پس از جنجال دستمزدهای نجومی ستاره‌ها برای حضور در برنامه‌های تلویزیونی، حالا این روزها استفاده از تصویر افراد مشهور در تبلیغات، موضوع روز است. بازیگران این فرصت در آمد‌زایی را موقعیت خوبی برای فرار از دست کارهای بی‌ارزش می‌دانند اما وزارت ارشاد مدتی است، مجوز‌های لازم را در این زمینه نمی‌دهد. البته استدلال‌ وزارت ارشاد در این مورد چندان روشن نیست و هرچه شنیده می‌شود نقل قول کسانی است که با جواب رد مواجه شده‌اند.,چرا دیگر عکس ستاره‌ها روی بیلبـــوردها نیست سامان گلریز,ژیلا صادقی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


ژیلا صادقی: مشکلی برای حضور من نبود

در میان ستاره‌هایی که اجازه تبلیغات دارند «ژیلا صادقی» مجری باسابقه و محبوب تلویزیون یکی از استثنا‌هاست که مشکلی برای تبلیغات ندارد ایشان در این باره به ما گفته: «فکر می‌کنم هر برندی که می‌خواهد از حضور یک ستاره استفاده کند باید استعلامی درباره سوابق و سوءپیشینه او از وزارت ارشاد انجام ‌دهد و اگر مشکلی نداشته باشد ارشاد هم مانعی ایجاد نمی‌کند. در مورد من نه ارشاد مشکلی داشت نه تلویزیون و به همین‌دلیل به‌راحتی کار را انجام دادم. البته با شرکتی که کار می‌کنم فقط محدود به تبلیغات محیطی و عکس بیلبورد‌ها نیست و من مدیر مارکتینگ و مشاور فروش هم هستم و با این‌که می‌توانم با شرکت‌های دیگر که کار مشابه انجام نمی‌دهند کار تبلیغاتی انجام دهم، ترجیح می‌دهم فقط با همین شرکت کار کنم.‌»,چرا دیگر عکس ستاره‌ها روی بیلبـــوردها نیست سامان گلریز,ژیلا صادقی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


سامان گلریز:  این کار به نفع همه است

مدتی است تصویر سامان گلریز، آشپز معروف تلویزیونی را در تبلیغات مختلف مواد‌غذایی و مربوط به آشپزی می‌بینیم و ظاهرا کسی با حضور او مخالفتی ندارد خودش هم این کار را بسیار خوب و مثبت می‌داند. آقای گلریز به ما گفت‌: «شخصیت کسی که این کار را انجام می‌دهد و این‌که یک ستاره برای برند‌ها تبلیغ کند اصلا کار عجیبی نیست و قدمتی 100ساله دارد و در همه جای دنیا مرسوم است چون حضور یک ستاره می‌تواند به همه کسانی که در تولید آن محصول زحمت می‌کشند کمک کند و قطعا فروش بیشتر نفع همگانی دارد. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که همه کسانی که قابلیت تبلیغ دارند مثل هنرمندان، ورزشکاران و... بتوانند در این عرصه فعالیت کنند.»فرشاد به‌آبادی،  کارشناس برندینگ و مشاور تبلیغاتی محصولات رویال

