,هنگامه قاضیانی: در 28 سالگی گیر کرده ام! هنگامه قاضیانی,سعادت آباد,فیلم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


همه ما در زندگی‌‌مان عشق و آرامش می‌خواهیم، همه ما می‌خواهیم که با خیال راحت کسی را دوست داشته باشیم و دوست داشته شویم، از محالات است که یک آدم منکر این خواستن شود که اگر بگوید حتما ... اما متاسفانه این روزها ما دل‌خوش کرده‌ایم به قصه‌هایی که از عشق می‌شنویم و در ناخودآگاه‌های‌مان به دنبال آن می‌گردیم. یاد گرفته‌ایم  در هر گفت‌وگوی دونفره از بدی دیگران، از خیانت، از دروغ، از ... صحبت می‌کنیم که دیگران انجام داده‌اند... اما این دیگران کجا هستند؟! شاید جایی کسی همین حرف‌ها را می‌زند و ما را به عنوان این دیگران مثال می‌زند. ای‌کاش لحظه‌ای به سیاه‌شدن‌مان فکر کنیم و زندگی‌مان را تغییر بدهیم شاید با گرمای عشق زمستان بهتری داشته باشیم. فیلم «سعادت‌آباد» 6 شخصیت آشنای روزگار ما را به‌تصویر کشید که شاید تلنگری باشد برای به خودآمدن، هنگامه قاضیانی یا همان تهمینه، فیلم در این به خود آمدن ما را همراهی کرد، با خواندن حرف‌های او  شاید لحظاتی با خودمان روراست باشیم.مقتدر ، اما...

  • شما شخصیت تهمینه را چگونه زنی دیدید؟ چگونه آن را برای خود تحلیل کردید؟
او یک شخصیت مقتدر دارد اما در کنار این اقتدار تزلزل هم دارد، خود من این تزلزل را خیلی زیاد در وجود تهمینه احساس می‌کردم. زمان کل داستان فیلم یک شب زندگی این آدم‌ها در کنار هم بود اما من تهمینه را فقط در اندازه آن یک شب ندیدم، من رفتم در زندگی اول تهمینه، در زندگی پدریش، در جدایش، در نبود بچه‌هایش و ...  او براساس تقدیر یا درست یا نادرست عاشق شده یا نشده یک ازدواج  سنتی یا غیرسنتی داشته است و... و هر‌گونه‌ای از این‌ها را در نظر بگیری در نهایت طلاق بوده که دیگر مدل آن طلاق فرقی نمی‌کند. وقتی که یک زن طلاق می‌گیرد نکته مهم این است که او در اثر اتفاقاتی به این نقطه رسیده است. تهمینه یک شخصیت خاکستری است. درست است که ما در او یک تزلزل و ضعف می‌بینیم که در او حاکم شده است و آنقدر این‌ها در او زیاد شده که اعتماد به نفسش را دچار مشکل کرده طوری‌که دائم دنبال نگاه شوهرش است که ببیند به کجا نگاه می‌کند و کجا می‌چرخد. این‌ها یعنی عدم رضایت از خود، از طرف دیگر قدرت هم در وجود این زن هم وجود دارد. نمی‌شود باور کرد که این آدم بشکند، امکان دارد در یک مقطع خیلی کوتاه  کاملا از بین برود ولی آدمی نیست که اجازه بدهد که زندگی داغانش کند. دوباره از یک جایی بلند می‌شود. من این‌ها را در تهمینه دیدم به خاطر همین، قدرتی در راه‌رفتن نگاه‌کردن، نشستن و تمام رفتارهای او پیاده کردم.
  • تهمینه کاملا یک شخصیت رهبر داشت و شما این راحس کردید؟
دقیقا، به خاطر این‌که او دنیادیده بود، خیلی‌ها دنیا را می‌بینند ولی فقط توسط عبورکردن از مرزهای جغرافیایی خیلی‌ها دنیا را می‌بینند اما اتفاقاتی در اندیشه و منش آنها و نگاهشان به وجود نمی‌آید، منظورم از دنیا دیدگی نگاه عمیقی است که یک انسان به زمین و زندگی زمینی دارد. تهیمنه معلوم است که به معنای واقعی زندگی کرده، معلوم است که سر سفره پدر و مادر بزرگ شده به همین خاطر است که زشتی‌ها را می‌فهمد او یک اصیل‌زاده است. در وجود او نمی‌شود نوکیسه بودن را دید.تهمینه خسته است

