loading...

آکاایران خانواده سبز : گفتگو با بازیگری که سالهاست در سینمای ایران فعالیت می کند و شاید سالی یکبار حاضر به انجام مصاحبه می شود کار چندان ساده ای نیست .بازیگری که در انتخابهایش سخت گیر به نظرمی رسد در پاسخگویی به سوالات ما هم ،سخت گیری می کرد. مدتی ...

گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی

خانواده سبز :
گفتگو با بازیگری که سالهاست در سینمای ایران فعالیت می کند و شاید سالی یکبار حاضر به انجام مصاحبه می شود کار چندان ساده ای نیست .بازیگری که در انتخابهایش سخت گیر به نظرمی رسد در پاسخگویی به سوالات ما هم ،سخت گیری می کرد. مدتی پیش با(نیکی کریمی )بازیگر و کارگردان سینما، قرار مصاحبه ای گذاشتیم که ماحصل آن از نظرتان می گذرد. او که با فیلم (عروسی ) به شهرت و محبوبیت رسیدنزدیک به هفده سال است به عنوان بازیگر و این اواخر، کارگردان ، در عرصه سینما حضور دارد وهمچنان محبوب و معتبر محسوب می شود. کمتربازیگری مثل او پس از انقلاب ، توانسته سالهای متمادی همچنان به عنوان یک ستاره محبوب درهنر ایران فعالیت مداوم داشته باشد که این یکی از نکات قابل توجه در خصوص (کریمی ) است . اودر اوج مشغله های کاری خود، در حالیکه می گفت به هیچ عنوان قصد انجام مصاحبه ندارد، فقط وفقط به خاطر پر مخاطب بودن خانواده سبزدعوت ما را پذیرفت و حاضر به گفتگو شد.گفتگویی که سعی کردیم با دیگر مصاحبه هایش متفاوت باشد. او شخصیتی دوست داشتنی دارد وجدای سخت گیرهایش بسیار مهربان و خوش قلب می باشد. گرچه بعضی از سوالات ما شاید اورا کمی عصبانی می کرد ولی با پاسخهای مختصر، تاانتهای مصاحبه ، همراهیمان کرد که با هم می خوانیم :

- خانم کریمی در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟
کریمی : بازی در فیلم (شام عروسی ) که به کارگردانی آقای ابراهیم وحید زاده که با آقای امین حیایی و چند نفر دیگر همبازی هستم .

گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

به گزارش آکاایران - فیلمی که ساختید(یک شب ) در چه مرحله ای قرار دارد و بفرمایید در چه زمانی و درچه جشنواره ای به نمایش در خواهد آمد؟
کریمی : فیلم که خیلی وقت است تمام شده ،اردیبهشت ماه ، همه مراحل فنی فیلم را پشت سرگذاشتیم که در جشنواره (کن ) به نمایش درآمد.از پانزدهم مهرماه هم در چند جشنواره خارجی شرکت خواهد کرد.

- چه زمانی به اکران سینمای ایران درمی آید؟
کریمی : فکر می کنم در اکران (آسمان باز) بعداز فیلم های (یک تکه نان ) و(گیلانه ) به نمایش درخواهد آمد. البته من به طور دقیق نمی توانم زمان اکرانش را در سینماهای ایران اعلام کنم .

گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

- قرار نیست فیلم دیگری را کارگردانی کنید؟
کریمی : چرا، فیلم نامه ای جدید نوشتم که امیدوارم بتوانم امسال آن را جلوی دوربین ببریم .

- اسم این فیلم جدیدتان چیست ؟
کریمی :(گریز) که فعلا در حال بازنویسی قراردارد.

- بسیار عالی ! خانم کریمی ، شما به طور معمول در نقش هایتان ، یک کاراکتری داشتید که جستجوگر بوده ، زنی که به دنبال چیزی می گشت ،
علت این نوع انتخابهایتان چه بوده است ؟
کریمی : علت خاصی به آن صورت نداشت ،مثل اینکه آدم از یکسری نقش ها خوشش می آید.بنابراین سعی می کند که انتخاب کند.

- یعنی می خواهید بگویید به نوعی اتفاقی بوده و نقش هایی را که شما دوست داشتیدناخودآگاه نقاط مشترک بیشتری با هم داشتند؟
کریمی : نه ، اتفاقی نبوده ، خودم شخصاکاراکتراهایی را انتخاب می کردم که به دنبال چیزی باشند، در واقع هدف خاصی را دنبال کنند.

- روزی که در سینما شروع به کار کردید ووارد عرصه بازیگری شدید، بیشتر دنبال چه چیزی بودید در واقع چه عامل و انگیزه ای شما را به سمت بازیگری کشاند؟
کریمی : فکر می کنم احتمالا جذابیت این حرفه مرابه سوی بازیگری و سینما سوق داد.

