تهدید و عصبانیت جنجالی یک کارگردان کارکُشته! - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

آکاایران: تهدید و عصبانیت جنجالی یک کارگردان کارکُشته!


آکایران :محمد رحمانیان گفت : اگر از این نشست یک کلمه در برنامه «هفت» بازگو شود و با آن شوخی کنند و حرف بی خود بزنند با من طرف هستند.

گلایه های محمد رحمانیان در یک نشست خبری

بنا به گزارش آکاایران : محمد رحمانیان می گوید که اگر برنامه ی سینمایی «هفت» حرف های او و سایر عوامل فیلمش را مسخره کند، با او طرف هستند. نشستی که محمد رحمانیان کارگردان تئاتر و سینما از آن حرف می زند، در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد. در این نشست رحمانیان و تعداد زیادی از عوامل نخستین فیلم سینمایی اش «سینما نیمکت» روبه روی خبرنگاران نشستند تا هم این فیلم را معرفی کنند و هم به اتفاقاتی بپردازند که طی این روزها برای نخستین ساختۀ این کارگردان و نمایشنامه نویس رخ داده است.

 

مهمترین اتفاق پذیرفته نشدن این فیلم در دوبخش جشنواره فیلم فجر و گنجانده شدن آن در بخش «هنر و تجربه» است. فیلم رحمانیان متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر بود، اما هیات انتخاب جشنواره آن را برای حضور در بخش مسابقه(سودای سیمرغ) و فیلم اولی ها(نگاه نو) انتخاب نکرد. 

 

هیات انتخاب بخش «هنر و تجربه» اما این فیلم را برای نمایش و رقابت در این بخش پذیرفت. 

 

حسین عرفانی، علی عمرانی، رضا ناجی، اشکان خطیبی، مهتاب نصیرپور، اصغر پیران، رامین پورایمان (بازیگران فیلم)، تورج منصوری تهیه کننده و مدیر فیلمبرداری، فردین خلعتبری آهنگساز، حسن ایوبی تدوینگر، محسن شاه ابراهیمی مشاور هنری، امیررضا معتمدی مسئول جلوه های ویژه، آنا ثانی طراح لباس به همراه محمد رحمانیان در این نشست حاضر شده بودند.

 

رحمانیان در این نشست از انتخاب های جشنوارۀ فیلم فجر به عنوان انتخاب هایی سیاسی نام برد و گفت که من این امر [انتخاب های سیاسی] را زمانی درک کردم که در هیات انتخاب جشنوارۀ تئاتر فجر حضور داشتم، اما با ساز و کار سینما آشنایی نداشتم.امسال برای نخستین بار در جشنواره حضور یافتم.»

 

رحمانیان گفت که صحبت های فریدون جیرانی و علیرضا شجاع نوری در تلویزیون [برنامۀ نقد چهار] او را به شدت آزرده کرده است، چون؛ «من از این دو توقع نداشتم که جلوی دوربین زنده تلویزیون این حرف ها را بزنند و متاسفانه جیرانی مدام کار را خراب تر می کرد. او در جایی عنوان کرد که بعد از فیلم «درباره الی» نگارش فیلم های ایرانی به سمت استفاده از خرده پی رنگ ها گرایش پیدا کرده و معمولا دیگر فیلمنامه های کلاسیک خریدار ندارد. در حالی که این حرف اصلا درست نیست و نمی توان به کسی گفت که فیلمنامه کلاسیک نسازد. فرهادی و کیارستمی افراد تکی هستند همانطور که جیرانی یک دانه است چون هیچ کس نمی تواند فیلمی مثل «خواب زده ها» را بسازد.

 

او از شجاع نوری و جیرانی خواست که اینقدر دروغ نگویند؛ «شما سال ها است که در سینما کار می کنید، اما من سال اولی است که به سینما آمده ام. چرا سعی می کنید چیزی را که مطلقا واقعیت ندارد، بگوئید.»

 

رحمانیان ادامه داد: «در یادداشتی که شخصی به نام معززی نیا نوشته بود به من گفته شده که چرا قواعد بازی را رعایت نمی کنم؟ مگر بقیه این قواعد را رعایت می کنند؟ همه چیز این مملکت در اختیار شما است پس چرا از این که ما در یکی دو روزنامه حرفمان را می زنیم ناراحت می شوید؟»

 

این نویسنده، از فیلم های هنر و تجربه به عنوان آثاری درخشان نام برد و این گروه را یکی از بهترین گروه های سینمایی دانست و دربارۀ انتخاب فیلمش برای این گروه در جشنواره گفت:«فیلم من ارتباطی به هنر و تجربه ندارد؛ چون نه هنری است و نه تجربه نویی در آن صورت گرفته. این فیلم بسیار کلاسیک ساخته شده است.»

