کامران تفتی

باید بگویم که پدرم در کودکی من را با تئاتر آشنا و وارد این عرصه کرد اما در ادامه خودم راهم را انتخاب کردم و بازیگری را ادامه دادم.

کامران تفتی بازیگر سینما و تلویزیون از آن دسته از هنرمندانی است که به نوعی هنرمند متولد شده است. پدر او اردشیر تفتی از کودکی الفبای بازیگری را به او آموخت و فعالیت های حرفه ای این بازیگر در سال 76 با سریال ولایت عشق آغاز شد. سریال «میکائیل» سیروس مقدم بیست و چهارمین مجموعه ای بود که تفتی در آن به ایفای نقش می پرداخت و انصافاً در نقش رشید عملکرد قابل قبولی از خود نشان داد و یکی از نقاط قوت این سریال به حساب می آمد. به دنبال فعالیت های اخیر این بازیگر گفتگویی با وی ترتیب دادیم که در ادامه از نظر می گذرانیم.

*پدرم من را با تئاتر آشنا کرد

شما از کودکی در یک خانواده هنرمند بزرگ شدید. اگر پدرتان اردشیر تفتی نبود به جایگاه کنونی می رسیدید؟
واقعا نمی دانم. پاسخ این سوال خیلی سخت است. اما باید بگویم که پدرم در کودکی من را با تئاتر آشنا و وارد این عرصه کرد اما در ادامه خودم راهم را انتخاب کردم و بازیگری را ادامه دادم.

یعنی موقعیت کنونی خود را 50-50 می دانید؟
بله، دقیقاً پدر و خانواده ام 50 و خودم 50 درصد در کسب جایگاه کنونی ام نقش داشتیم.

*من با قلبم برای مردم کار می کنم

شما از آن دسته بازیگرانی هستید که در سه عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون فعالیت قابل قبولی دارید. چگونه یک بازیگر می تواند در هر سه عرصه فعال و موفق باشد؟
من همیشه سعی می کنم به صورت آکادمیک فعالیت و الفبای بازیگری را درست اجرا کنم. به کارگیری تک تک مدیم ها و قوانین اجرایی در بازیگری کمک زیادی به با کیفیت تر شدن این حرفه می کند. افزون بر همه اینها من با قلبم برای مردم کار می کنم و تمام توانم را برای بهتر شدن بازی ام می گذارم.

هر بازیگری یک نقطه عطف در کارنامه کاری اش دارد. به نظر شما نقطه عطف بازیگری تان کجا بود؟
بازیگر روز به روز تجربه کسب می کند و با گرفتن انرژی های مختلف به نگاه های نو می رسد. من تمام تلاش خود را می کنم که در تمام کارهایم به نکات عمیق و جدیدی برسم و تمام کارهایم نقطه عطفی در بازیگری ام باشد.

خیلی از افراد نقش رشید در سریال «میکائیل» را نقطه عطف کارنامه بازیگری شما می دانند. نظرتان در این باره چیست؟
طبیعتاً در این کار نسبت به دیگر آثارم با تجربه تر شده بودم. اتفاق مثبت در بازیگری من با «زیر مثبت» شروع شد با «دیوار» ادامه پیدا کرد و در «میکائیل» کامل شد. بی شک اگر نوشته ی خوب سعید نعمت الله و کارگردانی عالی سیروس مقدم نبود این نقش به شکل کنونی اش در نمی آمد. من هم با این گروه هماهنگ تر شده بودم و خدا را شکر می کنم که اتفاقی که باید برای رشید می افتاد افتاد. امیدوارم در کارهای بعد بهتر از این باشد.

*نقش رشید در لبه ی تیغ بود

نقش رشید یک ضد قهرمان خاص بود. چگونه به این نقش رسیدید؟
کار بسیار سختی بود. اگر سعید نعمت الله و سیروس مقدم به من در ایفای این نقش کمک نمی کردند این نقش به این شکل ایفا نمی شد. تمام عوامل مثل حلقه های زنجیر به هم متصل شدند و کمک کردند تا «میکائیل» سریالی با کیفیت شود. شانس بزرگ من همکار شدن با این گروه حرفه ای بود که با تمام وجود برای بهتر شدن کار تلاش می کردند.