- خوب عوامل زیادی باعث جذابیت این حرفه می شوند، مثل شهرت و محبوبیت ، ارضای احساسات درون فردی ، مادیات و... کدام یک ازاین عوامل برای شما جذابیت داشت ؟
کریمی : بخش یادگیری و همینطور تخیل قدرتمندی که در این حرفه وجود دارد و آدم می تواند جای آدمهای مختلفی قرار بگیرد و ازقالب واقعی و حقیقی خود، جدا شود. اما ازآنجاییکه سینما، به نظر من آموختنی های فراوانی دارد و شخصا به یادگیری در عرصه های مختلف علاقه مندم و همیشه عطش آموختن دارم ، در سن 19 سالگی فعالیتم را به عنوان بازیگری آغازکردم .

گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

- امروز به آن چیزی که می خواستید،رسیده اید؟ یعنی آموختن بسیار؟!
کریمی : بله ، تا ورود زیادی رسیده ام .

- این اواخر خیلی کم کار به نظر می رسید،ماجرا چیست ؟
کریمی : نه ، کم کار نشده ام ! من سال پیش یک فیلم امسال هم دارد یک فیلم هم ساخته ام فکرنمی کنم در سال گذشته ، کسی به اندازه من کارکرده باشد!

- چقدر به طراحی لباس و گریمتان در بخش بازیگری اهمیت و وسواس به خرج می دهید؟
کریمی : خیلی برایم مهم است . نمی گذارم هراتفاقی در این زمینه برایم بیفتد و خودم هم قدرت اظهار نظر نداشته باشم . خیلی دقت می کنم و آگاهانه رفتار می کنم .

- در واقع در این مقوله هم در کار طراح گریم و طراح لباس اظهار نظر می کنید!
کریمی : بله ، بالاخره سینما، کار گروهی است ،نمی تواند یک طرفه پیش برود.

- تا به حال پیش آمده است که پیشنهادی رانپذیرید و بعد، پشیمان شوید؟
کریمی : نه خوشبختانه !
- از بازی در فیلمی پشیمان شدید؟
کریمی : بله پیش آمده چند مورد بوده که واقعاباعث کدورت خاطر و پشیمانی ام شد، مثلا سناریورا خوانده بودم ، عوامل حرفه ای بودند و همه چیز قرار بود خوب پیش برود ولی نتیجه کارچیزی دیگری از آب در آمد که به ارزشهای کاری من و دیگران لطمه وارد کرد. اگر اجازه بدهید دراین خصوص توضیح دیگری نمی دهم .
- قطعا اگر بازیگر نمی شدید می توانستید یک مترجم قدرتمند شوید. چطور شد که روی بخش ترجمه متمرکز نشدید؟
کریمی : خودم نخواستم متمرکز شوم ، در همین حد برایم رضایت بخش بود.

- از چه سنی به سمت ترجمه رفتید؟
کریمی : از دوران بچگی !

- عجب ! امسال هم در نمایشگاه کتاب حضورداشتید ؟
کریمی : بله !(به نزدیکی ) به چاپ دوم رسید والان هم مشغول ترجمه (هایکوی ) ژاپنی هستم .


- خیلی ها معتقدند که شما جزو معدودبازیگرانی هستید که توانستید بیش از یک دهه ،یک ستاره ماندگار بمانید و در عرصه سینما فعالیت مداوم داشته باشید، رمز ماندگاری خودتان را درچه چیزی می بینید!
کریمی : نمی دانم ماجرا این است که به نظر من هیچ آدمی نباید فقط روی یک کار متمرکز شود.هر آدمی باید وجوه مختلف شخصیت خودش راکشف کند. به نظرم آدمها رنگهای مختلفی دارندکه باید روی هر کدام از این رنگها کار کنند.

_ ولی خیلی از پیشکسوتان هنر معتقدند که هنرمند باید روی یک شاخه از هنر متمرکز شود تاموفق شوند!
کریمی : خیر، من کاملا معتقدم که همه هنرها به هم وابسته اند هنرمند باید به همه علایقش درزمینه های مختلف بپردازد و پیش برود.

- شما در ترجمه ، بازیگری ، کارگردانی وبخشهای مختلف هنر فعالیت می کنید و موفق هستید و مسئله جالب توجه و قابل بحث دراینجاست که با این گستردگی فعالیتهایتان ،خوشبختانه هیچگاه شخصیت هنری تان موردسوال قرار نگرفته است !
کریمی : من اصلا به این چیزها فکر نمی کنم وبرایم مهم این است که بتوانم هر روز یاد بگیرم وبتوانم مفید باشم . من برای خودم کار می کنم وتوجهی به دیگر مسایل و حرف و حدیث ها ندارم ؟
- بزرگترین آموخته شما از هنر و مهم ترین تاثیر آن در زندگی شخصی تان چه بوده است ؟
کریمی : من فکر می کنم که کسی که کار هنری می کند هیچوقت زندگی عادی ندارد. بنابراین خیلی لذت بخش است که هیچوقت ، هیچ چیزی کهنه و تکراری نمی شود. دائم داریم به این قضایافکر می کنیم که کار بعدی چیست ؟! یا اینکه وقتی سر صحنه فیلمبرداری هستیم دائم در حال یادگرفتن هستیم و هیچوقت دچار کسالت و بیهودگی نمی شویم . در دنیای دیگری زندگی می کنیم وهمین هاست که زندگی را لذت بخش می کند.

