تماشا: ایتالیا بی تردید یکی از قدرت های فوتبال جهان است ولی باتوجه به حضور تیم هایی مثل آلمان و اسپانیا در جام ملت های اروپا به نظر نمی رسد این تیم شانس زیادی برای قهرمانی داشته باشد. البته این موضوعی است که مزدک میرزایی هم که همیشه نامش به عنوان طرفدار دو آتیشه ایتالیا مطرح است قبول دارد و اعتقاد دارد این تیم حداکثر شانس چهارم قهرمانی این مسابقات است.

,مزدک میرزایی: انگلیس باید قهرمان شود اما امسال نه! مزدک میرزایی,یورو,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*تو طرفدار تیم ملی ایتالیا هستی. فکر می کنی این تیم بتواند قهرمان جام ملت ها شود؟

تیم ایتالیا همیشه یکی از قدرت های برتر قاره است و حتی در سال هایی که تیمی حسابی رویش باز نمی کرده توانسته قهرمانی بیاورد و به نظر من یکی از غیرقابل پیش بینی ترین تیم های دنیا است.

*ولی به نظر نمی رسد اوضاع این تیم خیلی خوب باشد.

وضعیت ایتالیا نسبت به جام جهانی 2010 بهتر شده است و چند بازیکن خوب به فوتبال این کشور معرفی شده که این می تواند عصای دست پراندلی برای این مسابقات باشد. هرچند که این تیم همچنان مشکلات زیادی درمورد بازیکن دارد و تیم کاملی نیست.

*به نظر می رسد با رفتن ستاره هایی مثل دل پیرو و توتی، ایتالیا در خط حمله با مشکل رو به رو شود.

قبول دارم. این تیم در خط حمله مشکلات زیادی دارد و مثل سال های قبل ستاره ای در این پست ندارد. در سال های قبل معمولا همیشه ایتالیا چند ستاره در خط حمله داشت ولی امسال آنها مجبورند از آنتونیو دی ناتاله در این پست استفاده کنند. البته او بازیکن خوبی است ولی قطعا با 34 سال سن نمی تواند مشکل گلزنی ایتالیا را حل کند.

*قبول داری امسال هم این تیم باید روی خط دفاع خود حساب کند؟

شاید همینطور باشد. درون دروازه هنوز بوفون بهترین گزینه است و می تواند روزهای خوب خود را در این جام تکرار کند. در خط دفاع هم وضعیت این تیم از جام جهانی 2010 بهتر شده است. کیه لینی باتجربه تر شده است و حضور باتزاری هم وضعیت این تیم را بهتر می کند.

ایتالیایی ها امیدوار هستند که باتوجه به خط دفاع و دروازه شان در جام ملت های اروپا موفق شوند هرچند که من معتقدم فوتبال ایتالیا یک فوتبال دفاعی نیست. این تیم، محکم فوتبال بازی می کند. شما ببینید که در جام جهانی 2006، ایتالیا قهرمان شد ولی به هیچ وجه فوتبال دفاعی بازی نمی کرد.

*با این اوضاع فکر می کنی ایتالیا شانسی برای قهرمانی داشته باشد؟

با وجود اینکه ایتالیا تیم محبوب من است ولی با این حال من این تیم را حداکثر شانس چهارم یا پنجم قهرمانی می دانم. به نظر من اسپانیا همچنان شانس اول قهرمانی است و آلمان و هلند بعد از اسپانیا برای قهرمانی شانس دارد. من پیش بینی می کنم ایتالیا تا مرحله یک چهارم نهایی پیش برود. اگر اتفاق خاصی نیفتد، اسپانیا در گروهش اول می شود و ایتالیا دوم و باید دید اگر ایتالیا در جمع 8 تیم پایانی راه پیدا کند چه اتفاقی خواهد افتاد.

*چطور شد که طرفدار ایتالیا شدی؟

من از کودکی بازی های این تیم را دنبال می کردم. یکی دو بار اول که بازی هایشان را دیدم احساس کردم که از این تیم خوشم می آید. سال 82 هم که قهرمان شدند و من احساس می کردم این تیم ممکن است خیلی قوی نباشد، اما چیزی دارد که باعث می شود از آن خوشم بیاید.

