loading...
در سالی که تعداد کنسرت های پاپ و آلبوم های منتشر شده در بازار موسیقی ، پیشرفت قابل توجهی را در مقایسه با همه سال های بعد از انقلاب به خود دید، «رگ خواب» با اختلافی فاحش ، لقب پر فروش ترین «آلبوم سال» را از آن خود کرد تا محسن یگانه خیلی زود خودش را به عنوان یک نابغه موسیقی به جامعه هنری کشور معرفی کند. قبل از انتشار این آلبوم گفت وگوی مفصلی با این خواننده در «زندگی ایده آل» چاپ شد که اتفاقاتی ناخواسته ، باعث دلخوری این خواننده شد و به همین خاطر او چندان مایل به گفت و گو با ایده آل نبود اما توضیحات ما توانست او را قانع کند تا بالاخره در ساعت 2 شب روزی که از کنسرت خارج از کشورش برگشته بود ، در آتلیه بابک مانی ، عکاس خوش ذوق و حرفه ای «زندگی ایده آل» پای صحبتش بنشینیم.

,خدایا کمک کن خــودم را گـم نکنــم محسن یگانه,خواننده پاپ,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها
در خانه محسن یگانه مردسالاری حاکم است یا زن سالاری؟

کمی مردسالاری حاکم است. دروغ نمی توانم بگویم و اینکه ما با هم تفاهم داریم ولی آن طرف ماجرا هم همیشه هست که من حرف همسرم را روی چشمم می گذارم. خواست های همسرم از من، همیشه اولویت کارهای من هستند.آلبوم  سال

بزرگ ترین ایراد آلبوم «رگ خواب»  از نظر خودت چه بود؟

رگ خواب ایراد زیاد داشت ولی در مقابل نکات مثبت آلبوم، حرفی برای گفتن نداشت. هر چقدر تو کار خوب ارائه بدهی، نگاه ها و توجهات به ایراد های هر چند کوچک، بیشتر می شود یعنی آن قسمت خالی لیوان بیشتر دیده می شود ولی شاید بزرگ ترین ایراد آلبوم من، صدا و آن حس خواندن من بود که به خاطر حساسیت و وسواس زیاد دیگر چیزی از آن باقی نمانده بود. به هر حال وقتی یک کار را 10 بار می خوانی، دیگر آن حس و حال اول را نخواهد داشت.عجیب ترین واکنشی که در مورد آلبوم رگ خواب در طول سال دیدی چه بود؟

این بود که صبح روزی که آلبوم پخش شده بود، برای خرید بیرون زدم و در همان لحظه یک تاکسی سبز که یک پسر جوان پشت رل نشسته بود ترانه «بمون» آلبوم را با بلند ترین صدای ممکن گوش می کرد و آن لحظه برای من هیجان انگیز ترین لحظه سال بود.سقف آرزوهای تو با 7 سال پیش چه فرقی کرده؟ آن زمان بزرگ ترین آرزوی تو چه بود و حالا چیست؟

زیاد اهل آرزو کردن نبودم و الان هم نیستم ولی همیشه من وقتی که می خواهم یک کاری را شروع کنم، بدترین حالت آن را می بینم. در مورد 7 سال پیش، ماجرا از این قرار بود که من در حال درس خواندن بودم و دوست داشتم در درسم موفق شوم و در کنار درس، موسیقی ای را که شروع کرده ام را ادامه بدهم و به جایی برسانم. قرار نبود از اول سوپراستار بشوم ولی یکسری تخیلات در ذهنم داشتم که آرزو نبود و فقط تخیل بود. خودم را روی استیج تصور می کردم و جالب اینجا بود که هرگز و هیچ وقت تصور درست و نزدیکی از آن لحظه نداشتم. نمی توانستم تصویر آن اتفاق را در ذهنم بسازم. بدترین حالت هم این بود که من در درسم موفق نمی شوم و در یک کافی شاپ، نشسته ام و از صبح تا شب می خوانم و با 50-40 هزار تومان روزانه زندگی کنم. این اعتراف تلخی است ولی بابت همین اعتراف تلخ هم به خودم افتخار می کنم. الان اتفاق غیرقابل تصوری برای من افتاده که اصلا نمی توانستم در گذشته به آن فکر کنم. خیلی بالا تر از تخیلات من بود.بزرگ ترین حسرت زندگی محسن یگانه در این 25 سال زندگی اش چه بوده؟

