نوه های فردین

آکاایران: آیا نوه های فردین جا پای پدربزرگ خود خوهند گذاشت؟


آکایران :سیاوش فردین: پدرم 20 سال در سینما بازی کرد و 35 سال از آن روزها می گذرد اما هنوز هم مردم پیگیر هستند که خانواده فردین چه کار می کنند.

فردین هنوز هم برای مردم زنده است

بنا به گزارش آکاایران :
برای مشاهده بخش اول گفتگوی خواندنی خانواده محمدعلی فردین به ( اینجا ) مراجعه نمایید.

 

سیاوش فردین: پدرم 20 سال در سینما بازی کرد و 35 سال از آن روزها می گذرد اما هنوز هم مردم پیگیر هستند که خانواده فردین چه کار می کنند.

نارملا عین الدین: احساس مردم نسبت به ما بسیار مثبت است. جالب اینکه فردین هنوز هم برای مردم زنده است.
نوه هایی شبیه به پدربزرگ

از فوت آقای فردین به بعد، عدم حضورش در کنارمان همیشه احساس می شود ولی با لطف و محبت مردم راحت تر توانستیم با این موضوع کنار بیاییم؛ البته خیلی بیشتر از قبل باید مراقب می بودیم به این خاطر که توقع ها از خانواده آن مرحوم بسیار بالا بود. خدا را شکر که تا امروز توانستیم سرمان را در بین مردم بالا نگه داریم. اوایل در مناسبت هایی مثل تولد، سالگرد فوت و. . . مزارشان بسیار شلوغ می شد. گاهی به قدری شلوغ بود که نمی توانستیم سر مزار برویم. هنوز هم با مرور عکس ها و خاطره هایش یادش را زنده نگه داشته ایم. گاهی با نگاه کردن به سیاوش و بچه ها یاد آن مرحوم می افتم. هر کدام از بچه ها بخشی از وجود آقای فردین را به ارث برده اند و ما فقط حضور فیزیکی او را حس نمی کنیم.


نوه های فردین
خانواده محمدعلی فردین

 

در طول سه سال سه عزیز را از دست دادیم

سیاوش فردین: فوت پدر برای هر خانواده ای شوک سنگینی است. ما فقط پدر را از دست ندادیم. مادرم هم دو سال بعد فوت کرد. برادر بزرگم سعید را هم سه سال بعد از دست دادیم. مسلما بزرگ ترین صدمه فوت پدر برای مادرم بود، چون خیلی ناگهانی بود و همه را شوکه کرد. مادر برای اینکه خانواده سر پا بماند، بسیار تلاش کرد.

برادرم افسردگی داشت

سیاوش فردین: برادرم در سن بسیار پایین به انگلستان رفت. سعید آن زمان حدودا 12 ساله بود. زمانی که از ایران رفت پسر بسیار شادی بود. انگلستان کشوری است با آب و هوای دلگیر و ابری و بسیار با محیط ایران متفاوت است. سعید در یک مدرسه نیمه نظامی ثبت نام شد که نمی توانست آن محیط را تحمل کند. اطرافیان به پدر و مادرم فشار می آوردند که اجازه دهید آنجا بماند، در نهایت عادت می کند و. . . اما این اتفاق نیفتاد و همین به اجبار ماندن منجر به افسردگی شدید او شد و متاسفانه زمانی هم که به ایران آمد روز به روز بدتر شد. سعید از فوت پدر به بعد بسیار تنها شد و در نهایت به دلیل فشار های روحی فوت کرد.

 

اول مجوز بگیرید تا صحبت کنیم

سیاوش فردین: به پدرم در همان سال هایی که از سینما فاصله داشت هم پیشنهادهای کاری مختلفی می شد؛ البته او به کارگردان ها می گفت اول سراغ مجوز بروید تا بعد راجع به ساخت فیلم صحبت کنیم. مرحوم ایرج قادری، آقای کیمیایی، آقای افخمی از کارگردان هایی بودند که به پدر پیشنهاد کار می دادند. بعد از فوت پدر دوستانش ما را تنها نگذاشتند. این ارتباط بعد از فوت بیشتر هم شد.


نوه های فردین
خانواده محمدعلی فردین

 

هیچ وقت نخواست مهاجرت کند

سیاوش فردین: زمانی که انقلاب اسلامی شد پدر و مادرم در آمریکا پیش من و خواهرم بودند؛ البته هیچ وقت نمی خواستند خارج از ایران زندگی کنند؛ حتی پدرم برای فیلم هایی که خارج ساخته می شد هم به محض اتمام پروژه به کشور بازمی گشت. به یاد دارم قرارداد سه ساله ای با ایتالیا داشت که تجربه خوبی برایش نبود و سریع به کشور بازگشت. گاهی برای آموزش هم به کشورهای مختلفی می رفت تا از دانش سینمای جهان مطلع باشد ولی هیچ وقت نخواست که مهاجرت کند.

