گوهر خیراندیش، یک شیرازی اصیل! - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گوهر خیراندیش، یک شیرازی اصیل! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیوگرافی بازیگران از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مجله زندگی ایده آل: گوهر خیراندیش همان‌طور که از آوا و لهجه‌اش پیداست از آن شیرازی‌های اصیل است. گفت‌وگو با او درباره زادگاه و شهری که دوستش دارد، خیلی جذاب بود. به این دلیل که او اینقدر با آب و تاب و زیبا درباره شهرش صحبت می‌کند که دل‌تان می‌خواهد همان لحظه تلفن را قطع کنید و به شیراز سفر کنید. با او درباره اماکن دیدنی، غذاهای شیراز و... صحبت کردیم که در ادامه می‌خوانید.

من و  مادرم و دخترم

خانم خیراندیش شما اصالتا شیرازی هستید؟

بله ، مادرم خودشان به من گفتند که در کازرون به دنیا آمده و در 9 سالگی هم به شیراز آمده و دیگر هرگز به کازرون سفر نکردند. پدرم هم در شهر اقلید استان فارس به دنیا آمده است. خود من هم در بیمارستان مرسلی شیراز به دنیا آمدم. البته امید پسرم هم در این بیمارستان به دنیا آمده چون مادرم در آن‌زمان مامای همان بیمارستان بود.

مادرتان در قید حیات هستند؟

خیر، ایشان تقریبا 6 سال پیش فوت شد.

فرزندان دیگرتان چطور؟ آنها هم در شیراز به دنیا آمدند؟

دختر دومم هم در شیراز به دنیا آمده و در بیمارستان نمازی. این بیمارستان در آن زمان یکی از بهترین بیمارستان‌های شیراز بود.

گوهر خیراندیش، یک شیرازی اصیل!
,گوهر خیراندیش, یک شیرازی اصیل! گوهر خیراندیش,مصاحبه بازیگر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


خونسردها و آرام ها

از نظر شما بهترین خصوصیت شیرازی‌ها چیست؟

آدم‌های دل‌ نشاطی هستند و مادرم همیشه می‌گفت شیرازی‌ها دل خجسته‌ای دارند و این به نظرم بهترین خصوصیت آنهاست.

این خصوصیت از چه چیزی نشات می‌گیرد؟

تصور می‌کنم که شرایط جغرافیایی آنها را این‌طور بار آورده. شیراز از نظر موقعیتی شهر میانه‌ای است. یعنی نه زیاد به بوشهر و جنوب‌ نزدیک است و نه زیاد به کویر که هوای سرد و خشکی دارد. به همین دلیل شیرازی‌ها خونسرد‌تر و آرام‌تر بار می‌آیند. آنها با هر ساعتی که به دست می‌آورند به میهمانی‌ها و باغ‌ها می‌روند. این عادت به باغ‌رفتن از قدیم در آنها وجود داشته و دارد. عادت دارند که هر چند روز یک‌بار به باغ‌های‌شان بروند و درآنجا اتراق کنند. آخرین باری که من به شیراز رفته بودم دیدم که به تازگی مردم در بلوارهای شهر هم می‌نشینند و چای می‌خورند و تفریح می‌کنند.

آسمان پرستاره

آخرین باری که به شیراز رفتید کدام مکان توجه شما را به خودش جلب کرد؟

مقبره خواجوی کرمانی. اینقدر نورپردازی قشنگی برای این مکان صورت گرفته که نگو و نپرس! نوری که روی کوه افتاده واقعا منظره زیبایی به وجود آورده. زیبایی این منطقه به جایی برای وصال عشاقی که در سال‌های ابتدایی زندگی‌شان هستند، تبدیل شده. بگذارید از طاق نصرت شیراز و دروازه قرآنش هم یادی کنم. این اصلی‌ترین تفاوت شیراز با همه شهرهاست. من سفرهای زیادی به کشورهای مختلف داشتم و این دروازه که شهر را از بیرون شهر جدا می‌کند را جز در ایالات‌متحده ندیدم. ویژگی اصلی‌اش هم این است که شما وقتی دروازه قرآن را می‌بینی از همان‌جا می‌توانی تمام شهر شیراز را هم نظاره کنی. در شب وقتی چراغ های شهر روشن است اگر نزدیک دروازه قرآن بایستی کل شهر مثل آسمان پرستاره است. همه چیز در آن زمان شبیه یک کارت پستال است.

