مجله ایده آل: پرونده‌ای که برای ابوالفضل پورعرب جمع‌آوری کرده‌ایم در فاصله رخ‌نمایی پرسروصدای او در مراسم محکومیت فیلم اهانت‌آمیز به پیامبر اسلام(ص) تا انتشار مجله جمع‌آوری شد. نکته عجیب حافظه ضعیف تصویری سینمای ایران از یکی از ستارگان مهم این سه دهه است. او «چهره» دوره نگاتیو است. زمانی که عکاس‌ها، دوربین را با فیلم‌های 36تایی پر می‌کردند و با وسواس عکس می‌انداختند. به همین دلیل هم هست که از روزهای زیبایی او عکس چندانی در دست نیست، اما این تصاویر تکان‌دهنده آخری حالا دنیا را برداشته‌اند...

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


گروه چهر​ه‌ها:  بچه‌های دل‌خسته سینما باورشان نمی‌شود. مردم‌ عادی،‌آنها که سال‌های سال، یک عمر، صورت خوب ستاره را روی بیلبورد بالای پرده سینماها و در صفحات هزاررنگ نشریات، تماشا کرده‌ بودند. آنها شوکه‌شده‌اند. خشک‌شان زده، بریده‌اند. بعد از تکثیر ناگهانی چند فریم عکس خبری. تصاویر تلخ‌اند، زهرند،آدم می‌‌خواهد زنگ بزند به همه عکاسی‌‌ها و بگوید تو را به خدا این فریم‌ها را «شیفت دیلیت» کنید. این از آن راستگویی‌هاست که طاقتش را نداریم. طاقت زبانمان لال آب شدن او، شمایل بچه‌های متولد دهه 50 که در همان اولین نقش نفس همه را گرفت. او حمید خوشمرام خوش‌سیمای فیلم عروس است و مجید کلاش خوش‌قلب سریال مسافر. کسی که پارسال در برنامه هفت از بی‌معلمی نالید. گفت و نگفت که اگر در سال‌های شهرت کسی بالای سرش بود، لابد همچنان همان ابوالفضل پورعرب خوش‌صدای پرانرژی بود. کسی که همه از معرفت و قلب تمیزش می‌گویند.

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بهشت پنهان 1373: دیگر تهیه کننده‌ها برایش سر و دست می شکستند و هیچ فیلمی نبود که با بازی او شکست بخورد اما گویا فیلم ها مثل حالا نبض بازار را در دست داشتند و یک سوژه امتحان پس داده را با لوکیشن های خارجی و یک پور عرب خوش‌تیپ مخلوط کردند تا دوباره رکورد ها جابه جا شود.   در آن سال ها اگر سری به کیوسک‌های روزنامه فروشی می زدید عکس های همین فیلم روی جلد اکثر مجله ها بود.

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پسران آجری 1385: شکست ها پشت سر هم می آمدند با اینکه هنوز خوش‌تیپ و زیبا  بود ولی کسی برایش نقشی نداشت و به همین خاطر مجبور بود نقش های دست چندم فیلم های درجه سه را قبول کند.

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


دست های آلوده 1378: ستاره ها از راه رسیده بودند و عنوان تنها سوپراستار سینما دیگر برازنده‌اش نبود. در سال هایی که محمد رضا فروتن نقش یک هایی که قبلا به او پیشنهاد می‌شد را یکی پس از دیگری می گرفت موفق شد آخرین فیلم پر فروشش را تجربه کند.

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


نرگس 1370: روی ابرها پرواز می کرد. سال قبل با عروس گیشه را منفجر کرد و با مهاجران مورد تحسین منتقدان قرار گرفت ولی فیلم نرگس هر دو افتخار را با هم داشت و موفق ترین فیلم کارنامه اش از هر نظر را تجربه کرد . او در کنار فریماه فرجامی و عاطفه رضوی یکی از خاطره انگیز‌ترین فیلم های آن سال هارا در کارنامه اش ثبت کرد.

,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


چند می گیری گریه کنی ؟1384: فیلم های کمدی سینما را قبضه کرده بودند و او در این فیلم‌ها جایی نداشت و چند می‌گیری گریه کنی شاهد احمد لو هم آن چیزی نبود که در انتظارش بود.