  • شخصیت‌پردازی در فیلم «سعادت‌آباد» بسیار دقیق بود. شخصیت‌ها بسیار خوب پردازش شده و در کنار هم قرار گرفته بود، چه کسی در این امر تاثیرگذار بود.
باید به امیر عربی، نویسنده جوان این فیلمنامه تبریک گفت، باعث تعجب است که آدمی با این سن کم بتواند لایه‌های درونی آدم‌ها را آنقدر خوب بیرون بکشد. ما بازیگر‌ها هر کدام فقط شخصیت‌ خودمان را در دست داشتیم او بود که 6 شخصیت را خوب چید و کنار هم گذاشت.
  • تهیمنه در نقطه‌ای از زندگی‌اش که به تصویر کشیده شده به کجا رسیده است؟
صادقانه می‌توانم بگویم او در این نقطه از زندگی‌اش به خستگی رسیده، نه این‌که کم آورده باشد بلکه خسته است از این‌که تلاش زیادی برای داشتن یک زندگی آرام کرده ولی به آن نرسیده است.
  • او از جنگیدن در این زندگی خسته است؟
شاید جنگیدن درست نباشد من جدیدا اسم آن را دفاع می‌گذارم چون اگر بخواهی خودت را جنگجو بدانی قاعدتا باید یک آدم خشن باشی که این با آن شخصیت فرق می‌کند. خود من یک آدم بی‌قرار و فعال هستم. حرف‌زدنم و رفتار صریح است. عصبی‌بودن و بی‌قرار بودن دو مقوله متفاوت است. من احساس می‌کنم باید واژه‌ دفاع را به کار ببرم. تهمینه همه جا به یک شکلی از زندگی‌اش دفاع کرده است. او حتی بعد از طلاقش به دنبال تشکیل  خانواده بوده و نخواسته طوری دیگری زندگی کند او نظام خانواده را دوست دارد. دوست دارد تشکیل خانواده بدهد اما انگار در تقدیر خانواده ‌او را دوست ندارد. این را می‌شود در جامعه دید، می‌توان در زن‌هایی که با صداقت می‌نشینند و راجع به احساسات درون‌شان صحبت می‌کنند این ظلم را دید. این روزها من خیلی دوست دارم از حقوق زن‌ها دفاع کنم چون ‌زن‌های ما درست بلد نیستند از حقوق خودشان دفاع کنند یا آنقدر ضعیفند که الهه بودنشان که هم ذات زمین هستند و با قدرت بودنشان را فراموش می‌کنند، یا آنقدر فمینیسم را اشتباه متوجه شده‌اند که شبیه مردها شده‌اند و این اصلا خوب نیست چون لطافت و روح زیبایی آن‌ها گرفته می‌شود.,هنگامه قاضیانی: در 28 سالگی گیر کرده ام! هنگامه قاضیانی,سعادت آباد,فیلم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


خاکستری‌ها ضربه می‌خورند

  • زنی که ما از او به عنوان یک آدم با تجربه و عمیق صحبت می‌کنیم چرا بعد از یک ازدواج اشتباه که به طلاق کشیده شده دوباره باید یک‌ازدواج اشتباه داشته باشد؟
اتفاق بدی که در مملکت ما در حال رشد است سیاه یا سفید‌شدن آدم‌هاست. این موضع وحشتناک است. ما انسان خاکستری خیلی کم دارید در صورتی‌که آدم باید خاکستری باشد یعنی هم جنبه‌های منفی را داشته باشد هم جنبه‌های مثبت را،یعنی یک بالانس، اگر تهمینه در ازدواج جدیدش دوباره اشتباه کرده به خاطر خاکستری‌بودنش است. آدم‌ها خیلی پیچیده‌ شده‌اند اصلا نمی‌شود آن‌ها را شناخت، با خودشان هم روراست نیستند. ما داریم از همدیگر به عنوان لاستیک زاپاس استفاده می‌کنیم. یعنی این‌که در اکثریت روابط انسانی فرد یک نفر را دوست دارد اما در کنارش می‌خواهد عاشق یک نفر دیگر هم باشد. این خیلی برخورنده است، شهر خیلی کوچک است،‌ انرژی‌های ما دائم با هم برخورد می‌کند و هر کسی که ناظر است و خاکستری است بیشتر آسیب می‌خورد.صبر ایوب، صبر معیوب

  • شباهتی بین شخصیت‌ خودتان و شخصیت تهمینه می‌بینید؟
من با این‌که 40 سال دارم ولی در 28 سالگی خودم گیر کردم، یعنی همان روحیه 28 سالگیم را دارم و به همین علت دائم با خودم در ستیزم. سن به نظر من در تقویم نمی‌گنجد، حالا چرا 28 سالگی؟ چون آن دوران روحی‌ام  را خوب به یاد دارم، بلوغ روحی من بود و عجیب اینکه روحم از این دوران فاصله نمی‌گیرد. نمی‌دانم چرا؟ ولی این را می‌دانم که سن، زندگی ماست و زندگی در قلب ماست.