به غیر از اماکنی که به آن اشاره کردید مکان‌های دیدنی دیگری در شیراز هم به ذهن‌تان می‌‌آید؟

 البته شیراز و اصفهان و شهرهای این‌چنینی از نظر داشتن ابنیه تاریخی واقعا غنی هستند. در شیراز تخت جمشید ، نقش رستم، باغ‌های ارم ، باغ‌ مشیر و عفیف‌آباد و... وجود دارد.

کتری دودزده، سیب‌زمینی زغالی

خاطره‌ای از خونسردی شیرازی‌ها دارید؟

بله؛ یادم می‌آید یک بار در باغ نشسته بودیم که نیمی از ماشین اسماعیل‌خانی در حاشیه باغ در زمین فرو رفت. من و پدرم گوشه‌ای نشسته بودیم و پدرم داشت درباره برداشت‌ها از زمین و اینکه بار امسال چطور است صحبت می‌کرد که یکدفعه صدای فریادهای اسماعیل‌خانی را شنیدیم که کمک می‌خواست. پدرم با خونسردی گفت:«اشکال نداره باباجان. بگذار اگر کسی از اینجا رد شد از او کمک می‌گیریم تا ماشین را دربیاوریم!» الان که این را گفتم یاد خاطرات کتری‌های دودزده و سیب‌زمینی‌های زغالی و گندم‌های خولوار (تنورهای کوچک سر زمین) افتادم.

دیروز باغ بوده، امروز داره استراحت می‌کنه!

بدترین خصوصیت شیرازی‌ها البته به زعم غیرشیرازی‌ها «تنبلی‌» است، درست است؟

نه واقعا. من این موضوع را قبول ندارم، نه به دلیل اینکه خودم یک شیرازی هستم. وقتی شرایط آب و هوایی و جغرافیایی یک شهر خوب باشد و جاهای زیادی برای تفریح و استراحت وجود داشته باشد ناخودآگاه افراد زمان زیادی برای تفریح‌شان در نظر می‌گیرند. شاید این دل‌خجستگی‌ها هم از همین موضوع نشات بگیرد. من یادم می‌آید که یک روز ماشین جمشید اسماعیل‌خانی (همسر سابق؛ خدا بیامرزدش) خراب شد و ما می‌خواستیم برگردیم تهران و ماشین نداشتیم. ماشین را بردیم تعمیرگاه آنجا بسته بود به ما گفتند فلانی رفته باغ. فردای آن‌ روز دوباره رفتیم آنجا دیدیم باز هم مغازه بسته است، دوباره دلیل را پرسیدیم که گفتند فلانی دیروز باغ بوده خسته است دارد استراحت می‌کند! (می‌خندد).

,گوهر خیراندیش, یک شیرازی اصیل! گوهر خیراندیش,مصاحبه بازیگر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پس می‌شود نتیجه گرفت که خیلی آدم​هایی جدی نیستند، نه؟

نه. خونسرد هستند، این کلمه بهتری است. من تا شعاع خانواده خودم تا انتها و از شعاع خانواده اسماعیل‌خانی تا انتها و همین طور خانواده خواهرم می‌بینم که همه دارند مثل فرفره کار می‌کنند، اما بگذارید یک نکته مهم را بگویم؛ شیرازی‌ها مثل خارجی‌ها زندگی می‌کنند. یعنی وقتی کار می‌کنند، فقط کار می‌کنند و وقتی استراحت می‌کنند، فقط استراحت می‌کنند. من هیچ مرد و زن شیرازی را ندیدم که تنبل باشد. آنها با خونسردی کارشان را انجام می‌دهند. در آنها تشویش و استرس دیده نمی‌شود. شاید همین است که باعث می‌شود به نظر تنبل بیایند.