 

با این حال او ضمن تشکر از شهرام مکری و سیف الله صمدیان که فیلم «سینما نیمکت» را برای نمایش در این بخش انتخاب کرده اند و فرصتی برای دیده شدن ان فراهم آورده اند، اعلام کرد که از این اتفاق خوشحال است و به آن افتخار می کند.

 

او با بیان این که اگر می دانستم این هیات در جشنواره حضور دارند و فیلم ها را انتخاب می کنند، فیلمم را ارائه نمی دادم، افزود: «وقتی یکی از اعضای هیات انتخاب فریدون جیرانی باشد که یکی از بدترین فیلم های تاریخ سینمای ایران (خواب زده ها) را ساخته و دیگری شهرام اسدی که یکی از بهترین فیلمنامه های سینمای ایران (روز واقعه نوشته بهرام بیضایی) را کامل تعریف نکرده، نباید انتظاری جز این داشت.»

 

رحمانیان معتقد است که انتقادش از شهرام اسدی کار دستش داده و اگر می دانسته که اسدی عضو هیات انتخاب است، دهانش را می بسته و آن حرف ها را نمی زده. این کارگردان گفت:« طبیعی است که او بخواهد انتقام بگیرد، اما امیدوارم یاد بگیرد دیگردر فیلمنامه های بهرام بیضایی دست نبرد.

 

منصوری تهیه کننده و فیلمبردار فیلم هم گفت که وقتی متوجه شده این فیلم در بخش مسابقه و فیلم اولی ها نیست انگار از جایی افتاده به زمین خورده، افزود: «برایم بسیارعجیب بود که این فیلم نمی تواند یکی از آثار بخش فیلم های اول باشد؟»

 

او ادامه داد: «من با مسئولیت خودم پذیرفتم که فیلم را به بخش هنر و تجربه بدهم با وجودی که از ابتدا فرم این بخش را پر نکرده بودم، اما دوست داشتم فیلم دیده شود. به این فکر کردم که حضور این اثر می تواند در جشنواره باعث دیده شدن و بحث و تبادل نظر دربارۀ سینما شود.

 

او تاکید کرد: «من کاری به حاشیه ها و مسائل پشت پرده ندارم و به نظرم بسیاری از حرف ها در آینده ثابت خواهند شد»

در ادامه ی این نشست مهتاب نصیرپور و فردین خلعتبری هم از انتخاب نشدن این فیلم برای دو بخش سودای سیمرغ و فیلم های اول کارگردان ها انتقاد کردند. علی عمرانی هم گفت: « به نظرم بسیاری از اعضای هیات انتخاب صلاحیت حضور در سینما را ندارند. کسی [فریدون جیرانی] که فیلم «خواب زده ها»را می سازد و یا بازیگری که بلد نیست جای خودش حرف بزند و همکاران آقای رفیعی[دوبلور] نقشش را دوبله می کنند، صلاحیت انتخاب آثار را ندارند. معتقدم این نکته که انتخاب ها در هر دوره سلیقه گروهی خاص است، اصلا درست نیست بلکه باید یک عده آدم که قاعده بازی و زیبایی شناسی را بلدند بیایند در مورد آثار نظر بدهند که معتقدم این اتفاق در این دوره رخ نداده است.

 

محمد رحمانیان در پایان این نشست گفت: «من چند قسمت اخیر برنامه آقای افخمی را دیده ام که چطور هنرمندان را مسخره می کند. اگر از این نشست یک کلمه در برنامه «هفت» بازگو شود و با آن شوخی کنند و حرف بی خود بزنند با من طرف هستند. ما یکسری انتقادات جدی را مطرح کردیم پس اگر بخواهند می توانند به صورت جدی به ما پاسخ دهند.»

 

این کارگردان تئاتر همچنین با اشاره به اینکه این فیلم ادای دین به سینما، تئاتر و دوبله است، گفت: ما اشتباه کردیم که از ابتدا در مورد این اثر اطلاع رسانی نکردیم و بیش از حد محافظه کارانه عمل کردیم. فیلم دچار ممیزی های اندکی شده و این اتفاق را هم مدیون آقای جیرانی است که کدها و نشانه هایی از فیلم بیرون کشیده و به هیات انتخاب داده است در حالی که فیلم دارد حرف خودش را می زند.

منبع :

تهدید و عصبانیت جنجالی یک کارگردان کارکُشته! - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

تبلیغات