مجله ایده آلرضا یزدانی چند سالی است که با طرفداران خاص خود جایگاه خوبی را در موسیقی برای خودش دست و پا کرده است. «خاطرات مبهم» آلبوم جدید رضا یزدانی است که انتشارش به جز خوشحال کردن طرفدارانش اتفاقات خوب زیادی هم برای موسیقی با خود به همراه خواهد داشت.رضا یزدانی در گپ و گفتش از جزئیات آلبومش می‌گوید.

,آلبوم جدید و مبهم رضا یزدانی! رضا یزدانی,آلبوم رضا یزدانی,خاطرات مبهم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


  تجربه خوب کار با همایونفر

من در روند کاری خودم در تولید آلبوم سعی کردم همیشه تفاوت را چه از لحاظ تنظیم، انتخاب ترانه، ملودی و چه از لحاظ خواندن لحاظ کنم به همین خاطر به نظرم «خاطرات مبهم» با در نظرگرفتن همه این فاکتورها متفاوت‌ترین کار من است چون کارهایی در تولید این آلبوم صورت گرفته که در آلبوم‌های قبلی اتفاق نیفتاده بود و این هم تنها به واسطه حضور کارن همایونفر به‌عنوان آهنگساز کارهاست.  دوز راک این آلبوم نسبت به کارهای قبل بنا به خواسته‌ کارن همایونفر کمتر است و من با میل خودم خواستم که این فضا را هم با توجه به سبک کارهای کارن و اعتمادی که به سابقه درخشان موسیقی‌اش داشتم تجربه کنم. ما تجربه‌های خوبی از قبل با هم در کارهایی مثل تیتراژ مرگ تدریجی یک رویا، طهران تهران و قلب یخی داشتیم و به خاطر اتفاق خوبی که با تمام این قطعه‌ها و محبوبیت‌شان افتاد، حتما کارهای تازه هم شنیدنی خواهد بود. «مرگ تدریجی یک رویا» با سبک خاص خودش در دورانی اتفاقی خوب در موسیقی محسوب می‌شد همین‌طور طهران تهران و به جرات کار با کارن همایونفر از ویژگی‌های خوب دیگر آلبوم «خاطرات مبهم» است.

  نوستالژیک خواندن ترجیح من است

کار نوستالژیک خواندن همیشه هدف من در خواندن بوده و در همه آلبوم‌هایم دو یا سه کار نوستالژیک داشتم. در «خاطرات مبهم» هم این اتفاق تکرار شده است. از آنجایی که کار نوستالژیک همیشه شنیدنی است سعی کردم که در هر آلبوم قطعاتی با این سبک داشته باشم چراکه تا زمانی که شمال و جاده شمال هست آهنگ شمال گوش‌دادنی است همین‌طور لاله‌زار، کوچه ملی، پیکان و...به‌واسطه سبک کارهای کارن، کار اجتماعی کمتر در ‌آلبوم جدید قرار دادیم و به موازات آن کار عاشقانه بیشتر، به‌خصوص به فراخور فضای آهنگسازی و تنظیم‌های جدید آن. قطعا هنرمند با طرفدارش زنده است اما همیشه سلیقه و خواست مخاطب دلیل من برای انتخاب و اجرای کارهایم نبوده و نیست. من برای اینکه مهر و امضای خودم پای کارهایم باشد زحمت زیادی کشیدم و با احتیاط و آرام مسیرم را طی کردم و الان به این نقطه رسیدم که کاملا از آن راضی هستم. بنابراین همیشه خواستم که اول خودم از کاری که می‌کنم راضی باشم و کاری که دلم می‌خواهم انجام دهم و در مرحله بعد طرفدارانم و فضای موسیقی از من راضی باشد.

,آلبوم جدید و مبهم رضا یزدانی! رضا یزدانی,آلبوم رضا یزدانی,خاطرات مبهم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


