برترین ها به نقل از تماشا : حنیف عمران زاده با صراحت کلام همیشگی اش به سوالات ما پاسخ داد. او بدون اینکه با کسی تعارف داشته باشد می گوید که در پایان فصل گذشته از پرسپولیس پیشنهاد داشته اما می خواهد آن قدر در استقلال بماند تا بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو ببندد.

وقتی هم حرف از درگیری با آندو و حرف نژادپرسانه ای که گفته می شود به او زده، می شود با سادگی می گوید مگر آندو سیاهپوست است که به او حرف نژادپرستانه بزنم؟

اما نکته مهم درباره حنیف این است که خودش می گوید نمی خواهد یاغی باشد و راهی را که علی انصاریان (که از نظر رفتاری شباهت زیادی به او دارد) رفته است تجربه کند.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


سال اول خیلی به چشم آمدم

*چرا هیچ وقت نتوانستی آن نیم فصل خوبی را که در لیگ نهم داشتی تکرار کنی؟ چرا این اتفاق تا حالا نیفتاده؟

آن نیم فصل با همه سال هایی که فوتبال بازی کردم فرق داشت. شاید هیچ وقت به اندازه آن موقع برای بازی کردن انگیزه نداشتم. کسی مرا نمی شناخت و وقتی به استقلال آمدم محروم شدم.

برای بازی کردن خیلی انگیزه داشتم و می خواستم خودم را نشان بدهم. آن موقع به قدری برای فوتبال بازی کردن انگیزه داشتم که می خواستم زمین چمن را گاز بزنم. آن نیم فصل خیلی برایم خوب بود و شاید به خاطر اینکه خیلی انگیزه داشتم بیشتر به چشم می آمدم.

حرفتان را تا حدی قبول دارم، اما من در دو سال اخیر هم برای استقلال بازی های خوبی انجام داده ام و به تیم ملی هم دعوت شده ام.

*آن سال مدافع گلزنی هم بودی و روی تمام ضربات ایستگاهی جلو می آمدی. هنوز هم برای گلزنی اشتیاق داری؟

گل زدن من در استقلال ارتباط مستقیمی به سانتر کردندارد. آن سال خسرو حیدری سانترهای خوبی در استقلال می کرد و برای من موقعیت گلزنی فراهم می شد. پارسال هم که ایمان سانتر می کرد، من جلو می آمدم و گل می زدم.

امسال هم روی ضربات ایستگاهی جلو می آیم. خودتان دیده اید که خسرو دیگر زیاد سانتر نمی کند و بیشتر آندو این کار را انجام می دهد. شاید همین باعث شده که من نتوانم در گلزنی موفق باشم. اما هر وقت که زندی در زمین بوده و سانتر کرده من هم ضربات سر خوبی زده ام.

*یعنی گل نزدن تو به سانترهای آندو ربط دارد؟ او که در تیم ملی پاس گل های زیادی می دهد.

آندو کاشته زدن خوبی است و سانترهای زیادی از او در تیم ملی به گل تبدیل شده است. اما خودش هم می گوید که توپ های لیگ برتر خراب است و نمی توان با آن کاشته های خوبی زد. اما توپ تیم ملی نایک است و شاید به همین دلیل نمی توانم از سانترهای او استفاده کنم. این هم از شانس من است دیگر.

*وقتی روی ضربات ایستگاهی جلو می آیی بازیکنان حریف هم با تو یارگیری می کنند.

دقیقا همین طور است. من سر ضربات کاشته به خاطر قد بلندم جلو می روم، اما مدافعان رقیب هم دیگر مرا می شناسند. با من یارگیری «من تو من» می کنند. پژمان هم گاهی جلو می آید تا حواس مدافعان را پرت کند. جا دارد که از او هم تشکر کنم که همیشه هوایم را در بازی دارد.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*فراز و نشیب زیادی در بازی هایت دیده می شود. گاهی مثل دربی جام حذفی خیلی خوب هستی و در برخی بازی ها مثل دیدار با تراکتور و ملوان خیلی بد بازی می کنی. دلیل این موضوع چیست؟

امسال فقط دو بازی بد برای استقلال انجام دادم. همین دو بازی که گفتید. در دیدار با تراکتور اشتباهات فوتبالی داشتم. یک هفته قبل از بازی با ملوان گفته بودم شرایط روحی خوبی ندارم.