در جوانی چگونه پیر شد؟

احتمالا تا به حال افرادی را در اطراف‌تان دیده‌اید که  انگاردر عرض یک‌سال بیشتر از 10 سال پیر شده‌اند، آنقدر که حتی دقایق اول آنها را نشناخته‌اید و بعد از شناختن تنها حسی که برایتان باقی مانده‌است، موجی از تعجب بوده‌است و بلند گفته‌اید که «خدای من او چرا اینگونه شده‌است، چه بلایی سرش آمده‌است؟!چرا اینقدر پیر شده‌ است؟!» حتی گاهی روزها و شب‌ها فکرتان درگیر بوده و نتوانسته‌اید او را از ذهن‌تان بیرون بیاورید و مدام به دنبال پیدا کردن علت‌ها بوده‌اید.بعد با خود اندیشیده‌اید آیا آن فرد می‌تواند به روزهای خوب گذشته‌اش برگردد؟اگر بله، چگونه؟ برای پاسخ  این پرسش‌ها سراغ دکتر سیدمهدی موسوی‌زاده فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رفتیم تا از زبان او جواب پرسش‌های خود را پیدا کنیم.

چرا بعضی​ها ناگهان پیر می​شوند؟

افراد مختلف دارای ظرفیت‌های متفاوت برای بازسازی بافت‌های بدن‌شان هستند و این وابسته به جنس، نژاد، وضعیت تغذیه، ژن‌ها، وضعیت سلامت، محیط زندگی و... فرق دارد و همین است که می‌بینید پیری افراد مختلف با هم متفاوت است البته ناگفته نماند که برخی عوامل همچون سیگار، تابش آفتاب و چاقی و لاغری متعدد نیز می‌توانند این فرایند پیری را تسریع کنند. حتی بیماری‌های ژنتیک و مادرزادی نیز وجود دارد که افراد مبتلا به آن خیلی زود پیر می‌شوند.

بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مثل بافت همبند، انواع بیماری‌های مزمن کبدی، کلیوی یا دستگاه گوارش، انواع روماتیسم و... نیز می‌تواند چهره را خیلی زود پیر کند. چرا؟چون تغذیه بافت‌های بدن را دچار اختلال می‌کنند و مواد لازم برای بازسازی دیگر در اختیار سلول‌ها قرار نمی‌گیرد و در نتیجه فرد زودتر پیر می‌شود.

 بیماری‌های ناتوان‌کننده‌ای که به هر طریقی در تغذیه فرد اشکال ایجاد می‌کنند مثل اینکه فرد نتواند غذا بخورد یا خود بیماری‌ باعث انهدام بافت‌های سلولی در ناحیه سر و صورت  شود یا... همه اینها ظاهر فرد را  تحت تاثیر قرار می‌دهند.


 پیری درمان ندارد

در فرایند زندگی با گذشت زمان، توان سلول‌ها برای بازسازی خود کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه سلول‌ها پیر می‌شوند. در این صورت عوامل تشکیل‌دهنده بافت‌های مختلف نیز تضعیف می‌شوند و همان طور که خودتان بهتر می‌دانید در پیری، زخم‌ها دیر جوش می‌خورند، تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند و...

اما پیرشدن چهره، علت دیگری هم دارد و آن کاهش ساخت کلاژن و الیاف الاستیک پوست است در واقع پیری در سطح مولکولی به وجود می‌آید و حتی کروموزوم‌ها را هم دستخوش تغییر می‌کند. تا به حال از راه‌حل‌ها و درمان‌های مختلفی برای به تعویق انداختن فرایند پیرشدن استفاده شده‌ است اما متاسفانه باید گفت پیری چهره هیچ راه‌حل قطعی‌ای ندارد.


 چرا صورت بیشتر پیر می‌شود

وقتی فرد به هر دلیل چه جراحی‌های لاغرکننده، چه به دلیل بیماری‌های مزمن به شدت لاغر شود، بافت‌های چربی زیر پوست به سرعت از بین می‌روند و در نتیجه حجم زیر پوست کاهش می‌یابد و پوست نمی‌تواند خود را با این کاهش حجم تطبیق دهد. در این صورت پوست اضافی پر از چین و چروک می‌شود و دیگر مثل قدیم محکم به بافت‌های زیری نمی‌چسبد البته ناگفته نماند که بیماری‌های مزمن و داروهای درمانی آن نیز روی فرایند ساخت کلاژن پوست تاثیر می‌گذارند و در نتیجه بافت‌های پوست ضعیف‌ترهم می‌شوند و دیگر اصلا نمی‌توانند خود را تطبیق دهند.


