آکاایران ایران:اگر وارد خانه نوسازى شده اید یا اگر به تازگى خانه تان را نقاشى کرده و از بنایى خارج کرده اید قبل از اینکه هر کار دیگرى بکنید به فکر طراحى نور در خانه باشید. با کمى حوصله و...

روش هایى براى نور پردازى خانه - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: روش هایى براى نور پردازى خانه

ایران:اگر وارد خانه نوسازى شده اید یا اگر به تازگى خانه تان را نقاشى کرده و از بنایى خارج کرده اید قبل از اینکه هر کار دیگرى بکنید به فکر طراحى نور در خانه باشید.
با کمى حوصله و دقت مى توانید نور قسمت هاى مختلف را طورى تنظیم کنید تا از فضا هاى مختلف خانه لذت ببرید.
آغاز کار
به گزارش آکاایران به قسمت هاى مختلف خانه سر بزنید. کاغذ و قلم هم همراه داشته باشید. وارد هر اتاق و یا قسمتى از منزل که شدید از خودتان سؤال کنید: ـ این اتاق را براى چه کارى نیاز دارم؟ فکر کنید که قرار است در این قسمت از خانه چه کارى صورت بگیرد. قرار است کودکان در اینجا تکالیفشان را انجام دهند؟ قرار است براى صرف غذا در این قسمت بنشینید و ...
- قرار است در این بخش از منزل چه چیزى دیده شود؟ تابلوى خاصى، یا عکس ویژه اى براى دیده شدن وجود دارد؟ تمام این نکات را یادداشت کنید. به شما کمک مى کند تا بدانید در کدام قسمت از خانه باید نور تشدید شود و در کدام قسمت نور کمترى لازم است.
- چه کسى قرار است از این اتاق استفاده کند؟ به طور قطع یک مرد ۷۰ ساله براى خواندن به ده برابر نور بیشتر از یک نوجوان ۱۵ ساله احتیاج دارد.
- در چه ساعاتى از روز بیشتر افراد خانواده در این اتاق خواهند بود؟ زمانى که در این اتاق سپرى مى شود ساعات روشنایى است یا بالعکس.
- و بالاخره اینکه از کدام قسمت نور طبیعى وارد اتاق مى شود.
طراحى کنید
خیلى ساده است. حتماً لازم نیست شما یک طراح داخلى منزل باشید تا نور اتاق را براى خودتان تنظیم کنید. با همین یادداشت هایى که برداشته اید و با یک طرح ساده مى توانید این کار را انجام دهید. طرح خانه تان را به صورت خیلى ساده و ابتدایى بکشید و از روى آن کار طراحى نور را انجام دهید.
۱- قسمت هاى غیر قابل حرکت دادن خانه رامشخص و علامت گذارى کنید. مثل درها، پنجره ها، شومینه و امثال این قسمتها.
۲- سپس به وسیله فلش جهت قرار گرفتن افراد را مشخص کنید. مثلاً اینکه جهت تلویزیون به کدام سمت است یا اگر قرار است جایى براى مطالعه باشد جهت صندلى یا میز مطالعه در کدام سمت قرار دارد.
۳- خروجى هاى برق را بررسى کنید و تعداد آنها را متوجه شوید. در بعضى از خانه ها به خاطر انشعاب هاى بیش از حد بعضاً موجب بروز خطراتى مى شود.
۴- همچنین محل قرار گرفتن پریزهاى برق را هم مشخص کنید. مثلاً اینکه حتماً در کنار در ورودى باشد یا کمى جلوتر. در اتاقها و در کنار تخت ها اگر جایى باشد محل مناسبى براى نصب پریز هاى قطع و وصل چراغ هاست.
۵- محل قرار گرفتن مبل راحتى و کاناپه ها در سالن و همچنین محل استقرار تخت هاى خواب در اتاق را مشخص کنید.
۶- همچنین فکر کنید که محل قرار گرفتن چراغ ها را جایى قرار ندهیم که بعداً براى تعویض لامپ چراغ ها با مشکل مواجه شوید.
به خاطر داشته باشید...
توازن در اتاقها را حتماً به کار ببرید. این طور نباشد که یکى از اتاقها بسیار پرنور و دیگرى بسیار کم نور باشد. حتماً در اخبار علمى دیده و شنیده اید که اینکه ناگهان از اتاقى نسبتاً تاریک به اتاق بسیار پرنور بروید به چشمانتان صدمه وارد مى شود.
حتى الامکان سعى کنید در اتاقها از دو یا سه وسیله نورزا بیشتر استفاده نکنید. حتى بعضى از اتاقها را مى توانید تنها با یک لامپ کاملاً روشن و پر نور کنید. هنگامى که براى خرید لوازم الکترونیکى به بیرون مى روید حتماً نوشته ها و یادداشت هاى خودر ا همراه داشته باشید.
و نکته آخر اینکه آیا مى خواهید تمام لامپهاى خانه یا اتاق را با یک کلید روشن کنید؟ پیشنهاد طراحان داخلى منزل این است که براى لامپها و چراغ هاى مورد استفاده تان از دیمر یا کنترل کننده نور استفاده کنید. نکته آخر هم اینکه سعى کنید براى هر قسمت و هر اتاق بیشتر از سه کلید استفاده نکنید. چون هر بار که مى خواهید یک چراغ مورد نظرتان را روشن کنید با مشکل تشخیص کلید مواجه خواهید شد.
با استفاده از این راه حل هاى ساده مى توانید خودتان براى خودتان مطراحى چراغ خانه تان را انجام دهید و از آن لذت ببرید

منبع :

تبلیغات