زمانی که کیروش در پی تقویت تیم ملی به دنبال دعوت بازیکنان دورگه برآمد ، ناخودآگاه ذهن تمامی فوتبال دوستان به سمت فریدون زندی رفت ، همگان به یکباره سرنوشت زندی را بعد از دعوت به تیم ملی از ذهن گذراندند و بازهم نسبت به نظر کیروش واکنش های متعدد و در عین حال ضد ونقیض نشان دادند ، اما این بار عمده نظرات بر اساس یک مثال عینی بود . حال قصد داریم مروری اجمالی را بر وضعیت فریدون زندی داشته باشیم .

 در ششم اردیبهشت ماه سال 1358 ، فریدون زندی در شهر امدن در آلمان به دنیا آمد . زندی که یک دورگه ایرانی – آلمانی است ، از پدر ایرانی و مادری آلمانی متولد شده است .

زندی از زمان کودکی به سمت فوتبال گرایش پیدا کرد و توانست استعداد و علاقه خود را در هم آمیزد و رشد و تکامل یابد . لازم به ذکر است که زندی همانند دیگر بازیکنان فوتبال اروپایی فوتبال را آکادمیک آغاز کرد .

زندی در زمان کودکی و نوجوانی در باشگاه های متعددی توپ زد . او در سال 1985 به تیم بلو وایس بروسام شهر امدن پیوست و به مدت سه سال در این تیم بود . پیشرفت زندی باعث شد تا او در سال 1988 به باشگاه مپن پیوندد ودر این باشگاه به مدت چهار سال بازی کند .

,«فری» پسر دوست داشتنی فوتبال ما فریدون زندی,فوتبال,تیم ملی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


زندی 13 ساله در سال 1992 به تیم وردربرمن آلمان پیوست و یک سالی را در این باشگاه بود . زندی نوجوان که در مسیر تکامل فوتبال گام بر می داشت ، در سال 1993 به تیم توس اسنس آلمان پیوست و تا سال 1995 نیز در این باشگاه فوتبالش را دنبال کرد . او با پایان یافتن سال 1995 به باشگاه سابقش ، باشگاه مپن ، بازگشت و از همین باشگاه به دنیای حرفه ای خود را معرفی کرد .

درخشش و پیشرفت زندی در تیم های پایه باشگاه های فوق الذکر ، موجبات آن را فرآهم آورد تا زندی در تیم ملی زیر 17 سال آلمان بازی کند .

زندی در سال 1998 زمانی که فقط 19 سال داشت به تیم بزرگسالان تیم مپن پیوست و در قالب این تیم در لیگ سوم آلمان در طی دو فصل 60 بازی را انجام داد . او در فصل 1998-1999 ، 29 بازی را انجام داد و 5 گل را نیز به ثمر رساند . زندی فصل بعدی را نیز در لیگ سوم آلمان در همین تیم به بازی گرفته شد و در 31 بازی توانست 10 گل را به ثمر برساند .

زندی با درخشش در تیم مپن به تیم زیر 21 سال آلمان نیز دعوت شد و در این تیم نیز 5 بازی را انجام داد و توفیق خاصی را نیافت .

 بازی های خوب زندی در فصل 1999-2000 باعث شد تا این بازیکن دورگه مورد نظر مسئولان باشگاه فرایبورگ قرار گیرد . زندی برای اولین بار با پیراهن این تیم در بوندسلیگا ظاهر شد ، اما فروغ خاصی در این تیم را نداشت و در طی دو فصل حضورش در فرایبورگ ، فقط 12 بازی را انجام داد و گلی نیز به ثمر نرساند .

زندی که نتوانسته بود جایگاه ثابتی را برای خود در تیم فرایبورگ کسب کند ، به تیم لوبک پیوست تا فوتبال خود را بوندسلیگای دوم دنبال کند . زندی فصل 2002-2003 را با پیراهن تیم لوبک در بوندسلیگای دوم به میدان رفت و در این فصل 25 بازی برای تیم لوبک انجام داد و 6 گل را نیز به ثمر رساند .

,«فری» پسر دوست داشتنی فوتبال ما فریدون زندی,فوتبال,تیم ملی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


فریدون زندی در فصل 2003-2004 نیز در تیم لوبک به بازی گرفته شد . زندی در این فصل حضور درخشان تری را از خود به نمایش گذاشت و توانست 29 بازی برای تیمش انجام دهد و 14 گل نیز به ثمر برساند . او یکی از برترین گلزنان بوندسلیگای دو نیز بود .

