,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


در میان فوتبالیست​های مطرح فوتبال ایران کریم باقری از هر نظر استثناء است. بر خلاف خیلی از آنها که بیشتر پولشان را برای خرید آخرین مدل ماشین​ها خرج می​کنند آقا کریم به قول خودش همیشه با احتیاط و البته با هدف ماشین خریده و سوار شده است. به همین خاطر برعکس بیشتر بازیکن​ها او در این تجارت ضرر نداده. با اسطوره فوتبال درباره ذوق و شوق ماشین​سواری و تجربه​های متفاوت در کشورهای مختلف به گفت​وگو نشستیم در حالی​که آقا کریم به خاطر این مصاحبه متفاوت چند باری شوخی هم​بازی​هایش را به جان خرید. اگر می خواهید در دنیای مجازی کنار دست کریم باقری در اتومبیل لوکس و راحتش بنشینید این گفتگو را از دست ندهید.,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 آقای باقری این روزها بین بازیکنان فوتبال خرید ماشین های گرانقیمت و باکیفیت رایج است و از این نظر فوتبالیست​های ما خیلی شبیه بازیکنان اروپایی شدهاند اما در مورد شما همیشه جور دیگری نظر داده​اند. شما از همان روزهای اولی که وارد دنیای حرفه​ای فوتبال شدید بیشتر از آنکه دنبال خرید ماشین​های جدید یا تند تند عوض کردن آن باشید به فکر سرمایه​گذاری بوده​اید.

 الان که شرایط زندگی خیلی عوض شده و با بیست سال پیش قابل مقایسه نیست. سال 72 که من از تبریز آمدم تهران تازه یکی دو سال بود که پول آمده بود در فوتبال ایران و یکی دو تا باشگاه مثل کشاورز یا بانک تجارت هم بیشتر نبودند که وضعشان خوب بود.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


من هم از همان اول که آمدم قراداد بستم با کشاورز، اول به نیازهای ضروری تر زندگیم فکر می​کردم. البته ان موقع مثل حالا اینقدر هم تنوع ماشین نبود اما در کل اولویت​های دیگری بود که من دنبال رفع آن مشکلات بودم که بتوانم آنها را تامین کنم. خیلی تو خط ماشین خوب داشتن یا لباس خریدن نبودم.

آن موقع اصلا خیلی هم بازیکنان دنبال ماشین عوض کردن یا تنوع لباس نبودند. اما الان زمانه خیلی عوض شده و دیگر به خیلی از آدم​ها نمی​شود گفت این ماشین را نخر. الان خدا را شکر پول بیشتر شده، البته شاید در هر باشگاهی پنج شش بازیکن بیشتر نباشند که قادر به خرید ماشین​های جدید و آنچنانی باشند اما در کل خیلی ها هستند که دوست دارند مثلا لباس مارک دار بپوشند یا گوشی جدید بخرند و ماشین خوب سوار شوند. این البته همه جای دنیا هست. خیلی​ها هستند که تنوع را دوست دارند و می خواهند بهروز باشند. من هم البته وقتی نیازهای دیگرم برطرف شد خب دوست داشتم ماشین خوب سوار شوم که البته در چند سال اخیر این اتفاق افتاده. قبلا برای من خیلی اهمیت نداشت که مثلا مارک ماشین من باید چی باشد یا لباسم چه جور باشد. قبلا ماشین​های متوسط سوار میشدم و برایم مهم نبود اما دو سه سالی است که ماشین​های خوب هم سوار میشوم.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 یک زمانی می​گفتند شما پول​هایی که در باشگاه بیله​فلد در بوندسلیگا می​گرفتید به جای اینکه با آن ماشین گرانقیمت بخرید می​فرستادید ایران و با آن کامیون می​خریدید. اصلا چنین ماجرایی صحت داشت؟

 نه بابا، من قبلا هم این موضوع را شنیده بودم اما نمی​دانم کی این شایعه را برای من درست کرده بود. یک بار از من پرسیدند که چه ماشین​هایی دوست داری و من هم گفتم که ماشین بزرگ و سنگین را خیلی دوست دارم چون پدرم به خاطر شغلش ماشین​های بزرگ سوار می​شد و من هم علاقه​ام از کودکی به این ماشین​ها علاقه داشتم. اما بعضی​ها از کاه، کوه ساختند و این شایعه را درست کردند وگرنه هر کسی را بهر کاری ساخته اند و من اصلا تو خط این جور چیزها نیستم.

 شاید منظورشان این بوده که شما در این کار سرمایه​گذاری کرده​اید نه اینکه خودتان پشت این ماشین​ها می​نشینید...

 نه، حتی برای سرمایه​گذاری هم نبوده. من زمانی که در آلمان یا کشورهای دیگر هم بودم سعی کردم کاری کنم که به نفعم باشد و شکر خدا ریخت و پاش هم نکردم.

