ژن آدم معروف ها - بیوگرافی بازیگران ، بیوگرافی هنرپیشه ها

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ژن آدم معروف ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیوگرافی بازیگران از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مجله همشهری جوان:
 موروثی بودن شغل و حرفه و کاسبی در فرهنگ ایرانی تاریخچه نسبتا دور و درازی دارد و تا مدت ها این امر فرض محسوب می شده. چوپان زاده چوپان بوده و حکیم زاده حکیم باشی؛ ولیکن بالا زدن از مقام و مرتبه پدر در دوره حیات او مقبوح تلقی می شده. با این وجود، اعتقاد «پسر کو ندارد نشان از پدر، تو بیگانه دانش نخوانش پسر» به طور جدی مطرح بوده است. حالا هم با وجود همه اتفاقات عجیب و غریب مدرنیتی (!) بخشی از این تاریخچه فرهنگی همچنان با ما همراه شده. گیریم که غالبا پدرها (و البته مادرها) کوتاه آمده اند و به فرض که انتخاب حرفه را به دل فرزند گذاشته اند اما در برخی حرفه ها اینقدر فاکتورهای جذاب وجود دارد که با وجود اختیار، فرزندان رو به حرفه پدر و مادر بیاورند و دنباله رو شوند. شغل بازیگری که شهرت و تا حدی ثروت (دو فاکتور مهم وسوسه کننده برای فرزندان) را با هم دارد، به درد پیروی می خورد؛ ببینید!

داریوش و انوشیروان/ امیر یل و برزو ارجمند

امیر یل پسر داریوش ارجمند بیش از اینکه بازیگر باشد، خواننده است و این اواخر آلبوم «شب های ترانه» را آماده نشر کرده. البته هنر موسیقی در این خانواده به همان اندازه یا بیش از بازیگری دنبال می شود. همچنان که پسرعمویش برزو ارجمند هم در این کار دستی دارد. تفاوت او با پسرعمو در شهرت و محبوبیت است.

برزو بازیگر دوست داشتنی و نسبتا پرکاری است که اغلب در تلویزیون دیده می شود تا مدت ها – به اشتباه – به عنوان پسر داریوش ارجمند شناخته می شد اما حالا دیگر عمو را هم پشت سر گذاشته و جا پای محکمی برای خودش دست و پا کرده. به قول خودش ابتدا از خانواده و با دیدن بازی فرامرز صدیقی در فیلم «دندان مار» به صورت جدی تصمیم گرفت بازیگر شود.

عبدالرضا اکبری/ پندار اکبری

ژن آدم معروف ها
,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


متولد آذر 61 است و فارغ التحصیل عکاسی و تصویربرداری است و علاوه بر بازیگری، تدوین هم می کند. بازیگری را نه فقط از پدر که از علیرضا اسیوند. رضا فیاضی و فریبا متخصص آموخته؛ ولی هنوز شانس این را نداشته که کارنامه هنری اش را با آثار قابل اعتنا پر کند و اغلب در آثاری حاضر شده که پدرش هم نقش اول را به عهده گرفته. مهمترین تصویری که از او به یاد می آوریم بازی در سریال «فاصله ها» است.

سعید امیرسلیمانی/ کمند و سپند امیرسلیمانی

کمند با بازی در سریال «پدرسالار» شناخته شد و گل کرد. هنوز هم که هنوز است با همان نقش، و البته نقشش در فیلم «قرمز» جیرانی شناخته می شود و نتوانسته موفقیتی بالاتر از آنها کسب کند. هر چند که کار هنری اش را از هفت سالگی یعنی سال 59 با بازی در نمایش «سنجاب ها» شروع کرد و یک سال بعد هم در تلویزیون حضور پیدا کرد و برخلاف علاقه پدرش، در این کار باقی ماند. بعد از او سپند وارد هنر بازیگری شد و او هم فارغ از پدر و خواهر، راه خودش را در پیش گرفت. هر چند که خانواده به او هم بیشتر در زمینه موسیقی امید داشتند تا بازیگری.

