روزنامه ایران: سینما و فوتبال دو رکن اساسی تمدن جامعــه بشـری هســتند و کشـورهای توسعه‌یافته سینما و فوتبال پیشرفته‌ای دارند.

از طرفی تب فوتبال شاید فراگیر از سینما باشد و به همین دلیل حتی برخی از سینماگران را هم سمت خودش می کشد. در کشور ما هم نیکی کریمی که او را به عنوان یک سینماگر مطرح می‌شناسیم به فوتبال روی آورده است.

,روزی روزگاری فوتبال با نیکی کریمی محبوب نیکی کریمی,بازیگر,کارگردان,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


شاید دیگر وقتش بود نیکی کریمی که بیش از دو دهه از فعالیتش در سینما می گذرد و علاوه بر بازیگری عرصه های هنری دیگری را هم تجربه کرده است به سراغ فوتبال برود و برنامه مستندی را در این زمینه بسازد. یک شب، چند روز بعد و سوت پایان سه فیلمی هستند که نیکی کریمی آن ها را کارگردانی کرده است.

 اگر چه بهانه مصاحبه کوتاه ما با کریمی مجموعه روزی روزگاری فوتبال بود اما بد ندیدیم که درباره فیلم من همسرش هستم هم سؤالی را از او داشته باشیم.


خانم کریمی دو دهه از حضور شما در سینما می‌گذرد و به بسیاری از کارهایتان دسترسی وجود دارد پس از این همه سال کدامیک از کارهایتان را امضا می‌کنید و به هوادارانتان می‌دهید ؟

هر کدامشان که دم دستم باشد چون همه کارهایم را دوست دارم و از همه آثار کارنامه کاری ام دفاع می کنم .

فکر می‌کنید کارهایی مانند روزی روزگاری فوتبال چقدر در زمینه فرهنگ‌سازی مؤثر هستند؟

من مطمئن هستم که تأثیرات خوبی دارد خصوصاً که ما اتفاقات مثبت فوتبال را مد نظر قرار می‌دهیم و می‌خواهیم که کار فرهنگی انجام دهیم.

می‌گویند در کار فرهنگی باید از پیام مستقیم دادن اجتناب کرد. شما چقدر سعی کردید پیام‌هایتان را بطور مستقیم مطرح نکنید؟

دقیقاً همین‌طور است. ما هم سعی کردیم پیام ها را در لایه‌های زیرین کار مطرح کنیم. می‌خواهیم تاریخچه‌ای از فوتبال ایران را به تصویر بکشیم و قطعاً با این روش کار کردن تأثیرگذاری مثبتی دارد.به نظرم پیام مستقیم دادن در کار فرهنگی و هنری شیوه درستی نیست.

,روزی روزگاری فوتبال با نیکی کریمی محبوب نیکی کریمی,بازیگر,کارگردان,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


برخی آیتم‌هایتان خوب است ولی احساس کردم برخی آیتم‌ها مثل اخبار لیگ اضافی است. نظرتان چیست؟

آیتم‌های ثابت ما یک لیگ یک تیم، خاطرات یک کاپیتان و مهمان ویژه است بقیه آیتم‌ها در قسمت‌های بعدی تغییر خواهند کرد.

درباره مهمان ویژه چه ایده‌ای دارید. آیا مانند قسمت اول که از احسان حدادی به عنوان ورزشکار غیرفوتبالی دعوت کردید این شیوه را ادامه خواهید داد یا اینکه از همکاران خودتان هم دعوت می‌کنید؟


در مجموع می‌خواهم از افراد شاخص و مطرح باشند و مهمانان را از بین همکاران خودم هم انتخاب خواهم کرد.

نخستین فیلمی که شما ساختید داشتن یا نداشتن بود که در زمره مستند قرار دارد. وقتی ایده ساخت برنامه‌ای برای فوتبال مطرح شد شما می‌توانستید گونه دیگری را انتخاب کنید اما کارتان را مستندگونه ساختید. آیا این نوع نگاه به علاقه شما به مستند برمی‌گردد؟


بله، مستند را دوست دارم و در این کار هم نگاه مستندگونه دارم.ما درباره لیگ برتر فوتبال امسال حرف می زنیم و می خواهیم مخاطب را هم با خودمان همراه کنیم پس نیاز بود که از شیوه مستند استفاده کنیم البته در حال حاضر هنوز در حال ساخت این مجموعه هستیم.

راستی کار در چه مرحله‌ای قرار دارد و نحوه توزیع چگونه است؟

کار ما در مرحله فیلمبرداری است و تلاش می‌کنیم هر دو یا سه هفته یکبار مجموعه به بازار عرضه شود.

فیلم من همسرش هستم را در حال اکران دارید. در این فیلم با مصطفی زمانی همبازی هستید که از شما کوچکتر است. وقتی نقش پیشنهاد شد به این فکر نکردید که ممکن است رابطه این زوج به خوبی در نیاید؟

این اتفاق در سینمای حرفه‌ای هم می‌افتد و حتی در هالیوود هم آن را شاهد هستیم مثلاً نیکول کیدمن 44 ساله با بازیگر 25 ساله همبازی می‌شود. من یک لحظه هم به این موضوع فکر نکردم و این انتخاب‌ها هم تشخیص کارگردان بوده است و فقط به نقشم فکر کردم.

یعنی وقتی سر کاری حاضر می‌شوید زیاد در نقش دخل و تصرف ندارید؟

من تلاش می‌کنم آنچه در فیلمنامه نوشته شده است را اجرا کنم چون کارم را با انتخاب نقش و فیلمنامه نشان داده‌ام.
تبلیغات