مجله آشپزی ایده آلدوست داشتیم بدانیم فوتبالیست‌های خارجی که تعدادشان در این تهران خودمان کم هم نیست اینجا چه می‌خورند یا دوست دارند چه نوع غذاهایی میل کنند؟ دوست داشتیم از رژیم غذایی‌شان بدانیم و اینکه چقدر با غذاهای متنوع و خوشمزه ایرانی کنار آمده‌اند. این سؤال در ذهنمان مدام این‌سو و آن‌سو پرسه می‌زد که غذای محبوب ایرانی خارجی‌های مقیم ایران،‌ از نوع فوتبالیست‌ و البته محبوب‌شان چیست و چندین و چند سؤال دیگر درباره عادات غذا خوردن‌شان و اینکه در کشور خود چه می‌خوردند و اینجا کدام غذا را برای رستوران‌گردی‌هایشان انتخاب می‌کنند. 

,رستوران‌گردى با فابیوجانواریو و جى‌لویدساموئل فابیوجانواریو,جى‌لویدساموئل,فوتبالیست,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


برای رسیدن به جواب سؤال‌هایمان، 2 بازیکن خارجی و محبوب تیم استقلال، فابیو جانواریو و جی لوید ساموئل را به رستوران شالیزار با غذاهای متنوع شمالی دعوت کردیم تا ضمن شنیدن موسیقی دلنشین گیلکی از انواع کباب ترش و میرزاقاسمی گرفته تا کلی مخلفات خوشمزه دیگر را به بدن بزنند و خاطره خوش دیگری از غذاهای لذیذ ایرانی در ذهنشان نقش ببندد.  جی لوید و فابیو هردو خوش‌قول بودند و راس ساعت مقرر در رستوران شالیزار همراه با مدیر برنامه‌هایشان بامداد میرزایی و علیرضا نکومنش حاضر شدند. بعد از چند دقیقه از جابه‌جا شدن روی میزهای 6نفره زیبای رستوران، سرانجام یک جا نشستیم تا یک گفت‌وگوی خودمانی با محوریت غذا بین ما و فوتبالیست‌های خارجی استقلال شکل بگیرد.

همراه با غذاهای ایرانی حتی کله‌پاچه و قورمه‌سبزی!

جی‌لوید از وقتی به ایران آمده بیشتر غذاهای ایرانی را امتحان کرده و طعم غذاهای ایرانی را می‌پسندد: «من بیشتر غذاهایی که همه می‌خورند را امتحان کرده‌ام. کباب کوبیده، شیشلیک، جوجه‌کباب و... حتی آبگوشت و کله‌پاچه را هم خورده‌ام و همچنین قورمه‌سبزی هم غذای خوبی است.»

,رستوران‌گردى با فابیوجانواریو و جى‌لویدساموئل فابیوجانواریو,جى‌لویدساموئل,فوتبالیست,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


ساموئل می‌گوید: «غذاهایی که اینجا می‌خورم فرق زیادی با غذاهایی که در انگلیس می‌خوردم ندارد. آنجا هم برنج و گوشت گوسفند را می‌خوردم.» وقتی از جی‌لوید می‌پرسیم برنج قهوه‌ای یا سفید، او می‌گوید: «سفید، چون در انگلیس کلی هندی و پاکستانی هستند و برنج باسماتی درست می‌کنند.»  فابیو هم فوتبالیست خوش‌خوراکی است و از آنجایی که سال‌های زیادی است در ایران حضور دارد از غذا خوردن در رستوران‌های ایرانی لذت می‌برد: «خب اینجا من بیشتر ماهی، گوشت و مرغ می‌خورم. البته گوشت گاو اینجا کمتر هست اما در کشور من تنوع غذایی بسیار زیاد وجود دارد. با این حال مشکلی بابت غذا ندارم. البته یک مقدار زمان برد تا با طعم و نوع پخت غذاهای ایرانی کنار بیایم.»