رضا بنفشه خواه/ بیژن بنفشه خواه

این بازیگر کم کار برخلاف خیلی از دختران و پسران هنرمند، از همان ابتداو خیلی سریع، از خود چهره ای محبوب و جذاب ساخت تا یکی دو قدم جلوتر از پدر بیفتد. شاید یکی از دلایل موفقیتش حضور در آثار طنز موفق بوده باشد اما به هر حال، با وجود اینکه حضور جدی و مستمری نداشته، اما توانست تصویر محبوبی در ذهن مخاطب برای خود دست و پا کند. او با بازی در سریال پژمان نشان داد که علاوه بر شخصیت های طنز می تواند تا حدودی جدی هم باشد.

علی حاتمی/ لیلا حاتمی

دختر شیرین علی حاتمی وزری خوشگام به خاطر چهره معصومش برای اولین بار در سن شش سالگی در فیلم «کمال الملک» پدر حاضر شضد و در نقش کودکی کمال الملک ایفای نقش کرد و به خاطر همین معصومیت در نگاه و بازیش توانست به خوبی دیده شود (البته حواسمان هست که قبل از این، در هزار دستان در حد یک پلان بازی داشت). بعد از آن هم در «دلشدگان» تایم های بازیش افزوده شد تا این معصومیت در فیلم های پدر جا بیفتد. متولد مهر 52 است و دوست و رفیق قدیمی لیلی رشیدی. در سال 61 هم در سری اول برنامه «زیر گنبد کبود» در کنار هم بازی کردند. اولین بازی او در یک کار سینمایی به جز برای پدرش «لیلا» (داریوش مهرجویی) بود و برایش دیپلم افتخار به همراه داشت و همکاریش را با این کارگردان تا نارنجی پوش (جسته و گریخته) تمدید کرد. با این وجود برخی معتقدند هر قدر هم که خوب باشد و بدرخشد، باز نام پدر بالاتر از نام او قرار می گیرد.

آتیلا پسیانی/ خسرو و ستاره پسیانی

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


خانواده هنری آتیلا و فاطمه تقوی (بازیگری که از «محله بروبیا» می شناسیمش)، دو فرزند دارند. ستاره پسیانی قبل تر از آنکه با «ورود آقایان ممنوع» یا «فرشتگان قصاب» شناخته شود. همراه برادرش خسرو روی صحنه تئاتر می رفت و تئاتر بین های حرفه ای در کارهای پدر، آنها را دیده اند (البته خسرو را هم همین چند وقت قبل در «پل چوبی» دیده بودیم). ستاره در ادامه فعالیت های تئاتریشان 4 سال قبل جایزه بهترین بازیگر زن بیست و هشتمین جشنواره تئاتر فجر را گرفت تا نشان دهد بازیگری در سینما و شهرت بیشتر جایی در نقشه راه زندگی برادر و خواهر ندارد.

منیژه حکمت / پگاه آهنگرانی

اولین بار در «گربه آوازخوان» پرتوی بازی کرده اما دختری با «کفش های کتانی» (رسول صدرعاملی) او را در حرفه بازیگری تثبیت کرد تا در سن 15 سالگی، جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم قاهره را هم به دست آورد. با اینحال او تا به امروز نتوانسته از زیر سایه آن نقش بیرون بیاید و حتی حضور در سه نقش فیلم «زندان زنان» مادرش هم کمک چندانی نکرد اما موفق ترین حضور او را باید در فیلم «دربند» دانست که برایش یک عدد سیمرغ بلورین به ارمغان آورد.