,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


درمان مهم​تر از زیبایی است

بدون درمان بیماری‌های زمینه‌ای چون سرطان یا... به هیچ وجه نمی‌توان مقابل فرایند پیری پوست ایستاد، وقتی فردی سرطان دارد به تنها چیزی که باید فکر کرد درمان اوست چون اگر بخواهیم برای ظاهر و پیر نشدن او اقداماتی انجام دهیم ممکن است در فرایند درمان او اختلال به وجود بیاید. چنین افرادی معمولا مستعد سرطان هستند، بهبود زخم در آنها خیلی دیر اتفاق می‌افتد و... به همین دلیل توصیه می‌شود فرد بعد از اینکه کاملا بهبود پیدا کرد و حدود یک‌سالی از درمان او گذشت و به وزن طبیعی خود بازگشت، آنگاه درمان جوانسازی را  آغاز کند و بسته به شدت پیری از روش‌های جراحی یا غیرجراحی استفاده کند.


   اصلاح پیشانی و افتادگی ابرو


بهترین کار این است که ابرو و پیشانی به طرف بالا کشیده شود، بهتر است از روش آندوسکوپیک استفاده شود که برش باز سرتاسری ندارد و تنها چند سوراخ در قسمت رویش موها (قسمت علامت زده شده) ایجاد می‌شود؛ بعد با دستگاه چسبندگی‌های بین پوست پیشانی و جمجمه را آزاد می‌کنند و پوست را بالا می‌کشند. در این روش کمترین آسیب به اعصاب وارد می‌شود و در نتیجه حس‌های صورت دچار اختلال نمی‌شوند.

  خطوط اخم

در بین دو ابرو برای از بین بردن خط اخم، عضلات اخم را برمی‌دارند و فرد به طوردائمی نمی‌تواند اخم شدید کند، بعد چروک‌های این ناحیه را باز می‌کنند. البته اگر چروک‌ها خیلی شدید باشند با پیوند چربی یا پیوند بافت‌های سطحی فرورفتگی‌ها را پر می‌کنند.


,ابوالفضل پورعرب چرا ناگهان پیر شد؟ ابوالفضل پور عرب,بیماری,پیری,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


  خط خنده


همراه با کشیدن پوست، تزریق فیلر و چربی مفید است اما اگر افتادگی شدید باشد تزریق چربی توصیه نمی‌شود.

  چروک‌های اطراف لب


 در این منطقه نیز تزریق چربی و فیلر می‌‌تواند مفید باشد البته چین‌های خیلی ریز را با پیلینگ یا لیزر هم می‌توان از بین برد.

 اصلاح چانه

 با کشیدن پوست اضافه گردن و تزریق چربی در مناطق اطراف آن وضعیت این ناحیه بهبود می​یابد.

   افتادگی پلک بالا


بعد از اینکه افتادگی پیشانی و ابرو اصلاح شد، اگر همچنان پلک بالا افتادگی داشته‌باشد، می‌توان بافت اضافه آن را با جراحی برداشت و چربی‌های اضافه را خارج کرد. البته بسیار مهم است که پزشک متخصص اول تشخیص دهد که افتادگی پلک به‌دلیل پایین آمدن ابرو است یا به خاطر خود پلک، چون اگر ناشی از ابرو باشد بعد از برداشتن پلک، فاصله بین مژه و ابرو به شدت کم می‌شود و ظاهر چشم کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

   شلی پوست زیر چشم


برشی در زیر پلک تحتانی ایجاد می‌کنند تا به چربی‌ها دسترسی پیدا کنند و بعد پزشک چربی‌های بیرون زده شده را در جای خودش قرار می‌دهد و آنها را به طور مناسب پخش می‌کند و آنگاه اگر پوست اضافه‌ای وجود داشته‌باشد آن را برمی‌دارد. اگر همچنان پوست شل باشد، گوشه خارجی چشم به سمت خارج کشیده می‌شود.

   افتادگی پوست صورت


باید عمل لیفت انجام شود، از ناحیه جلو و پشت گوش پوست برش خورده و به بیرون و بالا کشیده می‌شود. این لیفت باید در دو سطح انجام شود، هم در سطح روی پوست و هم در سطح فاشیای زیر آن(چربی زیر پوست).

   جوانسازی گردن


 پوستی که در ناحیه زیر گردن و چانه هست با لیفت گردن به سمت بیرون و بالا کشیده‌ و سفت می‌شود، البته در بعضی مواقع برشی باز زیر چانه می‌دهند تا عضلات نا بجا درست شوند.شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عکس های تکان دهنده از ابوالفضل پورعرب , پیری پور عرب باهمسرش

تبلیغات