خیلی از شیرازی‌ها یکدفعه پولدار شدند

خانم خیراندیش چرا اینقدر میزان مهاجرت و سفر شیرازی‌ها به خارج ‌از کشور زیاد است؟

این سؤالی است که برای خود من هم به وجود آمده. من در انگلیس، آلمان و آمریکا شیرازی‌های زیادی را دیدم. تحلیل من در این باره این است که در شیراز باغ‌های زیادی وجود دارد که وقتی شهرنشینی و زندگی مدرن آغاز شد، خیلی از شیرازی‌ها یکدفعه با موقعیت مالی خیلی خوبی مواجه شدند. شاید الان سرمایه زیادی دارند که باعث می‌شود سفرهای زیادی هم داشته باشند.

ژن دختر شیرازی فرق دارد

چرا اینقدر در ادبیات و اشعار ما به دختران شیرازی اشاره شده؟ چه معرفه‌ای آنها را متمایز می‌کند؟

گندمگون بودن‌شان و سیاه بودن چشم‌ها و پیوستگی ابروها و مهربانی بیش از حد، خانه‌داری‌، صبوری و بردباری که نشات گرفته از جغرافیاست. ژن آنها مهم‌ترین عوامل تمایز آنها با دیگر دختران است. دختران شیرازی که محل زندگی‌شان، آب‌و هوای خوبی دارد، هم پوست خوبی دارند و هم موهای خوبی. استرس کمتری دارند و بنابراین روحیه بهتری هم دارند.

حافظ و سعدی من

حافظ یا سعدی؟ شما به کدام یک ارادت بیشتری دارید؟

برای من حافظ در قله رفیعی است که وقتی سرم را برمی‌گردانم کنارش در قله رفیع دیگری سعدی را می‌بینم. شاید به این دلیل اقبال عمومی به گلستان و بوستان سعدی کمتر باشد که مردم نمی‌توانند مانند دیوان حافظ برای تفأل به آن سری بزنند. این مهم‌ترین دلیلی است که خواجه شمس‌الدین حافظ را بیشتر سر زبان‌‌ها انداخته است.

غزلی از حافظ هست که همیشه در ذهن‌تان باشد؟

من خیلی از اشعارش را با خودم مرور می‌کنم اما یکی از شعرهایش را که واقعا من را منقلب می‌کند این است: «در کار گلاب و گل حکم ازلی این بود/ زین شاهد بازاری آن پرده نشین باشد» تفسیر این شعر واقعا بی‌نظیر است. او دارد درباره سرنوشت گل صحبت می‌کند که با مرارت تبدیل به گلاب می‌شود و به مغازه‌ها می‌رود. دیگر شعری که خیلی دوست دارم هم این است:« نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد» یکی از تفسیرهای این شعر هم مربوط به حضرت محمد (ص) است که بدون هیچ سوادی معلم جامعه خود شد.

,گوهر خیراندیش, یک شیرازی اصیل! گوهر خیراندیش,مصاحبه بازیگر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بفرمایید فالوده شیرازی

خوشمزه‌ترین غذای شیرازی چیست؟

برای هرکسی یک چیزی خوشمزه است اما معروف‌ترین غذاهای‌مان کلم پلوی شیرازی، آش شله‌قلم‌کار و آش کارده است. خود گیاه کارده بسیار عجیب و غریب است به طوری که اگر زبان کسی به این گیاه بخورد زبانش ترک می‌خورد اما همین گیاه را وقتی می‌شورند و شیرین می‌کنند اینقدر خوشمزه می‌شود که از آن برای استفاده در آش کارده استفاده می‌کنند. از خوراکی‌های خوشمزه شیراز هم می‌توان به کلوچه و مسقطی و فالوده شیراز اشاره کرد. هیچ جایی به جز شیراز نمی‌توان فالوده‌ای به خوشمزگی فالوده‌های ناب شیراز پیدا کرد.

شیراز عرقیات خیلی خوبی هم دارد...

بله؛ عرقیات شیراز هم معروف است: گلاب، بیدمشک، نعناع، بهارنارنج و... خواص زیادی هم دارند. می‌گویند اگر کسی که استرس و بی‌قراری زیادی دارد در باغ بهارنارنج قدم بزند، حالش خوب می شود و آرامش می‌گیرد.

