مریلین مونرو

مریلین مونرو یکی از مشهورترین ستارگان سینما و ستاره پاپ در قرن بیستم است.برخی او را جذاب ترین زن قرن بیستم دانسته اند.

نورما جین مورتنسون ( Norma Jeane Mortenson) معروف به مِریلین مونرو ( Marilyn Monroe)‏ (۱ ژوئن ۱۹۲۶ - ۵ اوت ۱۹۶۲) بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی بود. وی در سن ۳۶ سالگی و در اوج محبوبیت درگذشت. مریلین مونرو از مهمترین بازیگران قرن بیستم است، زیبایی و بی پروایی مریلین، او را تبدیل به سمبل جذابیت جنسی در دهه ۵۰ کرد.

مریلین مونرو با نام اصلی «نورما جین بیکر» در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۲۶ میلادی در لس آنجلس به دنیا آمد. در ۹ سالگی به یتیم خانه سپرده شد و سپس در طول سال ها سرپرستی وی به ۱۱ خانواده مختلف سپرده شد.مادرش از بیماری روان گسیختگی رنج می برد.

بر اساس نوشته های کتابی به نام «شور و تضاد» (Passion and Paradox) از لویس بنر، استاد تاریخ مطالعات زنان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در ژوئیه ۲۰۱۲ در آمریکا که به مناسبت ۵۰ امین سالگرد مرگ این بازیگر منتشر شد، جدایی مریلین از مادرش در هشت سالگی اتفاق افتاد. او یک سال در پرورشگاه بود و پس از آن حق حضانتش به دوست صمیمی مادرش، گریس مکی، سپرده شد.

در طول سالها، نگهداری مریلین مونرو به ۱۱ خانواده مختلف سپرده شد. او در دومین خانه مورد تجاوز قرار گرفت. این تجاوز تأثیرات روانی عمیقی بر او و به ویژه رفتار جنسی او گذاشت؛ او به طور دردناکی احساس نا امنی می کرد.

درست پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این کشور نقش پدر بسیار کلیدی در تربیت دختر در خانواده تصور می شد. به این دلیل مونرو به دنبال پدرش گشت، او را پیدا کرد ولی پدر حاضر نشد که مریلین را ببیند. بعدتر، زمانی که او بازیگر پرآوازه ای شده بود، پدرش درخواست ملاقات با او را کرد، این بار این مریلین بود که ازدیدن پدر سرباز زد.

مریلین در زمان تشیع جنازه پدرش به دوستی گفت که علت سرپیچی پدر از دیدار دخترش مریلین این بود که نمی خواست زن دومش بفهمد که او فرزندی از زن دیگری دارد.

در سن ۱۶ سالگی مجبور به ازدواج با پسر یکی از همسایگان به نام کریس مک کی شد. اندکی بعد همسرش به جنگ فراخوانده شد. این ازدواج چهار سال بعد با توافق هر دو به طلاق منتهی شد. پس از طلاق از همسرش، برای بدست آوردن خرج زندگی در یک کارخانهٔ اسلحه سازی مشغول به کار شد. در آنجا بود که توجه یک عکاس ارتش ایالات متحده آمریکا را به خود جلب کرد و تصویرش بر جلد مجلهٔ رسمی ارتش با نام «Yank» نقش بست.

در سال ۱۹۴۵ نورما جین به عنوان مدل عکاسی کم کم به چهره ای شناخته شده تبدیل شد. او قراردادی را با یک آژانس مد در هالیوود امضا کرد و به سرعت راه رفتن روی سکوی مد و ژست گرفتن در برابر دوربین را فرا گرفت. اندکی بعد مشاوری را استخدام کرد و به توصیه این مشاور موهای تیره اش را به رنگ بلوند درآورد. در آن زمان نورما جین نام هنری مریلین مونرو را برای خود برگزید.


زندگی حرفه ای

او با جذابیت ها و استعداد بالای طنزگویی در سال ۱۹۵۳ در فیلم چگونه می توان با یک میلیونر ازدواج کرد درخشید. مریلین مونرو در این فیلم نقش پولا، دختری نزدیک بین را ایفا می کند که دائم با در و دیوار برخورد می کند. تصویری که مریلین مونرو در این فیلم از خود نشان داد چنان گیرا و فریبنده بود که توانست بر تصویر بتی گریبل، ستاره زن آن زمان و هم بازی اش در این فیلم سایه بیندازد.

