loading...

همشهری سرنخ:
 هشتم آذر، سالگرد صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 1988 است؛ یعنی همان روز بازی ایران و استرالیا. روزی که برای ما ایرانی ها خاطره ساز شد و تا همیشه خاطره آن از ذهن ما پاک نخواهد شد. در آن دوره از بازی ها، تیم فوتبال ایران نتوانست مستقیما به جام جهانی برود و برای همین بازی به پلی آف کشیده شد و حریف ایران هم تیم قدرتمند استرالیا بود.

پزشکان استرالیایی بعد از نخستین معاینه این مرد اعلام کردند که او از بیماری اسکیزوفرنی رنج می برد اما به دلیل آنکه او اتهامی جنایی نداشت نتوانستند از دادگاه برای بستری کردن او در بیمارستان روانی مجوز بگیرند اما اکنون که وی بازنشسته شده است، در آسیاشگاه روانی شهر نیوکاسل استرالیا بستری است.

بازی رفت در تهران برگزار شد و با نتیجه یک – یک به پایان رسید، با این نتیجه در زمین خودی، به نظر می رسید همه امیدها و آرزوهای تیم ایران بر باد رفته است چرا که برنده شدن در مقابل تیم قدرتمند استرالیا آن هم در زمین آنها، چیزی در حد غیرممکن بود.

با چنین شرایطی، تیم ایران در هشتم آذر 1376 برای حضور در بازی برگشت، راهی پایتخت استرالیا شد در حالی که همه می دانستند با آن همه بازیکن رده اول تیم استرالیا، برنده شدن ایران، بیشتر به رویا شبیه است تا واقعیت و البته همینطور شد و با دو گلی که استرالیایی ها زدند این رویا به کابوس تبدیل شد. به نظر می رسید دیگر همه چیز تمام شده بود تا اینکه آن حادثه در نیمه دوم رخ داد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


حادثه ای که غیرت ایرانی ها را به جوش آورد و مثل یک گردبارد یکباره همه چیز را تغییر داد. ماجرا خیلی عجیب و غیرمنتظره بود، ناگهان یک تماشاگر استرالیایی به وسط میدان پرید، خودش را به دروازه عابدزاده رساندت و تور دروازه را پاره کرد. همین کار آقای خرابکار باعث شد که بازی برای 8 دقفیقه متوقف شود تا تور دروازه تعویض شود. در این لحظات وحشتناک، کلافگی را می شد در قیافه عابدزاده و سایر بچه های تیم دید، استرالیایی ها اما خیالشان نبود. برنده میدان بودندو اصلافکر نمی کردند تیم مقابل بتواند حتی یک گل را در دروازه مارک بوسنیچ قدرتمند بکارد.

ماموران امنیتی به سرعت «پیتر هور دیوانه» را بازداشت کرده و از زمین بیرون بردند اما حرکت توهین آمیز تماشاچی استرالیایی باعث شد تا بچه های ایران برای برد هم پیمان شوند و در نهایت اولین گل ما در دقیقه 71 بازی در دروازه حریف کاشته شد.

همین گل باعث بالا رفتن روحیه بازیکنان تیم ملی شد و دقیقا 4 دقیقه بعد از به ثمر رساندن اولین گل، خداداد عزیزی دومین گل را به ثمر رساند؛ گلی سرنوشت ساز که در نهایت ما را به جام جهانی 98 برد. اینکه بیست و چند دقیقه آخر بازی بر بازیکنان و ایرانی هایی که پای تلویزیون نشسته و بازی را تماشا می کردند، چه گذشت را همه می دانند اما خاطره کار احمقانه و عجیب پیتر هور هرگز از ذهن ایرانی ها پاک نشد، در حالی که نمی دانیم باید از این تماشاچی دیوانه بابت کاری که انجام داد سپاسگزار باشیم یا متنفر اما استرالیایی ها بدون شک چیزی جز نفرت در دلشان نسبت به این خرابکار ندارند و او را عامل برد تیم ایران می دانند.

حالا بعد از 16 سال به سراغ این مرد عجیب رفتیم تا ببینیم دیوانه استرالیایی ها کیست و بعد از آن ماجرا چه خربکاری های دیگری را رقم زده است.

پیتر هور کیست؟

نام کامل پیتر هور، «پیتر مایکل هوارد» است. او متولد 1960 استرالیاست و با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که او اکنون 53 سال سن دارد. این بیماری روانی در استرالیا به خاطر بر هم زدن رویدادهای مهم معروف است و به طور مداوم در رسانه های دنیا سروصدا به پا کرده است. البته پاره کردن تور دروازه ایران، اولین خرابکاری آقای هور نیست بلکه او پیش از آن هم خرابکاری های زیادی را انجام داده بود و از آن جمله می توان به خرابکاری در مراسم خاکسپاری مایکل هوچسن، موزیسین و هنرپیشه استرالیایی دو روز قبل از بازی استرالیا – ایران اشاره کرد اما خب طبیعی است که بعد از بازی ایران – استرالیا بود که به شهرتی جهانی دست یافت و بعد از آن بود که با اعتماد به نفسی که به دست آورده بود خرابکاری های بزرگتری را رقم زد. اولین بار یک خبرنگار استرالیایی بعد از اتفاقی که در بازی ایران و استرالیا رخ داد به هوز، لقب «آفت سریالی» داد. البته هور پیش از این خرابکاری، ادعا کرده بود که نوستراداموس است و علاوه بر آ« بارها خودش را به عنوان یک مامور مخفی که قرار است انسان ها را نجات دهد هم معرفی کرده بود. همه این ادعاها با توجه به بیماری اسکیزوفرنی هور چندان جای تعجب ندارد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


خرابکاری های پیتر هور

همه این ادعاها با توجه به بیماری اسکیزوفرنی هور چندان جای تعجب ندارد اما هور تنها به این ادعاها اکتفا نکرده و دست به خرابکاری های زیادی زده است که با هم نگاهی به فهرست بلندبالایش می اندازیم.