فابیو؛  استاد تهیه شوراسکو

ساموئل را می‌شود یک انگلیسی خطاب کرد اما او اصالتا اهل ترینیداد و توباگو کشوری در آمریکای شمالی است. او درباره غذاهای سرزمین مادری‌اش می‌گوید: «در کشور من بیشتر غذاها طعم تند دارند. البته من به عنوان ورزشکار غذایم همیشه با فرد عادی فرق می‌کند و باید برنج، گوشت و مرغ مصرف کنم.»  فابیو هم می‌گوید: «تنوع غذاهای برزیل بسیار زیاد است. وسعت برزیل 7-6 برابر ایران است و هر منطقه غذاهای خاص خود را دارد. اما من یک غذای مخصوص که با گوشت گاو تهیه می‌شود را خیلی دوست دارم. اسم این غذا شوراسکو (CHURRASCO) است که واقعا خوشمزه است. من خودم استاد تهیه این غذا هستم و در ایران هم آن را درست می‌کنم.» از جی‌لوید می‌پرسیم، کجا غذاهای خاص ایرانی را مزه کرده که هنوز طعمش زیر زبانش مانده: «به غیر از یک رستوران شمالی در تهران، مزه شیشلیک‌های مشهد هم خیلی خاص بود و نسبت به بقیه جاها بهتر بود.» فابیو هم در این مورد می‌گوید: «من یک‌بار در شمال ماهی‌ای خوردم که نوع پختش خیلی خوب و برایم طعم ماهی شمالی جالب بود.»

شیشلیک و کباب برگ درصدر محبوب‌های پارسی

کمی که می‌گذرد فوتبالیست‌ها سراغ منو می‌روند و انتخاب‌شان زیاد هم طول نمی‌کشد. ساموئل جوجه کباب می‌خواهد با میرزاقاسمی و فابیو هم ماهی سفید را انتخاب می‌کند. با این حال مسئول رستوران کباب میکس ترش را هم خودش به فهرست غذا اضافه می‌کند. بعد از سفارش نوبت ادامه بحث درباره غذاست. جی‌لوید می‌گوید، شیشلیک غذای ایرانی محبوب اوست و فابیو کباب برگ را به عنوان غذای محبوبش معرفی می‌کند. فابیو می‌گوید، قبل از اینکه به ایران بیاید فقط درباره کباب‌های ایرانی شنیده بوده و اطلاعاتی از سایر غذاهای ما نداشته است. ساموئل و جانواریو درباره یک سؤال هم جواب مشترک دارند. اینکه درست کردن غذای ایرانی برایشان سخت است و هیچ‌وقت نزدیک این کار نشده‌اند. 2خارجی تیم استقلال می‌گویند، بیشتر در رستوران غذا می‌خورند و غذاهای زیادی را تست کرده‌اند و زمانی که همسر فابیو در تهران باشد، برای او فقط غذاهای برزیلی می‌پزد. همسر ساموئل هم که مدت کوتاهی در تهران بود با او در رستوران،‌ غذاهای بین‌المللی مثل استیک سفارش می‌داد و مصرف می‌کرد.

,رستوران‌گردى با فابیوجانواریو و جى‌لویدساموئل فابیوجانواریو,جى‌لویدساموئل,فوتبالیست,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