مشکلات مالی واقعا به من فشار آورده بود و فقط به حرف مظلومی و مهدی رحمتی تمرین می کردم. آن قدر وضعم خراب بود که حتی باری تمرین هم انگیزه نداشتم چه برسد به بازی کردن. اما در بازی با شهرداری هم که پنالتی دادم خوب بازی کردم. از کجا معلوم که اگر من خطا نمی کردم آن توپ گل نمی شد. پنالتی دادن مال مدافع است و اگر قرار بود من هم پنالتی ندهم که در فوتبال اسپانیا بازی می کردم.

*امسال یکسری اشتباه عجیب هم داشتی؛ مثلا در بازی با صبا که سر خوردی.

زیر پایم خالی شد و سر خوردم. اینکه اشتباه نیست. اشتباه یعنی وقتی می خواهی بازیکن رقیب را دریبل بزنی توپ را بگیرد و بزند ته تور. وگرنه حرکات من که جزو اشتباهات فوتبال نیست.

*در ابتدای فصل با جدایی مدافعانی مثل شکوری و صادقی و آمدن حسینی و عزیززاده استقلال خط دفاعی ضعیفی داشت، اما الان یکی از تیم هایی هستید که گل خورده کمی دارید.

ما مدافعان خوبی را از دست دادیم. صادقی، شکوری و کوشکی جزو بهترین مدافعان ایران هستند که آنها را از دست دادیم. اما حمید عزیززاده هم مدافع کوچکی نیست. او در ابتدای فصل کمی مشکل بدنی داشت که آن هم در حال حل شدن است. جدی می گویم او تنها مدافعی است که زیر توپ نمی زند و اگر الان هم مشکل بدنی اش حل شود در بسیاری از بازی ها به ما کمک می کند.

خوب بودن یک فوتبالیست وقتی معلوم می شود که اگر تغییر پست هم بدهد، خوب باشد. عزیززاده در جام ولایت هافبک دفاعی بود و خوب بازی کرد. میثم حسینی هم که خیلی خوب در استقلال جاافتاده و در دفاع وسط و دفاع چپ فوق العاده است، با اینکه خط دفاعی خوبی داشتیم اما حتما باید تقویت شویم. برای جنگیدن در سه جبهه باید یک مدافع دیگر هم داشته باشیم تا درصورت محرومیت یا مصدومیت به مشکل نخوریم.

*چقدر به میثم حسینی کمک کردی تا در استقلال جا بیفتد؟

خوشبختانه میثم خیلی زود فهمید اینجا کجاست و پیراهن کدام تیم را پوشیده. او برای پیراهنی که آن را به دست آورده ارزش زیادی قائل است. ما با هم بچه محل هستیم و از اول خیلی تلاش کردم به او کمک کنم. با میثم در تمرینات و بازی به زبان محلی حرف می زنم و خیلی راحت با هم ارتباط برقرار می کنیم.

وقتی به زبان خودمان با هم حرف می زنیم همه خصوصا بازیکنان حریف تعجب می کنند و این خیلی به نفع ماست که آنها حرف های ما را نمی فهمند. مطمئنم میثم با ادامه همین روند کی روش را مجبور می کند به تیم ملی دعوتش کند. بهتاش فریبا درباره میثم می گوید او مثل خرچنگ است. ضمن اینکه واقعا هم حرفه ای است؛ 8 شب می خوابد و 8 صبح بیدار می شود.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*اما این تصور هم درباره خط دفاعی استقلال وجود دارد که مدافعان استقلال زیاد خوب کار نمی کنند و رحمتی نقش زیادی در کم گل خوردن استقلال ایفا کرده است. این را قبول داری؟

این حرف را قبول ندارم. گل خوردن یا نخوردن تیم فقط به دروازه بان و خط دفاع مربوط نیست. مهدی رحمتی گلر اول فوتبال ایران است. معلوم است که وقتی او پشت سر ما باشد خیالمان راحت است. رحمتی واقعا توپ های خوبی می گیرد اما بحث کار دفاعی به همه بازیکنان تیم مربوط است.

