تماشا: مدتی پیش برای کار دیگری با «روناک یونسی» تماس گرفتیم و داشتیم حرف می زدیم که حرفمان به کار کشید و او درباره تجربه نقش عجیبی به نام «پری دریایی» حرف زد! همین کافی بود تا بهانه یک گفت و گوی متفاوت دستمان بیاید و از ستاره سریال پرطرفدار «دلنوازان» بخواهیم بیشتر از این نقش بگوید.

«ماهی کویر» ساخته «قربان کریمی» اولین تجربه حضور یک بازیگر زن در نقشی است که تمام پلان هایش زیر آب فیلمبرداری شده! برای همین با خودمان فکر کردیم حتما «روناک یونسی» تجربه زیادی در زمینه شنا، بازی «زو» و گرفتن نفس زیر آب دارد که «پری دریایی» شده است!

در این روزهایی که همه جا صحبت از جشنواره و فیلم های حاضر در آن است شاید یادآوری این نکته بی علت نباشد که این فیلم در سی و یکمین جشنواره بین المللی فجر حضور ندارد.

,روناک یونسی, پری دریایی سینمای ایران! روناک یونسی,ماهی کویر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بچه که بودی تو مسابقه «زو» اول می شدی؟!

- (خنده) بله! الان که فکر می کنم می بینم بچه که بودیم چقدر بازی می کردیم، «زو» هم یکی از آنها بود.

پس احتمالا مسابقه نفس گرفتن زیر آب هم می گذاشتید!

- آره.

همیشه اول می شدی؟


- یادم نیست ولی این کار را انجام می دادم! ولی خوب یادم است همیشه جرزنی می کردم!

تخصص خاصی در شنا کردن داری؟

- نه، اتفاقا شنا یاد گرفتن من داستان ویژه ای دارد. همیشه از آب می ترسیدم، برای همین هیچ وقت در آب نمی رفتم! هر چقدر هم برایم کلاس های آموزشی گذاشتند و مربی گرفتند نتوانستم شنا یاد بگیرم، چون هیچ وقت احساس امنیت کافی را نداشتم. تا اینکه مادرم خودش تصمیم گرفت شنا کردن را یادم بدهد و چون از بچگی به مادرم اعتماد کامل داشتم، قبول کردم. در واقع مادرم شنا کردن را به من یاد داد.

با این حساب از بچگی پولدار بودید و در خانه تان استخر داشتید.

- مگر استخر رفتن و شنا کردن ربطی به پولدار بودن دارد؟! استخر چیزی است که همه می توانند بروند. (خنده) پولدار نبودیم، ولی اینقدر پول داشتیم که بتوانیم استخر برویم! (خنده)

تمام داستان فیلم «ماهی کویر» زیر آب می گذرد یا نه قسمت هایی از آن زیر آب فیلمبرداری شده؟


- نه، اصل داستان این فیلم در کویر می گذرد. «ماهی کویر» داستان کودکی را روایت می کند که پدرش چاه کن است و در کویر زندگی می کنند اما براساس یکسری داستان ها و اتفاقاتی که می افتد سر از جایی درمی آورند که دریاست و آن کودک به دنبال چیزی وارد دریا می شود و در زیر آب با یک پری دریایی آشنا و دوست می شود و هر بار که به دریا می رود آن را می بیند. الان نمی توانم خیلی داستان فیلم را لو بدهم.

پس این فیلم در ژانر کودک ساخته شده است؟


- بله.

,روناک یونسی, پری دریایی سینمای ایران! روناک یونسی,ماهی کویر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


قبلا هم تجربه ژانر کودک را داشته ای؟

- نه، «ماهی کویر» اولین تجربه ام در این ژانر است. این ژانر خیلی خوب است؛ زلالی، شفافی و بدون حاشیه بودن این ژانر بسیار دلپذیر است. در این دسته فیلم ها به واسطه همکاری با کودکان روحیه کودکی می توانی پیدا کنی که خیلی دوست داشتنی است و چیزی است که شاید خیلی وقت است در کارهایمان گمش کرده ایم.

خودت هم زمان بچگی برای دیدن فیلم های کودک به سینما می رفتی؟

- بله، یادم است با خانواده ام «دزد عروسک ها» را در سینما دیدیم.

الان که دیگر کارتون نمی بینی؟


- چرا من عاشق کارتونم. بین شخصیت های کارتونی ایرانی پسرخاله را از همه بیشتر دوست دارم. قبلا هم کارتونی به اسم «هیولاها» را دیده بودم که اسم یکی از شخصیت هایش «مستر بازافسکی» بود و آن را خیلی دوست داشتم؛ آنقدر که مدت ها دنبال این بودم که عروسکش را بخرم!

چی شد که از سریال های هر شب تلویزیون تصمیم گرفتی در ژانر کودک و پری دریایی بازی کنی؟

- به هر حال پیشنهاد کاری است دیگر. بعد از آن سریال های هر شبی، یک فیلم سینمایی در ژانر اکشن را تجربه و بعدش هم یک سینمایی تاریخی کار کردم و امسال هم که یکدفعه پیشنهاد بازی در نقش «پری دریایی» به دستم رسید. در کل این کار را خیلی دوست دارم و فکر می کنم من اولین زن سینمای ایران باشم که «پری دریایی» را بازی کرده است.

