loading...
روزنامه ایران: نام «کمند»، نام خانوادگی «امیرسلیمانی»،فرزند سعید، فارغ التحصیل بازیگری و کارگردانی. او فعالیت هنری خود را در عرصه هنر تصویر از سال 1359 و با بازی در نمایش «سنجاب‌ها» آغاز کرد.

سال 1365 با بازی در فیلم ترنج به سینما آمد اما در تلویزیون و با بازی در نقش «آذر» مجموعه «پدرسالار» به شهرت رسید و با مجموعه «همسایه‌ها» مورد توجه قرار گرفت. در سینما هم برای بازی متفاوتش در فیلم «قرمز» در هفدهمین جشنواره فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفت.


خانم امیرسلیمانی از دیدگاه شما زندگی یک هنرمند سینما که چهره آشنا و محبوب اقشار مختلف جامعه محسوب می‌شود با یک فرد دیگر جامعه چه تفاوت‌هایی دارد؟

این تفاوت دو بعد مختلف را در برمی‌گیرد، یک بعد فضای شخصی هنرمند و بعد دیگر به زندگی اجتماعی وی برمی‌گردد.در فضای زندگی شخصی، مهمترین اثری که می‌گذارد،ایجاد بی‌نظمی است.

این بی‌نظمی نیز برگرفته از خصیصه و نوع جنس حرفه بازیگری است.وقتی برای نقشی در فیلمی مشغول به ایفای نقش می‌شوید،ساعت بندی تصویر‌برداری و ضبط و... همیشه آن‌طور که برنامه‌ریزی شده است پیش نمی‌رود و ناهماهنگی‌ها بی‌نظمی ایجاد می‌کند که ‌سایه برفضای زندگی شخصی فرد می‌اندازد.


چهره شناخته شده بودن در جامعه و در میان مردم چه حال وهوایی دارد؟

دختر سعید امیرسلیمانی (بازیگر تئاتر وسینما) بودن باعث شد از کودکی با فضای زندگی هنرمندان عرصه تصویر آشنا شوم. نخستین مرتبه‌ای که نقشی بازی کردم، شخصیتی در نمایش سنجاب‌ها بود،آن زمان هفت سالم بود، نقش در یک کار تئاتری بود، مخاطب محدودی داشت، ولی در 9 سالگی که در تلویزیون حاضر شدم مردم مرا شناختند. آن زمان بود که در جامعه با ابراز توجه مردم مواجه شدم، ابتدا احساس خوبی نداشتم.

این‌که مردم در خیابان نگاهم می‌کردند و با دستان‌شان نشانم می‌دادند یا دائم مرا به گفت‌و‌گو می‌خواندند مرا که کودک بودم خسته می‌کرد. همان روزها بود که پدرم به‌طور جدی درمورد حرفه بازیگری صحبت کرد و گفت:« بازیگری مواجه شدن با این‌گونه برخورد‌های مردم در جامعه است و با هر مرتبه نقش‌آفرینی، این ابراز توجه‌ها که به حتم از روی لطف است بیشتر نیز خواهد شد،باید اکنون تصمیم خود را بگیری.

 تصمیمی که از آن پشیمان نشوی، باید بدانی که بودن در دنیای بازیگری باعث می‌شود قسمتی از زندگی‌ات متعلق به مردم باشد، پس اگر جنبه حضور در این فضا را نداری باید از این دنیا خداحافظی کنی، زیرا اگر بازیگر مردم هستی نسبت به آن‌ها مسئول هستی باید بدانی نسبت به مردمی که تو را هنرمند خود می‌دانند اخلاق گرایانه رفتار کنی.» آن روز نخستین تصمیم بزرگ زندگی خود را گرفتم و در فضای بازیگری ماندم.


شما در کنار بازیگری در چه زمینه‌های هنری دیگری فعالیت دارید؟

عکاسی می‌کنم. علاقه‌ام به عکاسی درکنار همسری عکاس متولد شد. ازدواج با همسرم مرا با دنیای این هنر بیشتر آشنا کرد و کم کم آنقدر عاشق این هنر شدم که به یادگیری حرفه‌ای این هنر پرداختم و حالا یک استودیو عکاسی دارم.در کنار آن از کودکی به ورزش نیز توجه خاصی داشتم.

اما بازیگری حرفه من است. حرفه‌ای که بسیاردوستش دارم. ورزش را برای سلامتی‌ام دنبال می‌کنم و عکاسی هم منبع درآمد زندگی‌ام محسوب می‌شود. فضایی که هم کار است و هم عشق.

موسیقی و کتابخوانی چه نقشی در فضای زندگی شما دارند؟

هردو در زندگیم پررنگ هستند. موسیقی نقش بیشتری نسبت به کتاب برایم دارد، زیرا در هرفضا و مکانی می‌توان موسیقی را همراه زندگی داشت ولی برای کتابخوانی فضای مناسب نیاز است.موسیقی ساعت‌های زیادی از زندگی مرا پر می‌کند.

آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

«راز عشق» کتابی برگرفته از خاطرات پروفسور حسابی که هدیه پسر ایشان به من بود و از خواندن آن بسیار لذت بردم.

مطالعه نقش موثری در زندگی هر فرد دارد. نخستین و بهترین راه فراگیری هر شخص است، بدون این‌که نیاز به هزینه زیاد یا وقت بسیار داشته باشد، انسان باید همیشه دامنه اطلاعات خود را بالا ببرد،جهان بینی خود را افزایش بدهد و کتاب سریع‌ترین و بهترین راه برای به روز بودن است که نیاز رشد یک هنرمند نیز محسوب می‌شود.

کمنـــد امیــر سلیمانی اگر خسته،عصبانی، غمزده شود برای رسیدن به آرامش چه فضایی را برمی‌گزیند؟


قدم می‌زنم. قدم زدن در فضای سرسبز حس آرامش به من می‌دهد و باعث می‌شود هم ذهن‌ام آرام‌تر شود و هم بهتر فکر کنم.

اگر فردی از شما برای تماشای یک فیلم سینمایی، یک اثر نمایشی یا یک برنامه تلویزیونی دعوت به همراهی کند کدام را برمی گزینید؟

قطعا تئاتر را انتخاب می‌کنم یا سینما را.
تبلیغات