*چه تیم هایی رو دوست نداری و از شکستشان حتی خوشحال هم می شوی؟

آلمان تیمی بوده که همیشه مورد تنفر من بوده است. مخصوصا که همیشه رقیب ایتالیا هم بوده. اما از این آلمان اصلا بدم نمی آید و نمی دانم باید چه کار کنم. آنها دیگر مثل قبل ماشینی بازی نمی کنند و فوتبال زیبایی ارایه می دهند.

,مزدک میرزایی: انگلیس باید قهرمان شود اما امسال نه! مزدک میرزایی,یورو,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*به  نظرت ستاره این جام کدام بازیکن است؟

پیش بینی بهترین بازیکن در این جام کار خیلی سختی است. باید صبر کرد و دید. شاید مسوت اوزیل باشد و شاید باز هم ژاوی و اینیستا از اسپانیا ستاره باشند. باید دید. نمی توان پیش بینی کرد.

*ممکن است ستاره جام بازیکنی از ایتالیا باشد؟

بعید است. ایتالیا بازیکنی در حد و اندازه های یک ستاره ندارد و اگر هم تیمش موفق شود باید آن را حاصل یک کار گروهی دانست.

*اولین یورویی که دنبال کردی کدام بود؟

سال 84. قهرمانی فرانسه و درخشش پلاتینی.

*از دنبال کردن یورو چه خاطره خوبی داری؟

خاطره که زیاد است. اما تلخ ها بیشترند. اگر بخواهم خاطره شیرین بگویم باید به قهرمانی هلند در سال 88 اشاره کنم. هلند هم تیمی بوده که من همیشه آن را دوست داشته ام.

*خاطره تلخ چطور؟

خاطره تلخ مربوط به سال 1996 است. ایتالیا با کلکسیونی از ستاره ها حتی از گروهش هم بالا نرفت. ایتالیا مغلوب خودش شد. البته آریگو ساکی هم کارهای عجیب و احمقانه زیادی انجام داد. مثلا باجو در تیم نبود.

*کدام صحنه از بازی های یورو را هیچ وقت فراموش نمی کنی؟

گل مارکو فان باستن به شوروی در سال 88.

,مزدک میرزایی: انگلیس باید قهرمان شود اما امسال نه! مزدک میرزایی,یورو,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


*بازی هایی را که خودت گزارش نمی کنی، چگونه دنبال می کنی؟ ممکن است که با دوستان دور هم جمع شوید و بازی ها را ببینید؟

بله. خیلی از بازی های مهم را این طور می بینم. وقتی طرفداران متضاد در کنار هم جمع می شوند، جو جالبی به وجود می آید. من هم برخلاف بازی هایی که خودم گزارش می کنم. به راحتی می توانم هیجانم را بروز دهم.

*با سیاست های یوفا در مورد این روش سیدبندی که در نتیجه آن یک گروه مثل گروه A این دوره تیم های ضعیفی دارد و 3 گروه دیگر شامل دو یا چند تیم قدرتمند هستند، موافقی؟

نه، به نظر من قرار نیست که تیم میزبان همیشه سرگروه باشد. حداقل باید رنکینگ تیم ها در فیفا هم مدنظر باشد. لهستان و اکراین کجا قرار دارند که سرگروه باشند؟ یوفا روزی باید این سیاست را تغییر دهد.

*عادل فردوسی پور معتقد است که انگلیس باید قهرمان شود. دلیلش هم این است که انگلیس یک روزی بالاخره باید قهرمان شود. نظرت در مورد این ادعای همکارت چیست؟

بله. بالاخره روزی باید قهرمان شود. ولی فکر نمی کنم این اتفاق در این دوره بیفتد. انگلیس برخلاف همیشه که مدعی بوده و نتیجه نمی گرفته، این بار حتی مدعی هم نیست. قهرمانی ارکان زیادی می خواهد که انگلیس فاقد آنهاست و حالا حالاها قهرمان نمی شود. مثلا مربی خوب.

*چه کسی باید مربی انگلیس می شد؟

نمی دانم. اما کاپلو یک سر و گردن از هاجسون بهتر بود. نمی دانم چرا کاپلو نباید باشد.
تبلیغات