 آقا کریم شما در کشورهای مختلف مثل آلمان، انگلیس و قطر بوده​اید. در فوتبال این کشورها گاهی کمپانی​ها اسپانسر می​شوند و به بازیکنان ماشین می​دهند. پیش آمده که ماشین خاصی در این کشورها داشته باشید؟

 من در آلمان در باشگاه بیله​فلد بودم که از نظر مالی سطح بالا نبود. مثلا بایرن مونیخ این​جوری بود و بعضی از کمپانی ها به بازیکنان این تیم ماشین می​دادند اما در آرمینیا بیله​فلد اینجوری نبود. بنابراین خودمان می​بایست ماشین تهیه می​کردیم. من هم یک ماشین متوسط خریدم که کارم راه بیفتد...

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 یادتان هست چه ماشینی داشتید؟

 بله یک فورد بود.

 چه مدلی؟
 

 نه والله، یادم نمی​آید. فورد تخم​مرغی شکل مدل 1997 بود.

 در ایران چه ماشینی برای اولین بار سوار شدید؟

 یادم هست اولین بار از طرف تیم ملی یک پیکان به ما دادند، بعد هم پراید خریدم و پژو 206 و زانتیا و هیوندای سوناتا. همین طور آمدیم یواش یواش جلو تا امروز. به خاطر همین من به بازیکنان جوان توصیه می​کنم که به کسانی مثل من نگاه نکنند. الان متاسفانه بعضی از بازیکنان تا پول دستشان می رسد می​روند ماشین می​خرند آن هم ماشین های گرانقیمت. مثلا 100 میلیون پول قراردادشان را کلا برای خریدن یک ماشین می​دهند در حالی که اگر به زندگی آدم​های موفق یا بازیکنان موفق نگاه کنید می​بینید که پله پله رشد کرده​اند. یک دفعه که نیامدند سرمایه​شان را خرج کنند.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 شما در انگلیس هم رانندگی کرده​اید؟

 بله.

 همه چیز رانندگی آنها برعکس است. زود عادت کردید به مدل رانندگی آنها؟

بله، اتفاقا اولین روزی که رانندگی کردم موقع پارک کردن آینه ماشینم شکست. بعدا اما عادت کردم همان یک مورد فقط پیش آمد.

 در انگلیس ماشین شما چی بود؟

 بی ام و 530.

 هیچوقت سراغ ماشین​های اجاره​ای نرفتید؟

 نه، اصلا.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 با آن همه تنوع ماشین در اروپا، جالب است که وسوسه نشدید.

 خب به خاطر این بود که من برای درآمدم برنامه​ریزی کرده بودم. در اروپا تنوع ماشین​ها زیاد است و هر روز یک چیز جدید می​بینید. اما همانطور که گفتم من برنامه دیگری داشتم و ماشین متناسب خریدم. اگر شما صد تومان درآمد داشته باشی و 101 تومان خرج کنی ضرر است!

 در قطر یا امارات فکر کنم به بازیکنان ماشین می​دهند درست است؟

 در قطر که بودیم از طرف باشگاه به ما یک تویوتا دادند در امارات هم همینطور. روی همین حساب ما هم ماشین باشگاه را سوار می​شدیم.

 آقای باقری به رانندگی چطور نگاه می​کنید. دوست دارید فقط از یک جا به جای دیگر بروید و ماشین برای شما هر چه باشد فرقی نمی​کند یا اینکه دنبال سواری با ماشین خوب هم هستید؟

 طبیعتا رانندگی با ماشین خوب با متوسط فرق دارد. این تفاوت را هر کسی متوجه می​شود. سواری با ماشین خوب لذت خودش را دارد. اما با این ترافیک سنگین و خیابان​های شلوغ من یکی که زیاد از ماشین استفاده نمیکنم. بعضی موقع با ماشین می روم تمرین.

 تا حالا دنبال مهارت​های ویژه یا رانندگی بهتر نرفتید؟

 مثلا چه​جوری؟

 مثلا اگر یک روزی سرتان در فوتبال خلوت تر شد بروید رانندگی حرفه​ای تری را یاد بگیرید و خودتان را در پیست یا مسابقه محکی بزنید و از این جور ماجراها...

 نه، به این چیزها فکر نکردم. در ایران هم البته بالاتر از 120 کیلو متر بر ساعت نمی​شود رفت. جاده​ها هم مناسب نیست.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 اهل سرعت رفتن نیستید؟

 اینجا نه اما در آلمان سرعت بالا را تجربه کردم. آنجا اتوبان​هایی هست که سرعت آزاد است، هرچه قدر بخواهید.

 مثلا چقدر سرعت رفتید؟

 180 تا، 200 تا رفتم. توی آن اتوبان می​شود چنین سرعتی رفت. ماشین خوب و اتوبان خوب باشد سرعت رفتن لذت خاص خودش را دارد. در ایران نمی​شود.

 یعنی ریسک نکردید؟

 نه، اصلا.

 آقا کریم فکر می​کنم شما شناخت نسبی از ماشین ها دارید. بعد از این سال​ها بیشتر به اتومبیل​های کدام کشور علاقه دارید؟

 بله، من بیشتر ماشین​های ژاپنی و آلمانی را بیشتر دوست دارم. مثلا تویوتا لندکرویزر و بی ام و که هر دو را دارم. این دو تا ماشین برای من استفاده بیشتری داشته.