از غذاهای خودشان تعریف می‌کنند

هنوز غذا سرمیز نیامده و فرصت داریم درباره رژیم غذایی ورزشکاران و فوتبالیست‌ها با این دو خارجی لیگ برتر حرف بزنیم. ساموئل می‌گوید: «بیشتر دوست دارم در روز غذاهای پروتئینی مصرف کنم اما غذای شبم را کنترل می‌کنم. سعی می‌کنم روزی 4بار غذا بخورم اما با حجم کم تا مشکلی برایم ایجاد نشود. درضمن اصلا طرف غذاهای چرب نمی‌روم.»  جانواریو هم با حسرت از غذاهای منطقه‌اش تعریف می‌کند و ضمن تایید حرف‌های ساموئل درباره رژیم غذایی فوتبالیست‌ها می‌گوید: «من در یک استان جنوبی برزیل و یک منطقه خوش‌ آب‌و‌هوا زندگی کرده‌ام. در منطقه‌ای که ما هستیم یک غذای مخصوص درست می‌شود به نام «ماژوکا» که من این غذا را هم خیلی دوست دارم. یک غذای دیگر هم وجود دارد به اسم «فیشروادا» که با لوبیای سیاه رنگ درست می‌شود. ما همیشه فیشروادا را همراه با وعده‌های غذایی اصلی مثل گوشت می‌خوریم.»  جی‌لوید هم از غذاهای خاص کشورش می‌گوید: «یک غذای خاص داریم که با کاری و گوشت بز درست می‌شود.» البته او از غذاهای انگلیسی زیاد خاطره خوشی ندارد. وقتی می‌گوییم fish&chips تکرار می‌کند و می‌خندد اما می‌گوید: «در انگلیس غذایی نخوردم که خیلی خاص باشد.»  ساموئل می‌گوید، در ترینیداد وتوباگو بسیاری از غذاها با گوشت و برنج و ادویه درست می‌شوند و از این جهت کشورش را به ایران نزدیک می‌داند.

کباب و ماهی سفید انتخاب اصلی خارجی‌ها

فابیو از اجداد ایتالیایی سفید پوستش در منطقه‌ای خوش آب و هوا از برزیل به دنیا آمده و بزرگ شده، جایی که غذاهای خوشمزه‌ای دارد. حالا آنا جولیا دختر فابیو 2 ساله شده اما هنوز وقت آن نرسیده تا غذاهای ایرانی را تست کند: «دختر من تازه شروع به غذا خوردن کرده و در این مدت هم ایران نبوده، فعلا شیر را بیشتر از هرچیزی دوست دارد اما با ادامه حضور من در ایران احتمالا آنا جولیا هم به غذاهای ایرانی عادت خواهد کرد.» مخلفاتی که قبل از غذاها روی میز چیده شده، تقریبا دست نخورده است. ظاهرا نه فابیو، نه ساموئل ماست و بادمجان دوست ندارند.

,رستوران‌گردى با فابیوجانواریو و جى‌لویدساموئل فابیوجانواریو,جى‌لویدساموئل,فوتبالیست,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 فابیو زیتون معمولی دوست دارد و ساموئل هم ظاهرا یک عدد زیتون پرورده تست کرده است.  دیگر وقت رسیدن غذاها روی میز است. اول بشقاب‌های برنج می‌آید که البته غذای ساموئل برنجی است. بعد کباب‌ها می‌رسد. فابیو با دیدن دیس بزرگ کباب که میکسی از کباب ترش و جوجه ترش است، تعجب کرده و به ساموئل اشاره می‌کند. به غیر از دیس کباب و میکس برای ساموئل یک پرس پلو کباب آورده‌اند. خیلی زود غذای فابیو هم می‌رسد یک ماهی سفید کامل با تزیینات کنارش که غذای هیجان‌انگیزی به نظر می‌رسد. ساموئل از دیدن تزیینات کباب ترش کمی تعجب کرده و از مدیر برنامه‌هایش می‌پرسد روی آنها چه ریخته شده؟ وقتی می‌شنود، گردوی پودر شده است چیزی نمی‌گوید و شروع به خوردن غذا می‌کند.