4 نوامبر 1997

دویدن داخل پیست سوارکاری فلمینگتون در «ملبورنکاپ». این اولین خرابکاری پیتر هور به حساب می آید و او به این خاطر، یک ماه را در زندان پورت فیلیپ سپری کرد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


27 نوامبر 1997

او بدون دعوت در مراسم خاکسپاری ماکیل هوچنس، موزیسین استرالیایی شرکت کرد و در هنگام سخنرانی یکی از مسئولان فریاد زد: «من ظهور می کنم.»

29 نوامبر 1997

هور در حین بازی فوتبال ایران و استرالیا، در حالی که استرالیا با نتیجه 2- صفر از ایران پیش بود وارد میدان شد و تور دروازه ایران را پاره کرد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


7 سپتامبر 1998

او مراسم خاکسپاری یکی از مربیان مشهور مسابقات اسب دوانی استرالیا را در کلیسای جامع سیدنی مختل کرد. او به این خاطر از سوی پلیس بازداشت شد اما بدون هیچ گونه اتهامی آزاد شد.

30 ژانویه 2000

پیتر هور در حین برگزاری دیدار فینال مسابقات تنیس اوپن استرالیا، بین آندره آغاسی و کافلتیکف، با دویدن به داخل میدان و پریدن از روی تور، اخلال ایجاد کرد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


28 مارس 2000

در حال سخنرانی یکی از اعضای مجلس عوام پارلمان جنوب استرالیا، ناگهان سر و کله اش پیدا شد و با حرکات عجیب خود مراسم را مختل کرد.

اول اکتبر 2000

در جریان برگزاری رقابت های دوی ماراتن مردان المپیک 2000 سیدنی، اختلال ایجاد کرد. هور در این مراسم در حالی که یک ساز بادی استرالیایی و یک چماق یک و نیم متری به دست داشت، از روی حفاظ پرید تا به دونده ها بپیوندد. هور به این خاطر دستگیر شده و بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


ژانویه 2001

در حین برگزاری کنسرت یک گروه موسیقی در سیدنی از حصار مقابل تماشاگران پرید و به روی استیج رفت. گفته می شود به این خاطر که هور حواس ماموران امنیتی کنسرت را پرت کرده است، ماموران کنترل جمعیت را از دست دادند و دختری جوان در این برنامه بر اثر ازدحام جمعیت کشته شد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


17 ژانویه 2001

هور در جریان برگزاری مسابقات «کریکت گراند» و در دیدار تیم های استرالیا و <نست ایندیس» در سیدنی، در حالی که دامنی پوشیده بود وارد زمین شده و در وسط زمین نشست، نیروهای امنیتی، خیلی زود او را بازداشت کردند.

اوت 2001

پیتر هور در حین برگزاری شوی لباس زنانه در بریسبین به روی صحنه دوید و به سارا اوهار، یکی از شرکت کنندگان این مراسم گفت که برای شوهرش لاشان مورداک پیغامی دارد.

ژوئیه 2002

او به 35 پناهنده کمک کرد تا از یک مرکز مهاجرتی فرار کنند. پناهندگان سپس در بیابانی خشک و بدون آب و غذا و با درجه حرارت دو درجه زیر صفر سرگردان شدند، پیتر هور به همین دلیل سه ماه زندانی شد.

11 مارس 2006

با قفسی پر از گربه و سوار بر یک سه چرخه، پیش از دیدار راگبی تیم های نیوکاسل نایتز و پاراماتا ایلس، وارد زمین شدو تپو را شوت کرد.

14 دسامبر 2006

سیدنی مورتینگ هرالد گزارش داد که پیتر هور در هنگام برگزاری کنسرت «رابی ویلیامز» از سقف سالن آویزان شده است.

19 آوریل 2007

یک سخنرانی در رابطه با مطالعات رسانه ای در دانشگاه کویینزلند استرالیا را مختل کرد و بر سر دانشجویان فریاد زد.

,«پیتر هور», اسکیزوفرن معروف استرالیا,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


یک سپتامبر 2007

در جریان فستیوالی معروف در کنار رودخانه بریبین استرالیا، به وسط رودخانه پرید. پلیس در ابتدا او را دستگیر کرد اما بعدا او را آزاد کرد.

4 آگوست 2008

چنددقیقه بعد از شروع بازی راگبی میان دو تیم «شوالیه های نیوکاسل» و «پاراماتا ایلس» در استادیوم انرژی استرالیا وارد زمین شد و در برگزاری بازی اخلال ایجاد کرد، این در حالی بود که او یک کلاه گیس سیاه بر سر گذاشته بودو یک کیف گیتار بر دوشش داشت.

24 آوریل 2013

در جریان یک کنسرت موسیقی در حالی که روی شانه اش و در کوله پشتی اش چند گربه داشت، اختلال ایجاد کرد.
تبلیغات