تهران امروز: سال پرهیاهویی بود. جنگ، درگیری و قتل و غارت همچنان در این سال هم ادامه داشت. جنجال‌ پایان دنیا و پیشگویی تقویم «مایاها» نیز روزهای آخر این سال را به شدت تحت‌تاثیر قرار داده بود.

یکی از نتایج درگیری‌های خونین سال 2012 در کشورهای مختلف، افزوده شدن به انسان‌های نیازمند کمک بود. با این همه در سال 2012 میلادی باز هم بودند کسانی که به موسسه‌های خیریه کمک‌های هنگفتی اهدا کردند.

دوهفته‌نامه «فوربس» فهرست 50 نفره‌ای منتشر کرده است که در آن نام خیرینی به‌چشم می‌خورد که بیشترین مبالغ را به موسسات خیریه اهدا کرده‌اند. نویسنده این مطلب می‌گوید مجموع کمک‌هایی که سال گذشته این افراد به موسسات خیریه پرداخت کرده‌اند بالغ بر 7.4 میلیارد دلار می‌شود. در مطلب زیر با 10 نفر نخست این فهرست آشنا می‌شوید.

وارن بافت


,انجمن میلیاردرهای نیکوکار! جنگ,خیریه,وارن بافت,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


میزان کمک:3/084 میلیارد دلار: کمتر کسی است که این میلیاردر آمریکایی را نشناسد. یکی از مشهورترین نقل قول‌های «بافت» این است که: «همیشه می‌دانستم که ثروتمند می‌شوم.» او که با چنین اعتماد به نفسی چندین بار درصدر فهرست ثروتمندترین مردان جهان نیز قرار گرفته است، سال 2012 این مبلغ کلان را به چندین موسسه اهدا کرده و به این ترتیب به عنوان خیرترین مرد جهان در سال گذشته میلادی دست یافته است.


مارک زوکربرگ و پریسیلا چان

میزان کمک: 499 میلیون دلار: خالق فیس‌بوک نیاز به معرفی دارد؟ او و همسر شرقی‌اش با مبلغی که در سال 2012 به موسسات خیریه اهدا کردند در رده دوم خیرین قرار دارند. با این همه نکته‌ جالب‌توجه میزان اختلاف فاحش بین مبلغی است که نفر اول و دوم این فهرست اهدا کرده‌اند. به هرحال باید گفت از کسی که مدیریت سایتی را برعهده دارد که ارزش سهام آن بیشترین مقدار یک شرکت اینترنتی است انتظارها بیش از اینها بود!


جان و لورا آرنولد


میزان کمک: 423 میلیون دلار: «جان داگلاس آرنولد» میلیاردر آمریکایی و مدیر صندوق تامین سرمایه‌گذاری «مشاوران سنتائوروس» است که در تجارت محصولات مربوط به صنعت انرژی تخصص دارد. جان آرنولد در فهرست جوان‌ترین میلیاردرهای خودساخته در جهان در جایگاه دوم، پس از مارک زوکربرگ موسس فیس‌بوک، قرار دارد.همسر او «لورا آرنولد» در حال حاضر رئیس بنیاد خانوادگی آرنولد است. جان و لورا آرنولد در حال حاضر دو فرزند دارند.


پل آلن

,انجمن میلیاردرهای نیکوکار! جنگ,خیریه,وارن بافت,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


میزان کمک: 309 میلیون دلار: «پل گاردنر آلن»، متولد ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳ در «سیاتل» ایالت واشنگتن، یکی از بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت است که به کمک «بیل گیتس»، مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ در شهر«آلبوکرکی» در ایالت «نیومکزیکو» تاسیس کردند. «پل آلن» که هم‌اکنون یکی از مدیران شرکت مایکروسافت است، در شهر «مرسرایلند» ایالت واشنگتن زندگی می‌کند. دارایی او در سال ۲۰۱۲ میلادی 14.2 میلیارد دلار برآورد شده‌است.