فقط زمان، چون این زمان است که همه اتفاقات را ایجاد می کند. خود تو اگر به خاطرات خوب 6 سال پیش خودت فکر کنی دلت نمی گیرد؟ من هم چون توجهم به این موضوع خیلی بیشتر از بقیه است، بیشتر اذیت می شوم.برسیم به ماجرای سوء تفاهمی که پس از چاپ مصاحبه تو در «زندگی ایده آل» و آن تیتر به وجود آمد. در سایت هواداران تو اتفاق خوبی در مورد آن ماجرا نیفتاد. در مورد آن اتفاق بگو و همه حس هایی که داشتی.

طرفدار من به کسی اجازه نمی دهد که به من توهین کند. همان طور که من اجازه نمی دهم کسی به طرفدار من توهین کند. آن حرکت ایده آل یک توهین به من بود حتی اگر آن اشتباه ناخواسته صورت گرفته باشد. من برخلاف تو اصلا حق را به شما نمی دهم و خودم را کاملا محق می بینم در این مورد. بحث ها و اتفاقاتی که در سایت های هواداری من افتاده و حمله هایی که به زندگی ایده آل شده را یک واکنش کاملا معمولی می دانم. یک عکس العمل در قبال یک عمل. این چیز عجیبی نیست. ایده آل اشتباه کرد این اتفاق برای من افتاد و هواداران من هم که جزئی از خانواده من هستند به شان برخورد. من حق را به آنها می دهم. چون اشتباه  از سوی شما سرزده بود. هواداران تو حق دارند که از تو حمایت کنند ولی می خواهم خطاب به هوادارانت چیزی بگویی که آن ها بفهمند که دیگر دلخوری ای نمانده و ما می خواهیم جبران کنیم.

می خواهید جبران کنید؟ عذرخواهی از این اتفاق خیلی راحت است. من خودم وقتی احساس می کنم که اشتباه کرده ام، وقتی به این نتیجه برسم که حق با طرف مقابل است، با تمام غروری که داشتم خودم پیش قدم شده ام و عذرخواهی کرده ام چون اعتقاد دارم که قبول کردن اشتباه جرات می خواهد ولی اگر شما می دانید که اشتباهی از طرف «ایده آل» صورت گرفته، من هنوز عذرخواهی رسمی شما را در مجله تان ندیده ام.

 یک جمله عذرخواهی در ایده آل هم باعث آرام تر شدن من و هوادارانم می شود و هم سندی است برای تکرار نشدن یک چنین سوء تفاهم هایی. هم شک و شبهات برای تکرار نشدنش از بین می رود. از دل طرفداران من هم در می آید.,خدایا کمک کن خــودم را گـم نکنــم محسن یگانه,خواننده پاپ,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


یک دید مثبت دیگری که ازدواج به من داد این بود که من در 10 سال اخیر با خانواده خودم زیاد آبم در یک جوب نمی رفت و کلا با مادر و خواهرهایم مشکل داشتم. از خانواده خیلی فاصله گرفته بودم. ازدواج دوباره خانواده ام را به من برگرداند. حس خانواده داشتن را در من پررنگ تر کرد چون من همیشه از خانواده فراری بودم چون درک متقابل مان تا حد زیادی کم شده بود ولی داشتن خانواده حس خوبی بود که ازدواج دوباره آن را در من زنده کردو اما ازدواج

 ازدواج محسن یگانه چقدر در خوب بودن آلبومش نقش داشت؟

تمرکز مرا در کار خیلی بالا برد. اگر شخص مناسبی را انتخاب کنی، در زندگی و کار، انگیزه هایت عوض می شود. من وقتی همسرم وارد زندگی ام شد، ماجرا برایم یک جور دیگر شد. برای کار کردن دوبله انرژی داشتم. با اینکه وقتی ازدواج می کنی دغدغه هایت چند برابر می شوند ولی جالب است با این که دغدغه هایت زیاد می شود همان قدر هم صبر تو بالا تر می رود. یک چیز مهم دیگر این که من به عشق، زیاد در زندگی اعتقاد ندارم. به نظرم دوست داشتن بیشتر از عشق می تواند ماندگاری داشته باشد؛ در زندگی ای که صبح تا شب با آن درگیری. بعد از ازدواج نباید آدم ها سعی کنند که شبیه هم شوند. تو در زندگی ات خیلی وقت هاست که از خودت خسته می شوی. حالا به این فکر کن که اگر همسرت هم مثل تو باشد و شبیه تو شده باشد، آن وقت از همه چیز و از زندگی خسته می شوی. ازدواج حس خانواده داشتن را در من پررنگ تر کرد زیرا من درک متقابل مان تا حد زیادی کم شده بود ولی داشتن خانواده حس خوبی بود که ازدواج دوباره آن را در من زنده کرد.داستان عاشق شدن محسن یگانه به کدام یک از ترانه هایش نزدیک تر است؟