یک روز یک نفر به من گفت تو خیلی با تخیل زندگی می‌کنی، من گفتم نه من تخیل نمی‌کنم من به یاد می‌آورم و این رشد معنای تخیل در زندگی من است. بعدها دیدم یک فیلسوف بزرگ گفته است که تخیل به یادآوردن تمام آن چیزهایی است که در ذهن دارم. من زنی را که 40 سال دارد و حال هوای 28 سالگی‌اش را حفظ کرده، زنی که انگار دو دوره زندگی‌‌ کرده، زن بدبخت و مفلوکی نمی‌بینم. او نشسته و ته دنیا را می‌بیند و با خودش می‌گوید: ‌تو که می‌دانی ته دنیا چیست. هیچ‌فرقی نمی‌کند تابوت تو را از یک کشتزار بزرگ رد کنند یا یک خیابان به همین قشنگی. زندگی یک آغاز و پایانی دارد که تو در تغییر آن با تمام قدرت و اراده‌ات نمی‌توانی کاری بکنی. تهمینه و هنگامه هر دو به این نقطه در زندگی شخصیت رسیده‌اند. یک تفاوت میان تهمینه و هنگامه است؛ هنگامه معتقد به صبر ایوب است و نه صبر معیوب زیرا صبر معیوب آن شبهی را که از تهمینه می‌بینیم به وجود می‌آورد، صبر معیوب تو را خسته و پرخاشگر می‌کند و پرده دری‌ها در زندگی و توهین‌ها آغاز می‌شود و این اصلا خوب نیست اما هنگامه با احترام وقتی به صبر معیوب می‌رسد کنار می‌ایستد تا احترام‌ها نگاه داشته شود.,هنگامه قاضیانی: در 28 سالگی گیر کرده ام! هنگامه قاضیانی,سعادت آباد,فیلم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


تهمینه شاید مظلوم‌ترین باشد

  • در انتهای فیلم سکانس آخری از زندگی هر زوج نشان داده شده و نتیجه‌گیری را پیش‌بینی آینده هر زوج به عهده تماشاچی گذاشته شده، آیا تهمینه و بهرام در کنار هم به زندگی‌شان ادامه می‌دهند؟
بهرام تحمل سفری که قرار است تهمینه داشته باشد را ندارد، او روزی‌که خواست با تهمینه ازدواج کند می‌دانست که بچه دارد اما الان نمی‌تواند با این مسئله کنار بیاید. زمان آن‌ها را وادار می‌کند که به خطاهایشان پی‌ببرند. مردهای ایرانی دوست دارند که دروغ بشنوند و تهمینه زنی نیست که به صورتش نقاب بزند. او انکارش را خیلی ساده و راحت نشان می‌دهد ولی بهرام نمی‌تواند این را بفهمد. امثال تهمینه در جامعه ما کم است او می‌توانست ازدواج نکند و با ثروتی و استقلال و آزادی عملی که دارد می‌تواند خوش بگذراند،  اما تهمینه دنبال یک چیز دیگر است. او زنی است که تعهد را دوست دارد. حالش بد است به خاطر این‌که احترامش از بین رفته، سیاست ندارد و شاید مظلوم‌ترین فرد در این جمع باشد. این درد اجتماع است آدم‌های امروز جامعه ما همه دوست دارند دروغ بشنوند و برایشان فیلم بازی شود. اصلا دوست ندارند با یک شخصیت حقیقی روبه‌رو شوند. حتی خیلی از تماشاچی تهمینه را نمی‌فهمند. در سکانس پایانی وقتی تهمینه رختخواب بهرام را روی مبل پرت می‌کند یک‌جورهایی آن دو از هم جدا می‌شوند. بحثی در فرهنگ ما هست که می‌گویند هر چقدر هم اختلاف دارید این‌کار را نکنید اما یک‌جاهایی آنقدر به تو توهین می‌شود که احساس می‌کنی باید همه چیز تمام شود. شاید آن‌ها به زندگی‌شان ادامه دهند و بهرام تهمینه را گول بزند و تهمینه گول بخورد. لاله در زندگی‌اش به نتیجه می‌رسد چون دروغگو است. خوبی این فیلمنامه د‌ر این است که نتیجه‌گیری نمی‌شود و پیش‌بینی آن به عهده بیننده است.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

هنگامه قاضیانی


تبلیغات