سرگئی برین و همسرش


میزان کمک: 223 میلیون دلار: «سرگئی میخایلوویچ برین کارآفرین آمریکایی متولد روسیه است که با کمک «لری پیج» شرکت گوگل را پایه‌گذاری کرده است. او خود وقتی دانشجو بود کمک هزینه تحصیلی از موسسه خیریه «نشنال ساینس» دریافت کرد که به او اجازه ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد را داد. او و همسرش این روزها از ثروتمندان خیر آمریکا هستند.


مورتیمر زاکرمن

,انجمن میلیاردرهای نیکوکار! جنگ,خیریه,وارن بافت,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


میزان کمک: 200 میلیون دلار: «مورتیمر زاکرمن» را به عنوان رقیب «مرداک» و رسانه‌هایش می‌شناسند. این میلیاردر آمریکایی صاحب «نیویورک دیلی نیوز» است. «زاکرمن» در «مونترال» کانادا و در «کبک» متولد شده است. پدر او «آبراهام زاکرمن» مغازه‌ای داشته که در آن سیگار و شکلات می‌فروخته است. «مورتیمر زاکرمن» هنوز هم خاطرات کار کردن در این مغازه کوچک را از یاد نبرده است.


کارل سلیان ایکان

میزان کمک: 150 میلیون دلار: کارآفرین و میلیاردر آمریکایی در سال 1936 به دنیا آمده و مجموع ثروت خالص او بالغ بر هشت میلیارد دلار برآورد شده است. مادر او آموزگار بوده و پدرش هم خواننده. «کارل ایکان» تحصیلات خود را در دو دانشگاه «پرینستون» و «نیویورک» گذرانده است. او مدتی را نیز در کادر مدیریت یاهو مشغول به‌کار بوده است.او این مبلغ را به Mount Sinai School of Medicine کمک کرده است.


شلدون و میریم آدلسون

میزان کمک: 143 میلیون دلار:
«شلدون آدلسون»، مالک بزرگ سرمایه‌ها و املاک و مستغلات و هتل‌ها در ایالت «نوادا» ایالات متحده است. او مدیر اجرایی شرکت «لاس‌وگاس سندز کورپوریشن» و از جمله مهم‌ترین حامیان مالی گروه‌های راستگرای طرفدار رژیم صهیونیستی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان و نیز از حامیان سرشناس چهره‌های حزب صهیونیستی «لیکود» محسوب می‌شود. آدلسون در حال حاضر ساکن لاس وگاس است.


دیوید کخ


,انجمن میلیاردرهای نیکوکار! جنگ,خیریه,وارن بافت,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


میزان کمک: 137 میلیون دلار: «دیوید کخ» با ثروتی معادل 31 میلیارد دلاری در فهرست 10 نفره ثروتمندان جهان که «فوربس» آن را منتشر کرد در رده پنجم قرار گرفته است. برادر بزرگ‌تر او «چارلز کخ» در این فهرست در رده چهارم قرار گرفته است. آنها با شراکت یکدیگر «صنایع کخ» را مدیریت می‌کنند. «دیوید همیلتون کخ» را همه به عنوان میلیاردری خیر می‌شناسند. او در سال 2010 به عنوان دومین فرد ثروتمند نیویورک انتخاب شده بود.


فیلیپ و پنه‌لوپه نایت

میزان کمک: 125 میلیون دلار:
یکی از موسسان شرکت معروف نایکی، «فیلیپ‌هامپسون نایت» است. وی در سال 2004 از مقام مدیریت ارشد اجرایی شرکت استعفا داد؛ اما در پست ریاست شرکت باقی ماند. «فیل نایت»، متولد 24 فوریه سال 1938 در پورتلند اورگان فرزند یک حقوقدان و ناشر روزنامه است. نایت به دبیرستان کلولند در پورتلند رفت و سپس برای تحصیل به دانشگاه اورگان در یوجن رفت و در سال 1959 یک درجه روزنامه‌نگاری دریافت کرد.
تبلیغات