نقش رشید لبه تیغ است یعنی اگر کم یا زیاد شود غیر قابل باور و لوس می شود من فقط سعی کردم نقش رشید واقعی ایفا شود و غیرت، تعصب و تمام اخلاق و رفتارش برای مخاطب باورپذیر باشد.

رشید در جامعه چه بازتابی داشت؟
بازخوردها فوق العاده بود. واقعاً مردم در اصفهان، یزد، شیراز و مخصوصاً تهران با محبت هایشان شرمنده ام کردند. امیدوارم همه ی کارهایم به گونه ای باشد که بتوانم محبت های مردم را جبران کنم.

کار با سیروس مقدم چگونه بود؟
خدا را شکر می کنم که به من لطف کرد و با سیروس مقدم همکار شدم برای هر بازیگری آرزو دارم که حداقل یک بار با گروه مقدم همکاری کند.

بیشتر نقش های شما ضد قهرمان بوده اند. این انتخاب ها عمدی بوده یا اتفاقی؟
من اصولاً نقش های ضد قهرمان را بیشتر دوست دارم و تلاش می کنم در عین متفاوت بودن واقعی باشم. سینمای جهان درحال رفتن به سمتی است که اگر از بطن جامعه فاصله بگیری کنار می روید

*سینمای ایران در دوران بعد از نقاهت است

شما از افرادی بودید که هر روز در کاخ سی و سومین دوره جشنواره فجر حضور داشتید. این جشنواره را چگونه دیدید؟
سینمای ایران در دوران بعد از نقاهت است. سینمای ایران باید پوست بیاندازد و ثبات پیدا کند. من بسیار خوشحالم که قرار است سینمایی «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم از چهارشنبه اکران شود. سینمای ما نباید مهره های ارزشمند خود چون سامان را از دست بدهد. امیدوارم در آینده شاهد سینمایی سالم و پویا باشیم و سینما به گونه ای باشد که مردم از آن سربرنگردانند و برای دیدن فیلمها با اشتیاق به سینما بروند.

نظرتان راجع به جوایزی که در این دوره داده شده چیست؟
من اهل قضاوت نیستم و می دانم انسانهایی که در این منصب هستند مسئولیت سنگینی دارند. من به تمام دوستانی که جایزه گرفتند تبریک می گویم و برای آنهایی که جایزه نگرفتند آرزوی موفقیت دارم. سینما بیشتر از تشویق و جایزه به نگاه درست و شرایط اصولی نیاز دارد تا با توزیع عادلانه فرهنگ در فیلم ها به لحن درستی برسد.

اولویت اول زندگی شما چیست؟
بازیگری

تاکنون شما به آن چیزی که در بازیگری می خواستید رسیده اید؟
من همیشه خدا را شکر می کنم درست است که بازیگری من هنوز آنقدر ایده آل نیست اما همیشه سعی و تلاش خودم را می کنم که با پیشرفت به آن نقطه ای که می خواهیم برسم برای من هنرمند ماندگار شدن و در ذهن مردم ماندن مهمتر از مشهور بودن است.

دوست دارید با کدام کارگردانی ها کار کنید؟
اصولاً اهل غربال کردن نیستم و دوست دارم در اندیشه تمام کارگردانان و قالب ها و نقش هایشان گنجانده شوم و برایشان بازی کنم.

تا به امروز خبری در مورد خود شنیده اید که از شنیدنش متحیر شوید؟
خدا را شکر نه.

درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
من در حال حاضر در شهر یزد و مشغول ایفای نقش در فیلم بهروز محمدی پور هستم و کوروش تهامی و هادی ساعی در این فیلم با من همبازی هستند.

حرف پایانی؟
از مردم عزیز کشورم که همیشه هنرمندان را در حافظه ی بلند مدت خود می سپارند و از یاد نمی برند تشکر می کنم و ممنون طرفدارانم هستم امیدوارم بتوانم با انتخاب ها و آثار خود محبت هایشان را اندکی جبران کنم. از شما هم سپاسگذارم.


منبع : yjc.ir

تبلیغات