آکاایران بانوان ایرانى انتخاب مى کنند دختر نمونه ایران مهدیه پالیزبان یک روز گرم تابستان، از همان روزهایى که به یاد دختران مى افتند و به مادران هدیه مى دهند، یعنى روز مادر، یک خانم نماینده مجلس در تلویزیون، درباره...

دختر نمونه ایران - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: دختر نمونه ایران

بانوان ایرانى انتخاب مى کنند
دختر نمونه ایران
به گزارش آکاایران مهدیه پالیزبان
یک روز گرم تابستان، از همان روزهایى که به یاد دختران مى افتند و به مادران هدیه مى دهند، یعنى روز مادر، یک خانم نماینده مجلس در تلویزیون، درباره دختران موفقى صحبت کرد که باید تشویق شوند تا هم بقیه آنها را بشناسند و هم الگویى شوند براى دختران دیگر. دست اندر کاران آن برنامه تلویزیونى هم، چنین طرحى داشتند و از اجراى آن استقبال کردند.
صحبت ها و همفکرى بین «منیره نوبخت»، نماینده مجلس و عوامل برنامه «با تو» باعث شد طرح جدیدى بوجود آید مخصوص دختران؛ «انتخاب دختر نمونه ایران»
<<<
«منیره نوبخت» عضو شوراى عالى فرهنگى- اجتماعى زنان این طرح را سابقه دار مى داند: «در شوراى فرهنگى- اجتماعى زنان چندین بار روى ارائه الگوهاى زنان موفق در عرصه هاى مختلف، تأکید شده بود. در روز زن در یک برنامه تلویزیونى در این باره صحبت کردم. مسؤولان برنامه هم چنین طرحى داشتند که من تأکید کردم دنبال چنین برنامه اى هستیم و از آن حمایت مى کنیم.»
<<<
انتخاب دختر نمونه، داستانى قدیمى است در ایران؛ سى و چند سال پیش هر سال رقابتى در هتل هیلتون سابق- استقلال- براى انتخاب بهترین ها انجام مى شد و هیأت داوران بعد از چند روز، دخترى را به عنوان «دختر شایسته ایران انتخاب مى کرد.» براى انتخاب دختر شایسته دختران باید طى چند روز با لباس هاى مختلف مقابل هیأت داوران حاضر مى شدند و به سؤالات شان جواب مى دادند. ملاک اصلى براى انتخاب دختر شایسته، زیبایى ظاهرى بود و از بین کشور هاى مسلمان، تنها ایران، لبنان و ترکیه این مسابقات را برگزار مى کردند. این دختران معمولاً به سمت تبلیغات تلویزیونى و مجلات مد کشیده مى شدند. هر چند مدت قهرمانى هر یک تا سال بعد بود و دختر شایسته دیگرى جایشان را مى گرفت.
دختر شایسته و مسابقاتش را هنوز بسیارى به یاد دارند. به همین دلیل انتخاب دختر نمونه ممکن است خیلى ها را به یاد همان چهره هاى رنگى و خندان سابق بیندازد. اما دختر نمونه اى که قرار است انتخاب شود، تفاوت زیادى با اسلافش دارد.
<<<
خانم نوبخت روى «نمونه» بودن دخترى که انتخاب خواهد شد، تأکید مى کند، نه«شایسته» بودن. چون این انتخاب با گذشته خیلى تفاوت دارد: «نگرانى که بعضى ها در مورد این طرح دارند به دلیل سابقه ذهنى اى است که از دختر شایسته قبل از انقلاب وجود دارد. اما این ذهنیت منفى را نباید تعمیم داد. ملاکهاى این انتخاب با گذشته کاملاً متفاوت است. یک حرکت جدید است که نباید با سابقه ذهنى به آن نگاه کرد.»
«لاله افتخارى» نماینده تهران درباره دختر شایسته عقیده دارد: «در گذشته دختر شایسته بر اساس معیارهاى مادى، کالایى و منفعت طلبانه انتخاب مى شد و این دختران منافع دیگران را برآورده مى کردند.»