شهر توریست‌پذیر

کدام هتل در شیراز را پیشنهاد می‌کنید؟

گوشه گوشه‌های شهر هتل‌های خیلی خوبی دارد به دلیل اینکه شیراز شهر توریست‌پذیری است. هتل چمران یکی از آن هتل‌های خوب است که هم چشم‌انداز خوبی دارد و هم هتل خوبی است.

ابربرچسب : دانلود فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود فال حافظ با معنی برای گوشی جاوا ، دانلود حافظ خوانی کیکاووس یاکیده ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای جاوا ، شعر حافظ درباره دوست خوب ، دانلود کتاب فال حافظ با معنی برای موبایل ، حافظ شیرازی اشعار عاشقانه ، حافظ خوانی دانلود ، فال حافظ با تفسیر دکتر عطاری ، کد فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل ، حافظ خوانی شب یلدا ، دیوان حافظ آنلاین ، حافظ خوانی احمد شاملو ، فال حافظ با تفسیر معنی قران ، فال حافظ با تفسیر انلاین ، دیوان حافظ به زبان آلمانی ، فال حافظ از دیوان حافظ ، اشعار حافظ در مورد عشق ، فال حافظ با معنی بیتوته ، دیوان حافظ صوتی گرمارودی ، دیوان حافظ android ، دیوان حافظ ، دیوان حافظ آنلاین با معنی ، اشعار حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی برای موبایل-جاوا ، دیوان صوتی حافظ با صدای ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی و فارسی ، فال حافظ با تعبیر آنلاین ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل اندروید ، دیوان شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ روزانه امروز ، شاخه نبات حافظ کیست ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با معنی و تعبیر و تفسیر ، شاخ نبات معشوقه حافظ ، شاخ نباتم دادند ، دیوان حافظ دانلود رایگان ، فال روزانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر فارسی ، دیوان غزلیات حافظ آنلاین ، فال حافظ با تفسیر ، فال حافظ با معنی جاوا ، دیوان حافظ صوتی ، فال حافظ اصلی امروز ، شعر از حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی برای شب یلدا ، فال حافظ با معنی تعبیر ، دانلود شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر عطاری کرمانی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی ، حافظ خوانی ، دانلود حافظ خوانی مرشد ترابی ، دیوان حافظ نسخه اندروید ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه ی انگلیسی ، دانلود دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، اشعار حافظ شیرازی در مورد بهار ، دیوان حافظ صوتی موبایل ، دانلود دیوان کامل حافظ به انگلیسی ، بهترین اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، شاخ نبات کیست ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود رایگان فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با تفسیر عطاری ، حافظ شیرازی که بود ، دانلود دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر کامل معنی دکلمه صوت قرائت آواز ، دیوان صوتی حافظ با صدای شاملو ، دانلود حافظ خوانی بهروز رضوی ، اشعار حافظ شیرازی به انگلیسی ، دیوان حافظ انگلیسی pdf ، دانلود فال حافظ با معنی فرمت جاوا ، دیوان حافظ online ، اشعار سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار حافظ در باره دوست ، حافظ شیرازی شعر ، فال حافظ با تفسیر و تعبیر ، فال حافظ با تعبیر فارسی ، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ درباره خدا ، دیوان حافظ برای موبایل اندروید ، دانلود فال حافظ ناطق برای اندروید ، حافظ خوانی در بریتانیا ، فال حافظ آنلاین با تفسیر کامل ، فال حافظ روزانه اصلی ، فال حافظ با تفسیر اندروید ، فال حافظ همراه با معنی برای موبایل ، حافظ خوانی با صدای استاد موسوی گرمارودی ، فال حافظ با معنی و تعبیر ، کد دانلود فال حافظ ناطق برای موبایل ، برنامه بهترین کتاب دیوان حافظ گویا اندروید ، دیوان حافظ به فارسی و انگلیسی ، فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا ، دیوان حافظ انگلیسی ، فال حافظ ناطق ، اشعار حافظ در مورد دوستی ، دیوان حافظ فارسی و انگلیسی ، دیوان حافظ با صدای شاملو ، فال امروز حافظ شیرازی ، دیوان حافظ اندروید ، دیوان حافظ شیرازی ، فال حافظ روزانه همراه اول ، دانلود اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوست داشتن ، دیوان حافظ اندروید صوتی ، دانلود حافظ خوانی صوتی ، حافظ شیرازی اردو ، اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، شاخه نبات کیست ، همسر حافظ شیرازی که بود ، شعر حافظ در مورد دوست خوب ، حافظ خوانی شاملو دانلود ، شاخ نبات و حافظ ، حافظ خوانی با صدای موسوی گرمارودی ، دانلود حافظ خوانی امیر نوری ، حافظ خوانی استاد گرمارودی ، دیوان حافظ pdf ، دانلود حافظ خوانی گرمارودی ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی برای جاوا ، فال حافظ با معنی شب یلدا ، شاخه نبات معشوقه ی حافظ ، حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر و معنی فارسی ، شعر سعدی به زبان انگلیسی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با تفسیر صوتی برای اندروید ، شعرای حافظ شیرازی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، حافظ شیرازی ویکی پدیا ، دیوان حافظ fale hafez فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره دیوان حافظ ، شاخ نبات حافظ کیست ، کتاب شاخ نبات حافظ ، فال حافظ با تفسیر استخاره با معنی ، فال حافظ با تفسیر معنی کامل ، فال حافظ روزانه یک پاراگراف ، دانلود فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با تفسیر و استخاره و معنی ، شعری از حافظ به زبان انگلیسی ، حافظ شیرازی ، کتاب شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر برای اندروید ، شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوست ، دانلود اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دیوان حافظ صوتی شاملو ، فال حافظ با تعبیر و تفسیر و معنی ، دانلود کتاب دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، دانلود برنامه فال حافظ صوتی برای اندروید ، فال حافظ با معنی واقعی ، بهترین شعر حافظ شیرازی ، فال روز حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر دکتر قمشه ای ، فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره ، فال حافظ با معنی برای موبایل ، شعر از حافظ در مورد دوستی ، دیوان حافظ آنلاین جستجو ، حافظ خوانی در شب یلدا ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، دانلود حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، شاخ نبات ، فال حافظ با معنی ، شاخه نبات معشوقه حافظ ، دانلود فال حافظ با معنی برای جاوا ، حافظ خوانی دکتر موسوی گرمارودی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل ، حافظ خوانی ژاله صادقیان ، شعر حافظ در مورد بی وفایی دوست ، فال حافظ با معنی و استخاره ، اشعار حافظ ترجمه انگلیسی ، فال روزانه حافظ ناطق ، دانلود کتاب شاخ نبات حافظ ، گرفتن فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل اندروید ، شعر حافظ ، اشعارعاشقانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر آنلاین ، اشعار حافظ درباره دوستی ، گرفتن فال حافظ با تفسیر و معنی ، فال حافظ روزانه آنلاین ، فال حافظ با معنی فارسی برای موبایل ، دانلود حافظ خوانی دکتر سروش ، فال حافظ ناطق دار ، شعر معروف حافظ شیرازی ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل نوکیا ، حافظ خوانی گرمارودی ، دانلود حافظ خوانی شجریان ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای کامپیوتر ، دیوان حافظ ترجمه انگلیسی ، حافظ شیرازی اشعار ، فال حافظ روزانه 2030 ، اشعار حافظ شیرازی pdf ، حافظ شیرازی mp3 ، فال حافظ همراه با تفسیر و معنی ، دیوان حافظ آنلاین انگلیسی ، شعر حافظ شیراز ، فال حافظ روزانه ، مراسم حافظ خوانی در شب یلدا ، دیوان حافظ صوتی دانلود ، فال حافظ روزانه ایرانسل ، حافظ شیرازی فال ، فال حافظ با معنی نیک صالحی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی با ترجمه ، نرم افزار دانلود فال حافظ ناطق برای کامپیوتر ، ترجمه ی دیوان حافظ به انگلیسی ، فال حافظ با معنی و تفسیر آنلاین ، اشعار عاشقانه از حافظ شیرازی ، حافظ شیرازی دوست

اخبار اکاایران

تبلیغات