loading...

مجله تماشاگر:
هواداران پرسپولیس او را ورژن خارجی عابدزاده می دانند و از اینکه بعد از سال ها یک دروازه بان مطمئن در چارچوب دروازه پرسپولیس قرار گرفته خوشحال هستند. نیلسون با آن هیجان و فریادهایش یک جور انرژی مثبت برای هم بازی هایش به حساب می آید. برزیلی که قرار نبود دروازه بان شود و مانند سایر هم اصلافانش فوتبال را با خط حمله شروع کرد. به آپارتمان نیلسون واقع در برجی در شهرک قدس رفتیم تا بدانیم او چرا به این محبوبیت رسیده است. نیلسون برخلاف چهره خشنی که داشت آنقدر احساسات پدرانه بروز می داد که برای ما جالب توجه بود اما بیشترین چیزی که درخصوص دروازه بان برزیلی پرسپولیس جلب توجه می کرد ژست ها و نوع حرکت هایش بود که شدیدا شبیه کسی نبود جز علی دایی!

شما خیلی شبیه جفرسون دروازه بان دوم تیم ملی برزیل هستی که جالب به نظر می رسد...

- خیلی سال است که او را می شناسم؛ جفرسون سه چهار سال بعد از من فوتبالش را در کروزیرو شروع کرد و خیلی شباهت به همدیگر داریم.

دوست داشتی جدا از شباهت الان جای او هم بودی؟

- بله؛ من به حضور در تیم ملی برزیل فکر می کردم و دوست داشتم بعد از تجربه کار کردن در تیم ملی 18 ساله ها و 22 ساله های برزیل در بزرگسالان هم بازی می کردم اما شرایط برزیل با همه جا فرق دارد؛ در برزیل هر روز یک ستاره فوتبالی متولد می شود.

,در حاشیه با «نیلسون» دوست داشتنی نیلسون,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


جدا از تیم تولید مثل فوتبالیست های فوق العاده در برزیل می خواهم بپرسم در آنجا فقط توانایی های فنی است یا رابطه ها هم در دعوت شدن به تیم ملی تاثیرگذار است؟

- در تمام دنیا این مسئله وجود دارد. شما کشوری را سراغ ندارید که بعد از بحث فنی ارتباط ها بی تاثیر باشد. قطعا در برزیل هم بعد از مسائل فنی ارتباط ها مهم است اما در حال حاضر که اسکولاری سرمربی است این بحث ارتباط غیرممکن است چرا که او یک مربی حرفه ای است.

خودت فکر می کردی ظرف کمتر از دو سال به این محبوبیت دست پیدا کنی؟

- به نظر من مهمترین مسئله برای محبوبیت، عملکرد فنی است؛ هواداران زمانی شما را دوست دارند که از نظر فنی قوی باشید. من از اینکه هواداران در خیابان عکس و امضا می گیرند حتی زمانی که با خانواده ام هستم مشکلی ندارم، چون باید با هوادار هم حرفه ای برخورد کرد.

به نظر می رسد بخشی از این محبوبیت به خاطر واکنش های خاص تو باشد.

- این واکنش ها در اصل تنها دلیل محبوبیت نمی تواند باشد بلکه این تماشاگران هستند که می فهمند یک بازیکن با جان و دل برای تیمش کار می کند.

از اینکه تو را با عابدزاده مقایسه می کنند چه حسی داری، در صورتی که واکنش ها و استیل دروازه بانی ات با هم کلی فرق دارد؟

- من از اینکه مرا با او مقایسه می کنند خوشحال هستم و به جزئیات فنی کاری ندارم. مهم این است که مرا با بزرگترین گلر ایران و پرسپولیس در سال های گذشته مقایسه می کنند.

تا حالا شده بخواهی فیلم بازی های عابدزاده را ببینی؟

- من بازی های عابدزاده در جام جهانی 98 فرانسه را دیده بودم.

به عنوان یک دروازه بان او در چه نقاطی ضعف داشت؟

- من در این باره نمی توانم نظر بدهم چون تنها برای مدت کوتاهی بازی های او را دیدم و نگاه کارشناسی نداشتم اما قطعا نقاط منفی واضحی نداشته که او را اینقدر دوست دارند.

اگر چند سال زودتر به ایران آمده بودی دوست داشتی مانند خیلی از برزیلی ها تغییر ملیت بدهی تا دروازه بان تیم ملی ایران باشی؟

- قبل از اینکه جواب شما را بدهم باید بگویم ایران دروازه بان های خوبی دارد. شاید اگر زودتر به ایران آمده بودم و شانس هم برای حضور در تیم ملی برزیل نداشتم این کار را می کردم و در صورت درخواست فدراسیون فوتبال تغییر ملیت می دادم.

