محمدرضا فروتن

آکاایران: مصاحبه با فرزان اطهری، مدلی که لیلا حاتمی و محمدرضا فروتن به آزادی اش کمک کردند


آکایران :محمدرضا فروتن

از اینجا به بعد را خودتان بخوانید؛ فقط شمایی که این گفت و گو را می خوانید ممکن است یکی از کسانی باشید که با حمایت فیس بوکی یا مجازی خود راه آزادی را برای او باز کرده اید. در اولین گفت وگو بعد از بازگشت به ایران محمدرضا فروتن

 

درآمدتان در ابتدا چطور بود؟

اوایل خیلی زیاد نبود، اما برای گذران زندگی کفایت می کرد. به مرور زمان که پیشرفت کردم و شناخته شدم، وارد حوزه تبلیغات تلویزیونی شدم و مسلما درآمدم بیشتر شد. 

 

شما تنها مدل برند نوکیا بودید؟ چه مدت زمانی این تبلیغ پخش شد؟

در آن زمان بله... مدت زمان این نوع تبلیغات به مدل های موبایلی که روز به روز تغییر می کنند هم بستگی دارد، اما در کشورهای آسیایی به مدت 6 ماه پخش شد.

 

چیزی که شما الان می گویید جایگاه ویژه ای است و فکر نمی کنم  تا به حال مدل ایرانی دیگری هم چنین جایگاهی داشته است.

 بله؛ تا جایی که من می دانم هیچ مدل ایرانی الاصلی چنین جایگاهی نداشته است. من در آفریقای جنوبی و چند کشور دیگر بیلیوردهای مختلفی با برندهای متفاوت داشتم. در میلان کار فشن شو انجام دادم و در هر کشوری پروژه متفاوتی داشتم؛ مثلا برای تبلیغ موتور هوندا یک تبلیغ بزرگ تلویزیونی داشتم که در کانال های مختلف دنیا پخش شد. در اروپا و کشورهای مختلف کار کرده ام و فقط در کشور استرالیا و آمریکای جنوبی کار نکردم. حتی  در لس آنجلس و نیوزیلند هم کار کرده ام.

 

برای ما کمی غیر قابل هضم است که کسی با چنین رزومه ای  بخواهد به ایران بیایید و بازیگر درجه دو شود؟ 

 چون سوئد بزرگ شدم یک احساس خاصی نسبت به این کشور دارم، اما همیشه این حس را هم داشتم که دور از وطن هستم. هر جای دنیا که می رفتم دوست داشتم پرچم ایران را بالا نگه دارم.

 

چرا؟

 نسبت به ایران حس خوبی داشتم و دوست داشتم در وطنم فعالیت کنم.

 

شما که فقط 4 سال داشتید از ایران رفتید و خاطره ای هم در ذهن ندارید!

 نه؛ این طور نبود. همیشه ارتباطم را با ایران حفظ کردم و برای دیدن اقوام زیاد به ایران می آمدم. 

 

در این سال ها چند مرتبه به ایران آمدید؟

 فکر می کنم 10 بار.

 

چه کسانی متوجه شدند که به ایران آمدید؟

 در شبکه های مجازی و اجتماعی مطرح کردم که به ایران می آیم. سفرهای قبلی که به ایران می آمدم اطلاع رسانی نمی کردم، اما در آن سفر که همه متوجه حضورم شدند از قبل شروع کرده بودم به یک سری اطلاع رسانی های محدود.همین شد که این بار فقط برای دیدار با فامیل به ایران نیامدم و کسانی که من را می شناختند شروع به مطرح کردن پیشنهادهایی کردند و من در میان شرکت های تبلیغاتی، پیشنهاد هاکوپیان را پذیرفتم. با این اتفاق افراد بیشتری از ایران از آمدن من مطلع شدند و خواستند با چند کارگردان دیدار داشته باشم.

محمدرضا فروتن

 

در دوره اولی که به ایران آمده بودید می گفتند شما یک مدیر برنامه دارید که به دفترهای مختلف سینمایی مراجعه می کند تا شما فعالیت بازیگری تان را در ایران شروع کنید.

 این درست نیست.

 

شما چند دفتر سینمایی رفته بودید؟ 

 از جانب خودم یا مدیر برنامه ام پیشنهادی به دفاتر سینمایی مطرح نشد، اما همین که برخی متوجه فعالیت من در ایران شدند پیشنهادهایی به من دادند. زمانی که در خارج از کشور غیر از فشن شو در تبلیغ های تلویزیونی حضور پیدا کردم، احساس خوبی را تجربه کردم که باعث شد به بازیگری علاقه مند شوم. به همین خاطر وقتی به ایران آمدم و پیشنهادها مطرح شد به آنها هم گفتم که فعالیت در این حوزه برایم لذت بخش است. بنابراین پیش چند کارگردان رفتم اما اسامی آنها را به یاد ندارم. 

 

فیلم هایی را که به شما پیشنهاد شد اما بازی نکردید یادتان هست؟ اصلا آن فیلم ها ساخته شدند؟

 آن زمان که در ایران بودم پیشنهاد بازی در 5 فیلم را داشتم.  با دو تا از فیلم ها ارتباط بهتری برقرار کردم. یکی فیلم «شبانه روز» و دیگری  «چهل سالگی» علیرضا رئیسیان بود که در آنها بازی کردم

 

البته شهرت شما در ایران غیر از بازی در فیلم چهل سالگی بیشتر به خاطر بازی در کلیپ خواننده لبنانی هیفا وهبی است. این کلیپ دقیقا  مربوط به چه زمانی است؟

 قبل از بازی در فیلم چهل سالگی آقای رئیسیان.