دختر نمونه ایران - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها


دختر نمونه با معیارهاى جدیدى انتخاب مى شود، معیارهایى کاملاً متفاوت با گذشته. با حجاب بودن، با اخلاق بودن، فرزند صالح بودن و درس خوان بودن از جمله ملاک هایى است که دختر نمونه ایران براساس آن برگزیده مى شود.
البته معیار انتخاب هنوز کامل نیست. این طرح مسؤول مشخصى ندارد و هیچ برنامه مدونى اعلام نشده است. «دختر نمونه» فعلاً فقط یک طرح است که همه درباره چگونگى و فواید و مضراتش صحبت مى کنند. این طرح تبدیل به موضوع بحث سایتها و وبلاگها و سازمان هاى غیر دولتى زنان شده است و تقریباً همه مشغول گمانه زنى درباره ماهیت و نتیجه چنین انتخابى هستند.
<<<
«عفت شریعتى» نماینده مجلس، مى گوید «نمى دانم متولى اصلى این برنامه کیست و هدفش چیست. هنوز در کمیسیون زنان مجلس مطرح نشده است.»
خانم شریعتى براى موافق نبودن چند دلیل دارد: «اولاً، این شرط زمانى مفید است که شرایط مساوى براى همه دختران وجود داشته باشد. الان این شرایط را نداریم. چون دختران برجسته و با استعدادى داریم که در مناطق دور افتاده هستند و نمى شود آنها را شناخت. ثانیاً باید در مورد شیوه اجرا هم صحبت و بررسى شود تا بعد درباره طرح نظر داد.»
خانم نوبخت مى گوید: «جزئیات موضوع هنوز مبهم است. به سهم خودمان کارهاى کارشناسى مقدماتى را شروع کردیم و با علاقه مندان صحبت مى کنیم و احتمالاً طى یکى دو هفته آینده جزئیات طرح مشخص خواهد شد. البته اصرار نداریم که شوراى فرهنگى- اجتماعى زنان حتماً مسؤول این کار باشد. شورا نقش سیاستگذارى دارد. شخصاً ترجیح مى دهم به عنوان یک کار مردمى انجام شود تا دولتى.»
«رفعت بیات» نماینده مجلس، این کار را خیلى سخت مى داند: «چه کسى شاخصها را تعیین مى کند؟ چه کسى قرار است انتخاب کند؟ یک زمان در یک زمینه مثلاً ورزشى یا علمى الگو معرفى مى شود، اما یک الگوى کلى باید خیلى وسیع باشد. یعنى از نظر مسائل فرهنگى، اخلاقى، مهارتهاى زندگى، آشنایى با مسائل سیاسى و اجتماعى و همچنین وطن دوستى کسى انتخاب شود که مطمئن باشیم بهتر از او وجود ندارد. انتخاب یک فرد با این مشخصات صد درصد خیلى سخت است و اگر هم انتخاب شود، انتظارات نسبت به فرد بالا مى رود. به نظر من به خاطر ساختار فرهنگى و قومیت هاى مختلف این کار خیلى سخت است و الان اصلاً لزومى ندارد.»
***
دختر شایسته برنامه هایى چون با حکومت پهلوى و کاخ هاى جوانان، از ایران رفت. اما این رقابت همچنان در کشورهاى دیگر برگزار مى شود و کشور ها دختران شایسته شان را براى مسابقات قاره اى و جهانى هم اعزام مى کنند.
ملاک و شرایط انتخاب در تمام کشورها یکسان است. اما دختر نمونه اى که قرار است این بار در ایران انتخاب شود، شباهتى به دخترانى که در کشورهاى دیگر تاج به سر مى گذارند و جلوى دوربین لبخند مى زنند، ندارد. قرار است دخترى براى ایران، با معیارهایى جدید برگزیده شود. برنده اى که بین دختران دیگر کاملاً متمایز و برجسته خواهد بود.
***
«هنوز ملاکها معین نشده، به نظر من بهتر است ملاک ها را از خود دختران و زنان پرسید. چون زنان ما قطعاً ملاک هاى درستى پیشنهاد مى کنند.» خانم نوبخت ادامه مى دهد: «معیارها باید جامع باشد تا فضاى عمل گسترده اى داشته باشیم. ما دختران با استعداد زیادى در عرصه هاى مختلف داریم که باید همه آنها را در نظر بگیریم.»
***
دختر برگزیده ایرانى، هنوز یک نام مبهم است، نه به این دلیل که طرح در آغاز راه است، دلیل اصلى این است که هنوز جامعه تعریف دقیقى از دختر نمونه اى که مى پسندد، ندارد. حجاب، اولین چیزى است براى دختر ایرانى که به ذهن مى آید. حجب و حیا، تواضع، احترام به دیگران هم شرط هاى دیگرى است که همیشه براى یک دختر خوب، مطرح مى شود.
اما اضافه کردن معیارهاى دیگر، همان موضوع بحث این روزهاست، براى دختر نمونه بودن شرایط بالا کافى است یا باید فعالیت هاى اجتماعى را هم به آن اضافه کرد؟ دختر نمونه چقدر باید از مسائل روز آگاه باشد؟ موفقیت علمى یا هنرى براى انتخاب شدن کافى است یا باید دنبال ترکیبى از همه بود؟
این سؤال هاى فعلاً بى پاسخ، دورنماى این طرح را سخت و پیچیده نشان مى دهد. دختر شایسته کشور هاى دیگر، یک ملاک اصلى ظاهرى دارد که انتخاب را آسان مى کند. اما بسیارى از معیارهاى نام برده، ملاکهاى معنوى و کیفى هستند که نشان مى دهد دختر نمونه باید در روندى سنجیده برگزیده شود.
***
نوبخت مدافع سرسخت این طرح، امتیازات آن را نام مى برد: «طرح در وهله اول به زنان جامعه توجه مى کند. دوم از کسانى که فعالیت هاى مفید و ارزنده انجام مى دهند، تقدیر مى شود.»
افتخارى، الگو سازى براى جوانان جامعه را شایسته و لازم مى داند: «وقتى جوانان الگو نداشته باشند، سراغ دیگران مى روند... مبناى انتخاب، باید معیارهاى انسانى و اسلامى باشد. یعنى همان معیارهایى که در قرآن آمده است. این فضایل اخلاقى دست یافتنى است، مثل عفت، صداقت، علم جویى، عدالت جویى و پایبندى به احکام اسلام. اگر افراد واقعاً نمونه معرفى شوند، کار خوبى است.»
افتخارى از جوان خوب حرف مى زند، نه دختر خوب؛ «نیازى نیست حتماً دختر نمونه داشته باشیم، مى توان جوان نمونه معرفى کرد. در انسانیت و فضیلت هاى انسانى، زن و مرد فرقى ندارند.»
***
دختر شایسته مرسوم، یکى از نمادهاى همان نگاه مادى و کالا نگر معروف به زنان است. دختر نمونه، طرحى است درست در نقطه مقابل آن. شاید به همین دلیل بانوان زیادى از طرح استقبال کرده اند، آن هم زمانى که تنها یک پیشنهاد است. بسیارى هم در کشور هاى دیگر کنجکاوند و منتظر تا دختر نمونه ایران را ببینند.
***
« استقبال از طرح خیلى خوب بوده. در همین مدت با وجود کامل نبودن طرح، از جاهاى مختلف با ما تماس گرفته اند. استقبال مردمى، از دانش آموز و دانشجو، حتى خانم هاى خانه دار، بالاست. همین الان خانم ها بطور خودجوش هسته هایى تشکیل داده اند و کارهاى مقدماتى را شروع کرده اند.به این دلیل معتقدم این کار با موفقیت انجام مى شود و مى توانیم در نهایت به یک انتخاب درست برسیم. کارى که تا الان در ابعاد محدود و مشخصى مثل معلم یا کارمند نمونه انجام شده است. اما جاى توجه به دختران نمونه هنوز باز است و مى شود با همفکرى و گفت و گوى مردمى کار کرد.» نوبخت به سرانجام این طرح خیلى امیدوار است. هر چند هنوز روند کار مشخص نیست: «یکسرى اقدامات لازم است. اما نوع اقداماتى که باید انجام شود، طى مراحل مختلف که طرح پیش مى رود، مشخص خواهد شد. هر کارى قالب خودش را دارد.»
<<<
دختر شایسته را یک هیأت داوران انتخاب مى کند. هنوز معلوم نیست دختر نمونه ما چطور انتخاب مى شود و چه کسانى انتخابش مى کنند. بالاخره آنان را هم کسى باید انتخاب کند. باید مثل دانشجوى نمونه و معلم نمونه، سازمانى، اداره اى مجرى و هیأت داوران باشد.
خانم نوبخت طرح مردمى را مى پسندد: «وقتى طرح اجرایى شکل گرفت، بهتر است به عنوان طرح مردمى اجرا شود و تشکل تنها در حد دبیرخانه یا مجمعى براى اداره کارها و تعامل با افکار عمومى باشد. مهمترین رکن این کار، رسانه ها، بخصوص صدا و سیماست. چون اطلاع رسانى در انجام چنین طرحى و جلب مشارکت مردمى بسیار مهم و تأثیر گذار است.»
به قول خانم افتخارى مى شود براساس ملاک هاى جامعه خودمان، الگوى مناسبى براى جوانان داشته باشیم، که شبیه خودشان است و در نزدیکى شان زندگى مى کند.
***
«دختر خوب» ما نه دختر شاه پریان است نه زیباى خفته. دختر نمونه ما قرار است از جنس خودمان باشد. شبیه خودمان. کسى که به دیگران نشانش دهیم و بگوییم این دختر نمونه ماست. اما شاید و باید امیدوار بود قصه اى که در یک روز داغ تابستان شروع شد، مثل یک روز بهارى تمام شود و نه... امیدوار باشد!

منبع :

تبلیغات