فوتبال ایران از نظر تئوری و نه سخت افزار چه تفاوت هایی با فوتبال برزیل دارد؟

- مهمترین فرق بازیکنان شما با برزیلی ها تفکر حرفه ای است. ما برزیلی ها آرزو داریم در اروپا بازی کنیم و درآمد خوبی داشته باشیم و برای آن تلاش می کنیم اما در فوتبال ایران نمی دانم به چه دلیل بازیکنان علاقه خاصی به بازی در اروپا ندارند و اصلا دوست ندارند ترانسفر شوند تا درآ»د خوبی داشته باشند؛ واقعا دلیل آن را نمی دانم.

و دروازه بانان ایرانی چطور؟

- بدون اغراق می گویم، کیفیت دروازه بانان شما خوب است و می توانند با کار بیشتر لژیونر شوند.

,در حاشیه با «نیلسون» دوست داشتنی نیلسون,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بازیکنان ایرانی تو را دلیل اینکه دوست ندارند لژیونر شوند می دانند؟

- نه؛ دلیل این کار شخصی است و لازم نمی دانم در این باره از آنها سوال کنم.

در جایی گفته بودی دوست داری بعد از پایان بازیگری، سرمربی شوی...

- هنوز معلوم نیست کی فوتبالم را تمام می کنم اما مربیگری کردن بستگی به شرایطی دارد که آن زمان باید تصمیم گرفت.

دوست داری این تجربه را با فوتبال ما داشته باشی؟

- اگر موقعیت فراهم باشد دوست دارم منربیگری را از ایران آغاز کنم.

فکر می کنی فوتبال ایران شرایط مد نظر نیلسون را برای مربیگری داشته باشد؟

- اگر قرار باشد من در فوتبال شما مربیگری کنم روز اول با مدیرعامل جلسه می گذارم و اول از همه مسائل مالی را حل و فصل می کنم؛ بازیکنی که درگیر مسائل مالی باشد دیگر تمرکزی برای بازی کردن ندارد. وقتی پول باشد شما هم به عنوان مربی قادر هستی با بازیکن، حرفه ای برخورد کنی.

یعنی الان تمرکز نداری؟

- شرایط من با بقیه فرق می کند و نمی شود مقایسه کرد؛ من پول های خوبی را در اروپا و برزیل گرفته ام و نگرفتن پول در زمان مقرر دیگر روی من تاثیر ندارد اما امیدوارم برای جوان ها هم اینگونه باشد که بعید می دانم.

با فرهنگ ما ایرانی ها چطور کنار می آمدی؟

- برای یک بازیکن حرفه ای مثل من، زندگی در فرهنگ های مختلف امری طبیعی است. شاید اوایل کمی برای خانواده ام سخت بود اما الان زندگی مان را داریم. من قبل از آمدن به ایران کلی کسب اطلاعات کردم و بعد تصمیم گرفتم.

خیلی از خارجی ها قبل از اینکه به ایران بیایند فکر می کنند کشور ما مثل افغانستان است.

- متاسفانه اینگونه است و چیزی که در خارج راجع به کشور ایران گفته می شود جنبه های منفی آن است، در صورتی که هرگز اینطور نیست و زمانی که به ایران می آیید متوجه تفاوت ها می شویدو همه چیز با آنچه به شما گفته ان فرق دارد. قبل از آمدن فکر می کنید در ایران دائما بمب و جنگ است اما واقعا اینطور نیست.

با واکنش های هواداران در کوچه و خیابان چه کار می کنی؟

- من تحت هر شرایطی رفتارهای آنها را تحمل می کنم و حتی زمانی که با خانواده ام هستم برای عکس و امضا می ایستم و حتی خیلی از آنها مرا بوس می کنند یا در آغوش می گیرند ... اما مشکلی نیست.

,در حاشیه با «نیلسون» دوست داشتنی نیلسون,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بزرگترین تفریح نیلسون در تهران چیست؟

- بزرگترین تفریح من خانواده ام هستند و بعضی وقت ها برای شام به رستوران می رویم یا برای خرید به فروشگاه ... البته به شهر بازی تیراژه هم به خاطر دخترم زیاد می رویم.

فکر می کنی چند سال دیگر در ایران بازی کنی؟

- از آینده خبر ندارم اما دوست دارم بمانم.