علیرضا داودنژاد/ رضا و زهرا داودنژاد

خانواده داودنژاد همگی بازیگر محسوب می شوند از جمله زهرا و علی داودنژاد که دومی به تازگی در کلاس هنرپیشگی دیده شده است. رضا اما پرکارتر و جدی تر از بقیه است و نه فقط در کارهای پدر، که در دیگر کارها هم ایفای نقش کرده و در دیگر سمت ها هم تجربیاتی داشته. او نگارش فیلمنامه را با «بچه های بد» شروع کرد و با فرار از زیر سایه پدر، کم کم تبدیل به چهره ای پولساز در سینما و جذاب در تلویزیون شد. او از شش سالگی بازی را در فیلم «بی پناه» پدر شروع کرد و برای «مصائب شیرین» (که دومین حضورش بعد 12 سال بود) توانست نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره شود.

سید ضیاءالدین دردی/ نوید و آناهیتا دری

دری در دومین سریالش، اهمیت ویژه ای به خانواده اش داد؛ نوید ابتدا منشی صحنه و سپس دستیار اول کارگردان این سریال بسیار بلند بود، در تدوین هم کمک می کردو نقش محمد علی (پسر آسیابان شهر، جوان مذهبی و خوش برخورد و مهربان) را هم به عهده داشت. آناهیتا اما سابقه بیشتری از برادر کوچکترش دارد؛ او قبلا در کودکی و نوجوانی در سریال و فیلم های پدر بازی کرده و در این سریال هم تنها نقش تهمینه (دختر همکار فروغ، مریلا زارعی، در مدرسه که بعدها بی حجاب می شد و دوباره به اصل خویش برمی گشت) را به عهده داشت.

داود رشیدی/ لیلی رشیدی

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


9 ساله بود که از طریق خاله اش مرضیه برومند در برنامه ای به کارگردانی او «زیر گنبد کبود» حضور پیدا کرد. مهمترین نقشش در تلویزیون را شاید بشود در مجموعه «زی زی گولو» عنوان کرد که او را بازیگری دوست داشتنی با صدایی لطیف و چهره ای مهربان کرد. دختر داود رشیدی بودن هم به اینها اضافه شد تا محبوبیتش افزون شود و مهربان بودنش مسجل. با این وجود کم کارتر از پدر بوده و کمتر سراغ کار سینمایی رفته (یا برایش پیش آمده) و بیشتر کار روی صحنه تئاتر و تلویزیون را ترجیح داده. گویا با وجود محبوبیت، به دنبال رسیدن به جایگاه و موفقیت پدر نیست.

محمدرضا شریفی نیا،

آزیتا حاجیان

، مهراوه و ملیکا شریفی نیا


فرزند بزرگ خانواده شریفی نیا و حاجیان، مهراوه، هشت سال که از تولدش گذشت، (سال 68) اولین تجربه بازیگریش را کنار مادرش در فیلم «دزد عروسک ها» تجربه کرد. فیلمی که هنوز هم برای دهه شصتی ها نوستالژی ترسناک و شیرینی محسوب می شود. بعد از آن کودکی قطام را در سریال امام علی (ع) تجربه کرد و همینطور آمد تا جلوی چشم ما بینندگان بزرگ شود. برخلاف خواهرش ملیکا آرام تر است اما در بازیگری، هیچ کدام تا به این لحظه نتوانسته اند به پای هنرمندی مادر برسند و قدمی بزرگتر یا در حد او بردارند.

رسول صدرعاملی/ میلاد صدرعاملی

با دستیاری در فیلم «دختری با کفش های کتانی» پدر شروعبه فعالیت هنری کرد و بعد هم در «من ترانه 15 سال دارم» جلوی دوربین رفت و با بازی خوبش در نقش همسر نامتعادل و کتاه مدت ترانه، نفرت بسیاری را برانگیخت! بازیگر کم کاری است و اگر به همین منوال پیش برود، دیگر خاطره اش هم محو خواهد شد. شاید هم منتظر است ببیند پدر چه می کند تا در سایه او حرکت کند. می گویند بیشتر در میلاد فیلم، کارها و ساخته های پدرش را پیگیری می کند.

سید کمال طباطبایی / سید علی طباطبایی

علی سال 83 برای اولین بار در فیلم «سالاد فصل» حضور پیدا کرد که تهیه کننده اش پدرش بود. بعد از آن در سریال های آشپزباشی و قلب یخی دیده شدو این روزها هم سریال بچه های بد را روی آنتن دارد که وجه مشترک همگی، تهیه کنندگی پدرش است. به نظر می رسد که پدرش در ورود به دنیای بازیگری نقش مهم و موثری داشته است! بنابراین این بازیگر بیبی فیس که متولد 62 است، حضورش را قبل و پیش از توانایی هایش مدیون وجود چنین پدری در چنین سمتی است.

امیر سماواتی/ فرید سماواتی

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پسر تهیه کننده با نفوذی است و هنوز تازه کار. اولین کار جدی او در زمینه بازیگری حضور در فیلم سینمایی «دربند» به کارگردانی شهبازی و تهیه کنندگی پدرش است و حالا هم در فیلم «ساکن طبقه وسط» مشغول بازی است. بنابراین به نظر می رسد پدر و پسر تصمیمشان را برای ماندن ماندن در دنیای بازیگری گرفته اند.

اکبر عبدی/ المیرا عبدی

به گفته خودش از سال 81 فعالیتش را در زمینه بازیگری در تئاتر شروع کرده و در سال 85 هم با پدرش در نمایش «اکبر آقا آکتورتیاتر» حضور داشته ولی هنوز تازه کار محسوب می شود. «یکی برای همه» اولین تجربه اش در قاب سینما بوده و «جابه جا» هم کار دیگری از اوست. با توجه به حضور تازه اش هنوز نمی شود گفت که آیا از توانایی های پدر چیزی به ارث برده یا فقط از نام او بهره می برد؛ به خصوص که او هم خودش را بازیگر نمی داند و گفته این دو فیلم را هم که کار کرده، به خاطر همبازی شدن با پدر بوده.

جهانگیر کوثری، رخشان بنی اعتماد/ باران کوثری

«بهترین بابای دنیا» اولین تجربه بازیگری اوست که در سن 4 سالگی اتفاق افتاد و نقش دختر مهدی هاشمی را به کارگردانی داریوش فرهنگ بازی کرد. بعد آن تا سال 80 در خدمت مادرش رخشان بنی اعتماد بود و در این مدت بازی روی صحنه تئاتر را هم تجربه کرد. از آنجا که مادر چندان پرکار نیست، توانسته فارغ از نام مادر و البته پدر، برای خودش تبدیل به یک بازیگر مشهور و پرکار شود. بازی خوبش در «صاحبدلان»، «خون بازی» و «اسب حیوان نجیبی است» او را به چهره ای شناخته شده تبدیل کرد.

مسعود کیمیایی / پولاد کیمیایی

اعتقاد دارد که به خاطر بازیش در جرم لیاقت دریافت سیمرغ بهترین بازیگری جشنواره را دااشته. جدای از اینکه آیا داشته یا نه، تا سال ها تنها در زیر سایه پدر دیده شد. بنا به گفته خودش «قهرمان سینمای کیمیایی بودن خودش بزرگترین فرصت است، چون این فرصت آرزوی خیلی از ستارگان سینماست اما برای من در جاهایی هم فرصت های زیادی را گرفته

این فارغ التحصیل رشته digital media art کانادا، که نوازنده پیانو هم هست تا مدت ها فقط در کارهای پدرش بازیگری کرد و تازه چند سالی است که همکاری با دیگر کارگردان ها را هم تجربه می کند.

سعید سهیلی/ ساعد سهیلی

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


از 14 سالگی بازیگری را در «شب برهنه» شروع کرده و بعد از آن اغلب فیلمبردار پشت صحنه کارهای پدر بوده. تا «گشت ارشاد» چهره شناخته شده ای نبود اما بازی خوبش در کنار فرخ نژاد او را به عنوان بازیگر شناساند. او درست مثل پدرش عشق کارهای کیمیایی است ودر کنار پسر کیمیایی اخیرا در فیلم «متروپل» هم بازی کرده. در عوض احتمالا پولاد هم در «کلاسینکف» پدرِ ساعد بازی خواهد کرد!

بهزالد فراهانی/ شقایق فراهانی

دختر بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم نیا (بازیگر سریال مادرانه که نقش مادر شقایق را ایفا کرد) از سال 75 بازیگری را شروع کرده و اگر خوب فکر کنید، او را در نمایی از فیلم سینمایی لیلا (داریوش مهرجویی) به خاطر خواهید آورد که صورتش را به شیشه ماشین مصفا تکیه داده و از مقابل لیلا رد می شوند تا لیلا هوویش را ببیند و بپسندد. بعد از آن گرچه حضور جدی تری در سینما و تلویزیون داشت اما نتوانست موفقیت و محبوبیت پدر یا خواهرش را تجربه کند. شاید تنها بازی قابل توجه او بازیش در «چتری برای دو نفر» باشد. او در کلاه پهلوی هم بازی کرد. بسیار تلاش کرد ولی در قامتِ متوسط این سریال دیده نشد.

جلیل فرجاد/ مونا و مارال فرجاد

انگار دختر بزرگتر خانواده فرجاد شانس یا علاقه بیشتری برای حضور در مقابل دوربین دارد. مارال فرجاد که بزرگتر هم هست (متولد 61) و فارغ التحصیل رشته عکاسی، اولین بار وقتی سه ساله بود. در تله تئاتر «من هستم، اما یک سیاه» اسماعیل شنگله بازی کردو بعد هم وارد تئاتر شد اما برای جدی تر شدن ماجرا کلاس های درس مرحوم سمندریان را تجربه کرد. مونا یک سال زودتر از او یعنی در سن دو سالگی بازی را در مجموعه «بهاران» شروع کرد ولی بعدا بازیگری را کنار گذاشت و مستندسازی را تجربه کرد تا 18 سالگی که دوباره کارش را از سر گرفت، لعلا که بیشتر بازیگران تلویزیونی اند.

اصغر فرهادی، پریسا بخت آور/ سارینا فرهادی

هرچند شاید هنوز زود به نظر برسد اما با درخشش در فیلم «جدایی نادر از سیمین» نشان داد که می تواند بازیگر قابلی شود. متولد 76 است و از چهار سالگی کم و بیش حضور مقابل دوربین را تجربه کرده. اولین حضورش در «پشت کنکوری ها» بود و بعد از آن در فیلم های «چهارشنبه سوری» و «دایره زنگی» (هر دو از آثار پدر و مادر) بازی کرد. او نوجوانی است که با اولین حضور جدیش توانسته خرس نقره ای بهترین بازیگر زن را (به طور مشترک با لیلا حاتمی و ساره بیات) از جشنواره برلین 2011 برای «جدایی نادر از سیمین» کسب کند و در جشنواره فیلم فجر هم که کاندیدای بهترین بازیگر نقش مکمل شود. با اینحال هنوز دختر اصغر فرهادی و پریسا بخت آور است تا یک بازیگر. تا بعد چه پیش آید.

فرامرز قریبیان/ محمد سام قریبیان

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


فرزند خلف فرامرز قریبیان و مینا خیامی (فیلمنامه نویس) است که این روزها با فیلم سینمایی گناهکاران اسمش سر زبان ها افتاده. فیلمی که قرار بوده آن را به هالیوود بفروشد اما بخت یارش نبود و در نهایت با تهیه کنندگی پدرش آن را ساخت تا در جشنواره سال گذشته، او در کنار پدر موردتشویق و تحسین قرار گیرد. البته ما محمد سام را از سال 77 با اجرایش در «بیست» برنامه کودک و نوجوان می شناسیم که محبوبیت پیدا کرد. هر چند که از سال 64 با بازی در فیلم «گردباد» کار هنری اش را شروع کرد و پا در مسیبر پدر گذاشته بود اما چندان دیده نشد تا همین برنامه نوجوانانه.