  ماشینی هست که دوست داشته باشید سوار شوید اما تا حالا نشده؟

 نه زیاد به این چیزها فکر نمی​کنم. چیزی سوار می شوم که بتوانم داشته باشم. امکانش باید باشد. در همین شرایط هم از بی ام و و لندکرویزر راضی هستم.

,دقایقی با آقا کریم ماشین باز! کریم باقری,ماشین کریم باقری,ماشین باز,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 جالب است که کارکرد این دو تا ماشین با هم فرق می​کند.

 بله مثلا لندکرویزر موقع مسافرت خودش را نشان می دهد. به خصوص اگر شمال بروید و زمستان باشد. ماشین باید کاربردی باشد و کیفیت داشته باشد. بعضی​ها ماشینی را انتخاب می​کنند که مثلا تک باشد یا قیافه خاصی داشته باشد. چشم و همچشمی در ایران زیاد است.

 پیش نیامد در امارات یا قطر سوار ماشین های اسپرت مثل فراری یا لامبورگینی سوار شوید؟

 نه، البته این را هم بگویم که ماشین​هایی مثل فراری را باید با ماشین​های لوکس بنز یا بی ام و مقایسه کنید. آنها خشک تر هستند در حالی که لوکس​ها نرم​ترند.

 من فکر می​کردم شما الان کادیلاک سوار می​شوید. مال خودتان است؟

 نه، مال دوستم است. چون ماشین من کارواش بود با آن کادیلاک رفتم سر تمرین...

 تجربه تازه​ای بود؟

بله، خب کادیلاک هم ماشین بدی نیست.

 یک بار هم با پورشه علی دایی سر تمرین رفته بودید...

 اتفاقا خودم پورشه پانامرا داشتم اما فروختمش. خیلی ازش خوشم نیامد. چون من ماشین لوکس مثل بی ام و سری هفت را بیشتر دوست دارم. اگر هر دو تا ماشین را سوار شوید تفاوت را احساس می کنید.

 چه فرقی دارد؟

من ماشین نرم را بیشتر دوست دارم. پورشه یک مقدار خشک بود. البته خیلی ماشین خوبی است.

 در رانندگی چطوری هستید؟ اهل عجله هستید یا حوصله؟

 کلا خیلی اهل تند رفتن نیستم. پیش آمده که گاهی دیر شده و باعجله رفتم اما کلا زودتر حرکت می​کنم که با آرامش رانندگی کنم.

 از وسایل حمل​ونقل عمومی هم استفاده کرده​اید؟

 بله، خیلی پیش آمده. هم مترو سوار شدم و هم اتوبوس. مثلا یک بار پسرم را می بردم دکتر و می خواستم خیابان ولی عصر را به سمت پایین برویم. به همین خاطر سوار اتوبوس شدم.

 واکنش مردم عجیب بود؟

 بله، مثلا یک بار که سوار مترو شده بودم مردم خیلی نگاه می کردند. من هم گفتم چرا نگاه می​کنید اگر مشکلی هست پیاده شوم که بعد مردم خندیدند و دیگر نگاه نکردند و چیزی نگفتند.

 تا حالا پیش آمده مسابقات اتومبیلرانی را از نزدیک ببینید؟

 نه، پیش نیامده. آن موقعی که من قطر بودم هنوز میزبان فرمول یک نشده بودند اما از طریق تلویزیون گاهی فرمول یک را دیدم. مخصوصا وقتی که شوماخر در اوج بود گاهی مسابقاتش را دنبال می کردم.

 هیچ وقت با قهرمانان این رشته روبرو نشدید؟

نه، البته یکی از راننده​های عرب را که قهرمان شده بود را می شناسم.

 منظورتان احتمالا ناصر العطیه است؟

 بله، همان راننده قطری است.

 راستی از فنی ماشین سر در میآورید؟

 نه آنچنان، اصلا پیش نیامده که بخواهم به ماشین دست بزنم.

 تا حالا در خیابان نماندید؟

نه، ماشین​های جدید کمتر خراب می شوند. برای من هم مسئله ای به وجود نیامده...

 آن موقع که پیکان داشتید چطور؟

 آن موقع من هنوز گواهی نامه نگرفته بودم.

 راستی کی گواهینامه گرفتید؟

 سال 76 یا 77 بود.

 خارج از ایران هم گواهینامه گرفتید؟

بله، من گواهینامه امارات را دارم. در آلمان هم از گواهینامه بین المللی استفاده می کردم. البته تا امتحان کتبی اش پیش رفتم اما دیگر فرصت نشد که ادامه بدهم. گواهی نامه گرفتن در آلمان خیلی سخت است.

مثلا باید یک روز فقط کمک های اولیه را یاد بگیرید که اگر احیانا تصادف شد با مصدوم چه کار کنید. کلا آلمانی ها خیلی به قانون احترام می گذارند.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

دقایقی با آقا کریم ماشین باز! - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها


تبلیغات