 

از سال 84 تا 88 در حدود 4 سال هیچ پیشنهاد دیگری نداشتید؟

 آن زمان مدام در ایران نبودم و فقط سالی چند هفته می آمدم و می رفتم. حدود 2 سال با همان برند کت و شلوار به این صورت کار کردم اما ساکن اینجا نبودم و فقط سالی 2 ، 3 بار می آمدم.  

 

چون در ایران نماندید نشد که بازیگر شوید یا از فیلم های پیشنهاد شده خوشتان نمی آمد؟

 از پیشنهادها راضی نبودم. در ایران از پیشنهاد تا رسیدن به مرحله قرارداد بسیار فاصله است. تا فیلم ها مجوز بگیرند و ... کلی زمان لازم است و من واقعا نمی توانستم این همه مدت بیکار بمانم که اصلا فیلمی ساخته بشود یا نه. 

 

سریالی هم برای تلویزیون به شما پیشنهاد شد؟

 آن زمان سریالی بود که می گفتند جزو سریال های پرهزینه است. متاسفانه اسم ها خاطرم نیست.

 

از بازیگران معروف کسی سراغ شما آمد؟

 خیر. 

 

حتی آقای شریفی نیا؟

 با او آشنایی ندارم.

 

آقای گلزار را دیده اید یا با او صحبت کرده اید؟ چون او هم مثل شما هم بازیگر بوده و هم کار مادلینگ کرده. پیشنهادی از طرف او داشتید؟

 بله؛ او را دیده ام. خیر پیشنهادی نبوده.

 

در حوزه موسیقی چطور؟

 خیر؛ البته برای اجرای کلیپ پیشنهاداتی داشتم که قبول نکردم.

 

پس چرا در کلیپ هیفا حضور پیدا کردید؟

 به دلیل تیم قوی ای که پشت کلیپ بود دوست داشتم آن کار را انجام دهم. چون یک کار حرفه ای بود و مسلما مورد استقبال قرار می گرفت.

محمدرضا فروتن

برای شما که می خواستید در ایران بازی کنید حضور در این کلیپ بد نبود؟

 فعالیت من همیشه بین المللی بوده و به این مسئله افتخار می کنم. کلیپ هیفا هم تنها و اولین کار بین المللی من نبود. قبل از فعالیت در ایران کارهای بسیار زیاد دیگری هم در کشورهای مختلف انجام داده بودم. 

 

به عنوان نقش مکمل در فیلم چهل سالگی حضور داشتید. تجربه خوبی بود یا بازی در نقش اول با یک کارگردان نه چندان معروف را ترجیح می دادید؟

 آقای رئیسیان لطف کردند و من را جزو انتخاب هایشان قرار دادند. ایشان از من تست هم گرفتند. 

 

مشکلی با این موضوع نداشتید؟

 خیر؛ چه مشکلی؟! من کارهای هنری را دوست دارم. تیم خیلی خوب در کنار کارگردان و بازیگران مطرح، تجربه خوبی را برای من رقم زد. حضور در چنین پروژه ای باعث افتخارم بود. ترجیح می دهم که کار گروهی انجام دهم و جزو یک تیم خوب باشم تا اینکه صرفا کاری انجام دهم که خودم را نشان دهم یا نقش اول باشم.

 

آقای رئیسیان با لهجه شما مشکلی نداشتند؟

 هم در نقش شبانه روز و هم چهل سالگی نقش کسی را بازی کرده ام که از خارج آمده.

 

بازیگران دیگر مثل محمدرضا فروتن و لیلا حاتمی گاردی برای شما نداشتند؟ از اینکه یک مدل در کنارشان بازی می کند استقبال کردند یا ناراحت بودند؟

خانم حاتمی بسیار با شخصیت و مهربان هستند. آقای عزت الله انتظامی هم من را بسیار حمایت کردند. با آقای فروتن هم دوست هستیم. برای کمپین آزادی ام هر دو عزیز، هم آقای فروتن و هم خانم حاتمی بسیار کمک کردند

محمدرضا فروتن

به نظر می رسد از همان ابتدا هم بازیگرهای ایرانی به ویژه آقایان نسبت به حضور شما در سینما گارد داشتند.

 به صورت کلی در کارهای هنری چالش و رقابت زیاد است و هر کسی دوست دارد رقیب هایش را از میدان بیرون کند و خودش رشد کند. کم پیش می آید فردی در جایگاهی باشد که بخواهد کمک کند.

 

چرا در ایران نماندید و کاری نکردید؟

 چون فعالیت اصلی ام از ابتدا در ایران نبود. بیشتر فعالیتم در امارات بود. 

 

همه می دانند کار بازیگری در ایران بسیار بی نظم است. 

 بله؛ در ایران پروژه ها بسیار کند پیش می رود. اما خارج از ایران زمان بحث مهمی است. برای من هم زمان بسیار مهم است. 

 

جدا از این مسئله بحث درآمد هم برایتان مهم بود؟

 بیشتر به خاطر اینکه در ایران کار کنم وارد این پروژه ها شدم و نگاه تجاری به این حضور نداشتم. فیلم هایی انتخاب کردم که تیم خوبی داشته باشد. پول مسئله من نبود. فقط سرعت کار پایین بود.

منبع : محمدرضا فروتن

خواننده لبنانی هیفا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فرزان فروتن

گردآوری توسط بخش بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها، زندگینامه بازیگران، بیوگرفی بازیگران مرد، بیوگرافی بازیگران زن،زندگینامه بازیگران ایرانی سایت آکاایران
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات