مردم سالاری:   داریوش مهرجویی در 17 آذر 1318 در تهران، محله شاپور، درخونگاه، در خانواده‌‌ای ازطبقه متوسط به ‌دنیا آمد.

در کودکی تحت تاثیرمادربزرگش که مسلمانی معتقد بود قرارمی‌گیرد. خود در مصاحبه‌ای در سال 1351 دراین باره می‌گوید: مادربزرگم از آن نمازخوان‌های دوآتشه بود وتحت تأثیرفضای روحانی او، من هم از سن هفت تا پانزده‌ سالگی، شده بودم یک مسلمان واقعی. نماز و روزه ‌ام یک آن ترک نمی‌شد؛ اما از پانزده سالگی به بعد، درست آن موقعی که نماز و روزه ‌ام به حساب می‌آمد، شک دردلم نشست و ایمانم از دست رفت.


مهرجویی در نوجوانی به موسیقی علاقه‌مند شد و مدت کوتاهی به کلاس آموزش موسیقی آقای زندی هم رفت اما نزد پدرش که موسیقی ایرانی را خوب می‌شناخت به نواختن سنتور پرداخت و بعد با موسیقی کلاسیک غربی آشنا شد و به نواختن پیانو و نوشتن قطعاتی برای پیانو پرداخت.

,نارنجی پوش آنتی تز جدایی نادر از سیمین نیست داریوش مهرجویی,کارگردان,فیلم نارنجی پوش,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 در 17 سالگی به سینما علاقه‌مند شد و برای درک بهتر فیلم‌های روز به آموختن زبان انگلیسی پرداخت. تحصیلات مقدماتی را در تهران به پایان برد و یک سال درهتل آتلانتیک مدیریت کرد و سپس در بیست سالگی برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا در آمریکا رفت.


نخست به خواندن سینما رو آورد اما خیلی زود سینما را رها کرد و به فلسفه پرداخت و در سال 1344 از دانشگاه یوسی‌ال‌ای در لس ‌آنجلس لیسانس فلسفه گرفت. درهمین سال سردبیری نشریه پارس ریویو در لس‌آنجلس را به‌عهده گرفت و سال بعد به تهران آمد و درسال 1346 نخستین فیلم خود به نام الماس 33 که فیلمی‌بسیار پرهزینه بود را ساخت.

این فیلم در 5 بهمن 1346 در تهران روی پرده آمد و فروش متوسطی داشت و با توجه به هزینه بالای ساخت آن شکستی تجاری محسوب می‌شد و توجه منتقدین را هم چندان به خود جلب نکرد. اما در 1348 با همکاری غلامحسین ساعدی فیلم‌نامه گاو را از روی یکی از داستان‌های کوتاه عزاداران بیل نوشت و کارگردانی کرد.

,نارنجی پوش آنتی تز جدایی نادر از سیمین نیست داریوش مهرجویی,کارگردان,فیلم نارنجی پوش,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 این فیلم برای مهرجویی و سینمای ایران جوایز متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی به ارمغان آورد.گاوهم از نظرتجاری وهم از نظرهنری فیلم موفقی از کار درآمد و فصل جدیدی در سینمای ایران گشود. طی چهل سال گذشته به جز وقفه چند ساله پس از انقلاب 1357 و وقایع بعد از آن که منجر به مهاجرت مهرجویی به فرانسه شد، او همواره یکی از فیلم‌سازان مطرح و پرکار ایرانی بوده ‌است. از اینرو به بهانه اکران فیلم سینمایی نارنجی پوش به گفتگویی دوستانه با داریوش مهرجویی کارگردان این فیلم نشستیم:


آقای مهرجویی عده‌ای از منتقدین و دوستان، معتقدند که نارنجی پوش به خاطره انگیزی هامون، لیلا و گاو نیست؛ نظرخودتان دراین باره چیست؟

این نظر از اساس دچار اشکال است چرا که قرار نبود نارنجی پوش مثل دیگر فیلم‌های من یعنی هامون و گاو باشد برای اینکه هر فیلمی‌شخصیت خودش را دارد. من 26 فیلم ساخته ام که هر کدام از این فیلم‌ها رنگ‌های مختلف و محتوایی متفاوت دارند. به واقع این قضیه که مطرح کردید یک موضوع معمولی است و انتقادی است که همیشه تماشاگران از کارگردانان دارند و یا گاهاً آنها را با فیلم‌هایی که سال‌ها قبل ساخته اند مقایسه ‌می‌کنند.

 از اینرو اگر مردمی‌که به تماشای نارنجی پوش نشستند گفتند چرا دیگر همانند هامون نمی‌سازی به این دلیل است که نارنجی پوش را با هامون مقایسه ‌می‌کنند؛ هامون را من دو دهه پیش ساختم و تمام شد و رفت و نظیر آن را در سنتوری پیاده کردم چرا به سنتوری نگاه نمی‌کنید. درخت گلابی را چرا نمی‌بینید، این فیلم‌ها هم عمق هامون را دارند. مردم طوری تحت تاثیر آن فیلم قرارگرفته اند که می‌خواهند بازهم هامون تکرار شود و این مشکل من نیست بلکه مشکل مخاطبی است که نمی‌تواند این فیلم‌ها را از هم تفکیک کند.


,نارنجی پوش آنتی تز جدایی نادر از سیمین نیست داریوش مهرجویی,کارگردان,فیلم نارنجی پوش,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


آیا نارنجی پوش جوابیه‌ای به فیلم جدایی نادر از سیمین است؟

نه چون سناریوی این فیلم را چهار سال پیش همزمان با طهران تهران وحتی قبل ازآن نوشته بودیم و می‌خواستیم این فیلم را بسازیم که بنا به دلایلی ساخت آن به تعویق افتاد و بعد از آن نارنجی پوش ساخته شد.

آقای مهرجویی آیا حامد آبان به حمید هامون شباهت دارد؟

حامد بهداد عشق فیلم هامون بود و کاپشن هامون را هم پوشیده بود؛ درسکانس دادگاه یک دفعه روح مرحوم خسرو شکیبایی دربهداد حلول کرد و بلند شد و گفت: این زن سهم منه، مال منه درحالی که اصلا تو دیالوگ‌ها نبود ما هم دیدیم این قدر دوست دارد گفتیم تو فیلم باشد؛ حالا منتقدین ازاین موضوع صد برداشت مختلف کرده اند.

,نارنجی پوش آنتی تز جدایی نادر از سیمین نیست داریوش مهرجویی,کارگردان,فیلم نارنجی پوش,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


قبول دارید نارنجی پوش یک فیلم سفارشی است؟

خیر زیرا وقتی این سناریو را نوشتیم و همه کارهای آن را انجام دادیم و‌می‌خواستیم فیلمبرداری را شروع کنیم این نگرانی و دلهره وجود داشت که شاید شهرداری این موضوع را قبول نکند برای اینکه این فیلم یک نقددقیق ازخود شهرداری ومحیط زیست است.

پس فقط هدفتان نشان دادن تمیزی شهر بود؟

قصدم این بود که به پاکیزگی وزیبا شناختی بیشترتوجه داشته باشیم اما از آنجا که اگرما دونسل عقب برویم اجدادمان هم چادرنشین وقبیله‌ای بوده‌اند و هنوزالمان روستایی و قبیله ای درخون ما هست و نسبت به آشغال زایی خیلی بی تفاوت هستیم هرچیزی که می‌خوریم بیرون و درمحیط زیست می‌ریزیم. هنوز یاد نگرفته ایم چگونه صحیح و سالم با محیط برخورد کنیم . خود این جریان نیز یک فرهنگ ‌می‌خواهد که من تمامی‌سعی و تلاش خود را به کار گرفتم تا این فرهنگ سازی را ازطریق این فیلم به مردم مخصوصا جوان‌ها نشان دهم.

البته هدف فیلم من فقط این نبود که بگویم محیط زیست خود را پاکیزه نگه داریم و شعارهای کلیشه ای بدهم بلکه این مساله را به گونه ای نشان مخاطب دادم تا ذهن خود را از چیزهایی که آنها را آزار ‌می‌دهد پاک کنند.

برای کار بعدیتان تصمیم دارید چه فیلمی ‌بسازید؟

قصد دارم فیلم سینمایی بیا تا برویم را بسازم البته اگر به آن پروانه ساخت بدهند چرا که این فیلم 3 ماه است که منتظر دریافت پروانه ساخت است. البته کارهای دیگری هم هست اما با وضعیت موجود مانده ایم چه کار کنیم چون به هیچ کس پروانه ساخت نمی‌دهند و این وضعیت قدری مشکل ساز شده است.  

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تز وسنتی تز و انتی تز , تز آنتی تز

تبلیغات