سوپ برزیلی، سوپ ایرانی

کم‌کم میز پروپیمان ناهار خارجی‌ها چیده می‌شود. اول مخلفات می‌آید روی میز؛ زیتون پرورده، ماست و بادمجان و دوغ. جی‌لوید درباره زیتون پرورده می‌پرسد و مدیر برنامه‌هایش درباره آن برایش توضیح می‌دهد. وقتی مدیر برنامه‌هایش نام پرورده را می‌برد او هم با تعجب تکرار می‌کند: «پرورده». سوپ به عنوان پیش‌غذا سرو می‌شود البته فقط برای فابیو. حالا بعد از مصرف سوپ باید درمورد تفاوت‌های سوپ ایرانی و برزیلی از او بپرسیم: «طبیعتا سوپ‌های برزیلی تنوع بیشتری دارد اما سوپ‌های ایرانی هم خوب است. تقریبا بعضی از سوپ‌هایتان به سوپ‌های برزیلی نزدیک است.» با این حال فابیو کل سوپش را نخورده، حالا وقت مچ گرفتن است زیرا فابیو سوپ جو را دوست دارد ولی اگر دوست دارد چرا تمام نکرده، اما جواب او جالب‌تر است: «من روی ماهی حساب باز کرده‌ام!» کنار دست فابیو، جی‌لوید سوپ سفارش نداده. خودش می‌گوید: «من در کل سوپ دوست ندارم و به هر رستورانی می‌روم نمی‌خورم. البته کشورم سوپ‌های تند و خوشمزه‌ای دارد.»  حالا که ساموئل اهل سوپ نیست از او می‌پرسیم به عنوان پیش‌غذا چه چیزهایی می‌خورد که او جواب می‌دهد: «میگو، بال مرغ، سالادهای مختلف، نان سیر و نا‌ن‌های مختلفی که با خوراکی دیگری آمیخته و تهیه می‌شوند.»

روی ظاهر غذاهایتان کار کنید!

یک سؤال ویژه دارم از 2 مهمان خارجی رستوران شالیزار که به آنها می‌گویم من به ظاهر و قیافه غذا خیلی اهمیت می‌دهم و حتی اگر غذایی خوشمزه باشد اما قیافه‌ای به‌هم ریخته داشته باشد باب میلم نیست. اول فابیو جواب می‌دهد و می‌گوید: «امیدوارم بیشتر روی قیافه غذاهایتان کار کنید!» ساموئل هم جواب جالبی دارد: «من به ظاهر غذا خیلی اهمیت می‌دهم اما اگر غذایی را دوست یا اشتها داشته باشم می‌خورم و مشکلی ندارم.» در این میان این بحث پیش می‌آید که در برزیل به دلیل تنوع غذایی‌ کار تزیین غذا هم تنوع بیشتری دارد و بیشتر انجام می‌شود.

,رستوران‌گردى با فابیوجانواریو و جى‌لویدساموئل فابیوجانواریو,جى‌لویدساموئل,فوتبالیست,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه هاغذای خشک دوست ندارم

به فابیو و جی‌لوید می‌گویم ما ایرانی‌ها متخصص امتحان‌ کردن سس‌های مختلف روی غذا و سالادها هستیم، شما چطور؟ جی‌لوید می‌گوید: «من هم غذای خشک دوست ندارم اما اینجا سس‌های آماده را امتحان نکرده‌ام، فقط سس‌هایی که کنار غذا در رستوران‌ها وجود دارد را می‌خورم.»

حمله گاز انبری با کارد و چنگال

وقتی فابیو شروع به خوردن ماهی سفید می‌کند به او توصیه می‌شود این نوع ماهی استخوان‌های ریز زیادی دارد اما او خیلی زود از این هشدار عبور می‌کند و با کارد و چنگال به جان ماهی محبوبش می‌افتد. درطول صرف غذا زیاد مزاحم لذتی که از غذایش می‌برد، نمی‌شویم اما اواخر غذایش زمانی که کارد و چنگال دیگر مغلوب ماهی سفید بزرگ داخل دیس شده، درباره کیفیت غذایش می‌پرسیم. فابیو هم می‌گوید: «خیلی خوب بود. کلا  هرچه ماهی تازه‌تر باشد خوشمزه‌تر می‌شود.» ظاهرا فابیو ماهی‌های جنوب را هم تست کرده و پسندیده اما درباره ماهی‌های برزیلی می‌گوید: «ما ماهی‌های رودخانه‌ای استفاده می‌کنیم. یک آبشار معروف در برزیل داریم که نزدیک زادگاه من است. ماهی‌های آنجا فوق‌العاده است. شاید دوراتا معروف‌ترینش باشد که استخوان زیادی دارد اما از ماهی سفید شما بزرگ‌تر است. مزه این ماهی باورنکردنی و بسیار خوشمزه است اما بیشتر وعده‌های غذایی ما با گوشت گاو تهیه می‌شود.»از جی‌لوید که خیلی کم غذا خورده و دوسوم برنج و کبابش باقی مانده درباره کیفیت غذایش می‌پرسیم. می‌گوید: «غذایم را دوست داشتم. جوجه‌هایش خیلی نرم بود و این برایم متفاوت بود.»

