که بازتابی از فرهنگ های مختلف باشند نه اینکه از فرمول های هالیوودی تقلید کنند."

فیلمساز 56 ساله ایرانی و برنده نخل طلای کن در سال 1997 با فیلم "طعم گیلاس" در ادامه افزود: "من می خواهم فیلم های آسیایی، آسیایی باشند. این مهم است که شما ایده های خودتان را بیان کنید. اینکه فیلم ها در حال تبدیل شدن به آثار تجاری و شبیه به هم هستند نگران کننده است. من از آنچه در هالیوود می گذرد بیزارم. فیلمسازان آسیایی در حال فراموش کردن هویت فرهنگی خود هستند و دارند خیلی امریکایی می شوند."

در همین حال، ژان ژاک آنو فرانسوی از همتایان آسیایی خود خواست از اشتباهات فیلمسازان اروپایی درس بگیرند و به تلاش برای نوآوری های بیشتر ادامه دهند. خالق فیلم "هفت سال در تبت" گفت: "فیلمسازان فرانسوی تا همین چند سال پیش، چهل یا پنجاه سال بود که فیلم های شبیه به هم می ساختند. شما بهتر است دست از تکرار بردارید و فیلم های یکسان نسازید. من شخصاً از سینمای ژاپن و فیلم های اساتید این کشور به عنوان دانشجو درس های فراوانی آموختم. صحنه های خشن فیلم های هنگ کنگی هم برای من و بسیاری از فیلمسازان دنیا از جمله هالیوود منبع الهام بود."

آنو که در هالیوود هم فیلمساز موفقی به شمار می رود و فیلم پرفروشی چون "دشمن در آستانه دروازه ها" را در کارنامه دارد، در ادامه افزود: "حالا هم که چند سالی است به سینمای کره علاقمند شده ام. کره سینمایی ناب، توسعه یافته و امروزی دارد."


منبع :

تبلیغات