هنوز که هنوز است او را با نام «محمد» مجموعه «در پناه تو» می شناسند؛ همان پسر سر به زیر و عاشقی که از عشقش گذشت. هنوز که هنوز است با آنکه نقش های بسیاری را بازی کرده که خیلی از آنها هم مثبت نبوده اما بین مخاطبان بازیگری شناخته می شود که نمی تواند آدم بدجنس و منفی فیلم ها باشد.

اینها که گفتیم درمورد «حسن جوهرچی» است؛ همان «محمد» مجموعه پرسر و صدای «در پناه تو» که به جز بازیگری، علاقه زیادی به آشپزی دارد و یک جورهایی دلتنگ سفره های قدیمی کودکی اش است و مادرش را بهترین طبیب خود می داند.

,رژیم غذایی و سبک زندگی حسن جوهرچی حسن جوهرچی,در پناه تو,سریال,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*آقای جوهرچی! می خواهم سرراست بروم سر اصل مطلب که «سلامت» است.

بفرمایید، من مشکلی ندارم.

*تعریف حسن جوهرچی از سلامت چیست؟

به نظرم «سلامت» هم به سلامت روح و روان و هم به سلامت جسم برمی گردد. به نوعی ترکیبی از هر دوی اینهاست و نمی شود کسی از لحاظ جسمی سالم ولی افکار و رفتارش پر از اشتباه باشد و برعکس کسی بیمار جسمی باشد ولی روان سالمی داشته باشد. بنابراین فردی به نظرم سالم است که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی مشکل نداشته باشد.

*یعنی از نگاه شما سلامت روان و جسم کاملا به هم پیوسته اند؟

بله اما به نظرم سلامت روح و روان مهم تر از سلامت جسم است و به مراتب تاثیر بیشتری روی افکار و رفتار آدمی دارد.

*به عنوان یک بازیگر چقدر به سلامتتان اهمیت می دهید؟

سعی می کنم از خیلی چیزها که برایم ضرر دارد دوری کنم.

*مثلا از چه چیزهایی دوری می کنید؟

به عنوان مثال برای یک بازیگر کم خوابی و استفاده از موادمخدر بسیار مضر است و من همیشه خودم را از آنها دور نگه داشته ام.

*اهل ورزش هستید؟

متاسفانه به دلیل شرایط کاری ام فرصت زیادی برای ورزش ندارم اما وقتی ورزش می کنم، بسیار سرحال و شاداب می شوم.

*معمولا چه ورزش هایی انجام می دهید؟

شنا، کوهنوردی و فوتبال سالنی را خیلی دوست دارم.

*کدام ورزش بر روحیه شما اثر مثبت تری دارد؟

شنا و کوهنوردی به شدت روی جسم و روح من اثر می گذارد. وقتی به کوه می روم و هوای تمیز را استشمام می کنم، آرامش خوبی می گیرم. البته این را هم بگویم که آب و سنگ انرژی زیادی به انسان منتقل می کنند و به همین دلیل وقتی به کوه می رویم، کمتر عصبانی می شویم و شادتر و آرام تر هستیم.

,رژیم غذایی و سبک زندگی حسن جوهرچی حسن جوهرچی,در پناه تو,سریال,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*رژیم غذایی تان چگونه است؟ آدم پرخوری هستید یا مراعات می کنید و آینده نگرید؟

وقتی وارد 35 سالگی شدم شروع کردم به ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی ام؛ مثلا کم کم برنج، نمک و غذاهای چرب را کنار گذاشتم، الان هم که به شدت به مصرف میوه و سبزی ها روی آورده ام. جالب است بدانید من از 7 سالگی به بعد شیرینی نخورده ایم.

*جدا؟ دلیل خاصی داشت؟

نه، من اصلا شیرینی دوست نداشتم.

