,چرا ما آجــیل نمی‌خـــریم؟ دیدار با اکبر عبدی,اکبر عبدی,آقای خنده,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها

 
خاطره آن شلوار جین سوخته

در دوران کودکی خیلی چاق و تپل بودم. شلوار جین خیلی مد بود اما اندازه من وجود نداشت. پدر من مکانیک ماشین‌های نساجی در کارخانه چیت‌سازی تهران بود. یک سال کارخانه پدرم، پارچه جین تولید کرد و ما چند متر خریدیم به قیمت آن زمان یادم است 18 تومان و پنج‌زار پول پارچه شد و 12 تومان هم دادیم چهار‌راه لشگر دوختند و چهارشنبه‌سوری حاضر شد، دو روز بعد هم عید بود. من از خوشحالی‌ شلوار جین را شب چهارشنبه‌سوری پوشیدم و آمدم توی کوچه. آن‌موقع پاچه گشاد مد بود و پاچه‌اش را هم تا می‌کردیم بیرون. بچه‌ها تو کوچه بدجنسی کردند و یک تکه ذغال داخل پاچه شلوار من انداختند. بوی سوختگی به مشامم رسید ولی فکر نکردم که شلوار من باشد. خلاصه شلوار سوخت و من آن سال مجبور شدم لباس کهنه‌های پارسال را بپوشم و این جریمه‌ام بود که مواظب نبودم.  اتفاق همیشگی بین من و پدرم!

من بعضی وقت‌ها می‌گویم اگر تلفن من را خواست بگویید نیستم. پدرم پشت تلفن به مخاطب می‌گوید: «اکبر می‌گه بگو نیست.»  به پدرم می‌گویم چرا نگفتی؟ او می‌گوید به‌نظرت وقتی شما اینجا نشستی، من دروغ بگویم نیستی، درست است!  پیشنهاد می‌دهم هدیه بدهید

از میان آجیل‌های شب عید، فندق و بادام را خیلی دوست دارم؛ البته اگر وارداتی نباشد چون مزه ندارد ولی کلا آجیل برای پذیرایی در سال نو برایم خیلی مهم است.  البته بعد از 15 اسفند 1381 که برادرم اصغر عبدی شهید شد دیگر به آجیل و تنقلات عید توجه نمی‌کنیم. ولی کلا مسئولیت تهیه سور و سات عید از جمله آجیل و میوه و شیرینی عید را به‌عهده مادر می‌گذاریم. مادر هر چه برای خودش تهیه می‌کند برای ما و برادران دیگرم هم تهیه می‌کند. من قدیم‌ها قبل از بیماری‌ دیابت‌ام شیرینی دوست نداشتم و فقط عاشق آجیل بودم اما نمی‌دانم چه حکمتی است از وقتی دیابت گرفتم، علاقه زیادی به شیرینی پیدا کرده‌ام. ولی توصیه می‌کنم شیرینی را از زندگی دور کنید و از آجیل‌های کم نمک استفاده کنید به‌خصوص افرادی که دچار دیابت و فشار خون هستند باید بیشتر به این مسئله توجه کنند. بهترین چیزی که پیشنهاد می‌کنم به دیگران هدیه بدهید این است که به خانواده‌هایی که دوست‌شان داریم، دستگاه تست قند خون هدیه دهیم. کشف بیماری دیابت در خانواده‌ها به‌نظر من، 80 درصد به درمان کمک خواهد کرد چون به موقع تشخیص می‌دهیم و دیرتر دچار عوارض بیماری می‌شویم. دور از جان هم‌وطنان‌مان خیلی‌ها شاید این بیماری را دارند و بی‌خبرند. این هدیه کمک می‌کند به موقع از خطرات چشمی، قلبی و کلیوی دیابت جلوگیری کنیم. در مورد افراد چاق باید گفت پیاده‌روی، ورزش،دارو و درمان با نظر پزشک حتما موثر است اما به‌نظر من مهم‌ترین اصل، کم خوردن و کاهش وزن و مقابله با چاقی است. تا وقتی آدم تصمیم نگیرد کم بخورد لاغر نخواهد شد.چگونه وزن کم کردم؟