مهدی هاشمی، گلاب آدینه/ نورا هاشمی

با توجه به وضعیت خاص جامعه سینمایی ما، به نظر می رسد کسی که دو هنرمند مثل گلاب آدینه و مهدی هاشمی را به عنوان پدر و مادر در کنار خوددارد، باید نام آشناتر از این باشد که حالا هست اما گویا محبوبیت و تواضع پدر و مادر به فرزند هم رسیده که با وجود حضورش در دنیای بازیگری، چندان چهره شناخته شده ای نیست. با اینحال در جدیتش در بازیگری همین بس که بدانیم از هفت سالگی در کلاس های بازیگری شرکت می کرده است. ضمنا او همسر سیاوش اسعدی کارگردان هم هست و اگر بخواهد قطعا می تواند حضور جدی تری را تجربه کند.

داود میرباقری/ حامد میرباقری

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پسرداودمیرباقری تاکنون تنها در آثار پدر بازی کرده، ولی علاقمند است راه او را ادامه دهد و کارگردانی کند. برای همین هم در «مختارنامه» دستیار دوم کارگردان بود و علاوه بر دستیاری در دو نقش وهب نصرانی و ثابت پسر مختار هم ایفای نقش کرده و به گفته خودش توانسته نظر مساعد پدر را درباره بازیش به دست بیاورد. سال پیش او را در سریال مناسبتی «یلدا» دیدیم که نوشته پدرش بود و کارگردانی شده توسط عمویش. حالا هم در حال بازی و دستیاری در سریال «شاهگوش» است.

پیمان قاسم خانی، بهاره رهنما / پریا قاسم خانی

مثل سارینا فرهادی، نمی شود بازیگرش خواند چون سنش کمتر از آن است که به تصمیم رسیده باشد ولی سابقه حضورش در برابر مخاطبان به آثاری برمی گردد که پدر و مادر در آن حضور داشته اند؛ دایره زنگی، مرد هزار چهره. جالب است بدانیدپریا که متولد 77 است، روی صحنه تئاتر هم حضور داشته و در «پنجره ها» (فرهاد آئیش) حضور داشت.

ماحصلان پدران فاضل!

پدیده آقازادگی نه تنها فقط مختص به ایران نیست که از قضا در خارجه (!) با شدت وحدت بیشتری در جریان است و کم نیستند افرادیکه فضل پدر را به حق و ناحق دستمایه شهرت خودشان قرار داده اند.

خاندان کاپولا

فرانسیس فورد کاپولای کبیر در قضیه وارد کردن خانواده اش به حیطه کسب و کار و زیر پر و بال آنها را گرفتن، دست مرحوم دون کورلئونه را هم از پشت بسته. دخترش سوفیفا کاپولا که در حیطه بازیگری آش دهان سوزی نشد، مثل پدرش به پشت دوربین کوچ کرد و اتفاقا یکی دوتا فیلم حسابی هم ساخت. نیکلاس کیج مشهور هم برادرزاده فرانسیس خان است که برای فرار از بار سنگین «کاپولا» بودن نام خانوادگی اش را عوض کرد، ولی زمین و زمان می دانستندکه بازیگر جوانقسمت سوم پدرخوانده، محصول کارخانه هنرمندسازی کاپولاهاست. کاپولاها چند عضو مشهور دیگر هم دارند و همگی در رشته های مختلف سینمایی نامزد اسکار بوده اند.

جان وویت/ آنجلینا جولی

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


«جان وویت» قد بلند و خوش چهره علاوه بر تربیت کردن دو فرزند بازیگر و تهیه کننده به نام های آنجلینا و جیمز و داشتن دامادی به نام برد پیت، یک اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و چندین و چند جایزه ریز و درشت دیگر هم در خانه دارد. آنجلینا جولی بسیاری از فعالیت های بشردوستانه و ضد جنگش را از آقای پدر به ارث برده است.

کرک داگلاس/ مایکل داگلاس

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


در ایامخ حیات پدران ما «داگلاس» هنوز ومایکل نبود، کرک بود. کرک داگلاس که هنوز هم سایه اش بالای سر پسر و عروس مشهورش هست، یکی از استخوان دارترین و با نفوذترین بازیگران و تهیه کنندگان هالیوود بود که قبل از پسرش توانست یک مجسمه اسکار دشت کند. کرک داگلاس چند پسر دیگر هم داردکه همه آنها در سمت های مختلف در هالیوود اسمی در کرده اند. البته نه به اندازه مایکلشان.

هنری فوندا/ جین و پیتر فوندا

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


هنری (پدر) بازیگر سرشناس سینماست که به اعتقاد عده ای می شود او را ششمین هنرپیشه مرد برتر همه دوران دانست. او غیر از این موفقیت ها دو فرزند هم به سینمای هالیوود معرفی کرد که هر کدام در حوزه کاریشان – نه در حد پدر – موفق بوده اند. نوه پسری مرحوم هنری، بریجت، هم مشغول کار بازیگری شده و فعلا که زیر سایه پدر و پدربزرگ است.

تعدادی دیگری از آقازاده های مشهور:
چارلی و جرالدین چاپلین – مارتین و چارلی شین، ویل و جیدن اسمیت، بروس و براندون لی، دونالد و کیفر ساترلند. تام و کالین هنکس.

فوتبالی ها هم پیرو قاعده انتقال استعداد از طریق ژن هستند

فرزندان خلف

جریان آقازادگی در ورزش پیشینه ای طولانی دارد. هم در ایران، هم در خارج از کشور و به خصوص در حیطه فوتبال. این چند اسم مشهور و آشنا، سند حرف های ماست.

علی پروین

/ محمد پروین


سلطان از همان

دوران کودکی

محمد، آقازاده اش را آنقدر روی نیمکت پرسپولیس نشاند تا بالاخره فرزندخلفش هم نمک گیر زمین های چمن شد و پا جای پای پدر گذاشت. محمد پروین درابتدای کار چشمه های کمرمقی از توانایی های پدر را احیا کرد، ولی خیلی زود تبدیل شد به یک بازیکن معمولی زیر سایه نام سنگین پروین.

ناصر حجازی/ آتیلا حجازی

آتیلا حجازی هم مثل پدرش باوقار و با شخصیت بود اما در زمینه فوتبال به یک دهم شهرت افسانه ای پدر هم نرسید و دوران اوج فوتبالش به پنالتی زدن در یکی از استقلال های کم افتخار تاریخ گذشت باید ببینیم از آتیلای مربی چیزی درمی آید یا نه.

احمدرضا عابدزاده/ امیر عابدزاده

برای قضاوت هنوز کمی زود است. دروازه بان مشهور و محبوب تیم ملی و پرسپولیس و استقلال هم از همان دوران کودکی فرزندش را با فوتبال و چارچوب دروازه آشنا کرد و تحت تعالیم سخت دروازه بانی خودش قرار داد. بنا بر شنیده ها حاصل کارش هم امیدوارم کننده از آب درآمد. منتها شنیدن کی بود مانند دیدن؟ امیر عابدزاده فعلات روی سکوهای ورزشگاه آزادی سنجاق شده و دروازه بان سوم پرسپولیس است.

عزت جانملکی/ علی جانملکی

دفاع چپ جنگنده و شش دانگ باشگاه استقلال که با این تیم قهرمان آسیا شده بود، خیلی زود بر اثر بیماری تلخ وسخت MS از دنیا رفت. ولی از خودش پسری به نام علی به جا گذاشت که در دهه 70 از بازیکنان خیلی خوب تیم طلایی پاس آن دوران بود.

* بعضی از نمونه های خارجی:
سر الکس و دانکن فرگوسن، چزاره و پائولو مالدینی، یوهان و یوردی کرایوف، پابلو و دیه گو فورلان، مارتین و رونالد کومان.