*با این پرهیزی که دارید، پس با غذاهای بی کیفیت و چرب پشت صحنه ها چه می کنید؟

جانا سخن از زبان ما می گویی (می خندد)! متاسفانه به دلیل شرایطی کاری ام مجبورم دور از خانواده و سر فیلمبرداری غذا بخورم. البته غذاخوردن در کنار دوستان هم خوب است اما معمولا غذاها به قدری چرب و بی کیفیت هستند که گاهی غیرقابل خوردن می شوند. همیشه بشقاب هایمان پر از برنج است و کباب هایی می خوریم که اصلا خوب نیستند. البته برخی از تهیه کنندگان به غذای سر صحنه بسیار اهمیت می دهند. مثلا «حمید اوجی» سر صحنه حتما جایی را برای آشپزخانه درست می کند و آشپز حرفه ای می آورد و به قدری غذاهایی که سر صحنه می دهند لذیذ است که حد و حساب ندارد. به هر حال امیدوارم این خصلت خوب آقای اوجی به صورت قانون دربیاید.

*می گویند آقایان خیلی به بیماری هایشان اهمیت نمی دهند و به سختی پایشان به مطب دکتر باز می شود. شما در این زمینه چگونه اید؟

باید اعتراف کنم در این مورد بسیار آدم تنبلی هستم و معمولا سعی می کنم وقتی ناراحتی ای دارم، خودم را با داروهای گیاهی درمان کنم.

*پس خوددرمانی می کنید؟

تا حدودی، نه خیلی زیاد. مثلا اگر دل پیچه داشته باشم، عرق نعناع می خورم و اگر سردرد بگیرم از جوشانده آویشن استفاده می کنم.

*و اگر خدای ناکرده وضع از این بدتر باشد چه؟

دیگر راهی نیست به جز اینکه پیش دکتر بروم.

*واقعا؟

بله، اما خوشبختانه تا به حال بیماری خاصی نداشته ام به جز اینکه مدتی است فشار خونم بالاست و برای همین لیموترش و آب زرشک زیاد مصرف می کنم.

,رژیم غذایی و سبک زندگی حسن جوهرچی حسن جوهرچی,در پناه تو,سریال,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*اهل مشاوره گرفتن هستید؟ به سلامت روانتان در حوزه عملی چقدر اهمیت می دهید؟

من رابطه خوبی با آقایان روان پزشک دارم و حتی یک، دو بار هم برای مشورت گرفتن به این عزیزان مراجعه کرده ام و از آنها کمک گرفته ام. به هر حال مشورت کردن یکی از مسایلی است که در قرآن هم به شدت روی آن تاکید شده است. معمولا ما آدم ها فکر می کنیم اگر کسی پیش روان پزشک برود حتما از یک بیماری روانی رنج می برد در صورتی که واقعا این طور نیست، زیرا روح هم مثل جسم به چکاپ و گاهی درمان نیاز دارد.

*اما هنوز هم هستند کسانی که به مراجعه به روان پزشکان و مشاوران معتقد نیستند.

بله، متاسفانه همین طور است اما باتوجه به زندگی سخت امروز و فشارهایی که روی آدم ها وجود دارد، بهتر است این دیدگاه غلط را تغییر دهیم و برای اینکه بتوانیم در مسیر درست تری قدم برداریم از مشاوران و روان پزشکان کمک بگیریم.

*می دانم دو فرزند نوجوان دارید. رابطه تان با آنها چطور است؟

ما ارتباط خوبی با هم داریم و سعی می کنم اول با آنها دوست باشم و بعد به عنوان پدر همراهی شان کنم. البته متاسفانه در حال حاضر آنقدر خانواده ها از هم گسسته شده اند که کمتر حرف یکدیگر را متوجه می شوند و درک می کنند.

*فکر می کنید چرا این اتفاق افتاده است؟

یکی از دلایلش این است که مثل گذشته برای هم وقت نمی گذاریم که این موضوع هم برمی گردد به سوغات قرنی که در آن هستیم.

*به عنوان آخرین سوال، فکر می کنید همه بازیگرها می توانند نقش آدم های مثبت را بازی کنند؟

شاید، اما اگر کسی پر از عقده و کینه با شد، نمی تواند نقش یک آدم خوب را خوب بازی کند. شما می بینید آدم هایی که ماندگار هستند مانند پرویز پرستویی و استاد جمشید مشایخی چقدر بین مردم دوست داشتنی و محبوب هستند. این آدم ها هرگز نمی توانند درون شان شخصیت بدی داشته باشند. وقتی استاد مشایخی دیالوگ هایشان را می گویند، آنقدر آرامش دارند که این آرامش در بطن وجود من مخاطب هم رسوخ می کند.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

تبلیغات