در مشهد فیلم «استخوان‌های بابام» را داشتم بازی می‌کردم و یک شب مهمان دکتر رضوانی شدم. آن‌موقع کمر‌درد زیادی داشتم. دکتر به من گفت: اگر می‌خواهی تا چند ماه دیگر مشکل دیسک کمر پیدا نکنی باید وزنت را پایین بیاوری و درضمن گفت چاقی شکم مثل یک کیف کوله‌پشتی به کمرت فشار می‌‌آورد و موجب می‌شود دیسکت بیرون بزند. این مسئله موجب شد من به‌طور جدی برای کاهش وزن تلاش کنم. زمانی 127 کیلو وزن داشتم ولی آن‌قدر تلاش کردم تا کم‌کم به 100، و الان هم به 83 کیلو برسم.باور کنید از گرسنگی گریه می‌کردم. خیلی سخت‌ بود وقتی که هنوز سیر نشدی از پای سفره و خوردن قورمه‌سبزی و چلوکباب بلند شوی اما وقتی به کمردرد فکر می‌کردم به‌طور جدی با چاقی مبارزه می‌‌کردم.در خانواده ما، من از همه چاق‌تر بودم اما الان برادران دیگرم دارند چاق می‌شوند، درحالی‌که من لاغر شده‌ام. علی‌آقا عبدی برادرم که بعد از ازدواج در شمال زندگی می‌کند، به دلیل دست‌پخت خوب شمالی‌ها این روزها چاق شده است. الان من از سایر اعضا خانواده لاغر‌ترم البته دخترم المیرا و همسرم هم چاق نیستند.اتفاقات برتر زندگی من

  •  تلخ‌ترین رخدادهای سال 89 بستری شدن خودم، مادرم، پدرم، همسرم و زن‌دایی‌ام که مادر همسرم هستند و تعدادی از دوستانم در بیمارستان بود.
  • سالی که گذشت به‌دلیل بیماری‌های زیاد، کم کار کردم اما از دکتر اسدی، رئیس بیمارستان پارسیان، دکتر عزیزی، متخصص غدد، دکتر هاشمیان جراح چشم و در کل از همه پزشکانی که در طول درمان من به کمک کردند تشکر ویژه می‌کنم.
  •  امسال فیلم « سرخابی » را با دخترم بازی کردیم. این فیلم یک ویژگی دارد و آن این است که المیرا دخترم برای نخستین‌بار بازی کرد و با هم جلوی دوربین رفتیم و رفتارهای عاطفی پدر و دختری را خیلی نزدیک با هم اجرا کردیم.
  •  این نقطه پررنگ سال 89 در تاریخ کاری من بود. کارگردان و فیلمبردار هم خیلی راضی بودند.
  •   ما ایرانی‌ها یک اخلاقی داریم که همیشه خدا را شکر می‌کنیم، حتی اگر اتفاق ناگواری هم بیفتد باز هم خدا را شکر می‌کنیم که شاید احتمال رخداد ناگوارتری هم وجود داشت.
  •  به هم تعارف زیاد خوردن نکنیم. تعارف زیاد، برخی اوقات افراد را در شرایط سخت قرار می‌دهد به فردی که بیمار است، دیابت دارد و  نمی‌تواند شیرینی بخورد، نباید اصرار کرد. به‌نظر من هر کسی که دست اولی را برای آشتی بیاورد جلو آن فرد بزرگ است ولی ممکن است از نظر سنی کوچک باشد. اگر عاشق هم هستیم به هم دروغ نگوییم. منظورم این است که مثل بازیگران‌در زندگی بازی نکنیم و واقعی باشیم. اما متاسفانه برخی افراد در زندگی معمولی خود خوب بازی می‌کنند.
  •  سعی کنیم در جمع خانواده‌ها و دوستان و آشنایان خوب زندگی کنیم و از دروغ به دور باشیم.
منبع : مجله سیب سبز
تبلیغات