گفتگوی کامل تصویری با نیکی کریمی - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

- شما وقتی فیلمی بازی می کنید یا کاری را که انجام می دهید، نظر مردم چقدر برایتان مهم و درچه درجه ای از اولویت قرار دارد؟
کریمی : قطعا برایم مهم است که مردم چه فکری می کنند و به نظرشان اهمیت می دهم واحترام می گذارم !
- بزرگترین انتقادی که از شما می شودچیست ؟
کریمی : نمی دانم ولی خیلی ها می گویند که زود عصبانی می شوم یا اینکه خیلی سخت می توانم با کسی در نزدیک ارتباط برقرار کنم وصمیمی شوم ، اما آدم وفادار و با ارادهای هستم وسعی می کنم کارهایم را به نحو احسن انجام بدهم

- کودکی تان چطور گذشت ؟
کریمی : من معمولا به اینگونه سوالات پاسخ نمی دهم !

- به آن توفیقی که فکرش را می کردید،رسیدید؟
کریمی : فکر می کنم هر کسی اگر در راه آگاهی حرکت کند به موفقیت های بزرگ می رسد.

- بازیگری چه کمکی در کارگردانی به شمامی کند؟
کریمی : کمکهای زیادی می کند هر کس که تجربه ای در سینما داشته باشد و بخواهد در زمینه دیگری از سینما تجربه جدیدی پیدا کند، تجارب قبلی بسیار می تواند کار آمد و مفید و موثر باشد!

- تا چه زمانی می خواهید به بازیگری ادامه دهید؟
کریمی : نمی دانم ، فعلا که هر دو کار را(بازیگری - کارگردانی ) انجام می دهم و مسئله ای
در میان نیست که بخواهیم با سینما خداحافظی کنم !

- اما خیلی ها می گویند عمر بازیگری نیکی کریمی به انتهای خود نزدیک است ؟ خودتان چطور فکر می کنید؟

کریمی : اهمیتی به اینگونه اظهار نظرهای نمی دهم . اگر کسی توانست هم سطح و هم شان من حرکت کند و چنین نظری بدهد، آنهم به دوراز غرض ورزی قطعا جای تامل دارد، من برای خودم کار می کنم و فقط به نظر بزرگان سینمااحترام می گذارم .

- در نقش هایتان ، نقش مادر را هم ایفاکرده اید، واقعا فکر می کنید در زندگی شخصی تان می توانید، مادر خوب و کاملی باشید؟
کریمی : بله ! مطمئنم .

- خیلی ها دوست دارند بدانند بالاخره چه زمانی ازدواج خواهید کرد؟
کریمی : این سوالات ، خصوصی است و به دوراز نزاکت است که مطرح شود!

- اگر نظر شما اینطور است ، بسیار خوب ،پاسخی نفرمایید. فیلمهای اخیرتان چندان پرفروش نبوده مثل (باج خور) و(نوک برج )!
کریمی : بله ، چند روزی است که اکران شده طبق مشاهدات بنده و تعدادی دیگر از مطلعین ،چندان مورد استقبال قرار نگرفته است ، چون اگرفیلمی بخواهد بفروشد از همان روزهای اول این اتفاق برایش می افتد، خصوصا اینکه فیلم از حضوربازیگرانی معتبر و صاحب نام بهره برده باشد اینهادلیل نمی شود که (نوک برج )(فیلم خوبی نبوده ) هنوز خیلی ها نمی دانند نوک برج اکران شده است .

- قصدم جسارت نیست اما چرا فیلم های دیگری که همزمان با(نوک برج ) به اکران درآمدند مورد توجه قرار گرفتند و مردم متوجه اکران آنها شدند؟
کریمی : من کاملا با شما مخالفم ! بگذاریم زمان بگذرد تا خلاف فرمایشات شما ثابت شود!

- اما این قضیه در مورد(باج خور) هم صدق می کند باج خور که اکران شد مربوط به سال گذشته می شود، آنهم نفروخت در این موردصحبت کنید تا به نتیجه برسیم .
خانم کریمی هیچ پاسخی نمی دهد فقطمی گوید:
معذرت می خواهم ولی فکر می کنم همین جاباید به مصاحبه خاتمه دهیم . خدانگهدار


منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نکی اندروید

تبلیغات