loading...

هفته نامه حاشیه:
«خوزه ماریو برگلیو» یا همان «پاپ فرانسیس» رهبر کنونی پاپ های جهان است. اسقف های کلیساهای جهان، او را در اسفند ماه سال گذشته و پس از استعفای ناگهانی «پاپ بندیکت شانزدهم» به این سمت برگزیدند. این پاپ آرژانتینی آن زمان بار سفر بست و به واتیکان آمد که کلیسای کاتولیک به شدت آماج انتقادهای مختلف از جمله رسوایی های جنسی پاپ ها قرار داشت. حالا تقریبا 10 ماه از زمانی که طبق سنتی دیرینه، دود سفید از دودکش کلیسای «سیستین» خارج شد و خبر از انتخاب پاپ جدید داد، می گذرد. در این مدت خبری از برخورد با پاپ های مختلف به گوش نرسیده است. شاید پاپ فرانسیس واقعا برای حفظ اعتبار و آبروی واتیکان تصمیم گرفته است تا اخراج پاپ های خلافکار را در خفا پیش ببرد. هر چقدر که پاپ در این زمینه محتاطانه برخورد کرده باشد اما در دیگر حرف ها و کارهایش تعارف را کنار گذاشته و حتی به قیمت بازی با اعتبار و آبروی واتیکان، نظرات بعضا حیرت آورش را بر زبان آورده است. آخرین این اظهارنظرها به هفته گذشته بازمی گردد. پاپ در تازه ترین سخنانش اعلام کرد که به نظرات سابقش درباره زنان مقید است و به زودی کاری می کند که نقش زنان در کلیساهای کاتولیک افزایش یابد. این در حالی است که در نظام کلیساهای کاتولیک، زنان نقشی به مراتب کمتر از مردان برعهده دارند. این اظهارنظر باعث شد تا ما به سراغ سخنان جنجالی پاپ فرانسیس برویم.

1- زنان مطالبات عمیقی دارند که باید برآورده شوند. کلیسای کاتولیک نمی تواند دور از زنان و توانایی های آنها باشد. مریم مقدس بیشتر از اسقف ها به کار کلیسا می آید.

* همیشه کلیسا کوشیده بود به سنت مردسالارانه اش پایبند بماند.

2- اگر شخصی همجنسگراست و به دنبال خدا می گردد و خوش نیت است، من چه حقی دارم که درباره او قضاوت کنم؟

* همجنسگرایی نزد همه ادیان توحیدی به شدت مذموم و منفور است.

3- من در زندگی ام با مارکسیست های مختلفی برخورد داشته ام. آنها انسان های خوبی هستند و من حس ناخوشایندی درباره آنها ندارم.

* هنوز خاطره همکاری واتیکان با پینوشه و فرانکو، دیکتاتورهایی که علیه مارکسیست سخت گرفتند از یاد نرفته است.

,نگاهی به سخنان حیرت انگیز یک رهبر مذهبی پاپ فرانسیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


4- این جمله که «یک کاتولیک خوب، کاتولیکی است که در سیاست مداخله نمی کند» جمله صحیحی نیست بلکه باید گفت کاتولیک خوب، کاتولیکی است که در سیاست حضور دارد.

* واتیکان کوشیده، ادب سکولارش را در برابر قدرت رعایت کند و کار حاکم را به حاکم واگذارد.

5- ما با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم. لابی آدم های حریص و طماع، لابی سیاستمداران فاسد و لابی متشکل از افراد ماسونری، اینها مهمترین مشکلاتی هستند که در برابر من در کلیسای واتیکان قرار دارند.

* جز پاپ فرانسیس، هیچ یک از پاپ های کلیسای واتیکان، اینچنین علیه لابی های ثروت و قدرت نشوریده بود.

6- عده ای از اسقف های وجود دارند که به دلیل اعتقاد به عقاید کهنه حاضر نیستندفرزندان ناشی از اعمال نامشروع را غسل تعمید دهند. من این عده را «خشکه مقدس» می نامم. آنها مانعی در برابر نجات بندگان خدا به شمار می روند.

* این دسته از آموزش های پاپ آرژانتینی را باید بدعتی در عملکردهای مذهبی کلیسا به شمار آورد. تا پیش از پاپ فرانسیس، بسیاری از پاپ ها از غسل تعمید فرزندان ناشی از عمل نامشروع خودداری می کردند.

7- پاپ های پیش از من درهای کلیسا را به روی زنان بسته بودند. آنها برنامه متفاوتی داشتند اما اجازه بدهید من حرف دیگری بگویم. برای من زنان نقش ویژه ای دارند. من درهای کلیسا را به روی آنها باز می کنم.

* پیش از این پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شانزدهم مخالف افزایش قدرت زنان در واتیکان بودند.

8- مصرف گرایی ما را به ماشین ساخت زباله تبدیل کرده است. فرهنگ حاکم بر ما، فرهنگ اتلاف غذا وتبدیل غذا به یک زباله است. در حالی که مردمان گرسنه و فقیر در جستجوی غذایی هستندما به راحتی این غذا را تبدیل به زباله می کنیم. دور ریختن غذا و تبدیل آن به زباله مثل آن می ماندکه ما غذا را از دست فقیران بدزدیم.

* پاپ بار دیگر مخالفتش با نظام سرمایه داری و البته مصرف گرایی آن نشان می دهد. تردید نکنید که پاپ های قبلی راضی به رضای نظام سرمایه داری بودند.

9- یکی از وظایف ما به عنوان شاهدان عشق مسیح این است که به فقیران صدایی برای فریاد بدهیم تا آنها از دستان قوانین اقتصادی که با مردم فقط به عنوان مصرف کنندگان صرف رفتار می کنند، رها شوند.

* پاپ فرانسیس علاقه زیادی به طبقات فرودست نشان می دهد، امری که در اسلاف او مشاهده نمی شد.

10- اگرچه خیلی از شماها به کلیسای کاتولیک اعتقادی ندارید و برخی از افراد به خدا کفر می ورزند اما من از صمیم قلبم برای شما طلب خیر و برکت می کنم ولی آگاه باشید که همه شما فرزندان خدا هستید.

* این هم تعبیر جدید پاپ از تعالیم مسیحی که پاپ های پیش از او اعتباری برای آن قائل نبودند.

11- این درست است که اگر شما به خیابان بروید، ممکن است تصادف کنید و آسیب ببینید. اگر کلیسا به انزوای کنونی اش ادامه دهد، پیر و فرتوت می شود. من در انتخاب کلیسایی به خیابان رفته و آسیب دیده و کلیسایی در خانه مانده و منزوی، اولی را انتخاب می کنم.

* قطعا اسقف های کلیساهای کاتولیک از خود می پرسند: «کلیسای واتیکان با حضور پاپ سالم می ماند؟»

12- من عاشق رقص تانگو هستم و وقتی خیلی جوان بودم بسیار می رقصیدم. من خودم را بیشتر از آنکه سخنور بدانم، خواننده می دانم. کارهایی که می کنم، ژست سخنرانی نیست بلکه خوانندگی است.

* پاپ جدید دنیای مفرح خودش را دارد. این دنیا را با پاپ بندیکت شانزدهم و عقاید متعصبانه اش مقایسه کنید.

13- بسیاری از رهبران کلیسا آدم های خودخواه و خودپرستی هستند. آنها از شنیدن تملق و چرب زبانی از خادمان و اطرافیانشان لذت می برند. همه این ویژگی های منفی، مثل جذام بر پیکر کلیسای کاتولیک است.

* شاید با شنیدن این سخنان، آنهایی که در کلیسای «سیستین» به پاپ فرانسیس رأی دادند تا رهبری کاتولیک های جهان را برعهده بگیرد، پشیمان شده باشند.

14- حقوق بشر تنها از جانب تروریسم و سرکوب [سیاسی] نقض نمی شود بلکه شرایط ناعادلانه اقتصادی به همان اندازه حقوق بشر را نقض می کند.

* پاپ هر جا فرصت کند از یکجانبه نگری لیبرالیسم انتقاد می کند. تعبیر او از موارد نقض حقوق بشر مطمئنا به کام رهبران کشورهای غربی نمی نشیند.

از دیگر پاپ ها چه خبر؟

وقتی به سخنان و اعمال پاپ های سابق بر پاپ فرانسیس نگاه می کنیم، متوجه می شویم که آنها هم کم سخنان تعجب آور نگفته اند. شاید تفاوت آنها با پاپ جدید در این نکته باشد که سخنان حیرت انگیز پاپ های قدیمی ناشی از تعصب بیش از اندازه شان به مسیحیت بود و سخنان پاپ جدید از بی اعتنایی به دستورات مشخص مذهب مسیح ریشه می گیرد. مهمترین سخنان حیرت انگیز پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شانزدهم را بخوانید و آنها را با موضع گیری های پاپ فرانسیس مقایسه کنید.

پاپ بندیکت شانزدهم

پاپ بندیکت شانزدهم دقیقا نقطه مقابل پاپ فرانسیس قرار دارد. هر چقدر پاپ فرانسیس برداشت های بدعت آوری درباره عقاید مسیحیت دارد، بندیک شانزدهم به شدت محافظه کار و متعصب بود. این تعصب حتی کار را به جایی رساند تا وی به دلیل اکثریت مسلمان ترکیه با عضویت این کشور در اتحادیه اروپا مخالفت کند. او درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپایی گفته بود که یک اتحادیه مسیحی جای کشوری مسلمان نیست. این پاپ آلمانی در سال 2006 هم در سخنرانی عمومی دین اسلام را متهم به گسترش از راه خشونت کرد. مجامع مذهبی اسلامی هم با یادآوری «جنگ های طلیبی» تلاش کردند تا پاسخی به بندیکت شانزدهم بدهند.

پاپ ژان پل دوم

پاپ ژان پل دوم که بیش از 31 سال رهبر کاتولیک های جهان بود، مانند جانشینش جملات حیرت انگیزی بر زبان رانده است. در دهه های گذشته و در حالی که دولت های اروپایی تلاش می کردند با افزایش آگاهی عمومی درباره راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های جنسی، جلو افزایش بیماری ایدز را بگیرند، پاپ اعلام کرد این راه ها و از جمله استفاده از ابزار جلوگیری کننده ممنوع است. فراموش نکنید که ژان پل دوم از مخالفان سرسخت ارتقای نقش زنان در کلیسای کاتولیک بود و به گفته منتقدان فمنیستش از نقش های سنتی زنان در جامعه دفاع می کرد. در دوره رهبری او بر کلیسای واتیکان، بحران رسوایی جنسی پاپ ها آغاز شد و گسترش پیدا کرد. با این همه او ترجیح می داد کمتر این مسئله را واقعی بداند.
تبلیغات