مشکل اصلی دروازه بان های ایرانی از نظر نیلسون؟

- مشکل اصلی این است که شما روی مسائل پایه ای کار نمی کنید. در ایران مدارس دروازه بانی وجود ندارد. در فوتبال ایران بازیکنان از مدارس فوتبال بیرون نمی آیند و دیمی فوتبال یاد می گیرند. من نظرم این است که اگر روی مسائل پایه ای کار شود، فوتبال شما می تواند در سطح دنیا مطرح شود.

فکر می کنی چه دروازه بان اصلی ایران در جام جهانی برزیل باشد؟

- فقط این سوال را می توانم از مربی دروازه بان های تیم ملی ایران بپرسم و بعد به شما بگویم (خنده). در حال حاضر دروازه بان سپاهان، رحمان احمدی در تمام بازی های مقدماتی کار کرده و در سپاهان و همه بازی ها حضور داشته. فکر کنم او شانس زیادی دارد اما در کنار او دانیال داوری هم وجود دارد.

خیلی ها می گویند رحمتی دروازه بان استقلال که دو طبقه پایین تر از شما زندگی می کند باید به تیم ملی برگردد...

- مهمترین مسئله در فوتبال دنیا اعتقاد داشتن به نفر بعدی است و نمی شود کسی را به زور برگرداند. اینکه او به دلایل شخصی نخواسته به تیم ملی ایران کمک کند نظر خودش است و باید نفر بعدی را جایگزین او کرد. در دنیا اینگونه است که اگر کسی نخواست بلافاصله نفر بعدی می آید.

فکر می کنی رحمتی چطور دروازه بانی است؟

- به نظر من او دروازه بانان خوبی است که در تیم ملی و استقلال کار می کند. او جزو دروازه بان های با کیفیت فوتبال شما است اما وقتی نمی خواهد نباید به زور او را نگه داشت.

در برزیل هم اینگونه است که بازیکنی قهر کند و همه دنبال بازگرداندن او باشند؟

- در کشور من این موضوع نرمال است که اگر کسی نیامد سریعا نفر بعدی جایگزین می شود. نمی دانم در ایران چرا اینگونه با مسائل برخورد می شود.

چه شد نیلسون با این جثه تصمیم گرفتن دروازه بانان شود؟

- من زمانی که فوتبالم را شروع کردم فوروارد بودم و اتفاقا در این پست خیلی خوب کار می کردم اما خودم هم نمی دانم چه شد دروازه بان شدم؛ همبازی های سابقم وقتی متوجه شدند من دروازه بان شدم تعجب کردند.

چه چیز از فوتبال ایران تو را خیلی اذیت می کند؟

- تا حالا مسئله ای نبوده که خیلی اذیت شوم. مشکل خاصی نیست. مشکل مالی هم اگر باشد مهم نیست، چون تا حالا نشده به خاطر پول نگرفتن سر تمرین یا بازی نروم.

با بی پولی در فوتبال ایران کنار آمده ای؟

- این مشکل مالی مختص ایران نیست؛ هر جا باشید هواداران، شما را دوست دارند اما در مورد مسائل مالی باید بگویم هفت سال در پرتغال بازی کردم که 6 سال آن سر وقت پول گرفتم و تنها سال آخر بود که بحران اقتصادی به اروپا آمد و تازه آن زمان هم ماه به ماه مشخص کرده بودند و پول را به حسابمان می ریختند اما در ایران آخرش پول را می دهند ولی آدم را می کشند تا همین پول را بدهند.

,در حاشیه با «نیلسون» دوست داشتنی نیلسون,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


فکر می کنی علیرضا حقیقی چطور دروازه بانی است؟

- فکر کنم او مشکل تفکر حرفه ای دارد. نمی دانم او فوتبال را کجا آموخته است اما باید بداند که یک تیم زمانی تیم است که سکونشین ها و نیمکت نشین های آن تیم دلشانبا بازیکنان اصلی باشد و به آنها انرژی مثبت بدهند اما در ایران این موضوع دیده نمی شود.

یک سوال هم از جیلوانا همسرتان داشتیم! زندگی در ایران چطور است؟

- جیلوانا: اوایل سخت بود اما الان همه چیز خوب است. خوشحالم شما ایرانی ها همسرم را دوست دارید.

و در پایان اگر حرفی باقی مانده؟

- امیدوارم هواداران دیگر چنین رفتاری با غلامپور نداشته باشند. آن شعارها مرا ناراحت کرد و باید بگویم غلامپور از نظر شخصیت و کار حرفه ای یک انسان و مربی فوق العاده است. هواداران باید بدانند که ما همه یک تیم هستیم، حالا اینکه او قبلا استقلال بوده مربوط به گذشته است.
تبلیغات