 

دخترهایم هم نتوانستند خارج از ایران زندگی کنند

سیاوش فردین: دوست داشتیم بچه ها برای تحصیلات عالیه به خارج بروند. حنا و لی لی را برای ثبت نام به ایتالیا بردیم اما زمانی که من و همسرم خواستیم به ایران بازگردیم دخترها هم شروع به گریه کردند و گفتند ما هم با شما بازمی گردیم!

نارملا عین الدین: شاید به این خاطر که ما پنج نفر خیلی به هم وابسته هستیم. به اصرار من بود که بچه ها خارج از کشور تحصیل کنند چون می خواستم به عنوان نوه های آقای فردین با دست پر وارد سینما شوند. بالاخره مردم توقع زیادی از این بچه ها دارند.


نوه های فردین
پسر و نوه فردین

 

نباید به اعتبار فردین لطمه ای وارد شود

حنا: هیچ وقت به دنبال کار با کارگردانان بزرگ نبودیم. هدف اصلی ما از پذیرفتن یک پیشنهاد بازی، داشتن داستانی قوی است.

نارملا عین الدین: محمدعلی در این ماه های اخیر پیشنهادهای مختلفی داشت اما زمانی که سیاوش سناریو ها را خواند به این نتیجه رسید که برای اولین کار مناسب نیستند. به دختر دومم لی لی هم پیشنهاد بازی در فیلم های مطرحی داده شده است. او طراحی پارچه می خواند.

سیاوش فردین: توقع مردم از کسی که بعد از فردین قرار است وارد سینما شود، بالاست. دخترهایم خیلی راغب نیستند به عنوان بازیگر فعالیت کنند. محمدعلی هم باید حساب شده پیش برود. نمی خواهیم به اعتبار پدرم لطمه ای وارد شود. روح آقای سمندریان و خانم روستا شاد، چند مرتبه با آنها در رابطه با فیلمنامه های پیشنهاد شده مشورت کردیم.

محمدعلی زمانی پدرم بود و حالا پسرم

سیاوش فردین: از کودکی حس از دست دادن پدر بسیار برایم دردناک بود. علاقه زیادی بین ما وجود داشت. سر صحنه اکثر فیلم ها با پدر می رفتم. با اینکه یک نوجوان بودم روی حرفم حساب می کردند و نظرم را راجع به فروش فیلم می پرسیدند. جالب اینکه دقیقا همان سالی که پدر فوت کرد پسرم محمدعلی به دنیا آمد و من هیچ سالی بدون محمدعلی فردین نبودم.

نارملا عین الدین: یک بار فردی از سیاوش سوال کرد که محمدعلی فردین چه نسبتی با شما دارد؟ سیاوش گفت: یک زمانی پدرم بود و حالا پسرم!


نوه های فردین
محمدعلی های فردین

 

محمدعلی های فردین

نارملا عین الدین: این روز ها بسیار از شباهت محمدعلی و آقای فردین می شنویم. البته ما از همان زمان تولد محمدعلی این احساس را داشتیم. حدودا یک ساله بود که شروع به بازی به سبک گنج قارون کرد! نه اینکه فقط بازی کند، حالت صورتش هم بسیار شبیه آقای فردین بود؛ به خصوص خنده هایش. هرقدر هم که بزرگ تر می شد، نوع صحبت کردنش به آقای فردین شباهت بیشتری پیدا می کرد.

از همان اوایل ازدواج، سیاوش می گفت اگر روزی پسری داشته باشم اسمش را محمدعلی می گذارم. در زمان حیات آقای فردین هم صحبتش بود و اگر حنا یا لی لی پسر به دنیا می آمدند اسم شان را محمدعلی می گذاشتیم؛ البته مادر همسرم موافق نبود و می گفت تا زمانی که پدر زنده است درست نیست این کار را بکنید ولی سیاوش مصر بود. ما هم بعد از فوت آقای فردین پسر دار شدیم.

محمدعلی فردین کوچک

سیاوش فردین: هیچ وقت پیش نیامد که حتی فکر کنم بازیگری می آید که جای فردین را بگیرد؛ حتی همکارهای خودشان اقرار می کنند که کسی جایگزین فردین نمی شود؛ حتی فکر نمی کنم پسرم محمدعلی هم بتواند جایگزین فردین سینما باشد. او باید وارد سینما شود و توانایی اش را هم دارد.

نارملا عین الدین: خیلی از بازیگرها نه پیشینه ورزشی آقای فردین را دارند و نه بازیگر ماهری هستند. فردین شدن کار آسانی نیست. محمدعلی هم اگر دوست داشته باشد جای پدربزرگش را بگیرد، خیلی باید تلاش کند تا شاید بتواند محمدعلی فردین کوچک باشد.

زندگینامه فردین به کارگردانی دخترم و بازیگری پسرم

سیاوش فردین: از ساختن فیلمی در رابطه با زندگینامه پدرم استقبال هم می کنیم؛ البته اگر در حد اسم و اعتبارش باشد.