 مثلا آرش در بازی با شهرداری می آید پشت محوطه 18 قدم خودمان تکل می زند یا میداودی، شریفات و یوسفی که در دربی آمدند و پشت میثم را جمع کردند. حتی خود فرهاد مجیدی هم گاهی به کمک خط دفاع می آید. آندو و رحمیت هم که مثل جلاد هستند و نمی گذارند توپ از آنها رد شود. اینکه آمار خط دفاعی استقلال خوب است فقط به خاطر رحمتی و مدافعان نیست. همه در این موضوع سهیم هستند.

*در سال هایی که در استقلال حضور داشتی رابطه خوبی با مدیرعامل ها داشتی، همین باعث شده شایعه شود تو بازیکن مدیریت هستی.

بله، من همیشه رابطه خوبی با مدیریت باشگاه داشته ام. از واعظ گرفته تا فتح الله زاده. همیشه گفته ام فوتبالم را مدیون واعظ هستم زیرا او سر محرومیتم با فدراسیون درافتاد و خیلی به من کمک کرد. فتح الله زاده را هم خیلی دوست دارم. او گاهی فوتبال را جوری تحلیل می کند که انگار سرمربی است!

کلا نمی دانم چرا همیشه به من می گویند بازیکن این و آن هستی. تا همین چند وقت پیش بازیکن مظلومی بودم و حالا شدم بازیکن مدیریت. من اخلاقم خوب است. کلا با همه رابطه خوبی دارم و این فقط شامل حال مدیریت نیست.

حیف شد مجیدی رفت

*قرار بود با  آمدن هیئت مدیره مشکلات مالی استقلال برطرف شود اما هنوز که نشده.

همین طور است. اعضای هیئت مدیره باید به فتح الله زاده که این تیم خوب را بسته، کمک کنند. آنها آدم های خوبی هستند و باید زودتر به فکر سر و سامان دادن وضعیت استقلال باشند.

*نکته جالبی که درباره تو وجود دارد، این است که قبلا در تمام عکس های تمرین کنار فرهاد مجدیدی بودی. انگار رابطه خوبی با او داری.

این بحث بودن من کنار مجیدی در روزنامه شما خیلی بزرگ نمایی شد. بله با مجیدی رفیق هستم و افتخار می کنم که در عکس ها کنار او باشم. در اردوی تیم ملی هم با او هم اتاق بودم. رابطه با فرهاد همیشه خیلی خوب بوده و خیلی وقت ها او در زمین من را آ رام می کرد واقعا کاپیتان خوبی بود و حیف شد که رفت.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*از اولین فصلی که به استقلال آمدی هیکلت خیلی بزرگ شده.

در این مدت تمرینات بدنسازی خوبی انجام داده ام. به خاطر بدنسازی حرفه ای است که به قول شما عرض زیاد کرده ام. بالاخره من دفاع وسط هستم و خوب است که بالاتنه بزرگی داشته باشم. همین باعث می شود که ردشدن از من سخت باشد.

هیچ کس به من خط نمی دهد

*کلا استقلال فراز و نشیب زیادی دارد. در بازی با تیم هایی مثل سپاهان، ذوب آهن و پرسپولیس خیلی خوب بازی می کنید و مقابل تیم هایی مثل ملوان، راه آهن و فجر خیلی بد بازی کردید. دلیل این موضوع چیست؟

استقلال تیمی تاکتیکی است و جلوی تیم هایی که ضدفوتبال بازی می کنند نمی تواند تاکتیک خود را به نمایش بگذارد. مثلا در بازی با صبا زمین واقعا افتضاح بود. برای ما که روی زمین بازی می کنیم بازی در چنین زمینی واقعا سخت است. پرسپولیس، ذوب آهن و سپاهان جلوی استقلال ضدفوتبال بازی نمی کنند، اما تیم های دیگر این کار را می کنند ما کارهای تاکتیکی زیادی را در زمین انجام می دهیم و مقابل تیمی که دیوار گوشتی درست کند نمی توانیم کاری انجام دهیم. بعضی از تیم ها به استادیوم آزادی می آیند که 9 نفره دفاع کنند. در چنین بازی هایی ما هر کاری انجام می دهیم به در بسته می خوریم.