انگار در حوزه موسیقی ارتباط تنگاتنگی بین استعداد و وراثت وجود دارد

ژن های صدادار

با گشت و گذاری کوتاه بین اهالی موسیقی می توان تاثیر «ژن» را در روند تکامل کاری پدر و پسرهایی که در این حوزه فعالیت می کنند، به خوبی دریافت. البته در این حوزه نقش طبیعت و وراثت پررنگ تر و اثبات شده تر است؛ مثل شباهت ظاهری پدر و پسر.

شجریان ها

پسر استاد مسلم آواز ایران که در اوایل دوران کاریش، تحریرها و لحن ارائه آثارش، ریز به ریز وام گرفته از پدر به حساب می آمد، حالا سعی داردکمی از این فضا فاصله بگیرد؛ او با تجربه های مختلفش در حوزه موسیقی و همکاری با آهنگسازان متنوع می خواهد راهش را در 38 سالگی از پدر جدا کندو با همه شاگردی هایش، اعلام استقلال کند. هر چند درآمدن از زیر نام پدر به این راحتی ها نیست؛ هست؟

خواجه امیری ها

,ژن آدم معروف ها آنجلینا جولی,لیلا حاتمی,شقایق فراهانی,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


نمونه پاپ برای بیان تاثیرلات یک پدر هنرمند و خوش صدا برای انتقالِ نسل به نسل یک هنر. به هر حال فرزند «ایرج» بودن هم برای خودش ماجرایی دارد و ریسک خواندن و ورود به عرصه صدا و خانندگی، می تواند عواقب خطرناکی را برای خواجه امیریِ پسر در پی داشته باشد اما احسان از آهنگسازی و انتشار آلبوم مشترک با پدرش شروع کرد (آلبوم من و بابام) و به مرور هوس خواندن جداگانه به سرش زد و بعد از چند تیتراژ موفق، دیگر برای خودشمهر و امضا و کاراکتری ساخت و حالا جزو ستاره های بی کتمان موسیقی پاپ در کشور به شمار می رود. هر چند سبکی که احسان در آن فعالیت می کند، هیچ ربطی به آثار پدر ندارد اما به قول خودش، اگر راهنمایی های پدر و شاگردی او در کلاس های آواز پدرش نبود، بدون شک نمی توانست به این موفقیت ها برسد.

ناظری ها

دیگر «آقازاده» موسیقی ایران است که قطعا اگر در هر خانواده دیگری زاده می شد، نمی توانست موفقیت ها و شهرت کنونی اش را داشته باشد. «حافظ» را در قدرت صدا و نبوغ آهنگسازی، بایدش کل امروزی و تکامل یافته تر پدرش لقب داد. او که این روزها درصدد انتشار «سمفونی رومی» است، در همه حال دنباله رو راه پدرش بوده و همانند «همایونه» پس از تکاملی نسبی سعی در اعلام استقلال کاری و جدا کردن مسیرش از بزرگ خاندان دارد. اتفاقی که شاید با انتشار «سمفونی رومی» در 34 سالگی رخ دهد.

یغمایی ها

«کاوه یغمایی» دیگر چهره آشناست که شاید او را بتوان یکی از اصلی ترین پسران نشان دار از هنر پدرش در عرصه موسیقی دانست. او در آلبوم مستقل منتشر کرده و پیش از این نیز در آثار پدر تجربه حضور به عنوان نوازنده دارد و به هر حال فعالیت در موسیقی «راک» آن هم از نوع ایرانیزه شده اش، خیلی بیشتر از این صحبت ها نیاز به استفاده از تجربیات قدیمی ترها دارد که کاوه به مرور توانست به آنها دست پیدا کند. «یغماییِ پسر» در تدارک انتشار آلبوم جدید خود در داخل کشور است و نکته جالب این آلبوم، آهنگسازی پدرش در یک قطعه است که می تواند هیجان این آلبوم را چند برابر کند.
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات