loading...

تماشا: شاید خنده دار باشد که خبری در این حد ویژه و جالب توسط پیامک به دستمان برسد: «کنسرت مراد ککیلی و کامران رسول زاده در تهران برگزار می شود».

برای شناخت بیشتر شخصیت هنری این ستاره موسیقی ترکیه و میزان تاثیرگذاری اش فقط کافی است بدانید که یکی از قطعات عاشقانه این خواننده، باعث خودکشی 43 نفر در سراسر ترکیه شده است!

رکوردی که پیش از او در اختیار «امراه» با 32 مورد خودکشی بود. ترانه معروف مراد «Bu aksam olurum» (که ترجمه آن در زبان فارسی «همین امشب می میرم» می شود)، توانست در مدت زمان خیلی کمی این رکورد را بشکند. اتفاقی که باعث شد برای مقطعی، پخش ترانه های این خواننده در ترکیه ممنوع شود.


اما حضور او در یکی از بزرگ ترین و پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی و توضیحاتش درباره عشق عمیقی که باعث سرودن این ترانه شده، باعث شد موضع گیری ها درباره این قطعه از بین برود و «مراد» به یکی از محبوب ترین خوانده های ترکیه ای تبدیل شود.

او در این برنامه به همه کسانی که دچار شکست عشقی شده و قصد خودکشی داشتند، توصیه کرد به جای خودکشی یک شب تا صبح این قطعه را گوش کنند و گریه کنند و صبح روز بعد دوش بگیرند و یک زندگی دوباره را شروع کنند! اتفاقی که بنا به گزارش های رسمی همین برنامه تلویزیونی باعث شد بسیاری به زندگی برگردند و در نامه ها و پیام هایی ویدئویی بابت تاثیرات مثبت این ترانه از «مراد» تشکر کنند. اما حالا قرار است مراد به ایران بیاید و کنسرت بگذارد. بگذارید کمی وارد جزئیات شویم:

بنابر گزارش روابط عمومی شرکت آوای حنانه (شرکت برگزارکننده این کنسرت مشترک)، این اجرا 22 اردیبهشت ماه سال جاری در دو سانس (ساعت های 18:30 و 21:30) به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد و این دو خواننده (مراد ککیلی و کامران رسول زاده) به صورت دوصدایی و تک خوانی قطعاتی ازجمله «همین امشب می میرم» را اجرا خواهند کرد.

کامران همت پور (برگزارکننده این برنامه) ضمن تایید این خبر از سایت ها و اشخاصی که اخبار نادرستی درباره این کنسرت منتشر کرده اند، گلایه کرد و گفت: «متاسفانه برخی سایت ها اطلاعات نادرستی در اختیار مردم قرار می دهند و همین اخبار اشتباه باعث ایجاد برخی سوءتفاهم ها و سخت شدن کار اخذ مجوز برگزاری برنامه شده است. ما نزدیک به دو ماه برای اخذ مجوزش تلاش کرده ایم. ماجرای کنسرت تا حد زیادی قطعی شده است؛ اما هنوز حضور آقای رسول زاده مشخص نیست. ما باتوجه به همکاری هایی که ایشان با مراد ککیلی داشته اند، تمام سعی مان را برای حضورشان در این برنامه می کنیم».

شخصی به نام "نجار" در دفتر موسیقی وزارت ارشاد که از اعلام سمتش خودداری کرد، گفت: «یک الی دو روز دیگر اخبار دقیق این کنسرت در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت و ما به تمام دست اندرکاران این برنامه هم تاکید کرده ایم که در این باره به هیچ وجه اظهارنظری نکنند تا خبر به صورت رسمی از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد در اختیار رسانه ها قرار بگیرد.»کامران رسول زاده؟

کامران رسول زاده جدای از آلبوم های مجازش («بی سرانجام» و «بهانه») که به صورت رسمی در بازار موسیقی کشور منتشر شده است، سازنده و خالق قطعه معروف «تو که چشمات خیلی قشنگه» نیز هست.

چندی پیش ویدئویی با حضور او و «مراد ککیلی» و اجرای دوصدایی همین ترانه معروف (همین امشب می میرم) در فضای مجازی منتشر شد که ظاهرا در ترکیه  ضبط شده. در این ویدئو رسول زاده، در بخش هایی (برگردان فارسی این ترانه) با خواننده اصلی همخوانی می کند. این ویدئو در سایت های داخلی و خارجی خیلی زود به عنوان پربیننده ترین کار روز شناخته شد تا زمزمه های همکاری جدی این دو خواننده سر زبان ها بیفتد. در حال حاضر انتشار خبر کنسرت دو نفره این دو خواننده در ایران باعث بهت مخاطبان موسیقی شده تا در صورت اجرایی شدن این اتفاق یک برنامه تاریخی در موسیقی ایران را شاهد باشیم.

ذکر این نکته هم ضروری است که ورژن تمام فارسی شده این قطعه، با صدای رسول زاده در وب سایت شخصی ایشان منتشر شده و در آن با قاطعیت عنوان شده که بازخوانی این اثر با اجازه رسمی و قانونی صاحب اصلی قطعه انجام شده است.تاریخ چه می گوید؟

در گذشته ای نه چندان دور خبر برگزاری کنسرت بزرگانی چون ریچارد کلایدرمن و کریس دی برگ در رسانه های ایران منتشر شد. مخاطبان موسیقی به شدت پیگیر برگزاری این برنامه ها شدند، اما به مرور زمان و با انتشار خبر لغو این کنسرت ها، مشخص شد که برگزاری این قبیل اجراها در داخل کشور چیزی در حد «غیرممکن» است و تا لحظه برگزاری آن نمی شود درباره اش اظهارنظر کرد. اما چیزی که درباره این کنسرت مشخص است این است که مسوولان برگزاری (تا این لحظه) مخالفتی با حضور این خواننده ترکیه ای و اجرای زنده ایشان در ایران از خود نشان نداده اند.
تبلیغات