*استقلال تا اینجا در دو دربی بازی های خوبی به نمایش گذاشته و قاطعانه برده. دلیل این دو برد پی در پی چه بود؟

واقعا دربی با همه بازی ها فرق دارد. انگیزه و تعصب بازیکنان در این بازی به حداکثر می رسد. پرسپولیس هم از حق نگذریم با آ نکه شرایط خوبی نداشته اما در این دو بازی مقابل استقلال فوتبال بازی کرده و رو به ضدفوتبال نیاورده است. استقلال بازیکنان بزرگ و حرفه ای دارد که دربی باز هستند. کادر فنی باتجربه هم یکی دیگر از دلایل برد ما در دربی بوده است.

*در نیم فصل اول لیگ برتر این انتقاد به استقلال وارد بوده که ستاره ها بازی را برای مظلومی درآورده اند؛ مجیدی، جباری و... این انتقاد را قبول داری؟

بگذارید من یک سوال بپرسم. ستاره ها چطور می توانند 17 بازی را برای استقلال دربیاورند؟ تا وقتی مظلومی به بازیکنان نگوید چه کار کنند که آنها نمی توانند برای خودشان بازی کنند. درست است که وقتی بازی گره می خورد گاهی ستاره ها به کار تیم می آیند اما همان ستاره وقتی سرمربی به او نگوید چه کار کند به کار تیم نمی آید. بازیکن در زمین نمی تواند بدون دستور مربی کار کند و مثلا 10 بازیکن را دریبل بزند و برود.

*بعد از مصاحبه ات علیه فرزامی شایعه شد تو از باشگاه خط گرفتی و آن حرف ها را زدی.

هیچ کس به من خط نمی دهد. همه آن حرف ها مال خودم بود. مشکلات مالی زیادی داشتم و حرف های فرزامی ناراحتم کرد. بعد هم از آن حرف ها پشیمان شدم و عذرخواهی کردم.

*در پایان فصل سال گذشته با مظلومی مشکل پیدا کردی اما در استقلال ماندگار شدی.

من رک هستم و با کسی تعارف ندارم. بعد از اتفاقات بازی با شاهین با مظلومی حرف زدم و همه چیز حل شد. یک ماه مانده بود فصل تمام شود و با تیم ملی در آکادمی تمرین می کردیم که مظلومی آمد و گفت برو تمدید کن تا خیالم راحت شود. من هم گفتم صبر کنید فصل تمام شود تا ببینم کی می ماند و کی می رود.

*یک شایعه همیشه درباره تو مطرح بوده که در جریان بازی پرسپولیس و پاس در لیگ هشتم برای رفتن به پرسپولیس با مصطفوی مذاکره کردی.

اصلا این حرف را تایید نمی کنم. من فقط با مصطفوی خوش و بش کردم. اگر چنین چیزی درست بود پس چرا من به استقلال رفتم و پرسپولیسی نشدم؟

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


محال است به پرسپولیس بروم

*خیلی ها می گویند تو یک روز پرسپولیسی می شوی.

خیالتان راحت باشد هیچ وقت این اتفاق نمی افتد. من در استقلال می مانم و یک روز هم بازوبند کاپیتانی این تیم را می بندم.

*اما همیشه شایعه پرسپولیسی شدن تو مطرح بوده و همین، این شایعه را که تو ذاتا پرسپولیسی هستی تایید می کند.

اگر پرسپولیسی بودم امسال بهترین فرصت بود که به این تیم بروم. از یک طرف با مظلومی مشکل داشتم و در استقلال هم پول زیادی نگرفته بودم و از طرف دیگر با کاشانی و استیلی هم رابطه خوبی داشتم و خیلی راحت می توانستم به این تیم بروم. اما به کاشانی گفتم استقلال انتخاب اولم است و نمی توانم این تیم را تنها بگذارم.

*اما به نظر می رسد بیشتر از همه بازیکنان زمینه یاغی شدن را داری.

نه بابا، من باغی هم نیستم چه برسد به یاغی. شرایط فیزیکی من جوری است که همه فکر می کنند یاغی هستم چندبار مصاحبه کردم و همه فکر کردند من یاغی هستم.