موزیک ویدئو  ببینید

«خاطرات مبهم» از جهاتی بهترین آلبوم این سال‌های من است و 80درصد رضایت را از کار جدیدم دارم. به 20درصد دیگر هم تنها به خاطر اعمال سلیقه کارن همایونفر که به خواست خودم تزریق شد، اعتماد کامل دارم.  او یکی از وزنه‌های سنگین موسیقی ماست و با عقبه درخشانی که دارد قابل احترام است وگرنه گاهی سلیقه‌هایمان در تنظیم کارها کاملا متفاوت بود اما من به نظرات او احترام می‌گذاشتم و خودم را به او می‌سپردم. آلبوم‌های من معمولا پاییزی و زمستانی است به همین خاطر دوست داشتم آلبوم جدید هم در یکی از ماه‌های پاییز منتشر شود اما به دلیل طی شدن روند انتشار مجبور شدیم تا پایان بهمن صبر کنیم. از ویژگی‌های دیگر آلبوم تازه این است که برای اولین‌بار یک دی‌وی‌دی تصویری از قطعات آلبوم در کنار سی‌دی صوتی در یک بسته عرضه شده است. همیشه دوست داشتم که در کنار کارم، موزیک ویدئو هم داشته باشم اما تا پیش از این به‌خاطر سختی‌های کار هیچ‌وقت این اتفاق نیفتاد ولی جرقه این کار این‌بار با خاطرات مبهم و با همکاری دوست خوبم، علی اوجی زده شد و به نظرم کارهای خوبی هم تولید شده است.

 ترانه‌هایی را می‌خوانم که دیگران جرات خواندن آنها را ندارند

خواندن ترانه خوب از هرکسی برایم مهم‌تر از خواندن ترانه‌ای از یک ترانه‌سرای بنام و خوب است. من ترانه‌هایی را دوست دارم که در آن از واژه‌های متفاوت، هرچقدر هم سخت استفاده شده باشد و سرراست و مستقیم حرفش را نگوید، مثلا اگر قرار است از عشق بگوید، بگه: وقتی نیستی تو شب من و.... قلب یادش میره پمپاژ. شعر به گونه‌ای دیگر به مقوله کلیشه‌ای عشق و دوست داشتن نگاه کند. ترانه‌هایی را دوست دارم که شاید هرکسی جرات خواندنش را نداشته باشد.  به همین خاطر وسواس در انتخاب ترانه، در آلبوم جدید به دلیل کار با کارن حساسیتم در ترانه دوچندان شده بود. کارن تمایل بیشتری به کار روی شعر سپید دارد و من این نوع ترانه را بیشتر می‌پسندیدم و با این حال روی هر دوی این سبک‌ها در آلبوم جدید کار کردیم قطعا بازخوردهای خوبی هم خواهیم دید.

فرهنگ تهیه کارهای فرهنگی به صورت اصل و نه کپی هنوز هم در جامعه نهادینه نشده است به همین خاطر فکری که برای ارائه بهتر کارمان به ذهنمان رسید همین آماده کردن یک دی‌وی‌دی تصویری رایگان در کنار سی‌دی بود که تا حدی از کپی خریدن و دانلود غیرمجاز آن جلوگیری کنیم.

,آلبوم جدید و مبهم رضا یزدانی! رضا یزدانی,آلبوم رضا یزدانی,خاطرات مبهم,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


  این اسم فراخور فضای کار بود


زمانی که قطعه‌ها یک به یک گوش داده می‌شوند شنونده را در خوابی قرار می‌دهد که باتوجه به داستان پشت هر آهنگ خاطراتی را در فضایی گنگ تعریف می‌کند بنابراین خاطرات مبهم مناسب‌ترین اسم برای آلبوم به فراخور فضای آن است. کار اندیشه فولادوند به نام بلاتکلیف قطعه‌ای است که مطمئنا به واسطه کلام داخل آن موردتوجه قرار خواهد گرفت به اضافه کاری به اسم فیلم کوتاه با شعری از احسان گودرزی که کار فوق‌العاده خوبی است و من به شنیده شدن آنها بسیار امیدوارم.  آلبوم در کل از 10 ترانه تشکیل شده که 4ترانه آن از اندیشه فولادوند، 2ترانه از احسان گودرزی که ترانه‌سرای بسیار مستعد و خلاق در واژه است و جزو شاعرانی است که من کارهایش را از میان کارهای ارسالی از طریق اینترنت پیدا کردم البته یک کار از زنده‌یاد قیصر امین‌پور هم در آلبوم قرار دارد.

  تشکر از کارن و اندیشه

برای این آلبوم به مراتب بیشتر از آلبوم‌های قبلی زحمت کشیده شده اما باید بگویم که بار اصلی این زحمت به دوش کارن همایونفر بوده است.  از اندیشه فولادوند، ترانه‌سرایی فهیم که باتوجه به جنس ویژه کلامش ترانه را خوب درک می‌کند، بسیار ممنونم او به واسطه عقبه سینمایی‌اش تصویرسازی زیبایی در ترانه‌سرایی دارد و بنابراین کارکردن با وی بسیار لذت‌بخش است و از کارن همایونفر عزیز که زحمت زیادی برای کارها کشید و خیلی وقت‌ها به تنهایی بار سختی تهیه کارها را برعهده گرفت، متشکرم.
تبلیغات