ای کاش این سوال را نمی پرسیدی. نمی توانم به شما بگویم که چند بار عاشق شده ام و چندبار حس تنفر از عشق به من دست داده ولی چند تراک دارم که این ماجرا را با عمق و حس بالایی عنوان می کند، جوری که خود من با هر بار شنیدن آن واقعا منقلب می شوم. یکی از این قطعات «بعد رفتنت» است که کار را به علی لهراسبی واگذار کردم و او خوانده. یکی دیگر از این کارها هم «اما چقدر دیره» است که هنوز منتشر نشده. این تراک از لحاظ مرتبط بودن با دنیای عاشقی های من، عجیب و غریب است.کدام یکی از ترانه های تو در لحظاتی متولد شده اند که محسن یگانه حال و روز خوبی نداشته و عاشق بوده و به هم ریخته؟

«بعد رفتنت» یکی از این کارها بوده. «سال کبیسه» هم این شرایط را داشته. یکی، دو تا از کارهای من هم بوده اند که در لحظه تولد آنها من اساسی در بحران بودم و حال و روز خوشی نداشتم. مثل «آخه دل من» و «نشکن دلمو». واقعا آن روزها از همه چیز بریده بودم. اوج این بریدن ها هم در «آی خدا» بود که ربطی به عشق و عاشقی نداشت و کلا از همه چیز بریده بودم. همسرت کدام یک از ترانه های تو را دوست دارد و همیشه آن را گوش می کند؟

به نظرم «تابوت». چون یک جورهایی هم به خودش مربوط است!چه عوامل خارجی ای به یک زندگی عاشقانه آسیب می زند؟

من قبل از جواب دادن به سوالت تاکید می کنم که زندگی من خیلی هم عاشقانه نیست و بیشتر یک زندگی منطقی دارم تا عاشقانه. در کنار این منطق، عشق هم وجود دارد. فقط حرف های بیرون می تواند یک زندگی خوب را خراب کند. خیلی بد است که زندگی ات تحت تاثیر حرف هایی باشد که از بیرون وارد زندگی ات می شود. یکی از اشتباه هایی که انجام دادم این بود که محیط کارم را در خانه دایر کردم. این ماجرا لطمه بزرگی به زندگی من وارد کرد چون به هر حال 2 سطح کاملا صاف هم اگر صبح تا شب با هم در تماس باشند بالاخره اصطکاک به وجود می آید و مشکلات شروع می شود.محسن یگانه چقدر به بچه و فرزند فکر کرده و چقدر دوست دارد پدر شود؟

انشاالله 7 سال بعد. دختر و پسر هم فرقی نمی کند. فقط سالم بودنش مهم است. بعد از سالم بودن، کمی «پسر» را بیشتر دوست دارم. اسم «محمدرضا» را هم از همین حالا برایش انتخاب کرده ام. اگر هم دختر شد اسمش را می گذارم «نگاه».یک ایراد بزرگ از خودت بگو. به قول «معروف» به خودت گیر بده!

من کلا این روزها خیلی به فکر سلامت خودم نیستم. خیلی مضحک است که خودم آن را عنوان می کنم. می دانم این طور است و خودم زیاد به آن اهمیت نمی دهم. بیش از حد خیلی چیزها را در خودم می ریزم ولی به مرور کینه ای بودنم در حال از بین رفتن است. خوشحالم بابت این ماجرا.,خدایا کمک کن خــودم را گـم نکنــم محسن یگانه,خواننده پاپ,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


