مهدی مهدوی‌کیا کاپیتان سابق تیم ملی در بازگشت به فوتبال ایران روزهای خوبی نداشت و نتوانست به آنچه که انتظارش را داشت، برسد.
او مدعی شد که دوست داشته فوتبالش را در کشور آلمان به پایان برساند و از دوران بازیگری خداحافظی کند اما شرایط طوری پیش آمده که مجبور شده به فوتبال ایران برگردد.

گفتگوی خبرنگار خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، با مهدوی کیا را در ادامه می خوانید:

*لیگ دهم حرفه‌ای با استیل‌آذین چطور گذشت؟

- در کل فصل بسیار بدی بود چون  تیم ما مطابق انتظار کار نکرد و در نهایت به لیگ یک سقوط کردیم. در مجموع فصل زیاد جالبی نبود.

*دلایل سقوط استیل‌آذین چه بود؟

- دلایل زیادی داشت اما کلا مجموعه تیم نتواست خودش را هماهنگ کند. مشکلات زیاد بر 2 تیم ما با توجه به تمام داشته‌هایی که داشت‌، نتوانست به اهدافش برسد.

*اما این تیم با ستاره‌هایی که جذب کرده بود در شروع فصل مدعی قهرمانی بود؟

- بله ما فصل را خیلی خوب شروع کردیم و در 6، 7 هفته اول فصل صدرنشین  لیگ بودیم اما مشکلات شروع شد و تغییرات زیاد در مجموعه باشگاه و کادر فنی و همچنین مصدومیت بازیکنان تیم نگذاشت تا روند خوبمان را ادامه بدهیم.

,مهدوی‌کیا و ناگفته های بازگشت به ایران مهدوی‌کیا,فوتبال,استیل‌آذین,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها*شما به عنوان بازیکن با تجربه و کاپیتان تیم نمی‌توانستید برای بهبود روند تیم کاری بکنید؟

- کار دست ما نبود. از اول که فصل شروع شد تغییرات در بخش مدیریتی داشتیم و بعد هم کادر فنی تغییرات داشت و تیم نتوانست به ترکیب ثابتی دست یابد. هر مربی که آمد،‌ نتوانست تیم را جمع و جور کند.

*چرا علی پروین با آن همه تجربه و اعتبار نتوانست کاری برای استیل‌آذین انجام دهد؟

- مشکلات آنقدر زیاد بود که کسی نمی‌توانست کاری انجام دهد. تیم ما در سراشیبی بود و نتوانستیم نجات پیدا کنیم. همه دوست داشتند و می‌خواستند یک کار بکنند و تیم را از بحران خارج کنند اما متأسفانه نشد و روز به روز شرایط بدتر شد.

*با توجه به تمام این اتفاقات استیل‌آذین را یک باشگاه حرفه‌ای می‌دانید؟

- از نظر ساختاری استیل‌آذین امکانات خیلی خوبی داشت اما چون یک تیم نو پا بود و بازیکنان هماهنگ نبودند، تیم نتوانست خودش را جمع و جور کند.

*از بازگشت به فوتبال ایران راضی هستید؟

- نیم فصل اول حضورم در استیل‌آذین خوب بود اما فصل گذشته راضی نبودم هرچند که در مجموع برایم این یک فصل و نیم خوب بوده است البته در فوتبال همیشه اتفاقاتی می‌افتد که نمی‌شود آنها را پیش‌بینی کرد.

*چرا چند فصل است که برای شما اتفاقات بدی می‌افتد؟

- یک نیم فصل با اینتراخت فرانکفورت برایم بد بود و الان هم شرایط آن چیزی که فکر می‌کردم نشد. این اتفاقات قابل پیش‌بینی نیست و متأسفانه شرایط آنطور که می‌خواستم پیش نرفت.

*خیلی‌ها معتقدند که بهتر بود شما بعد از حضور در فوتبال آلمان از دنیای بازیگری خداحافظی می‌کردید و به فوتبال ایران برنمی گشتید؟

- خود من هم این قصد را داشتم اما با توجه به شرایطی که داشتم باید به ایران برمی‌گشتم. دوست داشتم در آلمان از فوتبال خداحافظی کنم. من 32 سال سن داشتم و هیچ فوتبالیستی در چنین سنی از فوتبال خداحافظی نمی‌کند و من هم مجبور شدم به فوتبال ایران برگردم.

*انتخاب استیل‌آذین انتخاب درستی بود؟

- انتخاب درستی بود چون دوست داشتم در تهران بازی کنم. در پرسپولیس نمی‌توانستم بازی کنم و انتخاب استیل‌آذین درست بود اما چون شرایط اینطوری شد با چنین مهره‌هایی تیم ما به لیگ یک سقوط کرد.

*یعنی در فوتبال ستاره‌ها تضمین‌کننده موفقیت نیستند؟

- مجموعه تیم ما بد بود. باید در پست‌های کلیدی بازیکنانی که می‌توانند سرنوشت بازی را عوض کنند، داشت اما اینکه فقط ستاره جمع کنی کار به خوبی پیش نمی‌رود. در یارگیری تیم اشتباه شد و در یک سری از پست‌ها بازیکن نگرفتند که این مسأله در طول فصل به تیم ضربه زد.

,مهدوی‌کیا و ناگفته های بازگشت به ایران مهدوی‌کیا,فوتبال,استیل‌آذین,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها*علی کریمی فصل گذشته عضو استیل‌آذین بود و در نیم‌فصل به شالکه آلمان پیوست اما در بازگشت به فوتبال ایران پرسپولیس را انتخاب کرده است، در مورد بازگشت او به پرسپولیس چه صحبتی داری؟


- انتخاب درستی بود. علی کریمی اگر می‌خواست در ایران کارش را ادامه بدهد پرسپولیس بهترین انتخاب بود.

*فکر می‌کنید علی کریمی در فصل جدید با پرسپولیس موفق می‌شود؟

- علی کریمی قطعا بازیکن خوبی است و از نظر بدنی شرایط خوبی دارد و یکی از مهره‌های کارساز پرسپولیس در فصل آینده خواهد بود.

*فکر می‌کنید پرسپولیس در فصل جدید چطور تیمی باشد؟

- پرسپولیس به عنوان مدافع قهرمانی در جام حذفی توقعات را خیلی بالا برده تا مثل 2 سال قبل به این عنوان دست یابد اما پرسپولیس امسال در لیگ باید تلاش بیشتری داشته باشد چون چند سال است که در لیگ قهرمان نشده و در لیگ قهرمانان آسیا هم باید ناکامی فصل گذشته‌اش را جبران کند.

*پرسپولیس پتانسیل موفقیت در آسیا را دارد؟

- باید شرایط مهیا شود و تیم خوبی ببندند تا نتیجه بگیرند. قطعا پرسپولیس در سطح آسیا باید مثل سپاهان و ذوب‌آهن نتیجه بگیرد و به راحتی از گروهش صعود کند تا به اوج برگردد.

*در ارتباط با تیم ملی صحبت کنیم، حضور کارلوس کوئیروش در تیم ملی فوتبال را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- کوئیروش مربی بزرگی است اما باید بستر کار برایش فراهم شود تا بتواند برنامه هایش را اجرا کند. اگر بازیهای تدارکاتی خوب برایش مهیا کنند می‌تواند یک تغییر بزرگ در تیم ملی ایجاد کند.

*شما چقدر دوست داشتید با مربی بزرگی مثل کوئیروش کار کنید؟

- کار کردن با چنین مربی بزرگی برای تمام بازیکنان نعمت بزرگی است اما حیف که برای ما یک مقدار دیر شده است.

*واقعا دیر شده است؟

- دیر که نشده اما من قطعا از تیم ملی کناره‌گیری کرده‌ام.

*یعنی اگر کوئیروش شما را دعوت کند، برنمی‌گردید؟

- من همیشه تصمیماتم را به یک باره گرفته‌ام و به شکل قطعی از تیم ملی خداحافظی کرده‌ام.

*فوتبال ایران چه انتظاری باید از کوئیروش داشته باشد؟

- اول باید مقدمات کار را فراهم کنیم و اگر چنین کاری کنیم تیم ما را به جام‌جهانی خواهد برد.

*کوئیروش می‌تواند نسل نوینی برای فوتبال ما بسازد؟

- صددرصد این اتفاق می‌افتد چون ایشان دیدگاه خاصی دارد. مربیگری سلیقه‌ای است و امیدوارم ایشان موفق شود چون کوئیروش تجربیات زیادی دارد. فکر می‌کنم مهمترین وظیفه فدراسیون فوتبال هم این است که خواسته‌های مربی را برآورده کرده و بازیهای تدارکاتی مناسب مهیا کند و به مربی زمان بدهد. در طول یک سال نمی‌شود تغییرات اساسی ایجاد کرد و باید زمان مناسب به مربی داد و از او حمایت کرد تا برنامه‌هایش را اجراکند.

منبع:خبرگزاری ورزش ایران

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

 
تبلیغات