 

نارملا عین الدین: محمدعلی صبح با عشق بازیگری از خواب بیدار می شود. راستش بزرگ ترین آرزوی من این است که فیلمی به کارگردانی حنا در رابطه با زندگینامه فردین ساخته شود و محمدعلی هم در آن بازی کند.

حنا: البته ممکن است قابل ساخت نباشد. پرداختن به این موضوع اگر به درستی انجام نشود، ارزش پدربزرگم را پایین می آورد. او همیشه می گفت این مردم مرا فردین کردند و من هیچ جای دیگری را برای زندگی انتخاب نمی کنم. عملکردش هم مصداق همین صحبتش بود.

ساخت مستند زندگینامه فردین

سیاوش فردین: مستندی در رابطه با زندگی فردین در حال ساخت است و کامل در جریان فرآیند آن هستیم؛ حتی برای تهیه گزارش و مصاحبه کمک شان کردیم که به سراغ چه افرادی بروند. حدود سه سال و نیم است که این کار در حال ساخت است. از کارگردان مستند خواستم ارزش پدرم حفظ شود.

هر هفته به یاد پدربزرگ

حنا: برنامه منسجمی برای دیدن فیلم های پدربزرگ داریم. دوستان مان هم زمانی که برنامه شب فیلم دارند بدون اینکه ما پیشنهادی کنیم فیلم های پدربزرگ را برای تماشا انتخاب می کنند.

بزرگ ترین ثروت ما اعتبار فردین است

سیاوش فردین: به لطف خدا جزو قشر متوسط جامعه هستیم و اسم محمدعلی فردین بزرگ ترین ثروت ماست. در حال حاضر ایده ساخت عروسک های فردین را در خانواده مطرح کرده ایم و دنبال سرمایه گذار و افرادی هستیم که به ما در این زمینه کمک کنند.

 

شباهت عجیب من و پدربزرگ

محمدعلی: بسیاری از مردم متوجه شباهت من و پدربزرگم می شوند.

نارملا عین الدین: از کودکی عکس های محمدعلی در مجلات چاپ می شد. وقتی به مدرسه اش مراجعه می کنم معلم هایش هم می گویند چقدر به پدربزرگش شباهت دارد؛ البته این موضوع در دو سال اخیر بیشتر شده است. جالب اینکه گاهی مرا با دختر آقای فردین اشتباه می گیرند! هفته گذشته در فروشگاهی مشغول خرید بودیم. مسوول باجه جلو آمد و رو به من گفت: شما دختر آقای فردین هستید؟ گفتم: خیر، عروس شان هستم. بعد گفت از شباهتی که دارید مشخص است عروس او هستید!

نوه فردین بودن خوش شانسم کرده!

محمدعلی: در سن بسیار پایین فیلم های پدربزرگ را می دیدم و از همان زمان به بازیگری علاقه مند شدم. تازه در فیلم های کوتاه حنا هم بازی کرده ام! در خانه بعضی از سکانس های فیلم پدربزرگ را بازی می کنم. بیشترین سکانسی که دوست دارم بازی کنم مربوط به فیلم های گنج قارون و سلطان قلب هاست.

حنا: استادم نمره پایان نامه ام را به خاطر بازی خوب محمدعلی داد! در صورتی که باقی بازیگران فیلم همگی سابقه بازی در تئاتر داشتند.

محمدعلی: نوه فردین بودن خوش شانسم کرده! معلم ها خیلی هوایم را دارند.

فیلم های مورد علاقه خانواده فردین

نارملا عین الدین: تنها فیلمی که بعد از انقلاب اسلامی بارها و بارها دیده ام فیلم مارمولک است.

سیاوش فردین: خیلی اهل تماشای فیلم نیستم و اکثر فیلم های جدید به دلم نمی نشیند.

حنا: چون رشته ام کارگردانی است زیاد سینما می روم. فیلم ماهی و گربه جالب بود. فیلم کلاشینکف را هم از این نظر که پلان های خارجی زیادی دارد، دوست داشتم.

لی لی: فیلم آذر، شهدخت و پرویز و دیگران را دوست دارم.

 

محمدعلی: من هم مثل حنا زیاد فیلم می بینم. فیلم های کمدی ایرانی را بیشتر دوست دارم و امسال دو بار نهنگ عنبر را دیدم.

خانواده فردین کدام فیلم او را بیشتر دوست دارند؟

نارملا عین الدین: یاقوت سه چشم

سیاوش: تمام فیلم ها. من نسبت به تمام کارهای پدرم تعصب دارم.

حنا: راز درخت سنجد

لی لی: بابا شمل

محمد علی: سکه شانس و کوچه مردها

منبع :

نوه های فردین


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بیوگرافی نوه های فردین , اسم بچه های فردین , پسر فردین

تبلیغات