 فقط بـرای محصـولات داخـلی

حضور ستاره‌ها در تبلیغات برندها از آن مسائلی است که همیشه مورد توجه بوده و بازیگران و برندها به فعالیت در آن علاقه زیادی دارند. البته در این زمینه محدودیت وجود دارد که کسی حاضر به وارد شدن در آن نیست. برای این‌که بتوانیم اطلاعات مفید و درستی از اینگونه مسائل داشته باشیم با آقای فرشاد به آبادی که تجربه‌خوبی در این زمینه دارند و به تازگی پروژه موفقیت‌آمیز تبلیغ محصولات بهداشتی «رویال» را با امیرعلی دانایی، بازیگر سریال کلاه پهلوی داشته‌اند گفت‌وگو کردیم.
  • تبلیغات فقط برای تولیدات داخلی
بر خلاف آن چیزی که همه فکر می‌کنند شرایط استفاده از ستاره‌ها برای تبلیغات برندها در ایران وجود دارد و حتی وزارت ارشاد و دیگر نهاد‌های مسئول هم با آن مخالفتی ندارند، مثلا اگر ستاره مشهوری برای تبلیغ یک محصول داخلی با شرکت تولید‌کننده آن به توافق برسد، مشکلی وجود ندارد چون تبلیغات برای حمایت از تولید داخلی و مصرف محصولات ایرانی است و به همین دلیل مثلا مدتی از چهره آقای مهران مدیری در تبلیغات «چای میعاد» استفاده شد و دیگر چهره‌ها هم فکر نمی‌کنم مشکلی در این زمینه داشته باشند.
مدیران شرکت «رویال» که ایرانی هستند درنظر دارند رویال را بین‌المللی کنند. این مجموعه تنها شرکتی در ایران بود که در زمینه بهداشت دهان و دندان توانست یک نگرش جدید به‌وجود آورد. البته آقای امیرعلی دانایی بازیگر سریال کلاه پهلوی هنوز چهره نشده ولی ما با حضور ایشان موفق شدیم به اهداف تبلیغاتی،  بازاریابی و برندینگ 3 ساله مان در عرض 6 ماه دست یابیم و برنامه ویژه‌ای هم پس از پخش سریال کلاه پهلوی و زمانی که مردم چهره ایشان را بهتر شناختند، داریم.
  • برندها از چهره‌های مشهور استقبال می‌کنند
خیلی از ستاره‌های ما قابلیت کارهای تبلیغاتی را دارند و من مطمئنم برندها هم از آن استقبال می‌کنند. البته قیمت‌ها باید واقعی شود و با نوع حضور ستاره‌ها و محصولی که معرفی‌اش می‌کنند همخوان باشد. این کار در همه دنیا یک عرف معمول و کاملا روشن دارد، حتی رئیس‌جمهور‌ها هم بعد از اتمام دوره کاری‌شان و در دوران بازنشستگی کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهند.
  • قیمت متعارف چقدر است؟
قیمت‌هایی که این روزها مطرح می‌شود، بیشتر حالت بازار گرمی دارد و اغلب غیرواقعی است و من فکر نمی‌کنم برندی در ایران حاضر باشد 300 تا 400 میلیون پول بابت حضور یک چهره بپردازد. حتی درصورت آزاد شدن تبلیغات برای هر برندی چه خارجی چه ایرانی فقط شرکت‌های انگشت شماری هستند که حاضرند این مبلغ را پرداخت کنند. قیمت واقعی برای یک چهره معتبر و درجه یک که وجهه خوب و قابل‌قبولی داشته باشد حدود 100 تا 150میلیون تومان برای یک سال است.
  • از ستاره‌ها درست استفاده نمی‌شود
حضور یک ستاره صرفا برای یک بیلبورد کافی نیست، شرکت و ستاره‌ای که می‌خواهند با هم کار کنند، باید تعریف درستی از کاری که می‌خواهند انجام دهند داشته باشند. مثلا ما برای محصولات رویال وقتی از آقای دانایی فر استفاده کردیم فقط نمی‌خواستیم ایشان مدل ما باشد در اصل ایشان سفیر ما هم هستند و در برنامه‌های آتی می‌خواهیم از ایشان به‌عنوان سفیر فرهنگی برای ترویج بهداشت دهان و دندان در استان‌های محروم استفاده کنیم. البته این کار نمونه‌های موفق خارجی هم دارد و مثلا دیوید بکام در سفر به شرق آسیا مثل چین و مالزی یک بازار جدید برای آن برند ایجاد کرد.
  • کدام ستاره‌؟ کدام برند
در میان چهره‌های مشهوری که در حال حاضر فعالیت خوبی دارند فکر می‌کنم شهاب حسینی، محمدرضا فروتن و حامد بهداد کسانی هستند که جای کار زیادی دارند و برندهای فراوانی هستند که حاضرند با آن‌ها کار کنند. البته خانم‌ها هم می‌توانند برای محصولات مخصوص به بانوان با برندهای مختلفی کار کنند هرچند در این زمینه محدودیت‌های بیشتری وجود دارد.
تبلیغات