در سال 2004 بار دیگر زندی به بوندسلیگا آمد ، اما این بار پیراهن تیم کایزرس لاترن به میدان رفت . او در فصل 2004-2005 ، 26 بازی را برای این تیم انجام داد و گلی را نیز به ثمر نرساند . البته زندی در این فصل توانست 4 پاس گل نیز بدهد . زندی در تنها بازی خود در جام حذفی آلمان برای تیم کایزرسلاترن در این فصل ، هتریک کرد .

زندی در این فصل به همراه کایزرس لاترن در رده 12 بوندسلیگا قرار گرفت .

در اواخر سال 2004 بود که نام زندی بر سر زبان محافل ایرانی افتاد . در پی دعوت فدراسیون فوتبال از زندی مبنی بر حضور در تیم ملی ، نام زندی به یکباره در ایران انتشار یافت . زندی که توانسته بود در تیم لوبک خوش بدرخشد و سپس به تیم کایزرس لاترن راه یابد ، برانکو ایووانکویچ و مسئولان وقت تیم ملی را بر آن داشت تا او را به تیم ملی ایران دعوت کنند .

زندی پس از انجام مذاکرات متعدد با مسئولان تیم ملی به این نتیجه رسید تا در تیم برانکو بازی کند . زندی ابتدا از حضور در تیم ملی سرباز زد ، زیرا فکر می کرد از نظر اخلاقی درست نیست . اما پس از گذشت نه ماه از دعوت تیم ملی موافقت خود را اعلام کرد تا به عنوان اولین بازیکن دورگه در تیم ملی ایران بازی کند .

در فصل 2005-2006 زندی نتوانست همانند فصل قبل در تیم کایزرس لاترن به خوبی بازی کند و خوش بدرخشد . هافبک ایرانی- آلمانی کایزرس لاترن فصل کم فروغی را سپری کرد و گلی را هم به ثمر نرساند . او در این فصل 19 بازی در لیگ و 1 بازی نیز در جام حذفی انجام داد .

تیم کایزرس لاترن که در این فصل از مشکلات مالی به شدت رنج می برد ، مقامی بهتر از 16 بدست نیآورد . مشکلات مالی این تیم به عنوان یک عامل تسریع دهنده باعث شد تا زندی از این تیم جدا شود .

فریدون زندی هیچ گاه نتوانست خود را در شرایط آرمانی نگه دارد ، او در دو مقطع در بوندسلیگای آلمان بازی کرد که هر مقطع دو فصل به طول انجامید . زندی همواره در فصل های اول حضورش در بوندسلیگا شرایط بهتری را در تیم خود داشته است . شاید به نوعی بتوان گفت زندی هیچ گاه نتوانست در سطح بوندسلیگا یک آلمان ، توانایی های خود را به نمایش بگذارد . در واقع او نمی توانست خود را با شرایط یکی از 4 لیگ برتر اروپا وفق دهد . از همین رو شاهد آن بوده ایم که زندی در تیم های لیگ برتری روند نزولی را طی کرده است . اما در مقابل در لیگ های پایین تر روند صعودی را طی می کرد . زندی که در بوندسلیگا دو یکی از ستارگان تیم لوبک و یکی از گلزنان برتر لیگ محسوب می شد ، به هیچ وجه نتوانست در بوندسلیگای یک آلمان این افتخارات را تکرار کند ، هرچند آمار او در تیم کایزرس لاترن متوسط بود ولی فاجعه بار نبود .

زندی با ترک کایزرس لاترن مسیر روبه افولی را سپری کرد . او در سال 2006 با تیم توس کوبلنز آلمان قرار داد بست و امیدوار بود تا بار دیگر در بوندسلیگای دو خوش بدرخشد و به بوندسلیگای یک راه یابد . اما این بار خبری از درخشش در بوندسلیگا دو نبود . زندی حتی نتوانست به عنوان یک بازیکن ثابت در ترکیب تیم کوبلنز به میدان برود . زندی فقط 8 بازی برای این تیم انجام داد و به خاطر همین مساله ترجیح داد که در میانه فصل از این تیم جدا شود .

جدا شدن زندی از تیم کوبلنز باعث شد تا زندی با لیگ های آلمان خداحافظی کند و آلمان را به مقصد قبرس ترک نماید . زندی که دیگر ملی پوش ایران محسوب می شد به لیگ قبرس پیوست تا چالش جدیدی را تجربه نماید . او در ادامه فصل 2006-2007 با تیم آپولون قبرس قرارداد بست و 10 بازی نیز با پیراهن این تیم انجام داد و موفق شد دو گل نیز به ثمر برساند .

