عباس غزالی

آکاایران: عباس غزالی: در آستانه 31 سالگی باید درباره خودم کتاب بنویسم!


آکایران :در حال حاضر که در آستانه 31 سالگی هستم اگر نویسنده می شدم قطعا درباره خودم کتاب مینوشتم. درباره اهمیت کتاب خواندن، مطالعه کردن، میزان سواد و اطلاعاتی که کتاب میتواند در زمینه های مختلف به ما کمک کند، مینوشتم.

گفتگو با عباس غزالی

بنا به گزارش آکاایران : هنرمندان و بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون معمولا در بین جوامع مختلف از محبوبیت مردمی برخوردارند و اکثریت آن ها به عنوان الگوی نوجوانان و جوانان انتخاب می شوند. مسلماً کتابخوانی عادت پسندیده ای است که یک حرکت فرهنگی محسوب خواهد شد و سطح دانش تخصصی افراد را ارتقا می دهد.

اگر اشخاصی که بین مردم محبوب و الگوی جوانان و خانواده ها هستند اقدامات فرهنگی انجام دهند، مسلما این عادت مثبت فرهنگی در بین مردم رایج می شود و جوانان به آن راغب خواهند شد.

با توجه به این امر تصمیم گرفتیم با هنرمندان و بازیگران که در عرصه فرهنگ و هنر کشور فعالیت دارند، در خصوص مسأله مهم کتاب و کتابخوانی گپ و گفت داشته باشیم که مدتی است هر هفته با عنوان «کتابخوان»منتشر می شود که برای این هفته به سراغ عباس غزالی رفته ایم.

آقای غزالی اگر نویسنده می شدید موضوع اولین کتابتان چه بود ؟
در حال حاضر که در آستانه 31 سالگی هستم اگر نویسنده می شدم قطعا درباره خودم کتاب مینوشتم. درباره اهمیت کتاب خواندن، مطالعه کردن، میزان سواد و اطلاعاتی که کتاب میتواند در زمینه های مختلف به ما کمک کند، مینوشتم تا همه را ترغیب به کتابخوانی کند و سعی میکردم به نوبه خودم درصدی از این امر مهم را به خودم اختصاص بدهم.
 
با توجه به موضوعی که اشاره کردید اسم شخصیت اصلی کتاب رو چه میگذاشتید؟
کتابچی  
 
اگر مطالعه نبود دنیا چه شکلی بود ؟
دنیا را هرج و مرج برمیداشت. از این جهت آدم ها با ادبیاتی که الان باهم حرف میزنند با ادب نبودند و باهم تامل نداشتند در کوچکترین ارتباط برقرار کردن باهم به مشکل برمی خوردند.
 
زندگی بدون کتاب را توصیف کنید؟
زندگی بدون کتاب مساوی است با پوچی و تهی بودن خالی از هیچ.
 
از نظر خودتون چقدر به سرانه مطالعه کمک میکنید؟
خیلی. توی این سن و سال همیشه اهل کتاب خواندن بودم. از سن کم اگر میتوانستم بازی گوشی ام را کنترل کنم اهل کتاب خواندن بودم اما در زندگی هنری خودم وقتی درگیر کاری می شوم کمتر وقت می کنم به کارهایی مثل ورزش و کتاب خواندن بپردازیم اما در حال حاضر من به این نتیجه رسیدم که نباید برای کتاب خواندن دنبال وقت خالی بگردیم باید وقت خالی برایش بتراشیم باید یک زمان برایش در نظر بگیریم. چند سال هست که همیشه کتاب میدهم به اطرافیانم.
 
یک کتاب خوب به ما معرفی کنید ؟
در حال حاضر میتوانم یک کتابی که روی فکر و روان هر آدمی تاثیر مثبت بگذارد برای درست زندگی کردن خودشناسی و ...  

یک کتابی به نام چهار اثر به ترجمه خانوم گیتی خوشدل که که چهار کتاب جداگانه است اما مرتب به هم توصیه میکن که این کتاب رو حتما بخونید .
 
تا به حال هنگام اجرای نقش هاتون اتفاق افتاده که یاد شخصیتی از کتاب خاصی بیوفتید؟
بله، اخیرا یک فیلم سینمایی بازی کردم که با خواندن مکبث توانستم آن خشمی که باید را بگیرم و احساس کردم میتوانم از آن کارکتر برای اجرای این نقش الهام بگیرم.
 
اولین کتابی که خوندید ؟
متاسفانه اسمش را یادم نیست اما یک کتاب از تولستوی بود.
 
نویسنده های محبوب شما ؟
جی دی سالینجر
 
علت رکود سرانه مطالعه از نظر شما ؟
بی حوصلگی، تنبلی، گاهی اوقات حتی فشارهای زندگی و به روزمرگی افتادن که باعث میشود این درصد رو ببینیم که امر خوشایندی نیست.


در حال حاضر مشغول مطالعه چه کتابی هستید؟
«مکبث» را که به تازگی تمام کردم. چند تا کتاب از بلقیس سلیمانی آماده برای خواندن دارم که یکی از آن «سگ سالی» است.
 
 
یک کلمه میگم نظرتون درباره اش بگید:
خیابان انقلاب: برای من خیلی نوستالژیه چون دوره نوجوانیم در آن خیابون رقم خورده و این خیابان منبع  کتاب و کتابخوانی است.
 
نظرتون در خصوص نشر الکترونیک؟
برخی با وسایل الکترونیکی کتاب میخواند و اینگونه در مصرف کاغذ و قطع درختان صرفه جویی میکنیم. اما خود من نمیتوانم. آن حس ورق زدن و لمس کردن کتاب خیلی مقدس تره برام و با توجه به علاقه ام به کتابخانه احساس میکنم نشر اینترنتی کتابخانه را از بین میبرد.
 
یک جمله ماندگار در خصوص کتابخوانی؟
کتاب بخوانیم، کتاب بخوانید خیلی زیاد و دوستانمان را تشویق کنیم به کتاب خواندن. آنقدر مهم که من میگم کتاب خواندن از غذا خوردن مهم تر است.
گرداوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : yjc.ir

منبع :

عباس غزالی

تبلیغات