آخر این مصاحبه و در آخر سالی که آلبومت به عنوان بهترین آلبوم سال انتخاب شده و موفقیت های بزرگی را تجربه کرده ای، دوست دارم کسی را که بدترین ضربه را به تو در زندگی ات زده حلال کنی. ازته دل.  این اتفاق به خودی خود می افتد. زندگی عجیب است. خیلی عجیب. من به خصوص در این برهه از زندگی ام که در حال سپری کردنش هستم به عجیب بودن دنیا پی برده ام و با تمام وجود آن را درک کرده ام. شاید نتوانی عمق جمله ای را که می خواهم به تو بگویم درست درک کنی ولی دنیا به شدت کوچک است و من بیشتر در حال پی بردن به آن هستم. عمل و عکس العمل خیلی از هم فاصله ندارند. پی بردن به این حقایق شاید قیمتش بالا باشد و بهای سنگینی شاید داشته باشد ولی به نظر من می ارزد. ما زندگی می کنیم که این حقایق را درک کنیم تا نفهم از دنیا نرویم. می ارزد که در زندگی خیلی از سختی ها را تحمل کنی. حلال کردن مترادف نبخشیدن است و زیاد با لفظ این کار موافق نیستم. در زندگی من آدم های زیادی بوده اند که به من ضربه زده اند ولی من آرام آرام نگاهم به دنیا فرق کرده است.روح محسن یگانه با کسب چه موفقیت هایی آرام می گیرد و به قولی ارضا می شود؟

چوب خط انداختن را دوست ندارم ولی این را هم به شما و هم به طرفدارانم می گویم که موسیقی را زمانی کنار می گذارم که از خودم راضی باشم. در راهی که شروع کرده ام و به عشق موسیقی بهترین دوران زندگی ام را از دست داده ام، دوست دارم تا ته خط را بروم و تجربه کنم و به قولی منفجر کنم. تا جایی که زورم می رسد و توانش را دارم. من فکر می کنم که زورم زیاد است و اهل حرف هم نیستم. دوست دارم بهترین بودن مطلق را تجربه کنم. جوری که کسی جرات نکند سمتم بیاید و بخواهد به مقایسه کارها بپردازد. روح من فقط در آن نقطه است که آرام می گیرد. تو به آرزوهایت در عشق رسیدی. چیزی که در کارهای قبلی اولویت تو بوده و فضای کارهایت سرشار از تمی عاشقانه و حسی بوده. در کارهای بعدی منتظر چه فضاهایی در ترانه های تو خواهیم بود؟

اولا که تو از کجا می دانی که من به آرزوهایم در عشق رسیده ام؟! دوما فرض کنیم که رسیده باشم؛ تو فکر می کنی که خاطراتش مرده و تمام شده؟ نه اصلا این طور نیست چون همیشه آن خاطرات حضور دارند و برای همین هم هست که قدرت تخیل قوی ای همیشه داشته ام.تو حافظه بلندمدت خوبی داری، هر چند می دانم حافظه نزدیکت چندان قوی نیست. دوست دارم بهترین و بدترین خاطره همه عیدهایی را که تا به حال داشته و تجربه کردی ای را تعریف کنی.

بدترین خاطره در همه زندگی من فوت یکی از خاله هایم است که واقعا نابود شدم. در 16سالگی واقعا این نابود شدن و تخریب را حس کردم. با احترام به مادرم باید اعتراف کنم که با فوت خاله ام، مهربان ترین آدم زندگی ام رفت. بهترین خاطره هم مربوط به همان خاله ام می شود که عید یکی از سال ها برای من توپ فوتبال هدیه آورده بود که دقیقا همان روزی که آورده بود پنچر شد! بزرگ ترین آرزویی که امسال در لحظه تحویل سال از خدا می خواهی چیست؟

این را نباید بگویم ولی من همیشه بزرگ ترین عشقم این بوده که لحظه تحویل سال را در جمکران باشم. بزرگ ترین دعای من هم هر سال این است که خدایا کاری کن که تا سال بعد همین موقع بتوانم با قاطعیت بگویم که عوض نشده ام. دوست ندارم دلم حتی یک درصد هم سیاه شده باشد. یادم نرود گذشته ام. هنوز همان محسن یگانه ای بمانم که در لیست کلاس های مدرسه همیشه نفر آخر بود! اگر قرار باشد خودم را گم کنم خدایا کاری کن که امسال، سالش نباشد. سال تحویل تنها لحظه ای است که واقعا از ته دل دعا می کنم. از عمیق ترین جای قلبم.

منبع : مجله زندگی ایده آل
تبلیغات