,«فری» پسر دوست داشتنی فوتبال ما فریدون زندی,فوتبال,تیم ملی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


زندی که با روزهای اوج خود بسیار فاصله داشت ، در فصل 2007-2008 به تیم دیگری از قبرس پیوست . مقصد بعدی زندی تیم المپیاکوس نیکوزیا بود . زندی در این تیم نیز روزگار خوشی را سپری نکرد و فقط 10 بازی انجام داد و فقط 4 گل به ثمر رساند .

شاید به جرات بتوان گفت زندی بدترین روزگار حرفه ای خود را در این دو تیم قبرسی سپری کرد . او با رفتن به قبرس تا حدی نیز از زاویه دید سرمربیان تیم ملی بیرون رفت و دیگر جایگاه ثابت روزهای اول حضورش در تیم ملی را نداشت .

فصل 2008-2009 آخرین فصل حضور زندی در لیگ قبرس بود . او که در این فصل با پیراهن تیم قعرنشین آلکی به میدان رفت ، توانست تا حدی به روزهای خوب خود برگردد . زندی با وجود آنکه در این فصل با مصدومیت نیز گریبان گیر بود ، توانست 23 بازی را برای تیمش انجام دهد و با انجام بازی های خوب و قابل قبول خود ، نقش کلیدی در تیمش داشته باشد . او در این فصل آمار گلزنی خوبی را نیز داشت و در 23 بازی خود 12 گل را به ثمر رساند .

زندی که باردیگر احیا شده بود ، پیشنهادهایی را از آلمان و اتریش پیش روی خود می دید ، اما به یکباره نام او را در فهرست تیم متمول استیل آذین دیدیم .زندی 29 ساله ، یکی دیگر از لژیونر هایی بود که به تیم هدایتی پیوست . شاید زندی تصمیم داشت با حضور در لیگ ایران ، بیش از پیش در دید سرمربیان تیم ملی باشد . اما در پیوستن زندی به استیل آذین نباید از پیشنهاد خیره کننده حسین هدایتی نیز چشم پوشی کرد . زندی به همراه علی کریمی و مهدی مهدوی کیا از جمله بازیکنانی بودند که در لیگ با مبالغ بی سابقه در فوتبال ایران به استیل آذین پیوستند .

زندی در لیگ نهم در تیم استیل آذین به میدان رفت و بازی های نسبتا خوبی را نیز در این تیم انجام داد . او در اولین فصل حضورش در تیم استیل آذین 17 بازی در لیگ و یک بازی در جام حذفی انجام داد . هافبک ملی پوش استیل آذین آمار ضعیفی را در گلزنی داشت و در این فصل فقط یکبار موفق به گلزنی داشت . او در این فصل توانست دو پاس گل را بدهد .

زندی در لیگ نهم با حمید استیلی به مشکل برخورد و پس از انجام مشاجراتی با استیلی چند هفته از لیست 18 نفره تیم دور ماند . زندی در لیگ نهم وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشت و از اینکه در ترکیب تیم قرار نمی گیرد به شدت ناراحت بود تا حدی که قصد داشت از تیم استیل آذین جدا شود . زندی در نهایت با تیم استیل آذین لیگ نهم را به پایان رساند و مقام پنجمی لیگ برتر را تجربه کرد .

با رفتن استیلی از استیل آذین و تقویت بیش از اندازه تیم استیل آذین ، زندی مجاب شد تا بار دیگر در این تیم بماند . او که همانند دیگر بازیکنان و مقامات باشگاه انتظار داشت تا با استیل آذین قهرمان لیگ ایران شود و به بازی های آسیایی راه یابد . اما لیگ دهم برخلاف آنچه تصور می شد در بدترین حالت برای استیل آذین دنبال شد . استیل آذین که مدعی کسب عنوان قهرمانی بود با کسب رتبه 18 بار دیگر به لیگ آزادگان سقوط کرد . در این میان زندی نیز مانند دیگر هم تیم های خود نمایش ضعیفی را داشت و نتوانست توانایی های خود را به نمایش بگذارد . البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که ضعف مدیریت در استیل آذین و فقدان ثبات در نیمکت این تیم از جمله عواملی بود که بر توانایی ها و نمایش های ضعیف بازیکنان بی تاثیر نبود .

زندی در لیگ دهم در مجموع 22 بازی را در لیگ و 3 بازی را در جام حذفی انجام داد و در هرکدام از دو جبهه یک گل به ثمر رساند .