***************************

کارتون پری دریایی را هم خیلی دوست داشتی؟

- نه اتفاقا!

پس چی شد علاقمند شدی نقش «پری دریایی» را بازی کنی؟

- البته بچه که بودم بیشتر سیندرلا را دوست داشتم ولی الان پری دریایی را دوست دارم، برای همین شرایطی که پیش آمد که گفتم بگذار خودم پری دریایی شوم، چرا فقط پری دریایی را دوست داشته باشم؟!

,روناک یونسی, پری دریایی سینمای ایران! روناک یونسی,ماهی کویر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پس احتمالا سر این نقش بین خانم های بازیگر دعوا بوده که کدامشان بتوانند لقب پری دریایی سینما را بگیرند.

- فکر نمی کنم، چوناول و آخر این نقش برای خودم بود! (خنده) والله زمانی که پیشنهاد این نقش به من شد، اولش نمی دانستم قرار است چه کار کنیم ولی وقتی نشستیم صحبت کردیم دیدم نه انگار جدی است و واقعا می خواهند این کار را انجام دهند و جدی جدی باید پری دریایی شوم! با این علم که می دانستم ریسک است قبول کردم.

*******************

تجربه بازی زیر آب چه شکلی بود؟

- خیلی کار سختی است. فکر می کنم قبلا فیلم هایی بوده است که پلان هایی از آن را زیر آب گرفته اند ولی تا امروز ندیدم بازیگری را که تمام پلان هایش را زیر آب گرفته باشند؛ مخصوصا که خانم بوده باشد! بزرگترین سختی این نقش برای من گریم سنگین و پیچیده آن بود. اول از همه در طراحی لباس این نقش باید حواسمان را به حجاب کامل آن جمع می کردیم. از طرف دیگر در سینمای ما به دلیل عقاید مذهبی که وجود دارد خیلی شرایط انجام کارهای عجیب و غریب برای خانم های بازیگر مهیا نیست و یکسری محدودیت ها وجود دارد. بنابراین مجبور بودیم با گریم و لباس همه آن محدودیت ها را پوشش دهیم.

نتیجه تمام ماکت ها و تجربه هایی که عوامل «ماهی کویر» انجام دادند، گریمی شد که از روز اول تا روزی که فیلمبرداری کار به پایان رسید، 3 روز کامل گریم داشتم؛ روز اول 15 ساعت و روزهای دوم و سوم 12 ساعت برای موها و صورتم زیر گریم می نشستم! یادم است روز آخر 10 صبح گریم صورتم را شروع کردیم و 12 شب توانستیمی جلوی دوربین برویم. به هر حال نمی توانستیم برای پری دریایی روسری استفاده کنیم، مجبور بودیم به یک شکل دیگر این قضیه را پوشش دهیم تا برای مخاطب قابل باور شود. برای همین گریم موهایم خیلی طول کشید و از آن طرف باید از ابزار گریمی استفاده می کردیم که ضد آب باشند و دوام بیاورند. از آن طرف لباس این نقش هم خیلی لباس سنگینی بود که در کنار زیبایی نمی توانستی آن را خارج از آب بپوشی، چون پارچه زیادی در آن به کار رفته بود و وزن سنگینی داشت.

,روناک یونسی, پری دریایی سینمای ایران! روناک یونسی,ماهی کویر,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


این نقش را در تابستان بازی کردی؟

- نه! یک ماه پیش سکانس هایم را گرفتند.

در این سرما زیر آب بازی کردی؟!

- تمام فیلم های پشت صحنه این کار هست که به قدری از شدت سرما بدن و دندان هایم می لرزید که نمی توانستم فکرم را کنترل کنم! بالاخره پاییز فصل سردی است و حتی گرمترین مناطق ایران هم شب هایش خنک است. آنقدر گریم، لباس و شرایط این کار سخت بود که اولش از پذیرش این نقش پشیمان شدم ولی وقتی جلوی دوربین رفتم همه آن سختی ها یادم رفت.

**********************

حالا هر شب از رستوران خودت شام سفارش می دهی یا در خانه غذا درست می کنی؟!

- (خنده) نه چون رژیم خاصی برای سلامت غذایم دارم نمی شود هر شب از رستوران خودم غذا بگیرم!

حال رستورانت چطور است؟ خودت چه وقت هایی آنجا می روی؟

- آن رستوران کاری مشارکتی بود و نمی دانم چرا این قضیه تا این حد بزرگ شد! ولی الان دارم کارهای دیگری در تهران انجام می دهم که فکر می کنم یک سورپرایز است. حتما زمان افتتاحیه اش را اعلام می کنم که همه دوستانم بدانند قرار است کار جدیدی را شروع کنم که باز هم مربوط به تغذیه است اما رستورن داری نیست. امیدوارم سال دیگر آن را در تهران افتتاحش کنم. هدفم از این کار این است که هموطن هایم تجربه امتحان خیلی از خوراکی ها را در کشور خودمان هم داشته باشند و اینجوری نباشد که حتما یکسری چیزها را تنها در سفرهای خارجی تجربه کنند. دارم تلاشم را می کنم که نمایندگی یکی از برندهای مشهور خوراکی در جهان را در تهران بگیرم.
تبلیغات