*قبول داری اگر استقلال با این تیم قهرمان نشود، شکست خورده است؟

قول می دهم اگر تیم را خوب حمایت کنند ما قهرمان آسیا هم می شویم. چیزی در آسیا و ایران جلودار استقلال نیست اما مشکلات مالی اگر ادامه داشته باشد حتما به مشکل می خوریم.

*برخی تو را از نظر داشتن حاشیه با علی انصاریان مقایسه می کنند. این قیاس را قبول داری؟

برایم افتخار است که علی انصاریان باشم. او یکی از بهترین مدافعان ایران بود اما حاشیه به علی ضربه زد. اتفاقا چند وقت پیش هم خیلی باهم حرف زدیم و من هم نصیحت های او را گوش دادم و می بینید که مدتی است دیگر مصاحبه نمی کنم. اتفاقا علی گفت راه مرا نرو و بی خیال حاشیه شو. او به حقش در این فوتبال نرسید. او باید الان کاپیتان پرسپولیس می شد.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


من استقلال را به حاشیه نمی برم

*درباره درگیری ات با آندو در بازی با شیرین فراز حرف بزن. آن اتفاق هم خیلی استقلال را به حاشیه برد.

آن درگیری جزئی از فوتبال بود. در یک لحظه عصبی شدم و به آندو واکنش نشان دادم که اشتباه بود. بعد هم که از آندو و هواداران عذرخواهی کردم و همه چیز تمام شد.

*اما خودش گفته آن اتفاق را فراموش نمی کند.

سعی می کنم هرطور شده، از دلش دربیاورم.

*بعد از آن درگیری شایعه شد که به آندو حرف نژادپرستانه زده ای.

حرف نژادپرستانه دیگر چیست؟ مگر آندو سیاهپوست است که به او حرف نژادپرستانه بزنم؟ من را چه به این حرف ها؟ علی سامره در جریان درگیری ما بود و کاملا شنید ما چه حرف هایی زدیم.

,حنیف عمران زاده: کاپیتان استقلال می شوم! حنیف عمران زاده,استقلال,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*کلا می توانی این تضمین را بدهی که دیگر استقلال را به حاشیه نبری؟

بعد از جریان فرزامی دیگر مصاحبه نکردم و تا حالا کاری هم نکرده ام که از روی عمد باشد و بخواهم استقلال را به حاشیه ببرم. روزنامه ها هم در به حاشیه بردن استقلال و پرسپولیس خیلی تاثیر دارند. کافی است کوچک ترین اتفاقی بیفتد تا تیتر بزنند. روزنامه ها گاهی تیترهای حاشیه ای می زنند تا فروش کنند. الان هم کاری به کار کسی ندارم و سرم به زندگی خودم است. تنها مشکلی که دارم، مشکل مالی است. ما وقتی از باشگاه چک می گیریم. روی آن حساب می کنیم. وقتی هم پول نباشد، فکرم از هم می پاشد و نمی توانم بازی کنم.

*چرا بچه های بازیکنان را که به تمرین می آیند، می ترسانی؟

تا حالا که امیرمهدی پسر صادقی، آرشا پسر مبعلی و علی پسر مهدی رحمتی را ترسانده ام. اتفاقا ترساندن امیرمهدی خیلی هم خوب بود چون خیلی بچه شیطانی است. هر وقت شیطنت می کرد، امیرحسین اسم من را می آورد، آرام می شد. پسر رحمتی هم به قدری از من ترسیده بود که یک هفته تمام به مهدی می گفت برگردیم سپاهان چون بازیکنان استقلال ترسناک هستند! کلا منظوری ندارم و چون شوخ هستم، بچه ها را می ترسانم.

*سوال آخر درباره قضیه منشوری شدنت است. به نظر می رسد آن اتفاق نقطه عطف فوتبالت شد.

آن اتفاق تا حدودی کمک کرد مطرح شوم اما نمی خواستم این طور مطرح شوم، تا قبل از اینکه دادگاه تبرئه ام کند، خیلی اذیت شدم اما بعد که همه فهمیدند بی گناهم، راحت شدم. درواقع من و نیکبخت قربانی منشور شدیم و دید که بعد از ما دیگر کسی محروم نشد.


باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

تبلیغات