 عاشق آبمیوه‌های طبیعی و البته قهوه بعد از غذا

از آنجایی که مخلفات کنار غذا دست نخورده باقی مانده و ظرف دوغ سنتی خوشمزه این رستوران هم، پرمانده از خارجی‌های محبوب استقلال درباره مخلفات کنار غذا می‌پرسیم و اینکه عادت دارند حتما کنار غذا چیزی مثل ماست، ترشیجات، سالاد باشد و همراه یا بعد از غذا نوشیدنی مصرف کنند. اول ساموئل جواب می‌دهد: «من انواع سالاد و آبمیوه‌های طبیعی می‌خورم. خودم آب‌کرفس را می‌گیرم و با آب خیار، آناناس، سیب و هویج میکس می‌کنم. معمولا درطول روز این نوشیدنی را می‌خورم اما امروز دوست نداشتم بعد از غذا نوشیدنی بخورم. نوشیدنی‌های گازدار را هم که اصلا نمی‌خورم اما چای و قهوه را معمولا می‌نوشم.»فابیو هم در این خصوص حرف‌های جالبی برای گفتن دارد: «من ‌آبمیوه‌های طبیعی را دوست دارم اما آبمیوه‌های قوطی و پاکتی را اصلا نمی‌خورم. بعضی وقت‌ها هم کوکا مصرف می‌کنم. همچنین دوست  دارم بلافاصله بعد از غذا قهوه بخورم.»جانواریو درباره مخلفات کنار غذایش می‌گوید: «معمولا انواع سالاد را استفاده می‌کنم، سالادی که از انواع سبزیجات تهیه می‌شود.»دیگر بحث تمام شده و حرفی نمانده که از غذا و اشتهای خارجی‌های استقلال نپرسیده باشیم. ظاهرا هر 2‌نفر سیر شده و به اندازه کافی از غذاهای رستوران شالیزار لذت برده‌اند؛ این را از اندازه تشکرشان از خانم خرسندفر مدیر رستوران می‌توان حس کرد. در این میان جانواریو بعد از تشکر ویژه سری تکان می‌دهد و با اشاره به ظرف ماهی‌اش که حالا چیزی از آن باقی نمانده مدام رو به مدیر رستوران تکرار می‌کند: «very nice».

زیاد بخوریم سنگین می‌شویم

حالا بحث پرخوری است و اینکه بعضی فوتبالیست‌ها مثل ویلیام ردی دروازه‌بان استرالیایی استقلال به شدت خوش‌خوراک (!) است یا حنیف عمران زاده که می‌تواند رقیبی جدی برای او باشد. با این حال ساموئل که به گفته مدیر برنامه‌هایش خیلی کم غذا می‌خورد و فقط خودش را دیده که از همه کم‌غذاتر است. از طرفی چون حدود 3ساعت بعد از صرف غذا باید تمرین کنند خیلی مراقب حجم غذایی که می‌خورند، هستند. ساموئل می‌گوید: «اگر زیاد بخورم سنگین می‌شوم و نمی‌توانم تمرین کنم. من محدودیت غذایی خودم را می‌دانم اما پیش آمده که زیاد بخورم و برایم مشکل ایجاد شود!»  از ساموئل درباره فهرست رژیم غذایی‌اش در انگلیس می‌پرسیم که می‌گوید: «فهرست غذاها بیشتر همانی است که همین‌جا هم می‌خورم؛ پاستا،‌ مرغ، سیب‌زمینی و...»


تبلیغات