مریلین مونرو با صدای خود چندین ترانه نیز خوانده است. می خواهم که دوستم بداری در فیلم بعضی ها داغشو دوست دارند و هم چنین الماس ها بهترین دوست یک دخترند در فیلم آقایان بلوندها را ترجیح می دهند از مشهورترین ترانه های به جای مانده از این ستاره هالیوود به شمار می روند.

با تصویر پین آپ بر روی اولین جلد مجلهای به تاریخ دسامبر ۱۹۵۳ بود که این مجله به شهرت جهانی رسید. در این دوران شایعاتی مبنی بر رابطه داشتن با جان اف. کندی، رئیس جمهور وقت آمریکا وجود داشت. شایعه ها هیچ گاه ثابت نشده اند، اما تا به امروز این شایعات به قوت خود باقی مانده اند. در سال ۱۹۵۵ میلادی، تصویری جاودانه از مریلین مونرو در فیلم خارش هفت ساله به کارگردانی بیلی وایلدر تقریباً به قیمت پایان ازدواج دوم وی تمام شد.

جو دی ماجیو، ستاره بیس بال و همسر آن زمان مریلین مونرو، که بر سر فیلمبرداری این صحنه حضور داشت، چنان حسادتی در خود احساس کرد که در برابر صدها تماشاگر حاضر از کوره در رفت. زندگی مشترک این دو تنها ۹ ماه دوام داشت و در نهایت به جدایی ختم شد. مرلین مونرو موهایی تاب دار داشت، در سال های آخر عمر با روسری موهایش را که به دلیل صاف کردن بیش از اندازه آسیب دیده بودند، را از گزند نور شدید خورشید حفظ می کرد.

در سال ۱۹۵۵ با آرتور میلر، که نمایشنامه نویس بود ازدواج کرد و یهودی شد. مریلین مونرو جوان در سال های آخر زندگی با شکست هایی مواجه شد و به افسردگی شدید دچار شد، در سال ۱۹۶۱ از آرتور میلر جدا شد و یک سال بعد درگذشت.

زندگی او روی پرده، یک زندگی رویایی بود که سینما ساخته بود، اما در دنیای واقعی مشکلات و تفاوتهایی داشت که مردم از مرلین مونروی محبوبشان انتظار نداشتند. شخصیت و انتظاراتی که سینما ساخت فراتر از توانایی ها و گاهی متفاوت با خواسته های او بود. وی در جایی گفته است: «من یک زن بازنده ام. مردها، زیادی از من انتظار دارند؛ به خاطر تصویری که از من ساخته شده و خودم هم در ساخت آن کمک کرده ام؛ من سمبلی از تنها چیزی هستم که مردان از آن استقبال می کنند»

او یکی از مشهورترین ستارگان سینما، و ستاره پاپ در قرن بیستم است. برخی وی را جذاب ترین زن قرن بیستم دانسته اند و به اعتقاد رابین میور او پرعکس ترین چهره زن جهان است.


فیلم شناسی

فیلم ها

    عاشق پیشه - (۱۹۴۹)
    جنگل آسفالت - (۱۹۵۰)
    همه چیز درباره ایو - (۱۹۵۰)
    برخورد در شب - (۱۹۵۲)
    چگونه می توان با یک میلیونر ازدواج کرد - (۱۹۵۳)
    نیاگارا - (۱۹۵۳)
    آقایان موطلایی ها را بیشتر دوست دارند - (۱۹۵۳)
    رودخانه بدون بازگشت - (۱۹۵۴)
    خارش هفت ساله - (۱۹۵۵)
    شاهزاده و مانکن - (۱۹۵۷)
    بعضی ها داغشو دوست دارن - (۱۹۵۹)
    بیا عشق بورزیم - (۱۹۶۰)
    ناجورها - (۱۹۶۱)


منبع : seemorgh.com

تبلیغات