,«فری» پسر دوست داشتنی فوتبال ما فریدون زندی,فوتبال,تیم ملی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


زندی که سال ها بود روزگار خوشی را سپری نمی کرد ، در آستانه لیگ یازدهم با پیشنهاد تیم بزرگ استقلال رو به رو شد و در نهایت نیز به تیم استقلال پیوست ، تیمی که با حضور ستارگان دیگری همچون رحمتی و آندرانیک تیموریان لقب کهکشانی ها را در این فصل از آن خود کرد . زندی در آغاز این فصل دچار مصدومیت از ناحیه مینیسک زانو شد و بازی های ابتدایی این فصل را از دست داد . او در این فصل برای اولین بار در هفته دهم برابر ذوب آهن از ابتدا در ترکیب استقلال قرار گرفت و به کرار جاسم ترجیح داده شد . او در این بازی توانست نمایش خوبی را ارائه کند و سازنده گل اول استقلال نیز بود .

مربیان استقلال به ویژه پروز مظلومی حساب ویژه ای را بر روی زندی باز کرده اند و بسیار امیدوارند که با حضور زندی بتوانند قهرمانی خود را تضمین نمایند .

حضور فریدون زندی در تیم ملی

زندی در اواخر سال 2004 مورد توجه مسئولان تیم ملی قرار گرفت و در طی مذاکرات طولانی بعد از گذشت 9 ماه به تیم ملی ایران آمد . زندی اولین بازی ملی خود را در دور دوم رقابت های انتخابی جام جهانی مقابل تیم ملی بحرین انجام داد .

زندی که یک هافبک چپ پا بود ، بسیار مورد توجه برانکو بود . او در رقابت های جام جهانی 2006 بارها به میدان رفت و توانست ارزشمندترین پاس گل خود را به محمد نصرتی بدهد تا او با یک ضربه سر ایران را راهی جام جهانی 2006 نماید .

زندی در تیم ملی ایران موفق به زدن گل نیز شد . زندی مقابل تیم های آذربایجان ، بحرین ، چین و امارات موفق به گلزنی شد و در مجموع 5 گل را به ثمر رساند .

زندی در رقابت های جام جهانی 2006 و رقابت های جام ملت های آسیا 2007 در ترکیب تیم ملی ایران قرار گرفت و بازی های نسبتا خوبی را برای تیم ملی به نمایش گذاشت .

زندی در رقابت های انتخابی جام جهانی 2010 نیز در تیم علی دائی حضور داشت . اما به یکباره از تیم ملی کنار رفت . زندی که در آن زمان بازی های خوبی را برای تیم ملی به نمایش گذاشته بود ، بارها از ترکیب تیم ملی کنار گذاشته شد . او اعتقاد داشت که با علی دائی مشکلی ندارد و دائی نیز بارها بخاطر بازی خوب زندی از او تشکر کرده است ، اما دلیل آنکه در ترکیب تیم ملی نیست را نمی داند .

زندی با برکناری دائی و آمدن مایلی کهن از تیم ملی کنار رفت و اعلام کرد تا زمانیکه مایلی کهن سرمربی تیم است به تیم ملی باز نخواهد گشت . او بعد از این نیز به تیم ملی دعوت نشد .

زندی در مجموع 29 بازی ملی را انجام داد و پنج گل را نیز به ثمر رساند .

فریدون زندی اولین بازیکن دورگه ای بود که تیم ملی ایران آمد و عملکرد نسبتا خوبی را نیز برای تیم ملی داشت . اما واقعیت آن است که از زمانیکه زندی به تیم ملی ایران دعوت شد ، مسیر رو به افولی را طی کرد و از بوندسلیگای آلمان به لیگ برتر ایران رسید . بسیاری بر این باورند که هافبک 32 ساله استقلال تهران ، آینده اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد بعد از حضور در تیم ملی ایران است . بسیاری دیگر نیز بر این باورند که زندی از ابتدا شایستگی حضور در تیم ملی ایران را نداشت .

در هر صورت زندی از زمان اولین حضورش در تیم ملی ، نمایش باشگاهی قابل توجهی را نداشت . اما شاید براحتی نتوان در مورد دلیل این امر با قاطعیت قضاوت کرد . اما مهمترین نکته آن است که آیا دژاگه و قوچان نژاد نیز آینده ای مشابه زندی را خواهند داشت ؟

,«فری» پسر دوست داشتنی فوتبال ما فریدون زندی,فوتبال,تیم ملی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


منبع: گل

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

 

تبلیغات